شنبه , 29 اردیبهشت 1403

طرح خط انتقال گاز ۱۲ اینچی به روستاهای بالادست سد کرج بررسی شد

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز روز دوشنبه در حاشیه نشست کارگروه استانی ارزیابی طرح خط انتقال گاز ۱۲ اینچی البرز به روستاهای بالادست سد کرج به خبرنگار ایرنا گفت: کمیته بررسی گزارشات ارزیابی اثرات زیست محیطی استانی به منظور تصمیم گیری در خصوص یک طرح خدماتی که شامل طرح خط تغذیه گاز ۱۲ اینچی روستاهای بالادست سد امیرکبیر برگزار شد.

حمیدرضا لشکری افزود:‌ همچنین در این نشست تصمیم گیری ارزیابی اثرات زیست محیطی برای راه اندازی دو طرح صنعتی تصفیه دوم روغن شرکت قیر اسپادانا و شرکت آرتا موج بردیا نیز بررسی شد.

وی اظهار داشت: بر اساس مصوبه هیات دولت اجرای برخی از پروژه ها در سطح کشور مشمول ارایه گزارش ارزیابی زیست محیطی می باشد که ارزیابی بیشتر پروژه ها از سوی سازمان مرکزی حفاظت محیط زیست انجام می شود ولی اجرای پروژه خط انتقال گاز ۱۲ اینچی به روستاهای بالادست سد کرج به استان البرز واگذار شده است.

وی گفت: در این نشست مشاور پیمانکار طرح گزارشی از روند اجرای پروژه ارایه می کند که بایستی بعضی از دستگاه های اجرایی همچون منابع طبیعی، راه و شهرسازی، امور آب و سازمان برنامه و بودجه ضمن دریافت این گزارش، ایرادات احتمالی این پروژه در حوزه کاری خود را احصاء کنند.

لشکری افزود: به طور مثال امور آب منطقه ای استان البرز در این پروژه بایستی در خصوص تلاقی مسیر لوله انتقال گاز با مسیرهای آب راه ها و رودخانه ها و مشکلات ایجاد شده برای منابع آب اظهار نظر کرده و یا منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز اظهار نظرهای لازم را در خصوص گذر این خط لوله از اراضی ملی یا مستثنیات و ایستگاه های ایجاد شده ارایه کند.

وی تصریح کرد: همچنین راهداری نیز در خصوص عبور لوله انتقال گاز از جاده ها و قطع جاده ها اظهار نظر کند که تمام این  دستگاه ها به مدت ۲ هفته فرصت دارند تا گزارش رفع مشکلات احتمالی را به مشاور کارفرما ارایه و کارفرما نیز گزارش نهایی اجرای پروژه را برای صدور مجوز از سوی حفاظت محیط زیست استان تحویل دهد.

معاون حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: خط لوله اصلی انتقال گاز ۱۲ اینچی به روستاهای بالادست سد امیرکبیر از سمت گردنه عسلک طالقان اجرا می شود.

وی تاکید کرد: در خصوص سایر طرح های پیشنهادی ضمن تاکید بر کلیات، اعلام نظر نهایی، موکول به ارائه گزارش ارزیابی زیست محیطی شد.

جاده کرج- چالوس بیش از ۱۵۰ روستا دارد.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …