پنجشنبه , 4 مرداد 1403

۲۰۶۷ واحد صنعتی راکد و غیرفعال در کشور احیا شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، عزیزاله قربانی در  جلسه کارگروه احیای واحدهای راکد و غیرفعال استان البرز که صبح امروز در کرج برگزار شد اظهار داشت: دو هزار و 67 واحد صنعتی راکد و غیرفعال در کشور در سال گذشته احیا شد.

وی افزود: احیای این تعداد واحد صنعتی سبب تثبیت 39 هزار نفر شغل شده است.

معاون  شرکت  شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه  برنامه‌ریزی برای احیای دو هزار واحد صنعتی در سال جاری انجام شده است، بیان کرد: در سال جاری دو هزار واحد راکد نیز در برنامه احیا قرار دارند که 44 درصد از این واحدها مشکل کمبود نقدینگی، 17 درصد عدم تقاضا و بازار، 11 درصد فرسودگی ماشین‌آلات و ضعف فناوری، 11 درصد کمبود مواد اولیه، 9 درصد مشکلات حقوقی و 8 درصد دارای مشکلات زیرساختی هستند.

قربانی با اشاره به اینکه در  سال جاری پروژه فعال سازی ظرفیت‌های تولید نیز در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی کشور قرار گرفته است به نحوی که سه هزار و 300 واحد زیر 50 درصد ظرفیت در برنامه «حمایت افزایش ظرفیت» قرار دارد، گفت:  حدود 17 هزار نفر نیز از این محل، افزایش ظرفیت اشتغال ایجاد می‌شود.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درباره واحدهای دانش‌بنیان کشور عنوان کرد: تعداد شش هزار و 632 واحد دانش بنیان در کل کشور وجود دارد که چهار هزار 275 واحد آن “دانش بنیان تولیدی”، دو هزار و 357 واحد “دانش بنیان نوپا” هستند.

وی افزود: البته  هزار و 400 واحد صنعتی “مستعد دانش بنیان شدن” نیز در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سال گذشته و امسال شناسایی شده‌اند که با جدیت روند دانش بنیان شدن آنها در دستور کار قرار دارد.

قربانی تصریح کرد: در حال حاضر شش شهرک فن‌آوری در کشور به بهره‌برداری رسیده و سه  شهرک فن‌آوری نیز در حال ساخت و مکان‌یابی است که تلاش می‌کنیم 21 شهرک فناوری و دانش‌بنیان را در سطح کشور عملیاتی کنیم.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در مورد دیگر اقدامات سازمان صنایع کوچک در راستای شعار سال 1401 عنوان داشت: هم اینک 18 فن‌بازار منطقه‌ای صنایع با تولی‌گری شهرک‌های صنعتی در 18 استان کشور راه‌اندازی شده است.

مشکلات 10 واحد تولیدی استان البرز مورد بررسی قرار گرفت 

حمیدرضا عقاب‌نشین مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز نیز در پایان این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های صنایع استان البرز اظهار داشت: در جلسه کارگروه احیای واحدهای صنعتی راکد و غیرفعال استان البرز به ریاست معاون صنایع کوچکِ سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مشکلات 10 واحد تولیدی مورد بررسی قرار گرفت و مصوبات لازم جهت رفع این مشکلات به تصویب اعضای کارگروه رسید.

وی تصریح کرد: مشکلات بانکی، مسایل اداری و بحث مالیات، عمده ترین مشکلات مطرح شده در این جلسه بود که مصوب شد به قید فوریت، مصوبات این جلسه جهت رفع مشکلات واحدهای غیرفعال و راکد در دستور کار مبادی ذی‌ربط قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز عنوان کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی البرز به صورت کارشناسی شده مشکلات واحدهای راکد و غیرفعال استان را احصا کرده و به صورت نوبه‌ای جهت احیای این واحدها مسائل آنها را در این کارگروه و دیگر کارگروه‌های استانی و کشوری تا اخذ نتیجه پیگیری می‌کند.

انتهای پیام/ح

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …