اخبار

سردار فضلی: عملیات کربلای پنج شکستن سخت‌ترین دژ دشمن در شلمچه بود

سردار علی فضلی روز سه‌شنبه در یادواره شهدای عملیات کربلای پنج که در سالن اجتماعات شهیدان نژاد فلاح کرج برگزار شد، افزود: در این عملیات، رزمندگان اسلام در کمال ناباوری و در مدت ۲شبانه روز عملیات شناسایی به دژ شلمچه رسیدند که تنها به فضل الهی امکانپذیر بود. 
وی به نقش جوانان در عملیات های کربلای چهار و پنج اشاره و خاطرنشان کرد:  عملیات کربلای چهار سرآغازی برای  سرانجام عملیات کربلای پنج بود و به فرمان رهبر کبیر انقلاب برای عملیات کربلای پنج  آماده می‌شدیم، این در حالی که که سه شبانه روز بحث و تبادل نظر برای این عملیات انجام شده بود.
 فضلی در ادامه اظهار داشت: فرزندان انقلاب بیش از ۶ ماه برای موفقیت و پیروزی در عملیات کربلای چهار تلاش کردند و  در این عملیات از بالاترین آمادگی  برخوردار بودیم چرا که برای ما عملیات تعیین کننده ای بود.
وی با بیان اینکه هیچگاه دردوران  دفاع مقدس به اندازه این عملیات سخت‌گیری نداشتیم،  تاکید کرد: در این عملیات از حیث آمادگی در نبرد هیچ مشکلی نداشتیم و  ذوق و علاقه رزمندگان برای حضور در این نبرد و مقابله با دشمن بی‌بدیل بود، این در حالی بود که شب عملیات آتش، گلوله و خمپاره همچون قطرات باران بر سر رزمندگان می‌بارید و دشمن بعثی خشم خود را با ریختن شیمیایی بر سر ما نشان داد.

وی با بیان اینکه اگر از آمادگی برخوردار نبودیم معلوم نبود که در این حمله شیمیایی چه تعداد تلفات می دادیم، گفت: پیش از این عملیات فرزندان این سرزمین، تمام همت خود را گماردند تا در بهترین وبیشترین آمادگی رزمی از یک سو  و دشمن شناسی از سوی دیگر قرار بگیرند.

فضلی در ادامه به عملیات کر بلای پنج اشاره  کردو افزود: عملیات کربلای پنج یک شبانه روز پیدا کرد، رزمندگان به شوق وقت ملاقاتی که امام خمینی (ره) به آن‌ها داده بود موفق شدند در جنگ نا برابر، شلمچه را از آن خود کرده و به یک موفقیت بزرگ دست یابند.
وی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از رشادت های شهدا در جایی عنوان نشده است ، ادامه داد: بر همین اساس نمی توان انتظار داشت که تاریخ نیز آنگونه که باید شهدا را قضاوت کند.

وی در ادامه با اشاره به خاطراتی از عملیات های  کربلای  چهار و پنج گفت: در عین حال با وجود شرایط بد ت آب‌ و هوایی جنوب کشور  و کمبود آب برای خوردن ، رزمندگان با اعتقاد قلبی به اسلام و  رهبر کبیر انقلاب  برای حفظ خاک و ناموس پای کار آمدند.
وی با بیان اینکه  هیچ یک از رزمندگان مجبور به حضور در عملیات نبودند خاطر نشان کرد: این در حالی است که  پس از عملیات از رزمندگان سوال می‌کردیم که اگر خواهان بازگشت به پشت خط هستید بگویید اما هیچ یک حاضر نمی‌شدند به عقب برگردند و حتی یک نفر نیز برنگشت.

جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هر چه عراقی ها تلاش کردند موفق به تصرف یک سنگر هم نشدند و سخت مقاومت می کردند چرا که برای عراقی ها حیثیتی بود به همین منظور با قرارگاه تماس گرفتم و به آقای محسن رضایی گفتم که ما تمام تاکتیک ها به کار بردیم تنها یک راهکار بیشتر نمانده و آن این است که این رزمندگان عاشق امام(ره) هستند اگر از امام(ره) یک وقت ملاقات گرفته شود به طور قطع خط دیگری شکسته می شود.

فضلی ادامه داد: هنوز زمان زیادی نگذشته بود که ر وز اول عملیات کربلای پنج در حالی که بچه ها در حال جنگ بودند خبر رسید که امام(ره) رزمندگان لشکر سیدالشهدا(ع) را به ملاقات پذیرفتند که زمان انتشار این خبر همان روزی است که قهرمان شناسایی ما شهید کیانپور به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

وی گفت:  رزمندگان اسلام یکی پس از دیگری سنگرهای دشمن را فتح کردند و در میانه عملیات از خواندن نماز و دعا غفلت نکردند.

در این مراسم یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس به ویژه شهدای والامقام عملیات کربلای پنج گرامی داشته شد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا