دوشنبه , 31 اردیبهشت 1403

واکنش قوه قضائیه به ادعای نامه‌نگاری برای لغو اعدام “حمید قره‌حسنلو”

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، در روزهای اخیر شایعات مختلفی در رابطه با احکام متهمان پرونده شهادت «سید روح‌الله عجمیان» منتشر شده است.

روز گذشته بود که خبری مبنی بر نامه‌نگاری یکی از مقامات کشور برای لغو حکم اعدام «حمید قره‌حسنلو» (یکی از متهمان پرونده) و موافقت با این درخواست منتشر شد.

صبح امروز نیز یکی از روزنامه‌های رسمی، این خبر را تأیید کرد و از لغو حکم این متهم نوشت. این در حالی است که در مورد پرونده متهمان جنایت 12 آبان‌ماه استان البرز تا این لحظه هنوز حکم قطعی‌ای صادر نشده است و پرونده متهمان شهادت سید روح‌الله عجمیان در دیوان عالی کشور در حال بررسی است و سیر قضایی و طبیعی خود را طی می‌کند؛ به همین دلیل نامه‌نگاری در این خصوص موضوعیت ندارد.

این گزارش حاکی است احکام براساس قانون صادر و پس از طی روند دادرسی و تشریفات قانونی نهایی می‌شوند.

دوازدهم آبان‌ماه بود که تعدادی از اغتشاشگران در اطراف آرامستان بهشت سکینه و کمالشهر کرج به بهانه شرکت در مراسم چهلم یکی از جان‌باختگان اغتشاشات اخیر به نام مرحومه «حدیث نجفی» با ایجاد زنجیره انسانی، ریختن سنگ و چوب و نخاله‌های ساختمانی، اقدام به بستن آزادراه کرج ـ قزوین و اختلال در عبور و مرور خودروها، تخریب اموال عمومی و خصوصی و ضرب و جرح مأمورین کردند.

در حوادث این روز، سید روح‌الله عجمیان بسیجی حافظ امنیت مظلومانه به شهادت رسید.

شهید عجمیان بدون هیچ سلاحی به همراه تعدادی از مردم که به جهت انسداد آزادراه در ترافیک مانده بودند در حال کمک جهت رفع انسداد بود و در این حین به صرف اینکه لباس بسیجی داشت مورد حمله تعدادی از اغتشاشگران قرار می‌گیرد.

در پی حمله اغتشاشگران، شهید اقدام به دویدن می‌کند و عده‌ای ایشان را تعقیب و در نهایت با پرتاب سنگ و کشیدن و پاره کردن پیراهن، وی را متوقف و با انداختن روی زمین به صورت گروهی با چاقو، سنگ و مشت و لگد و کشاندن پیکر وی روی آسفالت اقدام به شهادت ایشان می‌کنند.

در پی این حادثه بسیار تلخ و ناگوار، بلافاصله پرونده‌ای در دادسرای امور جنایی و جرایم خاص کرج تشکیل و بازپرس مربوطه دستورات قضایی لازم را جهت شناسایی و بازداشت متهمان به اداره کل اطلاعات استان البرز صادر می‌کند.

رئیس قوه قضائیه نیز طی تماس تلفنی با رئیس کل دادگستری استان البرز ضمن تأکید بر تسریع در شناسایی و دستگیری همه عوامل دخیل در جنایت با استفاده از ظرفیت ضابطان دادگستری، بر انجام تحقیقات لازم و محاکمه سریع متهمان با رعایت مقررات قانونی و صدور احکام متناسب و بازدارنده تأکید کرد.

در پی اجرای دستور رئیس قوه قضائیه و با توجه به دستورات قاطع قضایی و تلاش شبانه‌روزی سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات استان البرز، متهمان به ویژه متهمانی که با ضربات متعدد چاقو و نیز مشت و لگد اقدام به شهادت شهید عجمیان نموده بودند، علی‌رغم استفاده از پوشش‌های متعدد با هدف عدم شناسایی و نیز متواری شدن پس از جنایت صورت گرفته، به تدریج شناسایی و با بازداشت آنها بلافاصله تحقیقات مقدماتی از سوی بازپرس انجام شد.

روح الله عجمیان ,

روح الله عجمیان ,

بلافاصله و پس از دستگیری متهمان اصلی در 21 آبان‌ماه و 9 روز بعد از این جنایت، کیفرخواست متهمان پرونده شهادت روح‌الله عجمیان صادر شد.

در این پرونده در مجموع برای 16 نفر از متهمان قرار جلب به دادرسی و در تاریخ 9 آذر کمتر از یک ماه پس از شهادت، جلسات دادگاه انقلاب اسلامی استان برای رسیدگی به اتهام 13 نفر و نیز هم‌زمان جلسات دادگاه کیفری یک استان ویژه رسیدگی به جرایم نوجوانان جهت رسیدگی به اتهام سه متهم بالغ که کمتر از 18 سال تمام شمسی (بین 17 الی 18 سال) داشتند با حضور متهمان و وکلای آنها، همچنین مددکار اجتماعی سازمان بهزیستی و والدین متهمان کمتر از 18 سال برگزار شد.

متهمان و وکلای آنها به دفاع از خود پرداختند.

در جلسات دادگاه متهمان صراحتاً نحوه شهادت مظلومانه سید روح‌الله عجمیان را تشریح و به نقش خود در این جنایت اعتراف کردند.

در نهایت پس از برگزاری جلسات دادگاه، ختم رسیدگی از سوی دادگاه اعلام و در تاریخ 14 آذر در حدود یک ماه پس از وقوع جنایت، احکام اولیه این پرونده صادر شد.

براساس احکام صادرشده برای پنج نفر از متهمان که اقدامات مؤثر و اصلی آنها آنها از قبیل ایراد جرح شهید با چاقو و ضرب و جرح وی با سنگ، مشت و لگد و کشاندن شهید با بدن برهنه روی آسفالت خیابان، منتهی به شهادت سید روح‌الله عجمیان گردید، به اتهام افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، حمله به مأمورین نیروی مقاومت بسیج و فراجا و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به شهادت بسیجی حافظ امنیت، سید روح‌الله عجمیان گردید به اعدام و 11 متهم دیگر (از جمله 3 جوان حدود 18 سال) نیز با توجه به نقش آنها در اغتشاشات و میزان تأثیر اقدامات آنها در شهادت سید روح‌الله عجمیان، به حبس‌های طویل‌المدت (تا 25 سال) محکوم شدند.

احکام صادرشده غیرقطعی بوده و مطابق مقررات در صورت اعتراض، قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور می‌باشد.

انتهای پیام/؛

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …