چهارشنبه , 30 خرداد 1403

البرز و یک هفته اخبار داغ پاییزی

هفته گذشته ( پانزدهم تا بیست و یکم آبان ) رویدادها و اخبار مهمی در حوزه‌های مختلف از جمله اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در استان البرز رخ داد که در این گزارش به بخشی از این رویدادهای مهم در این استان خواهیم پرداخت.

یکی از مهم ترین اخباری که در هفته گذشته بارها و بارها به آن پرداخته شد، کاهش دمای این استان، بارش باران و برف و به دنبال آن لغزنده بودن جاده های البرز بود، خبرهای که چندین مرتبه با هدف جلوگیری از حوادث احتمالی به آنها پرداخته شد و مصاحبه های گوناگون از پلیس راه گرفته تا هلال احمر و هواشناسی مبنی بر آخرین وضعیت راه و جاده های استان بر روی خروجی خبرگزاری ایرنا قرار گرفت.

 یکی از مهم ترین  این خبرها  بسته شدن محور جدید هشتگرد- طالقان براثر برف وکولاک  بود که سرهنگ رضا گودرزی رییس پلیس راه البرز در گفت وگو با ایرنا این خبر را به اطلاع مردم رساند.

از سوی دیگر با آغاز بارندگی ها در استان روابط عمومی شرکت آب منطقه ای  البرز در خبری عنوان کرد که ورود گردشگران به حریم و بستر رودخانه های خروشان کرج ، طالقان ، برغان و کردان مخاطره آمیز است.

واکسینه شدن ۸۴ درصد از دانش آموزان البرزی در برابر ویروس کرونا، از دیگر اخبار خوشایند این استان بود، خبری که به نقل از فرشید علیزاده معاون معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش البرز منتشر که عنوان کرده بود که  تاکنون ۱۸۶ هزار و ۸۸۸ دانش آموز دوره اول و دوم متوسطه از مجموع ۲۲۰ هزار نفر جامعه هدف واکسن زده اند.

خبر مسرت بخش دیگر به نشست تخصصی که به مناسبت هفته جهانی بانک خون بند ناف در بیمارستان تخت جمشید کرج برمی گردد خبری که در آن به نقل از دکتر مرتضی ضرابی مدیرعامل بانک سلول های بنیادین خون بند ناف پژوهشگاه رویان آورده شده بود که  ایران بزرگترین ذخیره سلول های بنیادین خون بندناف در سطح خاورمیانه را دارد و  در بانک خون بند ناف رویان بیش از ۱۷۰ هزار نمونه ذخیره سازی شده است.

رای اعتماد هیات دولت به استاندار پیشنهادی وزارت کشور، از مهم ترین اخباری بود که هفته گذشته بر روی خروجی خبرگزاری ها منتشر شد، مطلبی که در آن از انتصاب مجتبی عبداللهی به عنوان استاندار جدید این استان خبر داده بود.

عبداللهی متولد سال ۱۳۴۵ در تهران و دارای مدرک دکتری علوم سیاسی گرایش مطالعات بین الملل (منطقه ای) و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است که از جمله مسوولیت های اجرایی وی  می توان به مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران، مدیرکل پشتیبانی شهرداری تهران (۱۳۸۶-۱۳۸۴)، شهردار مناطق ۷ و ۲۰ تهران (۱۳۸۷ و ۱۳۸۸)،  معاون شهردار تهران در حوزه خدمات شهری و محیط زیست (۹۵-۹۰) و حوزه امور اجتماعی و فرهنگی (۹۶-۹۵) اشاره کرد.

وی در نخستین مصاحبه خود با خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز استان البرزعنوان کردد که  البرز استانی با قابلیت ها و فرصت های ویژه است که از هیچ تلاشی برای توسعه و حل مشکلات آن دریغ نخواهم کرد.

تبدیل شدن البرز به کلینیک تخصصی بیسبال فدراسیون جهانی نیز از جمله اخبار خوب هفته گذشته در این استان بود که با توجه به اهمیت راه اندازی این کلینیک در استان و کشور بد نیست به گوشه ای از این خبر پرداخت، اینکه کلینیک تخصصی بیسبال فدراسیون جهانی و منطقه غرب آسیا در آینده نزدیک در این استان  راه اندازی می شود.

این کلینیک که با  راه اندازی آن تمام دوره های مربیگری، داوری و استعدادیابی غرب آسیا درآن به صورت مستقیم زیر نظر فدراسیون جهانی انجام می شود.

بازگشت ۶ عضو شورای شهرستان فردیس با دستور موقت دیوان عدالت اداری کشور نیز خبردیگری بود که هفته گذشته بر روی خروجی خبرگزاری ایرنا مرکز استان البرز قرار گرفت.

بر این اساس مطلب منتشره، دیوان عدالت اداری دستور موقتی تعلیق حضور اعضای علی البدل و بازگشت برگزیدگان اولیه به ترکیب شورا را در پاسخ به شکایت این ۶ عضو شورای ششم شهرهای فردیس و مشکین دشت صادر کرده است.

در لابه لای تمام اخبار منتشر شده، یکی از مطالبی که به عنوان سرخط اخبار نه تنها این خبرگزاری ایرنا بلکه دیگر رسانه های استان قرار گرفت در خصوص گود برداری رها شده در منطقه پنج شهرداری کرج بود که در جلسه شورای اسلامی این شهر کرج ، محمد اسدیان عضو این شورا نسبت به خطر گودبرداری رها شده در منطقه پنج شهرداری این کلانشهر و احتمال ریزش تعدادی ساختمان مسکونی در اطراف آن هشدار داد.

نیاز البرز به ۲ هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی خبر مهم دیگری بود که به آن پرداخته شد، خبری به نقل از جواد معظمی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز  که با اشاره به کمبود تجهیزات پزشکی در این استان گفته بود  که البرز به ۲ هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی جدید نیاز دارد.

منفی شدن تراز آب سدهای البرز خبر نگران کننده ای بود که در هفته گذشته بر روی خروجی ایرنا  قرار گرفت، خبری به نقل از سعید نقدی مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای استان البرز که عنوان کرده بود  طبق بررسی ها اکنون تراز آب سدهای این استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته منفی است.

آلودگی هوا نیز از مطالب مهم هفته گذشته در البرز بود، آلودگی و استقرار هوای ناسالم که سبب شده بود تا با نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان و از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت  تعطیلی موقت واحدهای صنعتی، کارخانه‌ها و مراکز مؤثر در تشدید آلودگی هوا (معادن، ریخته گری ها، واحدهای تولید بتن آماده، کارخانه تولید آسفالت) اجرا شود.

منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام، منطقه ای که به عنوان یکی از نقاط اقتصادی مهم این استان در حال خدمات رسانی در ۲ بخش اقتصادی و هوانوردی به استان و کشور است، با توجه به اهمیت این منطقه نادر ثناگو مطلق مدیر عامل پیام هفته گذشته در مراسمی که با هدف تجلیل از کادر درمان این استان برگزار شد، عنوان کرد که تمایل سرمایه گذاران خارجی برای حضور در منطقه منطقه ویژه اقتصادی پیام رو به افزایش است.

آتش سوزی در کارگاه عرضه سیلندر گاز مایع نیز  یکی از اخبار پربازدید هفته گذشته در این استان بود، خبری که به نقل از سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج به آن پرداخته و مهدی سمیعی در گفت وگو با ایرنا ضمن تایید این آتش سوزی تصریح کرد که این آتش سوزی روز چهارشنبه در ابتدای ورودی جاده مخصوص کرج رخ داد که  ساعت ۱۶:۴۰ به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج گزارش شد که بلافاصله تیم های امدادی به محل حادثه اعزام شدند.

سمیعی در این مطلب تاکید می کند که در این حادثه به کسی آسیب وارد نشد اما خساراتی به بار آمد.

در این قسمت بد نیست به موضوع خبری که بیش از ۲ سال است که به عنوان مهم ترین اخبار به آن پرداخته شده، بپردازیم ویروس کرونا، ویروسی که با توجه به روند خوب واکسیناسیون در البرز تا حد زیادی از شیوع آن جلوگیری و آمارها حاکی از پایین آمدن میزان مرگ و میر و افراد بستری ناشی از این ویروس در البرز می دهد.

با این وجود اکبر معظمی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز در خبری  با اشاره به اینکه استان از نظر روند کاهشی ابتلا به کووید۱۹ در وضعیت خوب و ثابتی قرار دارد، گفت  که  براین اساس این شرایط ثابت دلیلی برای رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی نیست.

مطلب دیگری که بازتاب زیادی در سرزمین ایران کوچک داشت در خصوص نجات یک نوزاد رها شده در کرج توسط یک مامور پلیس بود.

بر اساس این خبر ماموران کلانتری ۱۲ چمران شهرستان کرج  حین گشت زنی در سطح حوزه استحفاظی متوجه رها شدن یک نوزاد در اطراف میدان کرج شدند که بلافاصله نوزاد را به داخل خودرو منتقل کردند.

با توجه به اینکه هیچگونه اطلاعاتی همراه این نوزاد نبود، ماموران او را به مراکز درمانی انتقال که پس از انجام معاینات و اطمینان از سلامتی وی، نوزاد تحویل بهزیستی استان البرز شد.

و در پایان در آخرین خبرهای مهم هفته گذشته در این استان به خطبه های نماز جمعه کرج می پردازیم، خطبه هایی که آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در البرز و امام جمعه کرج در آن ضمن اشاره به رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ رزمندگان اسلام در خلیج فارس و دریای عمان عنوان کرد که این رزمایش اقتدار نظامی ایران اسلامی را به رخ رژیم صهیونیستی و دشمنان فرامنطقه ای کشید.

البرز که به دلیل مهاجرپذیری و وجود اقوام مختلف «ایران کوچک» لقب گرفته است، سال ۱۳۸۹ با مساحت پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر و جمعیتی حدود سه میلیون نفر به عنوان سی و یکمین استان کشور شناخته شد.

این استان مهاجرپذیر با داشتن هفت  شهرستان طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد، اشتهارد، کرج، چهارباغ  و فردیس در کنار پایتخت  قرار گرفته و روزانه ۳۰۰ هزار نفر از آن به تهران در حال تردد هستند.

هر چند البرز از نظر مساحت کوچکترین استان کشور محسوب می شود اما جاذبه های طبیعی و تاریخی آن به خصوص جاده کرج – چالوس که به دروازه بهشت شمال ایران مشهور است، سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی را به سوی خود می کشاند.

این استان یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر آزاد راه، بزرگراه، راه اصلی و فرعی دارد و ۱۸ درصد ترافیک جاده ای کشور مربوط به راه های آن است.

فعالیت بیش از سه هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی و ۱۵۰ برند (الگو) در البرز، این استان را به یکی از قطب های صنعت و تولید در کشور تبدیل کرده است.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …