چهارشنبه , 5 اردیبهشت 1403

آخرین اخبار امیکرون در ایران| بیم و امیدهای کادر درمان برای مقابله با موج ششم/ ویروس جهش یافته آفریقایی مهمان ناخوانده ۴۵ درصد کشور است + نقشه و نمودار

به‌ گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، در شرایطی کارشناسان نسبت به احتمال شکل‌گیری موج تازه کرونایی با ویروس جهش یافته امیکرون هشدار می‌دهند که ثبت آمارهای صعودی حکایت از واقعیت آتش زیر خاکستر ویروس جهش یافته آفریقایی دارد.

بررسی روند آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد در 24 ساعت گذشته روند صعودی نرخ ابتلا ، موارد بستری و البته موارد فوتی همچنان ادامه داشته و در برخی موارد زنگ خطر به صدا در آمده است.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید می‌کنند اگرچه نرخ ابتلای روزانه جهشی ناچیز یعنی 1.72 درصدی داشته است اما نگرانی در جهش 7.1 درصدی موارد بستری و صعود ناگهانی 54 درصدی موارد فوتی است.

به گفته این گروه اگرچه ویروس امیکرون شدت بیماری‌زایی کمتری نسبت به ویروس دلتا دارد اما قدرت سرایت بسیار بالای آن می‌تواند مشکلات عمده‌ای ایجاد کند تاجایی که ورود حجم بالای بیماران به مراکز درمانی به کابوسی نگران کننده در نظام بهداشت و درمان کشور است.

این درحالی است که نباید فراموش کنیم هم اکنون براساس آمارهای رسمی نزدیک به 45 درصد از استان‌های کشور رسما ورود ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی را تایید کرده‌اند و درصورت عادی انگاری و بی‌توجهی ساکنان این استان‌ها در یک دوره کوتاه مدت احتمال انفجار تعداد بیماران و مراجعه کنندگان به مراکز درمانی روبه فزونی خواهد گذاشت و البته شاهد مثال اصلی آن هم ثبت رکوردهای تازه‌ای از مراجعه به مراکز درمانی در یک هفته اخیر است.

 

استان بوشهر/ درمان مبتلایان به امیکرون در استان به‌صورت سرپایی

سعید کشمیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر تعداد بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر را 44 نفر دانست و اظهار داشت: روز گذشته 11 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند که خوشبختانه از این تعداد هیچکدام از آن‌ها به کرونا مثبت قطعی مبتلا نبوده‌اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه اکنون 3 بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی یک نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 15 بیمار با حال عمومی خوب از بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند که از این تعداد 4 مورد از آن‌ها به کرونا مثبت قطعی بوده است.

کشمیری با بیان اینکه خوشبختانه امروز مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا در استان بوشهر به ثبت نرسید تصریح کرد: تاکنون 2 هزار و 35 بیمار از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

وی از ابتلا حدود 90 هزار نفر در استان بوشهر به ویروس کرونا در 2 سال گذشته خبر داد و با اشاره به ابتلا 3 نفر به بیماری امیکرون گفت: این بیماران به‌صورت سرپایی درمان شدند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر بیان کرد: با توجه به اینکه امیکرون شدت درگیری بسیار بالایی دارد در صورتی‌که شهروندان شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت نکنند ممکن است شاهد موارد بستری باشیم.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان اصفهان/ 15 مورد ابتلای قطعی امیکرون ثبت شد

پژمان عقدک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به سیر نزولی کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار داشت: در حال حاضر سویه دلتا روند نزولی دارد و در 24 ساعت گذشته 84 مورد مثبت ابتلای قطعی گزارش شده است.

وی افزود: در همین بازه زمانی 55 بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بستری شدند و با ترخیص 55 بیمار، مجموع بیماران بستری به 295  مورد رسیده که 52 نفر آنها در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه خوشبختانه آمار مرگ و میر هم سیر نزولی داشته، گفت: 4 فوتی مشکوک به کرونا هم متاسفانه در شبانه روز گذشته جان خود را از دست دادند و امیدواریم هر چه زودتر این آمارها به صفر برسد و شاهد مرگ عزیزانمان در اثر ابتلا به کرونا نباشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر 4 شهرستان شهرضا، گلپایگان، چادگان و نطنز در وضعیت زرد کرونایی و سایر شهرستان‌ها در وضعیت آبی قرار دارند.

عقدک تصریح کرد: تا روز سه شنبه 14 دی ماه بر اساس آخرین آمار 15 مبتلای قطعی ا میکرون در مراکز علوم پزشکی اصفهان شناسایی شده و توصیه می‌شود برای جلوگیری از شیوع انفجاری ویروس  هر چه بیشتر مردم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

 

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

 

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

استان سمنان/رنگ‌بندی کرونایی استان سمنان بدون تغییر ماند

رنگ‌بندی جدید سامانه ماسک وزارت بهداشت برای استان سمنان تغییری نداشت.

طبق جدیدترین رنگ‌بندی سامانه ماسک، سمنان تنها شهرستان در وضعیت زرد است و شهرستان‌های دامغان، شاهرود، گرمسار، سرخه، مهدی‌شهر، آرادان و میامی در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند.

براساس آخرین تغییرات در نقشه رنگ‌بندی شهرستان‌های کشور، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی قرار ندارد، اما با گسترش سویه امیکرون در جهان، همچنان باید مراقبت‌های بهداشتی را رعایت کرد. این نقشه رنگ‌بندی کرونایی کشور تنها بر اساس روند بستری است.

کامران قدس، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار داشت: در استان سمنان خوشبختانه تا به امروز موردی از ابتلا به ویروس و سویه جدید کرونا به نام امیکرون گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باید از سوی مردم جدی گرفته شود گفت: اصول بهداشتی همچون زدن ماسک، رعایت فاصله‌گذاری‌های فیزیکی، پرهیز از دورهمی های خانوادگی و دیگر نکات باید از سوی عموم مردم تا مهار کامل چرخه انتقال این ویروس خطرناک مورد توجه قرار داشته باشد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان هرگونه غفلت و سهل‌انگاری نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را در افزایش افراد مبتلا به کرونا و تعداد بستری‌های کرونایی و فوتی‌های ناشی از ابتلا به این ویروس خطرناک مؤثر دانست.

قدس با بیان اینکه در شبانه‌روز گذشته تست کرونای 44 نفر در استان سمنان مثبت اعلام شد ادامه داد: از این تعداد 26 نفر به قرنطینه خانگی رفتند و 18 نفر در بیمارستان بستری شدند.

وی با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته، استان سمنان بدون فوتی بود، افزود: در همین مدت 7 نفر هم با بهبودی نسبی از بیمارستان مرخص شده‌اندو هم‌اکنون 68 نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان سمنان بستری هستند.

استان قزوین/ فوت 2 بیمار کرونایی در استان 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با اشاره به افزایش 1.1 درصدی موارد قطعی ابتلای به کرونا در استان اظهار داشت: طبق آمار 24 ساعت اخیر 33 مورد جدید ابتلای به کرونا در آزمایشگاه‌های کووید-19 استان قزوین ثبت شده که این آمار در قیاس با روز قبل یک نفر افزایش یافته است.

جلال رحمانی همچنین از کاهش 25 درصدی نرخ بستری‌های روزانه کرونایی در استان قزوین خبر داد و گفت: در شبانه‌روز گذشته 30 بیمار جدید کرونایی به خاطر علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز گذشته 10 نفر کمتر شده است.

وی به افزایش 4 درصدی آمار کل بستری‌های فعلی کرونایی استان اشاره و اضافه کرد: در حال حاضر 137 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های مختلف استان قزوین بستری هستند که این آمار نسبت به روز پیش 5 نفر بیشتر شده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین همچنین از کاهش 12.5 درصدی آمار بیماران کرونایی بدحال خبر داد و گفت: در حال حاضر 7 بیمار کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان قزوین زیر دستگاه کمک‌تنفسی بستری هستند که این آمار در قیاس با روز گذشته یک نفر کاهش پیدا کرده است.

رحمانی همچنین از فوت 2 بیمار کرونایی بدحال در 24 ساعت اخیر خبر داد و افزود: در شرایطی که از ابتدای هفته و در طول 4 روز اخیر هیچ مرگ کرونایی در استان قزوین ثبت نشده بود، امروز شاهد از بین رفتن این روند و مرگ 2 بیمار کرونایی بودیم و امیدواریم آمار فوت کرونایی روزانه در روزهای آینده دوباره صفر شود.

وی با بیان آمار بهبودیافتگان کرونایی استان قزوین هم در شبانه‌روز اخیر 17 درصد کاهش یافته است، ادامه داد: در 24 ساعت گذشته 22 بیمار کرونایی با علایم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین مرخص شدند که این آمار نسبت به روز پیش 8 نفر کاهش یافته است.

کاشان/ شناسایی 2 مورد ابتلا به امیکرون در اردستان

حسن ذبیحی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردستان، از شناسایی بیمار مبتلا به کرونا امیکرون در اردستان خبر داد و اظهار داشت: پیش از این هشدار لازم داده شده بود که ممکن است امیکرون در اردستان وجود داشته باشد اما هنوز شناسایی نشده باشد.

وی با بیان اینکه امیکرون از آنجا که علائمی شبیه به سرماخوردگی دارد، تشخیص آن را با کمی سختی همراه کرده است افزود: این موضوع دور از انتظار نیست و زمانی که از دیگر کشورها به ایران رسیده شیوع آن نیز در اردستان متحمل است و بر همین اساس دو نفر در اردستان شناسایی شده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان ضمن اشاره به جزئیات افراد مبتلا به امیکرون در این شهرستان ابراز داشت: موارد مبتلا به سویه جدید کرونا در اردستان شامل مردی 86 ساله ساکن مهاباد و خانمی 68 ساله ساکن اردستان هستند.

وی با بیان اینکه سابقه سفر برای ابتلا به امیکرون ملاک نیست گفت: تماس افراد با افراد مختلف یکی از مهمترین عامل انتقال ویروس است و از این رو ناوگان کشور باید به صورت ویژه هوشمندسازی شود تا کمترین ناقل را داشته باشیم و مهم مدیریت وضعیت است.

ذبیحی ضمن تاکید بر تزریق دز سوم واکسن کرونا تصریح کرد: تزریق دز سوم تا 90 درصد از ابتلا به امیکرون پیشگیری می‌کند و استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و تفاوت این نوع ویروس در سرایت بالای آن است و ابتلا به آن مسائل معیشتی و اقتصادی به دنبال آن دارد.

جزایر خلیج فارس/ اُمیکرون به قشم هم رسید

حمید رضا بهزادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قشم اظهار داشت: با توجه به تجربه تلخ دوران دو ساله کرونا، همه باید به قوانین بهداشتی احترام بگذاریم تا از ابتلا به سویه جدید کروتا به نام اُمیکرون در امان باشیم.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه‌های مختلف باید مردم را به مسئله مهم حفظ سلامت فردی و اجتماعی آگاه کنند، ادامه داد: برای مقابله با ویروس اُمیکرون، شایسته است مسئولان هر استان ،داشتن کارت تزریق واکسن کرونا را مبنای سفر مردم قرار دهند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم تصریح کرد: افرادی که تاکنون به هر دلیلی موفق به دریافت دُز دوم و سوم واکسن کرونا نشده‌اند برای حفظ جان خود و دیگران در این زمینه اقدام کنند.

به گفته وی اگر مسافران در مبادی خروجی از نظر دریافت واکسن کرونا کنترل شوند، احتمال شیوع سخت اُمیکرون در شهرستان‌های مختلف از جمله قشم به عنوان یک منطقه گردشگر پذیر، به شدت کاهش می‌یابد.

بهزادی یادآور شد: با توجه به حجم بالای سفرها در نیمه دوم هر سال به جزیره قشم، در صورت شیوع بیشتر بیماری اُمیکرون، احتمال دارد با سختی‌های خاص خدمات این بیماری در بیمارستان قشم مواجه شویم.

وی یادآور شد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا، بهترین و مؤثرترین شیوه برای ارتقا سطح سلامت جامعه در مبارزه با ویروس اُمیکرون است.

به گفته مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم، برای مقابله با این ویروس که بسیار شبیه سرماخوردگی است، همه باید پروتکل‌های بهداشتی همچون زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شستن مداوم دست با آب و صابون، خودداری از تجمع در مکان‌های سرپوشیده و مناسبت‌های عروسی و دورهمی‌ها، را رعایت کرده و از خود درمانی‌ها به شدت پرهیز کنیم.

وی تصریح کرد: دوران سخت کرونایی و فشار بی امانی که بر روی کادر درمان شهرستان قشم بود و خسارات زیادی که به دلیل تعطیلی کسب و کارها متوجه فعالان اقتصادی در این شهرستان شد نباید به این زود‌ی‌ها از ذهن مردم محو شود به همین خاطر انتظار داریم در شرایط شیوع اُمیکرون، مردم قشم نیز نسبت به سلامت خود توجه ویژه داشته باشند.

شهرستان قشم متشکل از سه جزیره قشم، لارک و هنگام با حدود 150 هزار نفر جمعیت در جنوب ایران قرار دارد.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت ,

انتهای پیام/ی

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …