اخبار

کارگاه آموزشی بین المللی ریاضی دانش آموزی در البرز برگزار می شود

سالار قاسمی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: این کارسوق با مشارکت پژوهش سرای دانش آموزی خوارزمی آموزش و پرورش ناحیه سه و دانشگاه خوارزمی کرج در قالب کارگاه آموزشی و مهارتی برنامه ریزی شده است که در روزهای  هفتم و هشتم  بهمن ماه ۱۴۰۰ برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه کارسوق ریاضی برای دانش آموزان از اهمیت بالایی برخوردار است،خاطرنشان کرد: این کارسوق با هدف پیشگیری از ریاضی هراسی، استفاده از روش های نوین آموزشی در ریاضی و تاب آوری در ریاضیات برگزار می شود.

مدیرکل آموزش وپرورش البرز بیان داشت: بسیاری از افراد جامعه دچار ریاضی هراسی هستند و گمان می‌کنند پرداختن به ریاضی نیاز به استعداد و هوش فوق‌العاده‌ای دارد.

قاسمی با بیان اینکه این باور می‌تواند ریشه در تجربه‌ای ناخوشایند از شیوه‌ی آموزش غلط، باورهای ذهنی و منفی القاء شده از سوی اطرافیان و محتوای آموزشی غیراستاندارد و نامتناسب با تحولات روز تکنولوژی و دانش داشته باشد، یادآورشد: امروزه در دنیا یکی از شاخه‌های پررونق در آموزش ریاضی به مفهوم « تاب‌آوری در ریاضیات » پرداخته و تلاش دارد با شیوه‌هایی علمی میان افراد، به ویژه دانش‌آموزان، و ریاضیات آشتی برقرار کند.

وی تصریح کرد: در این کارسوق با به ‌کارگیری شیوه‌هایی جذاب، منطبق بر یافته‌های علمی دنیا و با تمرکز بر افزایش تاب‌آوری، تلاش خواهد شد تا فهمی عمیق از ریاضیات به صورت تئوری و در قالب بازی‌های طراحی شده به مخاطبین ارائه شود.

وی اضافه کرد: در این کارسوق پروفسور جین آبرامز که از ریاضی‌دانان برجسته‌ی دنیا، مُبدع نظریه‌ی گراف جبرها و استاد تمام دانشگاه اسپرینگز کلورادو هستند، یک سخنرانی با عنوان « جبر مجرد و دامپزشک دیوانه » ارائه خواهند داد.

مدیرکل آموزش و پرورش البرزادامه داد: موضوع سخنرانی جین آبرامز با سناریوهایی از ماشین جادویی یک دامپزشک در پیوند می‌باشد که به دلیل سناریوهای تخیلی آن ماشین جادویی به ” دامپزشک دیوانه ” مشهور شده است.

وی عنوان کرد: بر اساس سناریوهای این ماشین جادویی ساختمان‌های ریاضی تولید و به شیوه‌ای جذاب مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد.

قاسمی ادامه داد: پژوهش‌سرای دانش‌آموزی خوارزمی آموزش و پرورش ناحیه سه کرج در راستای محقق کردن رسالت اصلی خود، که اشاعه‌ فرهنگ پژوهش است، تلاش می‌کند با تدارک برنامه‌هایی در سطح بین‌المللی مخاطبینِ نوجوانِ فعالیت‌های گسترده‌ی خود با تجربیاتی گرانسنگ مواجه و از این رهگذر شناختی دقیق از مرزهای دانش دنیا در وی  ایجاد نماید.

وی به برگزاری نخستین کارسوق استانی هوش مصنوعی توسط پژوهش‌سرای خوارزمی کرج با شرکت ۸۰ دانش‌آموز از مدارس مختلف البرز پرداخت و گفت: پژوهش‌سرای خوارزمی طی ماه بهمن علاوه بر کارسوق ریاضی ، ۲ کارسوق دیگر در حوزه‌های اقتصاد و علوم آزمایشگاهی نیز طراحی کرده است که به ترتیب در روزهای ۱۴ و ۲۱ بهمن سالجاری برگزار خواهند شد.

وی افزود: استراتژی این مجموعه‌ پژوهشی برای ایجاد شناخت از شاخه‌های مختلف تمرکز بر اجرای کارسوق‌ها و استفاده از فضاهای آموزشی متنوع است.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز خاطرنشان کرد: در پژوهش‌سرای خوارزمی دوره‌های آموزشی متعددی با محوریت پروژه‌های پژوهشی در حال اجرا است که قریب به سیصد دانش‌آموز پژوهنده را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی یادآورشد: این دوره برای دانش‌آموزان پایه‌های نهم، دهم و یازدهم تدارک دیده شده است اما دانش‌آموزان علاقه‌مند پایه‌های هفتم و هشتم با ارائه‌ی توصیه‌نامه از استاد ریاضی مدرسه‌ی خود می‌توانند این رویداد بین‌المللی را تجربه کنند.

قاسمی تاکید کرد: علاقه‌مندان به حضور در کارسوق می‌توانند از طریق لینک زیر و تکمیل گوگل فرم مربوطه ثبت‌نام خود را تکمیل نمایند.

https://docs.google.com/forms/d/e/۱FAIpQLSeVnxxDgpcgozN-AxuNIXPbgbcW۹TUalLFVkEF۴C۲LO-LqxwQ/viewform?usp=sf_link

استان البرز حدود ۵۱۲ هزار دانش آموز دارد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا