اخبار

بازارهای صادراتی همسایه مورد توجه فعالان و تاجران استان البرز باشد

به گزارش  خبرگزاری تسنیم از  کرج،  مجتبی عبدالهی در جلسه  شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان البرز که با حضور رئیس کل دادگستری استان، مسئولان ارشد دستگاه های اجرایی استان و جمعی از فعالان اقتصادی البرز در اتاق بازرگانی استان برگزار شد، با تاکید بر اهمیت تشکیل یک اتاق فکر و اندیشه با حضور مدیران اثرگذار در حوزه اقتصاد استان از جمله اتاق بازرگانی و سازمان صمت به منظور تسریع در روند حل مشکلات فعالان اقتصادی استان اظهار داشت : در گام بعدی مسائل مطرح شده در این نشست‌ها در جلساتی مانند شورای گفت‌وگو دولت و بخش خصوصی استان رسیدگی می‌شود.

وی ادامه داد:مشکلات حوزه صادرات استان البرز با ارسال نامه به معاون اول رئیس جمهور منعکس می‌شود.

استاندار البرز با بیان اینکه نیاز است که این نامه توسط معاونت هماهنگی امور اقتصادی استان با کمک اتاق بازرگانی البرز تهیه شود ، بیان کرد: رونوشت این نامه باید در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی و در صورت لزوم رئیس کل بانک مرکزی قرار گیرد.

استاندار البرز با بیان اینکه شهرکهای صنعتی استان در صورت نیاز می توانند یک شرکت سهامی ایجاد کرده و مواردی مانند تامین گاز و برق مورد نیاز صنایع را از آن طریق پیگیری کنند ، افزود: باید در شهرکهای صنعتی تصفیه خانه برای بازچرخانی و استفاده مجدد از آب در چرخه تولید و صنعت راه اندازی شود.

وی گفت: از مدیران شهرک های صنعتی درخواست می شود که محل اسکان برای کارگران ایجاد شود، در این راستا با ساخت سوله‌های سبک می توان خوابگاه‌های کارگری ایجاد کرد.

عبدالهی با اشاره به اینکه باید اطلاعات واحدهای صنعتی استان البرز در بحث کمبود نیروهای کارگیری احصاء و بروز رسانی شود، افزود: بدین منظور شبکه ای راه اندازی شود تا افراد جویای کار بتوانند از آن طریق ثبت نام کنند و مدیران واحدهای صنعتی نیز نیاز خود برای درخواست نیروی کار را مطرح کنند.

وی در مورد امکان استفاده از اتباع بیگانه جویای کار در کشورمان از جمله نیروهای افغانستانی ساکن در البرز برای تامین نیروهای کارگری مورد نیاز بخش صنایع استان گفت: با نماینده ویژه ایران در افغانستان طی نشستی این موضوع را مطرح کرده ایم و مقرر شد که پیگیری لازم بدین منظور انجام شود.

وی با اشاره به اینکه باید بر روی بازارهای کشورهای همسایه از جمله سوریه، عراق و افغانستان و مرودات تجاری با این کشورها بیشتر متمرکز شویم، افزود: در حال حاضر 40 تا 50 درصد کالاهای سوریه از ترکیه تامین می شود و ما سهم زیادی از بازار این کشور نداریم.

عبدالهی با بیان اینکه در حال حاضر صادرات ایران به افغانستان سالانه حدود 97 درصد است، افزود: اما افغانستان تنها 3 درصد به ایران واردات دارد، در حالی که خشکبار و یا سنگ آهن این کشور ظرفیت های خوب صادراتی برای ارسال به ایران است.

وی در بخش دیگری با اشاره به اینکه پس از گذشت دو ماه از مسئولیتم در البرز حدود 12 جلسه اقتصادی تشکیل شده است، افزود: این نشست های تخصصی با حوزه های مختلف صنعتی، تولیدی، کشاورزی، تجارت برپا شده است.
استاندار البرز ادامه داد: همچنان متعهد هستم که در راستای حل مشکلات و مسائل تولید، صنعت، تجارت و اشتغالزایی از هیچ پیگیری و کوششی دریغ نخواهم کرد.

استاندار البرز با بیان اینکه اکنون در این استان بستر و شرایط برای سرمایه گذاران و تجار فراهم است و به واقع فرش قرمز برای حضورشان پهن کرده ایم، گفت: مصمم هستیم مجموعه نمایشگاهی استان را با دیدگاه توسعه صادرات راه اندازی کنیم.

وی با این توضیح که از حداکثر ظرفیت کارگو فرودگاه پیام برای توسعه صادرات البرز بهره برداری می شود، گفت: درصدد هستیم که تمام ظرفیت این فرودگاه را برای صادرات فعال کنیم.

استاندار البرز افزود: اکنون با اراده و انگیزه ای که در تمامی مجموعه های استان شکل گرفته است، به دنبال رشد و شکوفایی تولید و صادرات استان بوده و بیش از گذشته وارد عمل شویم.

وی تشریح کرد: برای درآمدزایی و ایجاد ارز آوری و افزایش اشتغال در کشور به صورت ویژه ای برنامه ریزی داریم.

عبدالهی  با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته در خصوص توسعه صادرات استان ، افزود: با مسئولان اقتصادی کشور نشست هایی داشتم و برای حل مشکلات و تقویت صادرات چاره اندیشی کردیم.

انتهای پیام/ ع

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا