هشدار رئیس سازمان جنگل‌ها درباره فرسایش خاک/ ۳۰ میلیون هکتار از اراضی کشور بیابانی شده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج،  مسعود منصور ظهر امروز  در آیین جشن انفال و افتتاح سامانه مدیریت پنجره واحد زمین استان البرز که در سالن همایش باشگاه فرهنگی ورزشی میلاد کرج برگزار شد، اظهار داشت: چالش اصلی بشریت در قرن جدید تأمین مواد غذایی اساسی است.

وی با اشاره به بحران ریزگردها و تبعات این معضل در کشور  افزود: معضل ریزگردها تنفس را در استان‌های مختلف برای هموطنان دشوار کرده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه کاهش بارندگی سبب ایجاد خشکسالی در کشور شده است، بیان کرد: حفظ منابع آبی و مدیریت منابع آبی از اهمیت بالایی برخوردار است.

منصور با اشاره به اینکه ایران در معرض فرسایش شدید خاک است گفت: سالانه در هر هکتار 16 تن فرسایش خاک داریم و 250 میلیون متر مکعب رسوبات ناشی از فرسایش در دریاچه سدها وارد  می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه به اندازه ظرفیت سد امیرکبیر سالانه رسوبات منتقل می‌شود، ادامه داد: حدود  27 میلیون هکتار از پهنه کشور سیل خیز است و 9 هزار و 100 آبادی و شهر و روستا داخل   پهنه سیل‌خیز کشور  وجود دارد.

منصور با اشاره به اینکه حدود 30 میلیون هکتار از اراضی کشور بیابانی است و 7 میلیون از میزان کانون  ریزگردها است، ادامه داد: بر اساس تحقیقات انجام شده سالانه سه هزار میلیارد تومان خسارت مستقیم در این بخش به کشور وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه  در حال حاضر  میزان چاه‌های غیر مجاز از چاه‌های مجاز بیشتر است ،گفت: از 40 هزار قنات موجود در کشور 50 درصد با کم آبی و خشک شدن رو به رو هستند. 

انتهای پیام/ن