شنبه , 1 اردیبهشت 1403

 احکام قطعی زمین خواری سه هزار میلیاردتومانی نظرآباد صادر شد

به گزارش  روز دوشنبه روابط عمومی دادگستری البرز، حسین فاضلی هریکندی با اشاره به صدور حکم قطعی مربوط به زمین خواری سه هزار میلیارد تومانی  در نظرآباد توسط شعبه  یکم دادگاه تجدیدنظر استان البرز افزود: در این پرونده برای ۲۲ متهم، احکام قطعی متعددی از قبیل حبس، انفصال و جزای نقدی صادر شده است.

وی به جزئیات محکومیت قطعی برخی از متهمان این پرونده اشاره کرد و ادامه داد: ۲ شهردار پیشین  نظرآباد به اتهام اهمال و کوتاهی در انجام وظایف قانونی منتهی به تضییع اموال دولتی و عمومی به جزای نقدی و منع اشتغال در پست های مدیریتی نهادی های دولتی و عمومی محکوم شدند.

فاضلی هریکندی گفت: همچنین سه نفر از کارمندان شهرداری نظرآباد نیز به اتهام ارتشا، اختلاس، ربودن اسناد دولتی و خیانت در امانت  به ۱۱ سال و۶  ماه حبس، انفصال دائم از خدمات دولتی و جزای نقدی محکوم شدند.

محکومیت روسای پیشین ثبت اسناد و سایر مدیران نظرآباد

رییس کل دادگستری  البرز با اشاره به نقش مدیران دستگاه های مختلف وقت در این پرونده متذکر شد:  ۲ رییس پیشین اداره ثبت اسناد و املاک نظرآباد  هرکدام به یک سال حبس تعزیری، یک سال انفصال از خدمات دولتی و منع اشتغال در هر یک از پست های مدیریتی  نهادهای دولتی و غیردولتی برای ۲ سال؛ رسیس وقت اداره آموزش و پرورش نظرآباد به اتهام ارتشا به یک سال حبس، جزای نقدی و انفصال از خدمات دولتیو مدیر حقوقی شرکت برق منطقه ای غرب تهران به اتهام ارتشا به یک سال حبس و جزای نقدی و یک سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شدند.
فاضلی هریکندی اظهار داشت: همچنین پنج نفر از کارمندان اداره ثبت اسناد نظرآباد به اتهام ارتشا  به سه سال و نیم حبس و انفصال موقت از خدمات دولتی و جزای نقدی، یکی از کارمندان اداره دارایی نظرآباد به اتهام ارتشا به ۹۱ روز حبس، جزای نقدی و سه سال انفصال از خدمات دولتی؛ یک نفر از کارمندان دادگستری نظرآباد به اتهام ارتشا به هشت ماه حبس و جزای نقدی و یک سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شدند.

رییس کل دادگستری البرز ادامه داد:همچنین ۲ مدیر حقوقی اداره آموزش و پرورش نظرآباد به اتهام قصور و کوتاهی در انجام وظایف قانونی منتهی به تضییع اموال دولتی به جزای نقدی، یک نفر از وکلای دادگستری به اتهام اعمال نفوذ بر خلاف حق به چهار ماه حبس و ۲ سال محرومیت از اشتغال به وکالت محکوم شدند.
وی در خصوص متهم اصلی این پرونده که به عنوان نماینده و وکیل مدنی یکی از شرکت های معروف واقع در شهرستان نظرآباد فعالیت می کرده  است نیز گفت: وی به دلیل اتهامات تخریب و معدوم کردن سند غیردولتی، تحصیل مال از طریق نامشروع، انتقال مال غیر، مشارکت در پولشویی، پرداخت رشوه به ماموران دولت، کلاهبرداری و حمل شوکر به تحمل هفت سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی محکوم شد.

فاضلی هریکندی ادامه داد: در این پرونده برای ۲ نفر از اشخاص عادی نیز به اتهام انتقال مال غیر، مخفی کردن متهم و نگهداری مواد مخدر در مجموع به چهار سال حبس و جزای نقدی رای نهایی صادر شد.

رییس کل دادگستری البرز در ادامه  با اشاره به پیگیری ویژه این پرونده توسط دادگستری کل استان البرز از صدور اسناد مالکیت اراضی به نام بیت المال، در مرحله تحقیقات مقدماتی و قبل از صدور حکم قطعی خبر داد و تصریح کرد: در مجموع حدود ۳۰ هکتار از اراضی شهری شهرستان نظرآباد از قبیل ۲۲ مدرسه، ۲۲ باب واحد مسکونی، ۴۳ واحد تجاری در بازارچه موسوم به شهرداری و ساختمان های دولتی و عمومی و اموال شخصی به ارزش حدود سه هزار میلیارد تومان به بیت المال اعاده شد.
وی در خصوص نحوه شکل گیری این زمین خواری بیان داشت: در سال ۱۳۴۴ پلاک ۶۹ اصلی شهرستان نظرآباد که شامل قسمت اعظمی از اراضی بافت فعلی این شهرستان بود توسط مالک یکی از مجموعه های معروف اقتصادی واقع در نظرآباد برای فعالیت های تجاری و اقتصادی خریداری و به واسطه توسعه فعالیت های تجاری بدون رعایت حقوق و مقررات شهرداری، بعد از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷، مالک شرکت به پرداخت وجوهی در حق شهرداری نظرآباد بابت پرداخت سرانه شهری محکوم  و سپس در دهه ۶۰ و ۷۰ توافقات متعددی نیز بین شهرداری نظرآباد و این شرکت برای واگذاری و انتقال اراضی به شهرداری به عنوان سرانه خدمات شهری منعقد شد و در اجرای مقررات و توافقات صورت گرفته اسناد اراضی متعددی به شهرداری انتقال یافت.
فاضلی هریکندی ادامه داد: با وجود این توافق، شهرداری نظرآباد در انتقال رسمی اسناد مالکیت از شرکت تعلل می کند تا اینکه در سال ۱۳۹۴ با معرفی نماینده و وکیل کاری جدید، زمینه این فساد بزرگ مالی و سهل انگاری شکل می‌گیرد.

وی گفت: وی ضمن ارتباط ناسالم و مجرمانه با مدیران و کارمندان دستگاه های مختلف اقدام به سرقت و خارج کردن اسناد مبنی بر مالکیت شهرداری و دستگاههای دولتی  بر اراضی واگذار شده کرده و پس از اعمال نفوذ در شهرداری، آموزش و پرورش و اداره ثبت اسناد شهرستان نظرآباد اقدام به اخذ ۳۰۶ فقره سند مالکیت کرده و سپس اقدام به طرح دعاوی متعدد علیه مالکان و متصرفان قانونی می کند و آرایی در محکومیت شهرداری و شهروندان عادی صادر می شود.

رییس کل دادگستری البرز در ادامه با  اشاره به نحوه ورود دادگستری استان به این پرونده یادآور شد: پس از اطلاع از جرایم این اشخاص، با همکاری اداره کل اطلاعات استان البرز ، مستندات انتقال این املاک مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت و با پیشنهاد دادگستری کل استان،  برای انجام تحقیقات و رسیدگی به پرونده از سوی رییس قوه قضائیه در مرحله دادسرا و دادگاه کیفری ۲ شهرستان نظرآباد، قاضی ویژه تعیین و با صدور ابلاغ ویژه، پرونده به سرعت مورد رسیدگی قرار گرفت.

فاضلی هریکندی  به ویژگی های خاص رسیدگی به این پرونده که مورد تاکید ریاست قوه قضائیه است، اشاره کرد و اظهار داشت: اولین ویژگی، رسیدگی سریع و بدون اغماض به پرونده با وجود تعداد متهمان، جرایم متعدد ارتکابی و حجم بالای املاک و اسناد بررسی شد که در مدت کمتر از یکسال از تشکیل پرونده، تحقیقات مقدماتی در دادسرا انجام و طی جلسات متعدد دادگاه کیفری ۲ شهرستان نظرآباد، احکام پرونده صادر و در  نهایت پس از تجدیدنظرخواهی متهمان، حکم قطعی از سوی دادگاه تجدیدنظر صادر  گردید که احکام صادر شده بلافاصله در حال اجرا است.
وی افزود: ویژگی دوم پرونده، استرداد همه اموال تحصیل شده از جرم و نیز انتقال رسمی حدود ۳۰۶ قطعه املاک به مساحت حدود ۳۰ هکتار از اراضی شهری نظرآباد به ارزشی بیش از سه هزار میلیارد تومان در جریان رسیدگی به پرونده تا قبل از صدور حکم قطعی است.

فاضلی هریکندی ادامه داد: ویژگی سوم نیز رسیدگی به جرایم ناشی از ترک فعل مدیران، علاوه بر جرایم عمدی و تبانی آنها است به نحوی که در این پرونده به ترک فعل مدیرانی از جمله برخی از شهرداران قبلی و رییس وقت آموزش و پرورش شهرستان نظرآباد که مسامحه و اهمال آنها منتهی به تضییع اموال دولتی و عمومی شده بود نیز رسیدگی و به مجازات های متعددی از جمله انفصال و منع اشتغال در پست های مدیریتی محکوم شدند.

شهرستان ۱۶۰ هزار نفری نظرآباد در ۴۵ کیلومتری غرب کرج مرکز استان البرز قرار دارد.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …