اخبار

روایت رئیس بنیاد نخبگان از عدم استقبال از تحصیلات تکمیلی/ پذیرفته شدگان تمایلی برای ثبت نام در دانشگاه ندارند

به گزارش خبرگزاری تسنیم ا ز  کرج،  محمد نبیونی در آئین تجلیل از برگزیدگان دومین دوره جشنواره ملی امیرکبیر که با حضور مسئولان استانی و برگزیدگان این جشنواره برگزار شد، اظهار داشت: در برقراری تعامل میان صنعت و دانشگاه آنچنان که باید موفق نبوده ایم و خیلی از آمارها بر این موضوع دلالت دارد.

وی با بیان اینکه نظام آموزش عالی کشور در سال‌های گذشته دستاوردهای خوبی داشته است ، بیان کرد: این موارد مشتمل بر افزایش کمی دانشجویان در سال‌های اخیر، سهولت دسترسی دانشجویان و پژوهشگران به منابع داخلی و بین المللی، گسترش مراودات علمی و کسب رتبه‌های علمی بین المللی است که این موفقیت‌ها سبب شده که در جایگاه 15 علمی دنیا قرار داده شویم.

یونیورسیاد دانشجویان جهان| 8 هوگوپوش به دومین اردوی انتخابی راه یافتند

رئیس بنیاد نخبگان استان البرز  با بیان اینکه  کارآفرین نبودن فارغ التحصیلان دانشگاهی  یکی  چالش‌های نظام آموزش عالی کشور  است، افزود: در کنار آن کمبود فرصت شغلی برای دانش آموختگان دانشگاهی، خروج فارغ التحصیلان نخبه دانشگاهی از کشور، وجود صندلی‌های خالی در نظام غیر دولتی و غیرانتفاعی آموزش عالی که متاسفانه به دانشگاه‌های دولتی هم سرایت کرده است، از جمله این چالش‌ها است.

وی ادامه داد: وضعیت نامناسب رتبه ایران در حوزه نوآوری و فناوری از دیگر چالش‌های نظام آموزش عالی کشورمان است، به نظر می رسد با وجود ترقی 6 تا 7 پله ای در این رتبه طی دو سال اخیر هنوز در میان 140 کشور بررسی شده در میانه این لیست و جایگاه و رتبه 70 هستیم.

وی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال 1400 باید تعداد دانشجویان ایران به 4 میلیون و 300 هزار نفر برسد که طبق آمارهایی که تاکنون گردآوری شده حدود 75درصد آن محقق شده است، تصریح کرد: تعداد دانشجویان  در حال حاضر به 3میلیون و 206 هزار و 380 نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه اکنون نرخ ثبت نام در دانشگاه های کشور با کاهش همراه بوده و ازعدد 54 به 42 درصد رسیده است، گفت: این مسئله نشان از آن دارد که حتی خیلی از افراد پذیرفته شده در دانشگاه‌ها برای ثبت نام مراجعه نمی کنند.

رئیس بنیاد نخبگان استان البرز در ادامه با بیان اینکه هدف گذاری انجام شده برای تعداد دانشجویان کشور در رشته های علوم پایه در سال 1400 بالغ بر 387 هزار نفر بوده است ، افزود: طبق آمار پایان ثبت نام سال تحصیلی دانشگاهی جاری بالغ بر 207 هزار نفر معادل تحقق 54 درصد هدف مورد نظر ثبت نامی در این رشته ها داشته ایم.

وی عنوان کرد: در سال جاری و همچنین لایحه بودجه سال 1401 تقدیمی به مجلس که کلیات آن نیز به تصویب رسیده است، سهم اعتبارات پژوهشی و فناوری از تولید ناخالص ملی حدود 0.25 درصد است.

نبیونی تشریح کرد: در لایحه بودجه سال آتی همچنین “بند د تبصره 9 قانون بودجه سال 1400” حذف شده است، این بند از بودجه زمینه آن را فراهم می کرد که از طریق اعتبارات پژوهشی تخصیصی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی آنها بتوانند فعالیت های پژوهشی خود را پیش ببرند.

وی ادامه داد: بر اساس آمار ارائه شده از سوی پژوهشگاه “ایرانداک” برای 9 ماهه اول سال 1399 از حدود 38 هزار و 761 پایان نامه و رساله دفاع شده در دانشگاه‌های کل کشور تنها 731 مورد معادل 1.8 درصد تقاضامحور بوده است که ما از میان آن ها تعدادی را در بحث کارفرما بودن در جشنواره ملی امیرکبیر در سال گذشته بررسی کردیم.

رئیس بنیاد نخبگان استان البرز با اشاره به رشد 2.5 برابری پایان نامه‌ها و رساله‌های ارسالی به دبیرخانه جشنواره ملی امیرکبیر در سال جاری نسبت به سال 99 گفت: اما در همان مراحل اولیه چون بسیاری از این پایان نامه‌ها کارفرما محور نبودند،از چرخه داوری جشنواره حذف شدند و این نشان می دهد که باید نسبت به گذشته بیشتر کارکنیم.

وی توضیح داد: در ترکیب داوران این دوره جشنواره ملی امیرکبیر افرادی از صنعت، دانشگاه، کارفرمایان و کارآفرینان و فعالان حوزه نوآوری در کارگروه های بررسی پایان نامه ها و رساله ها حضور داشتند، دانشجویان و دانش آموختگان بیش از 75 دانشگاه و مرکز علمی و فناوری کشور در این دوره پایان نامه ها و رساله های خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند و بیش از 92 کارفرمای مختلف از این آثار ارسالی حمایت کردند.

انتهای پیام/ ع

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا