سومین تصفیه خانه پساب در کرج گشایش یافت

پیمان بضاعتی پور  رییس سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهرداری کرج در آیین افتتاح این پروژه گفت : تصفیه خانه  پساب دولت آباد با گنجایش یک هزار متر مکعب با هدف تامین آب پایدار برای فضاهای سبز احداث شده است.

وی ادامه داد: برای احداث این تصفیه خانه ۱۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات عمرانی شهرداری کرج هزینه شده است.

بضاعتی پور گفت: این تصفیه خانه به نحوی طراحی شده که در مقابل هر یک مترمکعب حجم راکتور (حجم فاضلاب) بیش از ۱۵۰ مترمربع مساحت بیولوژیکی برای تماس باکتری‌ها با فاضلاب و در نتیجه قدرت پاکسازی بیشتر ایجاد می‌کند.

وی بیان داشت : با راه اندازی این تصفیه خانه ، دیگر نیازی به تامین آب از شبکه آب آشامیدنی شهر کرج برای آبیاری بخشی از فضای سبزاین شهر نیست.

بضاعتی پور افزود : آبیاری فضاهای سبز منطقه دولت آباد و جنوب کرج با استفاده از روش بیولوژیکی IFAS انجام می شود.

وی با اشاره به وجود ۲۲ حلقه چاه، ۱۲ حلقه قنات و سه تصفیه خانه در کلانشهر کرج، گفت: چهار هزار و ۳۰۰ هکتار از فضای سبز  شهر کرج  با استفاده از  چاه ها، قنوات و تصفیه خانه‌ها آبیاری می‌شود.

وی نیاز آبی فضای سبز شهر کرج را ۹۲۰ لیتر در ثانیه اعلام کرد و افزود: ۶۵۰ لیتر برثانیه از منابع آبی تامین شده و مابقی با استفاده از اصلاح الگوی مصرف، کاشت و تصفیه خانه‌ها تامین خواهد شد.

بضاعتی پور با تاکید بر اینکه اقدامات انجام شده به منظور استفاده حداقل از منابع آب زیرزمینی صورت گرفته است، گفت: تاکنون ۵۰ کیلومتر شبکه انتقال آب برای استفاده بهینه از محل تولید به محل مصرف فضای سبز احداث شده است.

اولین تصفیه خانه پساب کرج سال ۹۶ در حصارک و دومین تصفیه خانه سال گذشته در مهرویلای این کلانشهر به بهره‌برداری رسید.

کلانشهر کرج حدود سه هزار هکتار فضای سبز دارد.