جدیدترین اخبار کرونا در ایران| فارس و هرمزگان دو کانون نگرانی/ تزریق واکسن برکت در مشهد مقدس آغاز شد/ نیمی از تست‌های کرونا در قشم مثبت است + نقشه و نمودار

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم؛ بررسی نقشه شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز کرونایی و همچنین مقایسه آن با دو هفته قبل کاملاً نشان می‌دهد که استان‌های فارس و هرمزگان و تا حدودی بوشهر و سیستان و بلوچستان اکنون به کانون‌هایی از نگرانی برای آغاز پیک پنجم کرونا آنهم با ویروس جهش یافته هندی تبدیل شده‌اند.

در این زمینه شاید نگاه به آمار رسمی و سراسری این نقطه امید را مطرح کند که روند همه‌گیری در پیک چهارم سیر نزولی به خود گرفته اما به گفته برخی از مسئولان وزارت بهداشت این روند در تعدادی از استان‌های کشور در خط ثابت قرار گرفته و اکنون نه تنها خبری از کاهش بیماری نیست، بلکه پتانسیل جهش ناگهانی بیماری در این مناطق وجود دارد.

کارشناسان بهداشت درمان در این زمینه تاکید دارند، بی‌توجهی به قرنطینه و غربالگری گسترده در این مناطق می‌تواند شعله‌های پیک پنجم را در سایر نقاط کشور شعله‌ور کرده و مشکلات عمده‌ای را به کادر درمانی تحمیل کند، تاجایی که حتی به گفته وزیر بهداشت هیچ تضمینی نیست که کادر درمان بتواند تاب آوری مناسبی در مقابل این پیک با تهاجمی‌تر شدن ویروس‌های جهش یافته باشد.

این درحالی است که نگاه دقیق به روند حرکت ویروس کرونا در استان‌های یاد شده نشان می‌دهد اگرچه در روزهای اولیه تایید وروی ویروس جهش یافته در این مناطق تنها تعداد انگشت شماری از شهرستان‌های منطقه درگیر شده بود اما اکنون سیر گسترش علاوه براینکه توسعه یافته بلکه سرعت روند همه‌گیری نیز نگران کننده شده است، تاجایی که اواخر هفته گذشته درخواست قرنطینه برخی مناطق استان هرمزگان صادر شد.

از سوی دیگر نگران عمده کارشناسان بهداشت و درمان درباره تعطیلات دو هفته قبل است که در این دوره اگرچه ممنوعیت سفر در میان شهرستان‌ها با خودروهای شخصی صادر شده بود اما حجم بالایی از هموطنان با استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس، هواپیما و قطار راهی مناطق دور و نزدیک محل اقامت خود شدن که نتیجه این سفرها تقریباً از این هفته مشخص خواهد شد.

در این زمینه کارشناسان تاکید دارند برخی از مناطق خاص که احتمال آلودگی در آنها بالا بوده مثل جزایر کیش و قشم باید فهرست دقیقی از مسافرانی که در این ایام به مقاصد یاد شده سفر کرده‌اند را در اختیار مقامات ستاد ملی مقابله با کرونا قرار دهند تا غربالگری دقیقی از آنها انجام شود چون به احتمال زیاد این افراد به ویروس آلوده شده‌اند و نشانه آن مثبت شدن 50 درصد از تست‌‌های انجام شده در جزیره قشم برای قشموندان است.

کارشناسان معتقدند اگرچه اکنون زمان از دست رفته اما با درنظر گرفتن نمودار چرخه ابتلا انجام این غربالگری می‌تواند از بحرانی‌تر شدن اوضاع در محل تردد مسافران مناطق یاد شده باشد.

مسئولان هرمزگان تنها به هشدار اکتفاء کردند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، این روزها هرمزگان به شرایط مدت مشابه سال گذشته در مواجهه با ویروس کرونا رسیده و پیک بیماری در این استان آغاز شده است. 

شهرستان‌های استان با شیوع شدید بیماری مواجه هستند و روزانه بر میزان موارد مبتلا و بستری افزوده می‌شود و تخت‌های بیمارستانی در حالت اشباع از بیمار قرار دارند. 

هنوز از سوی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در خصوص وضعیت استان هرمزگان اعلام نظر جدی نشده و مسئولان به صرف هشدار دادن اکتفا کرده‌اند، مسئولان استانی نیز هنوز اعلام موضعی در خصوص روزهای آتی و نحوه پیشگیری بیشتر از شیوع کرونا و قطع زنجیره انتقال نداشته‌اند.

در همین زمینه دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعاً 286912 بوده است و در روز گشته 968 بیمار جدید شناسایی شد. 

وی افزود: در حال حاضر محلات کوی ملت، ششصد دستگاه، امیرآباد، اوزی‌ها، دو راهی ایسینی، محله آیت الله غفاری، تپه الله اکبر، مهرگان، صادقیه، آزادشهر، فرودگاه قدیم، گلشهر جنوبی، نخل ناخدا، 22 بهمن، اسلام آباد، الهیه شمالی و جنوبی، پیامبر اعظم، کوی نیایش و شهرک نور در بندرعباس آلوده‌ترین محلات از نظر شیوع بیماری کرونا هستند. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: روستاهای محله نو ایسین، پشته ایسین، شهر تخت، سرخون،چاهو، بوستانو، شهرو، خونسرخ، خرسین و زاکین بیشترین آلودگی و مناطق سرخون، تخت و سیاهو بیشترین بیماری را ثبت کرده‌اند. 

وی تصریح کرد: در حال حاضر شهرستان‌های بندرعباس، میناب، رودان، قشم، بشاگرد، بندرلنگه، بندر خمیر و سیریک بیشترین بیماران بستری را به خود اختصاص داده‌اند. 

دکتر نوروزیان گفت: در حال حاضر 548 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند که 82 بیمار در آی‌سی‌یو تحت‌ مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و حال 21 بیمار وخیم است.

وی تاکید کرد: 9800 بیمار نیز در قرنطینه خانگی هستند که رشد بسیار چشمگیری داشته است و به همین نسبت افراد ناقل بیماری وجود دارند. 

نوروزیان گفت: در شبانه روز گذشته کرونا جان 4 بیمار دیگر را شامل یک مرد و سه زن در محدوده سنی 31 تا 85 سال از شهرستان‌های بندرعباس، قشم و میناب گرفت و مجموع جان باختگان به 1337 نفر رسید. 

 احتمال خیزش موج جدید کرونا در استان فارس

به گزارش  خبرگزاری تسنیم  از   شیراز ، براساس آخرین اعلام نرم‌افزار ماسک استان فارس در وضعیت زرد و نارنجی قرار دارد به گونه‌ای که 16 شهرستان در وضعیت زرد و مابقی در وضعیت نارنجی هستند.

بر این اساس شهرستان‌های بوانات، پاسارگاد، ارسنجان، خرامه، سروستان، فسا، کوار، فراشبند، فیروزآباد، زرین دشت، خنج، مهر، کازرون، بیضا، سپیدان و رستم در وضعیت زرد و و 20 شهرستان دیگر در وضعیت نارنجی هستند.

با این وجود عبدالرضا قاسم‌پور، جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا از شکل‌گیری موج تازه‌ای از بیماری کرونا در استان هرمزگان و احتمال خیزش آن به استان خبر داد. 

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون 929 هزار و 133 مورد تست تشخیصی به روش مولکولی در آزمایشگاه‌های استان انجام شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 266 هزار و 762 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 107 هزار و 218 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد شانزده هزار و 336 بیمار مثبت نیز به این روش شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون 283 هزار و 98 نفر بیمار مبتلا به کووید19 در استان فارس شناسایی شده است.

هم اکنون هزار و 93 بیمار در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد 141 بیمار مبتلا به کووید19 به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

بر این اساس در 24 ساعته گذشته  11 هم استانی دیگر در اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به چهار هزار و 674 نفر رسیده است. 

موارد مثبت کرونایی در قشم به 40 تا 50 درصد رسید

دکتر حمیدرضا بهزادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در قشم، اظهار داشت: متاسفانه هم اینک تخت‌های هر سه بخش بیمارستان پیامبر اعظم (ص) قشم‌ پر از بیماران مثبت کرونایی است و این وضعیت در حقیقت آژیر خطر بزرگ را برای ساکنان قشم به صدا درآورده است.

وی ادامه داد: رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا توسط اتباع بیگانه به ویژه آنان که غیرمجاز در این شهرستان تردد می‌کنند به همراه برگزاری جشن‌های عروسی در روستاهای جزیره و تجمعات در مهمانی‌های دورهمی از مهمترین عوامل شرایط سخت کرونایی و وضعیت قرمز در قشم می‌باشند.

به گفته مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم، گرم شدن هوا و استفاده مستمر از کولرهای گازی در محیط‌های سربسته نیز نگرانی کادر درمان این شهرستان را در رابطه با افزایش مبتلایان به کرونا بیشتر کرده است و همه باید به این واقعیت که خطر مهلک و‌ کشنده کرونا بیخ گوش قشموندان  است واقف باشیم و برای نجات جان خود و عزیزانمان حتما باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا را با زدن ماسک، شست‌وشوی مداوم دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از هرگونه اجتماعات رعایت کنیم.

وی یادآور شد: هم اینک نزدیک به 500 بیمار کرونایی قشم در قرنطینه خانگی هستند و از 15 روز گذشته 103 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان قشم بستری شدند که پیش از این اوج بیماران کرونایی بستری در این بیمارستان به 30 نفر می‌رسید.

بهزادی همچنین از انجام 33 هزار تست کرونا از ابتدای شیوع این بیماری در قشم خبر داد و افزود: از این‌ مجموع تاکنون افزون بر شش‌هزار مورد تست‌های انجام شده، مثبت بوده است.

به گفته وی، آمار فوتی‌های شهرستان قشم هم از ابتدا تا‌کنون به 120 مورد رسیده است که 27 مورد آن به فروردین 1400 تاکنون مربوط می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم با تاکید بر اینکه 11 نفر از ساکنان این جزیره هم در خارج از شهرستان جان خود را براثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند، افزود: خطر مرگ کرونایی را باید تا رفع این بیماری مرگبار جدی بگیریم و با عادی انگاری موجب از دست دادن‌ جان خود و عزیزانمان نشویم.

واکسن ایرانی کرونا , کرونا ,

48 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان خراسان جنوبی شناسایی شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: در شبانه روز گذشته 166 آزمایش جدید کرونا در خراسان جنوبی گرفته شد که 48 بیمار جدید شامل 9 نفر بستری و 39 نمونه سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: 26 نفر از بیماران جدید شناسایی شده مربوط به شهرستان بیرجند، 14 نفر شهرستان قاین، 5 نفر شهرستان نهبندان و شهرستان‌های درمیان، سربیشه و بشرویه هر کدام یک نفر است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون 186 بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند، گفت: 75 نفر از این بیماران مبتلا به کرونا هستند که 10 نفر آنان در بخش‌های آی سی یو بستری و حال دو نفرشان وخیم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یان کرد: همچنین قربانیان کرونا در خراسان جنوبی، با ثبت 2 فوت جدید در شبانه روز گذشته به 906 نفر افزایش یافت.

وی یادآور شد: تاکنون در استان خراسان جنوبی 21 هزار و 456 بیمار مبتلا به کرونا شناسایی شدند.

 نگرانی موج جدید کرونا در استان اردبیل

شهرام حبیب زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  اردبیل  اظهار داشت: عدم رعایت پروتکل‌های ویژه کرونایی در طول هفته گذشته سبب شده تا شاهد افزایش تدریجی آمارهای فوتی و بستری بیماران کرونایی باشیم.

وی اظهار کرد: متأسفانه در چند روز اخیر ستادهای انتخاباتی به منشأ اصلی شیوع ویروس کرونا تبدیل شده و شاهد مبتلا شدن بسیاری از افراد حاضر در این همایش‌ها و مراسم انتخاباتی به کرونا هستیم.

حبیب‌زاده برگزاری دورهمی خانوادگی را از دیگر عوامل افزایش تعداد بستری‌ها در 24 ساعت گذشته عنوان کرد و افزود: ویروس کرونا در تجمعات و در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به راحتی شیوع پیدا می‌کند و ضروری است خانواده‌ها در این ایام از برگزاری هرگونه مراسم عروسی و عزاداری یا مهمانی‌های خانوادگی اجتناب کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل تصریح کرد: هم اکنون شاهد افزایش تردد در سطح شهر و ستادهای انتخاباتی سر بسته هستیم که عدم رعایت فاصله اجتماعی و تجمع بالای افراد موجب شیوع موج جدید کرونا در استان اردبیل خواهد شد.‌

حبیب‌زاده افزود: براساس‌ آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم اکنون شهرستان‌های اردبیل و خلخال در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های پارس آباد، مشگین‌شهر، گرمی، بیله سوار، نیر، نمین، سرعین، کوثر و اصلاندوز در وضعیت زرد قرار دارند.

وی بیان کرد: علی‌رغم این که در طول 24 ساعت گذشته روز بدون فوتی را سپری کردیم اما نیاز است در راستای کنترل و مدیریت وضعیت موجود تمهیدات لازم به کارگرفته شود.

کرونا جان 7 کرمانی دیگر را گرفت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، طبق آخرین آمار رنگ بندی کرونایی اعلام شده در حال حاضر از 23 شهرستان استان کرمان، 13 شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، رودبار جنوب، زرند، کرمان، کهنوج، فاریاب و منوجان در وضعیت نارنجی و 10 شهرستان ارزوئیه، رابر، قلعه گنج، ریگان، فهرج، نرماشیر، بم، راور، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، وضعیتی که در آمار مبتلایان و بستری‌ها طی سه هفته اخیر در استان کرمان تقریبا ثابت بوده و به گفته مسئولان شکننده است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 409 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 227 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 23 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 103 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 13 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 43  مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه با بستری 85 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 21هزار و 799 مورد رسیده است.

وی به فوت 7 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 2 هزار و 976 نفر رسیده است.

شفیعی با ابراز نگرانی از اینکه قبل از مدیریت و کنترل موج چهارم کرونا وارد موج پنجم بیماری در استان شویم تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند و رفت و آمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران کننده است.

مجموع مبتلایان به کرونا ویروس در ایلام به 39 هزار 327 نفر رسید

محمد کریمیان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: از بستری های جدید هشت مورد مربوط به ایلام است که همچنان بالاترین تعداد بستری های استان را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: همچنین از بستری های جدید چهار مورد مربوط به مهران، سه مورد آبدانان، سه مورد ایوان، 2 نفر چرداول، یک نفر دره شهر و یک نفر دهلران است.

کریمیان یادآور شد: در 24 ساعت گذشته 53 ابتلای جدید کرونا شناسایی شده و مجموع مبتلایان استان به 39 هزار و 327 نفر افزایش یافته است‌.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: هیچ مورد فوتی ناشی از کرونا در 24 ساعت گذشته ثبت نشده و تعداد فوتی های استان تا این لحظه 796 نفر است.

وی اضافه کرد: ایلام، دهلران و چوار در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان ها در وضعیت زرد قرار دارند.

شیوع کرونا در استان یزد دوباره افزایشی شد

ابراهیم سلمانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در  یزد  با بیان اینکه هم اکنون 317 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند، اظهار داشت:

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد ادامه داد: از این تعداد، 77 نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه حضور داشته و خدمات دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه بستری‌های مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان نسبت به هفته گذشته، با شیب ملایمی در حال افزایش است، گفت: در شبانه روز گذشته، 72 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد پذیرش شدند.

سلمانی تصریح کرد: افزایش موارد بستری نشان می‌دهد که اعتقاد به پایان کرونا کاملاً اشتباه است و هرگاه غفلت کنیم افزایش آمار بستری‌های مبتلا به کرونا را به دنبال داشته و هر گاه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را در پیش گیریم، آمار‌ها سیر نزولی پیدا می‌کند.

کاهش شمار فوتی‌های کرونایی در آذربایجان‌غربی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، با فاصله گرفتن از روزهای پیک چهارم  کرونا، تعداد مبتلایان هم کاهش قابل قبولی داشته و اثرات کاهش ابتلای چهار و یا پنج هفته پیش، در آمار این روزها نمایان شده است که مهم‌ترین آن‌ها کاهش تعداد فوتی‌ها به کمترین میزان از آغاز پیک چهارم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان آخرین جزئیات بیماری کرونا در استان گفت: هم‌اکنون 11 شهر در آذربایجان‌غربی نارنجی و پنج شهر دیگر نیز زرد رنگ هستند و تعداد مبتلایان در شبانه‌روز گذشته 392 مورد بوده که سبب افزایش تعداد کل مبتلایان تا عدد 175 هزار و 199 نفر شده است.

جواد آقازاده با اشاره به کاهش بستری‌های بخش آی‌سی‌یو در چند روز اخیر اظهار داشت: خوشبختانه تعداد بستری‌های بخش آی‌سی‌یو به 147 مورد رسیده که نسبت به آمار روزهای اوج پیک چهارم، مناسب است هرچند که با نقطه مطلوب فاصله داشته و در کنار آن، تعداد کل بستری‌های سندرم حاد تنفسی نیز  برابر با 726 و تعداد کل بستری‌های مشکوک هم 300 نفر عنوان شده است.

وی با نام بردن از سه شهری که بیشترین بستری روزانه را دارند افزود: مرکز استان آذربایجان‌غربی با توجه به جمعیت بالای خود، تعداد بستری بیشتری هم دارد که در 24 ساعت قبل، 62 نفر در این شهر و در کنار آن در دو شهر خوی و بوکان هم به ترتیب 27 و 11 نفر بستری شده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی با ابراز خوشحالی از کاهش فوتی‌های کرونایی در استان تصریح کرد: در شبانه‌روز گذشته تعداد جان‌باختگان کرونایی به کمترین میزان خود از زمان آغاز پیک چهارم رسیده که بر این اساس، در هر یک از شهرهای ارومیه، سلماس و میاندوآب، نفر در اثر ابتلاء به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند تا با احتساب سه فوتی کرونایی روز قبل، تعداد کل جان‌باختگان کرونایی در آذربایجان‌غربی به چهار هزار و 669 نفر برسد.

واکسن ایرانی کرونا , کرونا ,

415  مبتلای جدید به کرونا در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: بر اساس آمار آزمایشگاهی تا صبح امروز با شناسایی 415 مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در استان، شمار مبتلایان سیستان و بلوچستان به 41 هزار و 116 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و 402 نفر از مردم استانی که به کرونا مبتلا بوده‌اند با وجود دریافت خدمات درمانی استاندارد در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با ابراز تاسف از آمار رو به رشد شیوع کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 289 بیمار حاد تنفسی و 175 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که بیشترین تعداد در میان سه محدوده دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر مربوط به محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

تزریق واکسن ایرانی برکت همزمان با دهه کرامت در مشهد آغاز شد

سیدکاظم فرهمند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: همزمان با سالروز ولادت حضرت معصومه(س) و آغاز دهه کرامت تزریق واکسن ایرانی کوو برکت در مشهدمقدس آغاز شد.

قائم مقام علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: در مشهد همزمان با سه کلانشهر مرکز استان دیگر در کشور از امروز تزریق این واکسن آغاز شده و 3 هزار و 350 سهمیه به علوم پزشکی مشهدمقدس اختصاص پیدا کرده است.

فرهنمند تصریح کرد: دغدغه‌ای برای دریافت و تزریق واکسن ایرانی برکت وجود ندارد و عارضه‌ای نیز از آن بابت تزریق آن گزارش نشده است.

وی گفت: همچنین افرادی که در مرحله نخست واکسن سینوفارم چینی را دریافت کرده‌اند می‌توانند برای تزریق واکسن دوم خود از واکسن ایرانی برکت استفاده کنند.

شمار قربانیان کرونا در استان بوشهر به یک‌هزار و 194 نفر رسید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، سعید کشمیری عامل انتقال ویروس کرونا را بی‌توجهی به دستورالعمل بهداشتی دانست و اظهار داشت: بیشترین عامل شیوع این بیماری در استان بوشهر شرکت مردم در تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی بدون رعایت دستور دستورالعمل‌ بهداشتی است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه از 10 شهرستان این استان 30 درصد در وضعیت زرد و مابقی نارنجی است گفت: مردم باید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را جدی بگیرند و هرگونه ساده‌انگاری، سبب شیوع بیش از پیش ویروس کرونا می‌شود.

وی میزان رعایت دستورالعمل بهداشتی در اماکن عمومی، پاساژها، سواحل و پارک‌ها را پایین دانست و بیان کرد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بهترین راهکار و پیشگیری از کرونا است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از ثبت یک فوتی دیگر به سبب کرونا در بوشهر خبر داد و تصریح کرد: شمار قربانیان بیماری کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر به یک‌هزار و 194 نفر رسید.

کشمیری با بیان اینکه اکنون تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر 281 نفر است افزود: روز گذشته 38 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شد که از این تعداد 25 مورد آن به کرونا مثبت، قطعی است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از بستری بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان خبر داد و خاطر نشان کرد: 29 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که از این مجموع موارد بستری 15 بیمار در وضعیت حاد قرار دارند و با دستگاه تنفس می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در 15 ماه گذشته افزون بر 46 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند گفت: بیش از 86 درصد این بیماران با درمان و قرنطینه بهبود یافته‌اند به‌گونه‌ای که روز گذشته 36 بیمار از بیمارستان‌های استان بوشهر با حال خوب ترخیص شدند که از این تعداد 22 نفر از آنها مثبت قطعی بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر رعایت محدودیت‌های کرونایی را یک ضرورت دانست و افزود: تبلیغات کاندیداهای انتخابات 28 خرداد نباید در محیط سربسته و تجمعی صورت بگیرد و در این راستا هرگونه تجمع بدون رعایت پروتکل بهداشتی در راستای مقابله با کرونا ممنوع است چراکه عامل شیوع بیماری جهش یافته کرونا سهل‌انگاری در برابر رعایت اصول بهداشتی است.

کشمیری از مردم تقاضا کرد همچنان شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و انتخاباتی پرهیز کنند.

ثبت 118 مورد جدید مثبت ابتلا به کرونا در جنوب غرب خوزستان

شکرالله سلمان زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در اهواز، اظهار داشت: طی 24 ساعت گذشته از 253 نمونه گرفته شده 118 مورد جدید مثبت به ثبت رسیده است که به تفکیک، 47 نفر مربوط به آبادان، 45 نفر از خرمشهر و در شادگان 26 مورد مثبت قطعی ابتلا به کووید-19 گزارش شده است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان افزود: از این 118 مورد مثبت جدید 102 نفر به صورت سرپایی هستند ( آبادان 39 نفر، خرمشهر 38 نفر و شادگان 25 نفر ) تحت مداوا قرار گرفته و راهی منازل خود شدند تا در قرنطینه قرار گیرند.

وی با اشاره به تعداد کل موارد ثبت شده در این شهرستان ها بیان کرد: در حال حاضر کل موارد مثبت بستری در بیمارستان 196 نفر است.

64 هزار گلستانی واکسن کرونا زدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  گرگان ، از نیمه بهمن ماه سال گذشته کار واکسیناسیون علیه کرونا در کشور با اولویت کادر درمان آغاز شد. واکسیناسیون تا به امروز از طریق واکسن‌های وارداتی به ویژه واکسن روسی اسپوتنیک وی در  استان‌ها از جمله گلستان انجام شده است.

اما روند واکسیناسیون کند است و از ابتدای تزریق واکسن به گروه‌های هدف تا کنون فقط حدود 64 هزار نفر از مردم گلستان واکسن دریافت کردند این در حالی است که بیش از یک میلیون و 350 هزار گلستانی بالای 18 سال در استان داریم که البته تزریق واکسن به همه آنان، براساس سند ملی واکسیناسیون انجام خواهد شد.

حدود 64 هزار نفر دز اول واکسن کرونا و نزدیک به 14 هزار نفر دز دوم واکسن را دریافت کردند و طبق اعلام مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان، کار واکسیناسیون افراد بالای 70 سال همچنان ادامه دارد.

مسئولان وزارت بهداشت، روند کند واکسیناسیون کرونا را تأخیر در واردات واکسن اعلام و ابراز امیدواری کرده‌اند با تأیید واکسن‌های ایرانی، واکسیناسیون در کشور سرعت بگیرد.

این در حالی است که تعداد مبتلایان به کرونا در گلستان مانند خیلی استان‌های دیگر کشور روندی افزایشی دارد و اکنون 259 بیمار در مراکز درمانی استان بستری هستند و دو شهرستان گرگان و علی آبادکتول نیز در شرایط نارنجی کرونایی به سر می‌برند.

 282 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های کردستان بستری هستند 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  سنندج ، آخرین وضعیت کرونا در کردستان حاکی از شناسایی 92 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در 24 ساعت گذشته در استان خبر داد.

در حال حاضر 282 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که سنندج با 176 نفر، سقز 16 نفر، مریوان 22 نفر، قروه 15 نفر، بیجار 5 نفر، کامیاران 26 نفر، دیواندره 5 نفر و بانه 17 نفر شمار بستری‌شدگان کرونایی کردستان را تشکیل می‌دهند.

براساس پیگیری‌های انجام شده هم‌اکنون 45 بیمار مبتلا به کرونا در بخش ویژه (آی سی یو) بستری هستند و با فوت یک نفر در طول 24 ساعت گذشته، شمار فوتی‌های کرونایی کردستان از ابتدا تاکنون به 1350 نفر رسیده که از این تعداد 539 نفر در سنندج، 248 نفر در سقز، 106 نفر در قروه، 77 نفر در کامیاران، 105 نفر در بانه، 77 نفر در دیواندره، 61 نفر در بیجار، 114 نفر در مریوان، 20نفر در دهگلان و 3 نفر در سروآباد جان خود را از دست داده‌اند.

موارد بستری بیماران کرونایی در استان مرکزی 23 درصد کاهش یافته است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سید محمد جمالیان ظهر امروز در جلسه ستاد مقابله با بیماری کرونا در استان مرکزی با اشاره به وضعیت استان و انتخابات اظهار داشت:نگران میتینگ های انتخاباتی به ویژه در حوزه های فراهان، آشتیان و تفرش هستیم که انتخابات میان دوره ای مجلس را در پیش دارند و فرمانداران باید دستورالعمل های بهداشتی را در اختیار کاندیداها قرار دهند و از آن پس مسئولیت با کاندیداها است.

وی افزود: در جلسات پیشین ستاد مقابله با بیماری کرونا مقرر شد محل طبخ غذاهای عوامل اجرایی انتخابات به مراکز بهداشتی اعلام شود اما تاکنون این کار انجام نشده و نیاز است 4 تا 5 روز پیش از روز رای گیری محل طبخ غذا اعلام شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: از فردا باید محل طبخ غذا به همه مراکز بهداشتی اعلام شود تا بتوانیم نظارت کافی را به طبخ غذاها داشته باشیم و برگزاری هر گونه تجمعات باید با مجوز ستاد مقابله با بیماری کرونا انجام شود و در بعضی از استان‌ها شاهد تجمعاتی بودیم که گلایه مندی مردم و کادر درمان را به دنبال داشته است اما تا به این لحظه گزارشی از تجمعات گسترده نداشتیم.

آمار بستری‌های کرونا در استان مرکزی نزولی شد

علی علیمحمدی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت ویروس کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: در هفته دوم خردادماه در استان مرکزی هزار و 175 مورد مثبت ثبت شده که در هفته بعد به 815 مورد رسیده و این آمار حاکی از یک کاهش 31 درصدی است.

وی افزود: در هفته دوم خردادماه 143مورد بستری ثبت شده که این آمار در هفته سوم به 110 مورد رسیده و موارد بستری 23 درصد کاهش داشته است و در خصوص آمار بیماران سرپایی نیز 32 درصد کاهش داشتیم به طوری که در هفته دوم خردادماه هزار و 32 مورد بیمار سرپایی گزارش شده که در هفته سوم به 705 نفر رسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به آمار فوتی های ناشی از بیماری کرونا تصریح کرد: در هفته دوم خردادماه 33 مورد فوتی ثبت شده و در هفته سوم آمار فوتی ها به 17 نفر رسیده است که نشان از یک کاهش 47 درصدی دارد.

علیمحمدی بیان کرد: 64 هزار و 777 تست ریپد تا پایان هفته سوم خردادماه در استان مرکزی انجام شده است که تا به این لحظه 16 درصد تست ها معادل 19 هزار و 903 مورد مثبت اعلام شده است.

بستری 17 مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان اظهار داشت: بر اساس آمارهای دریافتی از دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان پیرامون آخرین وضع شیوع بیماری کرونا ویروس مشخص شد که از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون، 27 هزار و 674 مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی پی.سی.آر در مجموعه زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده است.

وی افزود: در 24 ساعت گذشته (از بیست‌ویکم تا بیست‌ودوم خردادماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 17 بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید-19 در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: بدین ترتیب، مجموع بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به 6 هزار و 545 نفر رسید و 21 هزار و 129 بیمار نیز به‌صورت سرپایی شناسایی شدند.

دانایی افزود: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید-19 از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به پنج هزار و 659 نفر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهرستان های سمنان، مهدیشهر، گرمسار، شاهرود و دامغان در وضعیت نارنجی و سه شهرستان سرخه، میامی و آرادان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

ابتلای کرونایی در قزوین 37 درصد کاهش یافت

پیمان نامدار در گفت‌‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با اشاره به کاهشی شدن دوباره آمار ابتلا و بستری کرونایی استان در شبانه‌روز گذشته اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر آمار مبتلایان کرونایی در استان در مقایسه با روز گذشته بیش از 37 درصد کاهش یافته است و در طول این مدت میزان مبتلایان کرونایی روزانه در استان نسبت به روز پیش 83 نفر کمتر بوده و دوباره به زیر 200 نفر رسیده است.

وی همچنین با اشاره به ثبت آمار 42 بستری کرونایی در 24 ساعت اخیر اضافه کرد: این آمار هم نسبت به روز گذشته 12.5 درصد کاهش پیدا کرده؛ اما متاسفانه تعداد فوتی‌های با تست مثبت قطعی 2 نفر بوده که نسبت به روز قبل یک نفر بیشتر شده و البته همچنان در مسیر تثبیت قرار دارد و از سطح نگرانی‌های ما در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا تا حدود زیادی کاسته است.

نامدار در ادامه از افزایش 24 درصدی میزان بهبودیافتگان کرونایی خبر داد و گفت: در 24 ساعت اخیر 57 بیمار با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان از بیمارستان ترخیص شدند که 14 نفر بیشتر از روز گذشته بود و در نهایت همین افزایش میزان بهبود سبب شد که مجموع کل بستری‌های کرونایی ما نسبت به روز قبل 9 درصد کمتر شده و به 224 نفر برسد.

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین همچنین به استمرار ثبات نسبی آمار بیماران بدحال کرونایی زیر دستگاه کمک‌تنفسی اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه طی 2 روز گذشته این آمار در عدد 22 تثبیت شده بود، امروز فقط یک نفر به میزان بیماران بدحال کرونایی اضافه شده که افزایشی محسوسی به شمار نمی‌آید و در حال حاضر جای نگرانی وجود ندارد.

نامدار یادآور شد: از ابتدای ورود ویروس کرونای چینی به استان قزوین تا امروز 1775 نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید19 جان خود را از دست داده و 25 هزار و 479 نفر هم طی همین مدت بستری شده‌اند که حدود 22 هزار نفر از آنها بهبود یافته‌اند.

ابتلای 119 لرستانی دیگر به کرونا؛ 2 نفر فوت کردند
به گزارش خبرگزاری تسنیم از  خرم‌آباد ، روند پیک چهارم کرونا در لرستان همچنان رو به نزول است و روزانه از آمار مبتلایان، بستری‌ها و مرگ‌و میر ناشی از این ویروس خطرناک کاسته می‌شود.

طی هفته‌های اخیر میزان ابتلا به پایین‌تر از 200 نفر و مرگ و میر نیز همچنان کمتر از 5 نفر در روز است و براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی مسئولان علوم پزشکی لرستان طی 24 ساعت گذشته 119 نفر دیگر مبتلا و 2 نفر فوت کردند.

مریم کوشکی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان در رابطه با آخرین وضعیت کرونا در استان لرستان اظهارداشت: طی 24 ساعت گذشته با مبتلا شدن 119 بیمار دیگر به کرونا شمار مبتلایان به 118 هزار و 693 نفر رسید.

وی با بیان اینکه 2 بیمار دیگر در این استان طی شبانه روز گذشته به دلیل ابتلا به کرونا جان باختند افزود: شمار جانباختگان مبتلایان به کرونا در لرستان به یک هزار و884 نفر رسیده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون 370 هزار و 193 نمونه تشخیص کرونا به آزمایشگاه‌های تشخیص استان لرستان ارسال شده که از این مجموع به 366 هزار و 608 مورد پاسخ داده است و جواب 247 هزار و 915 مورد منفی گزارش شده است.

وی بیان کرد: هم اکنون 382 بیمار مشکوک و مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان لرستان بستری و تحت مراقبت هستند.

577 نفر در بیمارستان‌های استان البرز بستری هستند

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج،  محمد فتحی ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه که در  جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان البرز ، اظهار داشت : از در 24 ساعت گذشته 70 بیمار با علائم کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی افزود:  در مجموع کل  موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک، از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز 45 هزار و 708  نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز بیان کرد:  در حال حاضر  تعداد 577 نفر در مراکز درمانی بستری هستند که از این تعداد، ابتلای  278  نفر به بیماری  کرونا تا این تاریخ قطعی شده است. 

فتحی با بیان اینکه شیوه نامه‌های بهداشتی در استان البرز باید باید با جدیت پیگیری شود ،تصریح کرد:: متاسفانه در 24 ساعت گذشته 6 بیمار مبتلا به کرونا  در استان البرز جان خود را از دست دادند.

وی با اشاره به اینکه در روز انتخابات شیوه نامه‌های بهداشتی در مراکز رای گیری رعایت می شود ، ادامه داد: ناظرین بهداشتی برای نظارت بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در شعب اخذ رای مستقر می شوند.

484 بیمار کرونایی در اصفهان شناسایی شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، با توجه به نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا و قرار داشتن در پاندمی کرونا، سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان به منظور جلوگیری از آغاز پیک جدید بیماری مصوباتی را برای برگزاری آیین استقبال از نامزدهای انتخاباتی عنوان کرد.

حجت‌الله غلامی تصریح کرد: برگزاری هرگونه تجمع انتخاباتی و مراسم سخنرانی در فضای سرپوشیده ممنوع است و فقط در اماکنی مانند استادیوم‌های باز، مراکز ورزشی رو باز و فضاهای باز مدارس و مراکز آموزشی طبق دستورالعمل‌ها مجاز است.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در استان اصفهان با بیان اینکه برگزاری مراسم انتخابات در فضای باز هم مستلزم رعایت پروتکل‌هایی است، گفت: رعایت 8 متر مربع برای هر نفر، رعایت حداکثر 30 درصد فضا، رعایت حداکثری زمان به مدت 2 ساعت و همچنین کنترل در ورود و خروج اینگونه مراکز که مسئولیت آن به عهده شخص نامزد و مسئولان ستادهاست، ضروری است.

وی افزود: در فضاهای بسته‌ای که ستادها هستند برای شهرهای زرد حداکثر 30 نفر و برای نارنجی هم 20 نفر و مراسم استقبال از نامزها و راه اندازی کارناوال‌ها هم کاملا  ممنوع است و دستگاه‌های اجرایی استان هم مانند آموزش و پرورش و  ورزش و جوانان موظف شدند امکانات خود را با هماهنگی استانداری و فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها به طور مساوی در اختیار نامزدها قرار بدهند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به آخرین اعلام آمار کرونا در شبانه روز گذشته، اظهار داشت: 484 مورد جدید ابتلا به کرونا در اصفهان و 22 شهرستان آن شناسایی که از این تعداد 120 بیمار با حال وخیم تنفسی بستری شدند.

وی افزود: در همین مدت 11 نفر مغلوب کرونا شدند و جان باختند و 189 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌ها بستری و تحت درمان قرار دارند.

نجیمی ادامه داد: در همین مدت 112 نفر از بیمارستان‌ها مرخص شدند و آمار بستری‌ها به 859 نفر رسیده که امیدواریم هر چه زودتر تعداد موارد ابتلا، بستری و فوت ناشی از کرونا به صفر برسد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه همچنان روزهای تلخ کرونایی ادامه دارد، گفت: کارشناسان بهداشت و درمان معتقدند نباید فریب شیب نزولی آمارها را خورد چرا که شناسایی ویروس‌های جهش یافته در کشور در پایین آمدن میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با روند کاهشی آمار از سوی مردم شرایط را بسیار شکننده کرده است.

واکسن ایرانی کرونا , کرونا ,

انتهای پیام/ی