آخرین اخبار ریزش متروپل آبادان|‌ تعداد فوتی‌ها به ۱۴ نفر رسید/ دستور معاون اول رئیس جمهور به هیئت ۳ نفره برای بررسی جزئیات پرونده ریزش/ ماجرای خبر اشتباه دستگیری مالک ساختمان چه بود؟ + فیلم و تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آبادان،‌ ‌‌بخش‌هایی از ساختمان بزرگ «متروپل» در خیابان امیری آبادان روز گذشته فرو ریخت که طبق گزارش خبرنگار تسنیم از محل حادثه، به‌دلیل ریزش بخش‌هایی از ساختمان 10طبقه اداری ـ تجاری متروپل، برای ایمن‌سازی، خیابان اصلی امیری آبادان مسدود شد.

براساس آخرین گزارش‌ها، در این حادثه تاکنون 14 نفر جان باخته‌اند و 32 نفر مصدوم شده اند و بیش از 35 نفر زنده از زیر آوار نجات یافته‌اند‌ و به تعدادی خودرو هم آسیب وارد شد.‌

بعد از ریزش برج متروپل رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور، فرمانده کل سپاه و سایر مسئولان کشور بر کمک رسانی فوری به حادثه دیدگان تاکید کردند و خواستار برخورد جدی با متخلفان در این حادثه شدند. شب گذشته نیز وزیر کشور به همراه معاون اقتصادی رئیس جمهور در محل حادثه حاضر شدند و با تشکیل اضطراری مدیریت بحران، برای آواربرداری سریع و نجات محبوسین تصمیمات لازم گرفته شد.

سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز ‌از اعزام 50 آتش‌نشان حرفه‌ای و نجات‌گر همراه با 11 دستگاه خودروی سنگین و سبک عملیاتی که بیشتر مربوط به آواربرداری و جست‌وجو در آوار است، به محل حادثه ریزش ساختمان 10 طبقه در آبادان خبر داد و بیان کرد: 30 نفر از نیروها برای تسریع در عملیات به صورت هوایی به محل حادثه اعزام می‌شوند و مابقی افراد به صورت زمینی ‌به سمت آبادان اعز‌ام شدند.

تازه ترین اخبار از روز دوم ریزش ساختمان مترو‌پل در آبادان

فوتی‌های متروپل آبادان به 14 نفر افزایش یافت

وحیدی وزیر کشور با بیان اینکه در حال حاضر امداد و نجات و آواربرداری همچنان با قوت ادامه دارد گفت: تا این لحظه در پی حادثه ریزش ساختمان 10 طبقه آبادان 14 نفر فوت و 32 نفر زخمی شده‌اند که 29 نفر آنها بهبود پیدا کرده‌اند و از بیمارستان مرخص شده‌اند، اما 3 نفر در بیمارستان بستری هستند.

حضور میدانی نماینده ولی فقیه در استان خوزستان  در حادثه متروپل

 نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در محل حادثه ساختمان متروپل شهرستان آبادان حضور پیدا کرد و از نزدیک در جریان روند آواربرداری و امدادرسانی قرار گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد در این بازدید از مسئولان استانی حاضر در حادثه و فرمانده عملیات میدان، گزارش های مربوطه را دریافت و با گفت و گوی تلفنی با معاون رئیس جمهور ضمن بیان وضعیت موجود، بر تسریع در امدادرسانی ها و پای کار آوردن تجهیزات و نیروی متخصص بیشتر تأکید کرد.

موسوی فرد ضمن دیدار چهره به چهره با مردم به ویژه جوانان حاضر در اطراف حادثه ساختمان متروپل شهرستان آبادان و شنیدن دغدغه ها و درخواست های آنها، به پیگیری ابعاد مختلف این اتفاق از مسئولان کشوری و استانی اشاره کرد.

وی برای دومین بار است که از محل حادثه ساختمان متروپل شهرستان آبادان بازدید می کند و روز گذشته نیز در ساعت های ابتدایی اتفاق نیز حضور پیدا کرد.

نجات یک نفر از زیرآوار متروپل آبادان

رییس جمعیت هلال احمر گفت: با تلاش عوامل امدادی جمعیت هلال احمر و سایر دستگاه‌های امدادی، دقایقی پیش یک نفر از محبوس شدگان حادثه ریزش آوار ساختمان متروپل زنده از زیر آوار  خارج شد.اقدامات درمانی بر روی این فرد در حال انجام است.

نیروهای بسیجی استان خوزستان برای کمک‌رسانی فراخوانده شدند

سرتیپ دوم پاسدار نعمت الله باقری جانشین سپاه ولیعصر(عج) خوزستان  به حضور گسترده نیروهای بسیج سراسر استان در شهرستان آبادان اشاره  و بر استفاده حداکثری از توانمندی‌های بسیج در روزهای آینده برای کمک‌رسانی هرچه بیشتر به تیم های امدادی خبر داد.

ماموریت معاون اول رئیس جمهور به هیئت 3 نفره برای بررسی علل ریزش ساختمان در آبادان

معاون اول رییس جمهور به هیئت سه نفره شامل نمایندگانی از وزارتخانه‌های کشور، راه و شهرسازی و مشاور خود ماموریت داد با عزیمت فوری به آبادان، با بررسی جزییات پرونده ریزش ساختمان در این شهرستان، گزارش دقیق خود را درباره علل وقوع این حادثه ارائه کنند.

بر اساس این ابلاغ، محمد مخبر به محمد یزدی مشاور خود و مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی و توسعه امور شهری وزیر کشور و محمد مهدی حیدری رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مأموریت داد تا گزارش خود را با همفکری دیگر متخصصان این حوزه جمع بندی و ارائه کنند.

آیت الله رئیسی رییس جمهوری اسلامی ایران نیز روز گذشته از معاون اول خود خواسته بود تا با فوریت نسبت به شناسایی تخلفات منجر به این حادثه به صورت عاجل اقدام کند و برخورد شدید و غیرقابل اغماض با متخلفان در دستور کار قرار گیرد.

بخشی از سازه فرو ریخت

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: با توجه به شرایط ناپایدار سازه، متاسفانه  بخشی از سازه، حین عملیات آواربرداری فرو ریخت و سه امدادگر نیز مصدوم شدند.

وحید شعبانی با بیان اینکه امدادرسانی از ابتدای وقوع حادثه ریزش متروپل توسط تیم‌های جستجو و نجات و عوامل امدادی جمعیت هلال احمر استان خوزستان آغاز شد گفت: تیم‌های ارزیاب، جستجوگر، زنده‌یاب و تیم‌های جستجو و نجات از ابتدا وارد صحنه شدند. امکانات لجستیکی و عوامل امدادی نیز در سطح مطلوب وجود دارد.

وی با بیان اینکه تیم‌های عملیاتی در منطقه در حال ارایه خدمات امدادی هستند گفت: تلاش برای یافتن گرفتار شدگان احتمالی در زیر آوار توسط نجاتگران هلال احمر و عوامل آتش نشانی ادامه دارد.

همراهی و همدلی قابل شایسته آبادانی‌ها

 مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان همچنین با اشاره به خلق صحنه‌های زیبای انسان دوستی و بشردوستانه در محل وقوع ریزش ساختمان متروپل توسط شهروندان عزیز آبادانی اظهار داشت: یکی از صحنه های زیبا که در اوج شرایط سخت بحرانی چشم نواز و بسیار زیبنده بود کمک های مردمی و توزیع وعده های غذایی رایگان بین عوامل دست اندرکار امدادرسان و خدمات رسان درگیر در بحران ریزش ساختمان متروپل است.

شعبانی افزود: صحنه های بسیار زیبای همدلی مردم در این شرایط دشوار حادثه و همچنین شرایط نامساعد معیشتی و اقتصادی در  محل حادثه ستودنی و قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: مردم فهیم و نجیب آبادنی از زمان وقوع این حادثه دلخراش علاوه بر آنکه در کنار عوامل امدادی به تلاش برای تسریع در روند امدادرسانی ها پرداختند بلکه  با توزیع آب ،میان وعده و حتی وعده های غذایی در خیابان های مجاور  مجتمع مترو پل ابادان کوشیدند میهمان نوازی و همراهی را به کمال رسانند.

تحویل 8 جسد از متوفیان ریزش ساختمان “متروپل” به پزشکی قانونی

حامد نائیجی مدیرکل سازمان پزشکی قانونی کشور ‌با اشاره به اقدامات سازمان پزشکی قانونی بعد از حادثه ریزش ساختمان 10 طبقه “متروپل” در آبادان، اظهار کرد: همکاران بنده در پزشکی قانونی آبادان پس از این حادثه مشغول اقدامات‌ خود و اکیپی از همکاران پزشکی قانونی خرمشهر‌ آماده‌باش هستند همچنین یک تیم نیز از اهواز به محل حادثه اعزام شده‌اند. 

مدیرکل سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد: تاکنون جسد هشت نفر از جان‌باختگان حادثه ریزش ساختمان متروپل در آبادان تحویل پزشکی قانونی شده است. 

وی‌ بیان کرد: برای 6 نفر از متوفیان گواهی فوت صادر شده و اقدامات برای صدور گواهی فوت دو متوفی دیگر نیز در حال انجام است.

اتمام عملیات آواربرداری در 10 طبقه فوقانی متروپل

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: عملیات آواربرداری در 10 طبقه فوقانی به اتمام رسیده، اما دسترسی به زیرزمین مهیا نشده است و از آمار دقیق محبوس شدگان اطلاعی نداریم.

پیرحسین کولیوند اظهار داشت: در این حادثه تلخ که دیروز اتفاق افتاد، نیرو‌های امدادی هلال احمر بلافاصله با تمام امکانات در منطقه حاضر شدند و تاکنون 10 نفر جانباخته داریم و حدود 39 نفر را به بیمارستان‌ها منتقل کردیم؛ هنوز عملیات آواربرداری و امدادرسانی ادامه دارد؛ دسترسی به زیرزمین مهیا نشده است و از آمار دقیق محبوس شدگان اطلاعی نداریم؛ عملیات آواربرداری هم در 10 طبقه فوقانی به اتمام رسیده است؛ سپاه، فرماندهی نیروی هوایی ارتش و استانداری‌های اطراف اعلام آمادگی کردند؛ امکانات خوب است و کار‌ها به نحو احسن با مدیریت واحد استاندار انجام می‌شود؛ در حال حاضر وزیر کشور در اینجا حضور دارند.

‌زمان اتمام آواربرداری مشخص نیست

 وزیر کشور در تشریح آخرین وضعیت ساختمان متروپل گفت:‌‌ طبق آخرین آمار ریزش ساختمان متروپل آبادان  10 نفر فوتی و 32 نفر زخمی را به جای گذاشته است.

احمد وحیدی با بیان اینکه مردم آبادان در منطقه حادثه حضور پیدا نکنند زیرا خطرناک است و کار برای مجریان حادثه سخت می‌کند، تصریح کرد: حساسیت آواربرداری بالاست و زمان اتمام آن مشخص نیست.

تخلف در احداث بنای متروپل محرز شد

استاندار خوزستان گفت: بر اساس برآوردهای اولیه رعایت نکردن قوانین و مقررات و اصول فنی در ساخت مجتمع طبقاتی متروپل آبادان دلیل اولیه ریزش این بناست.

صادق خلیلیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در محل ریزش ساختمان متروپل آبادان با بیان اینکه مجوز احداث این ساختمان قبل از سال 98 برای 6 طبقه صادر شده که بعداً سه و 2 طبقه به آن اضافه شده است، اظهار داشت: قطعا با کسانی که در صدور مجوز و ساخت این ساختمان دست داشتند برخورد خواهد شد.

وی درباره وضعیت آو‌اربرداری نیز افزود: امکانات و تجهیزات امدادی به اندازه کافی از استان خوزستان و استان تهران به آبادان ارسال شده و کمبود تجهیزاتی و امدادی در این رابطه وجود ندارد.

استاندار خوزستان گفت: نیمی از ساختمان متروپل تخریب شده و در طبقات باقی مانده آسیب جدی مشاهده نشده و کار آوار برداری در حال انجام است.

اعلام عزای عمومی در آبادان و خرمشهر

نماینده ولی فقیه در استان روز چهارشنبه، چهارم خرداد 1401 را در آبادان و خرمشهر عزای عمومی اعلام کرد.

جلسه ویژه استاندار خوزستان با رئیس هلال‌احمر کشور

جلسه ویژه استاندار خوزستان با رئیس هلال‌احمر کشور و چندین نفر از فرماندهان حادثه پلاسکو امروز سه‌شنبه ٣ خرداد ماه در ادامه ستاد عملیات امداد و نجات حادثه متروپل آبادان برگزار شد.به گزارش تسنیم بعد از حادثه ساختمان متروپل مردم آبادان به خصوص جوانان خود جوش در مراکز خون حضور پیدا کردند.

حبس 50 نفر در زیر آوار/ تعداد مصدومان حادثه متروپل آبادان به 33 نفر رسید

مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم مستقر در محل حادثه ریزش متروپل با تشریح آخرین وضعیت مصدومان حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان گفت: تاکنون 33 نفر در این حادثه مصدوم شده‌اند.

وی با بیان اینکه ‌طبق مشاهدات عینی همچنان 50 نفر زیر آوار گرفتار‌ند که تلاش برای نجات آنها ادامه دارد، افزود: 50 دستگاه آمبولانس و چهار دستگاه اتوبوس آمبولانس در محل حادثه مستقر هستند و یک فروند بالگرد نیز در فرودگاه آبادان برای اعزام فوری مصدومان مستقر است.

خالدی با بیان اینکه با توجه به مهیا بودن امکانات لازم پزشکی در آبادان تاکنون مصدومی به مرکز استان اعزام نشده است، گفت: با دستور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی همه امکانات برای خدمات رسانی به مصدوم فراهم شده و یک هواپیما در تهران برای انتقال بیماران در صورت نیاز آماده است.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اشاره به تخریب بخش دیگری از ساختمان متروپل گفت : نیروهای امدادی در محل رج متروپل آبادان در حال آوار برداری هستند و شهروندان از حضور در محل و منطقه به دلیل خطرات احتمالی خودداری کنند.

‌خالدی ‌اظهار داشت: به دلیل تخریب بخشی از ساختمان متروپل و سست بودن ستون های آن احتمال ریزش بخشی دیگر از این ساختمان وجود دارد.وی با اشاره به اینکه شهروندان از حضور در محل حادثه اجتناب کنند گفت:حضور شهروندان آبادانی در محل باعث تجمع و مانع از امداد رسانی خواهد شد.

وی از مردم خواست به دلیل خطرات احتمالی نسبت به ریزش بخش دیگری از این ساختمان ،محل حادثه را ترک کنند و به جز نیروهای امداد رسان هیچ فرد دیگری در محل حاضر نباشد.سخنگوی سازمان اورژانس کشور خاطر نشان کرد: آوار برداری از ساختمان متروپل به سرعت در حال انجام است. 

مالک و پیمانکار اصلی ساختمان در محل حادثه فوت کردند

صادق جعفری چگنی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان ‌‌‌‌با اعلام تایید هویت متهم اصلی، جسد مالک و پیمانکار ساختمان متروپل آبادان، اظهار کرد: بلافاصله پس از وقوع حادثه، دستور بازداشت نامبرده و تعدادی از متخلفان و مسببان حادثه از سوی مرجع قضایی صادر شده بود که تعدادی از آن‌ها بازداشت شده‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان افزود: باتوجه به‌ کشف اسناد هویتی حسین عبدالباقی، مالک برج مترو پل و یکی از متهمان اصلی پرونده در البسه‌ی یکی از قربانیان حادثه که غیر قابل تشخیص بوده، دستورات مقتضی جهت تشخیص هویت متوفی از طریق واحد تشخیص هویت فراجا و پزشکی قانونی صادر شد که در نهایت هویت وی مورد تایید قرار گرفت.

وی افزود: مالک و پیمانکار اصلی ساختمان که از متهمان بوده و دستور بازداشت وی نیز صادر شده بود و در جریان ریزش ساختمان در محل حضور داشت در جریان این حادثه جان خود را از دست داد.همه اجساد جهت تعیین هویت، به پزشکی قانونی منتقل شده‌اند.

واکنش نظام مهندسی ساختمان استان خوزستان به ریزش متروپل

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خوزستان درباره حادثه ریزش ساختمان متروپل گفت: سازمان نظام مهندسی از نظر قانونی تنها اختیار اعلام وضعیت را از نظر فنی داشته و هشدار و تذکر فنی می‌دهد.

کورش خواجوی بیان کرد: پس از ارائه تذکر فنی سازمان نظام مهندسی استان خوزستان مسئولیت توقف پروژه را ندارد، در قانون نیز اختیار و امکانات را نداریم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خوزستان به تذکرهای نظام مهندسی ساختمان استان خوزستان در سال 1400 اشاره کرد و گفت: در سال گذشته  پنج هزار تذکر جدی به شهرداری‌های این استان با موضوع نا ایمن بودن برخی ساخت و سازها داده شد که بخش زیادی از آن سبب توقف پروژه می‌شود.

وی بیان کرد: در موارد استثنایی است که متاسفانه مالکان برخی طرح‌ها به هشدار و تذکر توجه نداشته و به طور نامحسوس ادامه کار می‌دهند.

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان خوزستان گفت: درمان اصلی این مشکل این است که تمام سازندگان و سرمایه‌گذاران صنعت ساختمان باید بپذیرند که گزارش‌های فنی، بررسی های نقشه و ایرادهای فنی مهندسان ناظرسوری نیست و ضرورت دارد به تذکرهای سازمان نظام مهندسی توجه شود. همان طور که توصیه و تذکر پزشک مورد توجه قرار می‌گیرد، باید این تذکرها نیز برای حفظ جان مورد توجه قرار گیرد.

شهردار آبادان بازداشت شد

دادستان عمومی و انقلاب خوزستان گفت: تاکنون 10 نفر از جمله شهردار فعلی آبادان به عنوان مقصران حادثه ساختمان 11 طبقه متروپل دستگیر شدند.

صادق جعفری چگنی سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: حسین حمیدپور شهردار فعلی، 2 شهردار قبلی و ناظران پروژه ساختمان متروپل در بین افراد دستگیر شده هستند.

وی اظهار داشت: شناسایی سایر عوامل مقصر در حادثه ریزش برج متروپل آبادان ادامه دارد.

تعداد جانباختگان ریزش ساختمان در آبادان 11 نفر شد

محمدحسن نامی ‌رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ‌‌تعداد مصدومان را 32 نفر اعلام کرد و افزود:آمار دقیقی از گرفتار شدگان نیست و گفته می‌شود تعدادی در یکی از فروشگاه‌ها حبس شده اند.ساعتی که این حادثه رخ داد جمعیت کمی در محل حضور داشته است و اگر این حادثه در ساعت بعداز ظهر بود تلفات بیشتر می‌شد.

 

نامی افزود: متاسفانه به دلیل رعایت نکردن مقررات نظام مهندسی ساختمان این اتفاق افتاد و سه طبقه بیش از حد نصاب ساخته شده است.

وی افزود:تیم های مشخص شده تا با افرادی که در این زمینه کوتاهی کرده اند برخورد شود  ضمن اینکه تجهیزات کامل برای برش آهن آلات در منطقه مستقر شده تا به طبقات پایین برسیم.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور اظهار داشت: 40 هزار متر زیر بنا منطقه بحرانی ساختمان است و احتمال تخریب ساختمانهای مجاور وجود دارد.

اعزام نیروهای واکنش سریع و امدادی به محل حادثه «متروپل»

مرتضی شاهمیرزایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی خواست تا امکانات امدادی، آتش‌نشانی، پشتیبانی و گروه‌های تخصصی خود را به محل حادثه اعزام کند.

وی با آرزوی سلامتی و بهبودی برای مصدومان این حادثه ناگوار، ابراز امیدواری کرد که با بسیج همه نیروهای امدادی و گروه‌های نجات، عملیات تخلیه و ایمن‌سازی محل حادثه به‌سرعت خاتمه یابد.

همچنین «سیدامید شهیدی‌نیا» فرمانده ارشد شرایط اضطراری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی نیز برابر با دستور مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، از آماده‌باش کامل امکانات امدادی این سازمان برای امدادرسانی در محل حادثه ساختمان متروپل آبادان خبر داد.

وی با بیان اینکه اکنون خبره‌ترین اعضای تیم واکنش سریع ایمنی و آتش‌نشانی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در محل این حادثه حضور دارند، اعلام‌کرد: گروه واکنش سریع حوادث سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در محل ساختمان متروپل آبادان حضور یافت و جزئیات عملیات امدادی آن از طریق فرمانده شرایط اضطراری سازمان پیگیری شد و به اطلاع معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی رسید.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های داغ‌دیده و مصدومان این حادثه دلخراش، افزود: سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تلاش دارد با همه ظرفیت و امکانات در امداد و آواربرداری ساختمان متروپل آبادان مشارکت فعال کند.

کنترل وضعیت امنیتی منطقه حادثه ریزش ساختمان متروپل از سوی سردار اشتری

سردار سیدمحمد صالحی فرمانده انتظامی استان خوزستان با حضور در محل حادثه ساختمان 10 طبقه شهرستان آبادان اظهار داشت: تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم حادثه دلخراشی که در شهرستان آبادان به وقوع پیوست و منجر به جان باختن و مصدومیت تعدادی از مردم خوب و عزیز شهرستان آبادان شد.

وی افزود: به محض اطلاع از وقوع این حادثه حسب وظیفه و دستور سردار فرمانده محترم فراجا، بلافاصله فرمانده انتظامی شهرستان و بلافاصله اینجانب در صحنه حضور پیدا کردیم.

فرمانده انتظامی استان خوزستان تصریح کرد: هم‌اکنون مجموعه انتظامی استان خوزستان در آماده‌باش صد درصد هستند و کلیه واحدهای امدادی، عملیاتی، انتظامی و واحد‌های ترافیکی در صحنه حضور دارند و کار تسهیل در تردد و روان‌سازی را برای خودروهای امدادی انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه ماموران عملیاتی و انتظامی برای انتظام بخشی و تامین امنیت در صحنه حضور دارند، گفت: تمام تلاش ما این است که یک فضای امن و آرام ایجاد بکنیم تا همکاران خوب و پرتلاش در دیگر واحد‌های امدادی بتوانند خدمات خود را به نحو احسن انجام بدهند.

سردار صالحی با اشاره به اینکه حسب دستور سردار فرمانده فراجا تا پایان کار نیروها حضور داشته باشند و امنیت مطلوبی را برای شهروندان عزیز فراهم کنیم، تصریح کرد : سردار اشتری مستمرا وضعیت را رصد و کنترل می کنند وبا ما در ارتباط هستند ودرخصوص تامین نیازمندی‌ها اقدامات اساسی انجام شده و برای تامین امنیت مردم عزیز پیش بینی های لازم صورت گرفته‌است.

 وی خاطرنشان کرد: از مردم خوب شهرستان آبادان خواهش داریم که از مراجعه به محل حادثه خودداری کنند واحدهای امدادی بتوانند بدون دغدغه به وظایف خود اقدام کنند.

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پی ریزش ساختمان 10 طبقه در آبادان

دکتر خدائیان با صدور دستوری به بازرس کل ویژه استان خوزستان، به وی ماموریت داد ضمن نظارت بر نحوه امدادرسانی، آواربرداری و رسیدگی به وضعیت مصدومان حادثه ریزش ساختمان 10 طبقه متروپل آبادان، ابعاد مختلف موضوع را بررسی و متخلفین احتمالی را به مراجع قضایی و اداری معرفی نماید.

در پی ریزش ساختمان 10 طبقه متروپل در آبادان و فوت، مصدومیت و گرفتار شدن تعدادی از هموطنان در زیر آوار، دکتر خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن تسلیت به خانواده جانباختگان و آرزوی سلامتی برای مصدومین، با صدور دستوری به محمد آقاجری بازرس کل ویژه استان خوزستان، به وی ماموریت داد با حضور در صحنه و نظارت بر نحوه امدادرسانی، آواربرداری و رسیدگی به وضعیت مصدومان، ابعاد مختلف حادثه را از حیث ایمنی ساختمان، رعایت اصول شهرسازی و معماری و صدور مجوزهای ساخت و ساز بررسی و نسبت به معرفی متخلفین احتمالی به مراجع قضایی و اداری اقدامات لازم را انجام دهد.
 
کار آواربرداری ساختمان متروپل آبادان بادقت در حال انجام است

محمدحسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در بازدید از روند کار آوار‌برداری از ساختمان متروپل آبادان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از دیشب گروه‌های آتش‌نشانی استان‌های  تهران، اصفهان، ایلام و شهرهای استان خوزستان برای امدادرسانی در این منطقه حضور پیدا کردند.

وی افزود: دیشب بخشی از آواربرداری انجام شد ولی از امروز به صورت فعال با دریافت تجهیزاتی خاص مثل دستگاه برش بتون و ستون های آهنی که می‌تواند بسیار کار را آسانتر و سرعت بخشد به همراه جرثقیل ، لودر و بیل های مکانیکی زیادی به منطقه وارد شدند.

نامی تصریح کرد: 2 منطقه عملیاتی در این محل وجود دارد که از سمت جلو و پشت ساختمان باید آواربرداری انجام شود تا بتوانیم هرچه سریعتر تا اخر وقت امروز وضعیت را ساماندهی کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: از خطرهای پیش رو می‌توان به تاثیر تخریب این ساختمان با ساختمان همجوار می‌باشد که برای ایمن‌سازی آن درخواست آهن آلات داده شده است  که اگر بتوانیم ستونی برای ایمنی ساختمان تخریب شده نصب کنیم می توانیم کار را بهتر پیشس ببریم.

خروج همه مفقودان حادثه آبادان از زیر آوار

فرماندار آبادان با تشریح آخرین وضعیت آواربرداری برج متروپل گفت: دستگاه‌های امدادی با همه توان در حال فعالیت برای برقراری شرایط به حالت هستند و در اینجا اعلام می‌کنم که همه مفقودان حادثه ریزش ساختمان در آبادان از زیر آوار بیرون آورده شدند.

 امدادرسانی به حادثه‌دیدگان ساختمان متروپل آبادان ادامه دارد

پیرحسین کولیوند ‌رئیس جمعیت هلال احمر کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در محل حادثه ‌اظهار داشت: با تقسیم کار صورت گرفته اکنون امدادرسانی به افراد احتمالی گرفتار زیرآوار روند بهتری گرفته است.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از نیروهای جمعیت هلال احمر خوزستان در محل حادثه حاضر هستند، افزود: هدف نخست ما برداشتن آوار است تا به زیر زمین دسترسی پیدا کنیم تا اگر فردی زیر آوار مانده  بیرون کشیده شود.

دستگیری 10 نفر از عوامل دخیل در حادثه متروپل

صادق جعفری چگنی دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان در مورد جزییات ریزش ساختمان 10 طبقه اداری -تجاری متروپل آبادان اظهار کرد : بازداشت شدگان این حادثه 10 نفر شامل شهردار فعلی آبادان و دو شهردار سابق و نیز تعدادی از کارکنان شهرداری و ناظران این پروژه هستند و در جهت برخورد با سایر متخلفان، دستور بازداشت تعداد دیگری نیز صادر شده است.

وی افزود: مالک و پیمانکار اصلی ساختمان که از متهمان بوده و دستور بازداشت وی نیز صادر شده بود و در جریان ریزش ساختمان در محل حضور داشت در جریان این حادثه جان خود را از دست داد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان بیان کرد: همه اجساد جهت تعیین هویت، به پزشکی قانونی منتقل شده‌اند.

جعفری چگنی تصریح کرد: با دستور دادستان کل کشور مبنی بر نظارت مستقیم بر موضوع، بلافاصله در محل حاضر و اکنون به همراه دادستان شهرستان آبادان در محل حاضر هستیم.

50 نیرو با 10 خودروی آتش نشانی اهواز در محل حادثه مستقر شدند

مدیرعامل سازمان آتش نشانی اهواز از اعزام 50 نیرو با 10 خودروی آتش نشانی برای کمک به حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان خبر داد.

ابراهیم قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز اظهار داشت: به دستور شهردار اهواز 50 آتش‌نشان همراه با 10 خودروی اطفای حریق و امداد نجات برای خدمات رسانی در حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان اعزام شدند.

وی در ادامه با اشاره به ازدحام جمعیت در این منطقه اشاره کرد: از مردم شریف آبادان خواهش میکنیم که در محل حادثه حضور پیدا نکنند تا نیروهای امدادی به راحتی آوار برداری را انجام بدهند. 

افزایش تعداد متوفیان حادثه ریزش ساختمان متروپل

 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از افزایش شمار متوفیان حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان به عدد 10 خبر داد.

 

وحید شعبانی با اعلام شناسایی سه جسد جدید در طبقه اول ساختمان فروریخته مترو پل اظهار داشت: آمار فوت شدگان این حادثه تا کنون به 10 نفر رسیده است.⁣

وی گفت: یکی از این سه متوفی جدید از از ساختمان خارج شد و تلاش‌ها برای امکان خروج دو پیکر دیگر ادامه دارد.

شعبانی همچنین ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های عزادار شده در این حادثه ‌افزود: تلاش‌ها برای آواربرداری‌، عملیات جستجو و نجات و امدادرسانی از روز گذشته تا کنون همچنان ادامه دارد.

نخستین گروه از آتش‌نشانان تهرانی به آبادان رسیدند

نخستین گروه از آتش‌نشانان تهرانی که شب گذشته راهی محل حادثه ریزش ساختمان 10 طبقه در آبادان شده بودند، هم‌اکنون به محل حادثه رسیدند و در وهله نخست بازدید و بررسی از محل حادثه را انجام خواهند داد.

سید جلال ملکی؛ سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران که در محل حادثه حضور دارد، به خبرنگار تسنیم گفت که تا یک یا دو ساعت آینده سایر نیروها و تجهیزات نیز به محل حادثه خواهند رسید و در صورت نیاز اعزام نیروها ادامه خواهد داشت.

دستور قالیباف برای رسیدگی به سانحه ریزش ساختمان متروپل

رییس‌ مجلس‌ با اشاره به فرو ریختن ساختمان اداری – تجاری متروپل در شهر آبادان، بر لزوم شناسایی متخلفین تاکید کرد و در ماموریتی از کمیسیون عمران مجلس خواست که گزارش بررسی ابعاد مختلف این حادثه را تهیه و ارائه کند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از وقوع حادثه غمبار فرو ریختن ساختمان اداری – تجاری متروپل در شهر آبادان، بر لزوم شناسایی متخلفین تاکید کرد و در ماموریتی از کمیسیون عمران مجلس خواست که گزارش بررسی ابعاد مختلف این حادثه را تهیه و ارائه کند.

‌کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز با کمک مجمع نمایندگان استان خوزستان و نمایندگان محترم آبادان، به فوریت ابعاد مختلف سانحه را جهت ارائه گزارش به نمایندگان ملت مورد بررسی قرار دهد.

تعداد جان‌باختگان حادثه آبادان به 10 نفر رسید

معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه آبادان گفت: تعداد جان باختگان حادثه ریزش ساختمان مترو پل این شهر به 10 نفر رسید.احسان عباسپور افزود: پس از ساعت‌ها تلاش امدادگران، 32 مفقودی که در زیر آوار گرفتار شده بودند را  زنده از زیر آوار خارج کردند. وی اظهار داشت: این 32 نفر که دچار آسیب دیدگی شده بودند برای درمان به بیمارستان منتقل شدند.

تجهیزات لازم برای امدادرسانی متروپل آبادان بسیج شد

محمد خانچی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان اظهار داشت: از ساعات اولیه حادثه گروه های امدادی شهرستان از جمله آتش نشانی شهرداری آبادان، پالایشگاه و گروه های امدادی شهرستان های همجوار به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: همچنین گروه های امدادی از اهواز، مناطق نفت خیز و ملی حفاری نیز از ظهر دیروز به محل حادثه اعزام شدند و عملیات امداد و نجات را آغاز کردند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: نیرو و تجهزات در محل حادثه به اندازه کافی وجود دارد ولی تنگی معابر محل حادثه و ازدحام مردم سرعت عملیات امداد و نجات را کاهش داده است.

خانچی بیان کرد: هلال احمر و اورژانس با تمام امکانات در محل حادثه حضور دارند و تجهیزات زنده یاب در محل وجود دارد.

وی افزود: استاندار، مجموعه استانداری خوزستان و ستاد بحران استان خوزستان از همان ساعات اولیه حادثه در محل حضور پیدا کرده و امیدواریم تا ساعات دیگر نفرات زیر آوار مانده بیرون کشیده شوند.

تداوم عملیات آواربرداری در متروپل آبادان

عملیات آواربرداری و نجات مصدومان حادثه ریزش ساختمان متروپل با تلاش نیرو‌های امدادی و انتقال آن‌ها به مراکز درمانی به همکاری عوامل اورژانس 115 همچنان ادامه دارد و با توجه به حساس بودن شرایط و به منظور انجام عملیات آواربرداری به صورت حرفه ای، از شهروندان خواهشندیم اگر وابستگی به مصدومان حادثه ندارند، از حضور در محل حادثه و تجمع خودداری کنند.

 براساس اعلام مسئولان، 115 تکنسین فوریت‌های پزشکی از سراسر استان خوزستان از جمله؛ اهواز، خرمشهر، ماهشهر، بندر امام خمینی، دزفول و … به آبادان اعزام شده اند و در حال امدادرسانی به مصدومان و انتقال آن‌ها به مراکز درمانی هستند.

گروه‌های حرفه‌ای آتش نشانان از نقاط مختلف استان خوزستان به صورت خودجوش به محل ریزش ساختمان متروپل آمده اند، همچنین قرار است تعداد دیگری که دوره‌های ویژه امدادرسانی و آتش نشانی را به صورت حرفه‌ای سپری کرده اند، به منطقه اعزام شوند.مسئولان از شهروندان می‌خواهند از حضور در محل حادثه خودداری کنند تا عملیات امدادرسانی و آواربرداری مختل نشود.

دستور دادستان کل برای برخورد قاطع با متخلفان ریزش ساختمان متروپل آبادان

دادستان کل کشور با صدور پیامی ضمن عرض تسلیت به جانباختگان حادثه ریزش ساختمانی در آبادان، بر نظارت ویژه بر پرونده و برخورد قاطع با متخلقان تاکید کرد.حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور با صدور پیامی خطاب به دادستان اهواز ضمن عرض تسلیت به خانواده جانباختگان حادثه ریزش ساختمان در آبادان، بر تسریع در رسیدگی و برخورد جدی با متخلفان تاکید کرد.

متن این پیام خطاب به جعفری چگینی دادستان محترم مرکز استان خوزستان آمده است: حادثه ریزش ساختمانی در آبادان که موجب خسارات جانی و مالی برای عده ای از شهروندان عزیز شده است موجب تاسف گردید.

حسب اخبار و گزارشات، تخلفات و قصور و تقصیراتی در ساخت و ساز این بنا صورت گرفته است که ضمن عرض تسلیت این حادثه به خانواده داغدار جانباختگان با تاکید به دادستان محترم آبادان مبنی بر رسیدگی سریع و برخورد قاطع با متخلفین، بر اساس وظایف قانونی، جنابعالی نیز بر روند تحقیقات و اقدامات صورت گرفته نظارت ویژه داشته و نتایج را به قید فوریت به دفتر اینجانب گزارش فرمایید.

عیادت بازرس کل استان خوزستان از مصدومان حادثه متروپل

بازرس کل استان خوزستان با حضور در مرکز درمانی شهید بهشتی آبادان از مصدومین حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان عیادت کرد.محمد آقاجری ضمن عیادت و گفت‌وگو با مصدومین و همراهان، از نزدیک در جریان روند درمان مصدومین این حادثه در بیمارستان شهید بهشتی آبادان قرار گرفت.

وی در محل این بیمارستان ضمن اعلام رضایت کامل مراجعین، از نحوه رسیدگی و ارائه خدمات درمانی به حادثه‌دیدگان در بیمارستان شهید بهشتی آبادان، از تلاش مجموعه کادر درمان این مرکز  قدردانی کرد.

دستور نماینده ولی‌فقیه در خوزستان برای برخورد با متخلفان

حجت الاسلام والمسلمین موسوی‌فرد در پی ریزش ساختمان متروپل شهرستان آبادان، پیامی را صادر کرد.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در پیامی رخداد غم‌بار ریزش ساختمان متروپل آبادان که منجر به فوت و زخمی شدن تعدادی از شهروندان شد را به خانواده های مصیبت دیده تسلیت گفت و برای مصدومان حادثه آرزوی شفای عاجل کرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد در این پیام،پی‌گیری سریع و بدون ملاحظه عوامل و موجبان حادثه را از سوی مسئولان ذی ربط ضروری خواند و تاکید کرد: شناسایی موارد مشابه چه در استان و چه در سایر نقاط کشور برای پیشگیری از تکرار این حوادث تلخ مطالبه عمومی است که امید است به تسویف و فراموشی سپرده نشود.

گزارش در حال تکمیل

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …