معلم یا کارگر روزمزد؟!!! / صدایی بلند که شنیده نمی‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم در کرج، یکی از اقشاری که اکنون به‌دلیل مشکلات متعدد در بحث اشتغال پایدار و حق الزحمه مناسب دست مطالبه دارند معلمان مدارس غیر انتفاعی هستند که عنوان می‌کنند تنها زحمات معلم را به دوش می‌کشیم در صورتی که حقوقمان گاها کمتر از کارگران روز مزد است، هر چند در این روزها به صورت متمرکز در سراسر کشور با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله رسانه‌های داخلی و فضای مجازی خواسته به حق خود را فریاد می‌زنند.

معلمان مدارس غیر انتفاعی هم‌پای معلمان رسمی برای ارتقای سطح علمی و آموزشی کشور تلاش می‌کنند اما این ادعا را دارند که حقوق آن‌ها نادیده شده است، با توجه به درآمدهای بالای مدارس غیر انتفاعی دولت در این زمینه باید به شرایط حقوقی، بیمه‌ای، امکانات رفاهی و امنیت شغلی آن‌ها نیز توجه کند.

شکایت  به اداره کار برای بازپس‌گیری حق این معلمان نیز راه به جایی نمی‌برد چرا که ساعت کاری آن‌ها مغایرت با قانون کارگر و کارفرما دارد و اینجا نیز حقوقشان تضعیف می‌شود.

اکثر افراد شاغل در مدارس غیر انتفاعی دارای مدارج بالای تحصیلی هستند و می‌طلبد که فکری برای رسیدن به حق و حقوقشان طبق توانایی‌های علمی و زحمتی که متحمل می‌شوند شود.

200 هزار معلم بدون شناسنامه در کشور فعال هستند

فاطمه برزگر یکی از این معلمان در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم در کرج، اظهار داشت: من یک معلم در مدرسه غیر انتفاعی هستم، یک معلم غیر رسمی و  نیروی آزاد، نوشته می‌شود معلم آزاد اما شما کارگر روزمزد، برده سیستم آموزشی و معلم بدون‌شناسنامه بخوانید.

 وی افزود: سخن از گروهی از افراد این جامعه است که شغلشان شغل انبیاست، زحمتکشانی که مشغول تعلیم و تربیت آینده سازان این مرز و بوم هستند بدون اینکه نامی از آن‌ها در میان باشد.

این معلم شاغل در مدارس غیر دولتی بیان کرد: این مشکل موضوع یک نفر نیست بلکه سخن از حدود 200 هزار معلم مدارس غیردولتی در سراسر کشور است که به اسم معلم هستند، اما به دلیل شاغل بودن در مدارس غیر دولتی نام نیروی آزاد بر آن‌ها گذاشته شده و همین امر باعث شد بی توجهی مسئولان را به همراه داشته باشد.

برزگر تصریح کرد: معلمی که اگر بخواهد خود را جایی معرفی کند کارت شناسایی و پرسنلی ندارد و صدور این کارت منوط به معرفی موسسه و مدیر مدرسه شده و سلیقه ای انجام می‌شود.

عدم امتیاز ویژه به معلمان شاغل در مدارس غیر دولتی

شبنم فرهادی نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، اظهار داشت: من تا کنون موجب با سواد شدن  343 نفر در پایه اول  شده‌ام و در این زمینه سابقه 12 ساله دارم اما در استخدام نیروهای نهضت که به مراتب تعداد کمتری را با سواد کرده و سابقه کمتری دارند را جذب می‌کنند.

وی افزود: من و همکارانم همان کتابی را که در مدارس دولتی  درس می‌دهند تدریس می‌کنیم و همان بخشنامه‌ها و مسابقات را اجرا می‌کنیم، در تمامی کلاس‌های ضمن خدمت  پا به پای معلمان دولتی شرکت می‌کنیم اما در راستای اشتغال پایدار و حقوق مزایایی مناسب ما فعالیتی انجام نمی‌شود.

بیش از سه هزار معلم در مدارس غیر دولتی استان البرز شاغل هستند

سالارقاسمی مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم در کرج، اظهار داشت: در حال حاضر بالغ بر 3 هزارو 495 نفر در مدارس غیردولتی استان البرز در حال فعالیت هستند.

وی در خصوص وضعیت استخدامی این افراد، افزود: به استناد مفاد مواد 25 و 26 قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز غیردولتی نیروهای غیر رسمی مدارس غیردولتی طبق قوانین اداره کار فعالیت می‌کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز در خصوص امکاناتی که شامل این افراد می‌شود و  چند درصد از جامعه فرهنگیان استان را تشکیل می‌دهند، بیان کرد: طبق مفاد ماده 25 قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز غیردولتی نیروهای غیر رسمی مدارس غیردولتی که حدودا 15 درصد نیروهای شاغل آموزش و پرورش استان را تشکیل می‌دهند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرند.

 وی گفت: امیدواریم با توجه به اهمیت شغل معلمان چه در مدارس دولتی و چه غیر دولتی تمهیداتی برای تضمین شغل و کاهش دغدغه معیشتی آن‌ها صورت گیرند تا بتوانند بدون دل‌نگرانی‌های غیر کاری به رسالت اصلی خود که تربیت نیروها و آینده سازان کشور است را انجام دهند.

انتهای پیام/ی