چهارشنبه , 3 مرداد 1403

منتشر کنندگان اخبار جعلی تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز گفت: برخورد قاطع و قانونی با تولید کنندگان و منتشر کنندگان اخبار جعلی و کذب در این استان صورت می گیرد.

منتشر کنندگان اخبار جعلی تحت پیگرد قانونی قرار می گیرندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز  البرز،  سعید جابری انصاری با اشاره به ظرفیت های رسانه ای البرز افزود: این استان از ظرفیت های مطلوبی در حوزه های مختلف فرهنگ و هنر از جمله در عرصه رسانه بر خوردار است و رسانه های مکتوب و غیر مکتوب متعددی در البرز در حال فعالیت هستند که بیشتر آنها مجوز فعالیت دارند.

به گفته سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز: بر اساس شرح وظایف و شأن حاکمیتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز، نظارت بر محتوای رسانه ها اعم از رسانه های فضای مجازی و هر آنچه ماهیت خبری داشته باشد، بر عهده اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی است .

جابری انصاری با اشاره به برخی وقایع اخیر در حوزه رسانه البرز گفت: تعدادی از پایگاه ها و گروه های خبری البرز در بستر کانال های تلگرامی و واتساپی فعالیت دارند که با توجه به قابلیت سرعت انتشار اخبار در این بسترهای ارتباطی، باید بر صحت و دقت خبر نیز توجه و رعایت بیشتری صورت پذیرد.

او ادامه داد: فعالان رسانه ای استان، فارغ از جهت گیری ها و نظرات سیاسی و جناحی، باید از انتشار هرگونه خبر سست یا جعلی پرهیز نمایند و درصورت بروز هرگونه اشتباه یا تخلف از سوی آنها ، شرح وظایف و شأن حاکمیتی اداره کل متبوع ایجاب می کند تا با تولید کنندگان و منتشر کنندگان اخبار جعلی و کذب، اقدام و برخورد قاطع و قانونی صورت پذیرد.

جابری انصاری تصریح کرد: همچنین گاهی در برخی صنوف فرهنگی- هنری یا رسانه ای، افرادی که فاقد مجوز های قانونی هستند اقدام به فعالیت در این عرصه ها می کنند که پس از اطلاع و شناسایی، از آنها برای دریافت مجوز و ساماندهی و پایبندی به اصول و ضوابط فعالیت قانونی، دعوت کرده و در صورت عدم تمکین و مراجعه نکردن برای دریافت مجوز فعالیت و اصرارشان بر فعالیت بدون مجوز و غیر قانونی، مسوولیت اقدام یا مقابله با اینگونه افراد و مراکز، طبق قانون بر عهده مراجع انتظامی و قضایی می باشد.

او ادامه داد: همچنین مسئولیت عملکرد افراد و مراکز فاقد مجوز یا فاقد صلاحیت نیز متوجه این اداره کل نمی باشد لذا در صورت شکایت افراد حقیقی یا حقوقی و یا ورود مراجع قضایی و انتظامی به موارد مستحدثه، این اداره کل وظیفه دارد تا نسبت به اعلام نظر درخصوص بهره مندی یا عدم بهره مندی متخلفین از مجوز فعالیت، اعلام نظر و گزارش نماید و پس از آن، طبق نظرو بررسی و نظر مراجع مذکور، اقدام مقتضی، هماهنگ و اجرا خواهد شد.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز در ادامه بیان داشت: این اداره کل حسب وظیفه ذاتی خود، حامی و مجری گردش آزاد اطلاعات و ایجاد بستر مناسب برای اطلاع رسانی از خدمات صورت گرفته و نیز ارتباط دوسویه میان مدیران و اصحاب جراید است اما اگر شخص یا گروهی فاقد مجوز قانونی در حوزه رسانه استان، اقدام به فعالیت نمایند، بر عهده نهادهای قضایی و انتظامی است تا طبق قانون نسبت به رسیدگی قانونی متناسب با تخلف، بررسی و اقدام لازم را معمول نمایند.

جابری انصاری تاکید کرد: این اداره نیز ضمن حمایت و کمک به رشد جریان اصیل و خدوم رسانه ای استان در ساماندهی امور و برخورد قانونی با متخلفان در کنار مراجع مربوطه، اقدام و همراهی لازم را خواهد کرد .

او در ادامه با اشاره به حواشی پیش آمده در استان عنوان کرد: در مورد اخیر نیز طی صحبت و هماهنگی که با دادستان کرج صورت گرفت، مقرر شد تا با قید فوریت و اهمیت به موضوع رسیدگی کامل و عاجل انجام شود و برخورد قاطع قانونی توسط دستگاه های قضایی و انتظامی صورت خواهد پذیرفت.

او گفت: در همین راستا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ، ضمن ایجاد شرایط و امکانات لازم برای شناسایی کامل و بروزرسانی اطلاعات فعالان فرهنگی و هنری و رسانه ای البرز، با جدیت بیشتری نسبت به نظارت و ساماندهی مراکز و فعالان فرهنگی و هنری و رسانه ای اقدام خواهد نمود.

جابری انصاری افزود: همچنین این آمادگی را داریم تا هر شخص علاقه مند و فعال در حوزه های کاری مرتبط با این اداره کل را درخصوص دریافت مجوز فعالیت، راهنمایی و حمایت نمائیم و متناسب با امکانات و اعتبارات و ظرفیت های قانونی موجود، بسترهای لازم برای توسعه مراکز و حمایت از فعالیت‌هایشان فراهم گردد.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …