پنجشنبه , 4 مرداد 1403

بیشترین آمار بستری های کرونا البرز در پیک پنجم رخ داد

دکتر محمد فتحی روز چهارشنبه در آیین آغاز به کار بزرگترین مرکز واکسیناسیون استان البرز که در کانون شهید سبحانی سپاه ناحیه امام حسین (ع) کرج راه اندازی شد، افزود: استان البرز یکی از پیچیده ترین استان های کشور از لحاظ وسعت کم و تراکم جمعیت بالا و همچنین وضعیت سوق الجیشی و نزدیکی به پایتخت می باشد.
وی اظهار داشت: این پیچیدگی در تمام عرصه های البرز تاثیرگذار است که یکی از عرصه ها در بحث بهداشت و درمان می باشد.
وی گفت: در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ که موضوع ورود ویروس کرونا به کشور مطرح شد، از همان زمان تمام مسوولان و دست اندرکاران دست به دست هم دادند تا مقابل شیوع گسترده این بیماری را بگیرند.
فتحی با بیان اینکه از ابتدای ورود این ویروس به کشور تاکنون در استان البرز شاهد پنج پیک شیوع این بیماری بوده ایم، افزود: در پیک اول بیشترین بستری ۵۰۴ نفر، پیک دوم که در اردیبهشت ماه سال گذشته شاهد آن بودیم بیشترین بستری ۷۰۰ نفر، در پیک سوم ۸۸۰ نفر، پیک چهارم ۹۰۰ نفر و در پیک پنجم که حدود ۲ هفته پیش شاهد اوج آن بودیم یک هزار و ۴۳۰ نفر بستری داشتیم.
وی اظهار داشت: تعداد مراجعین در پیک پنجم روزانه به ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ نفر می رسید به طوریکه در بیمارستان ها به صورت شبانه روزی در چند مرحله که شامل پیشگیری، غربالگری، معاینه و درمان سرپایی بود با یک پیک وحشتناکی مواجه بودیم.
انجام ۸۴۰ هزار تست PCR در البرز
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز به انجام تست های تشخیص کرونا (PCR) اشاره کرد و گفت: تاکنون در این استان ۸۴۰ هزار تست انجام شده ضمن اینکه ۷۰ هزار بستری در مراکزدرمانی داشته ایم.
وی با بیان اینکه با یاری خدا و عزم و همت تمام مسوولان به خوبی با این بیماری مبارزه کنیم، افزود: البرز در مقابل سایر استان ها در بعضی از موضوعات واکسیناسیون رتبه اول را کسب کرده است.
فتحی بیان داشت: طرح حاج قاسم سلیمانی با اجرای اقدامات غربالگری، نظارتی، حمایتی و مراقبتی یکی از نقاط قوت استان به خصوص در مناطق حاشیه ای زیادی که داریم، بود در حالیکه فکر می کردیم ما را با یک بحران شدید مواجه کند حتی یک مریض بر روی زمین بستری نشد.
وی با اشاره به اینکه البرز در این مدت حتی یک قلم دارو کم نیاورد، گفت: مدافعان سلامت دست به دست هم دادند تا با افتخار ایران کوچک دچار بحران نشود.
وی نیروهای موجود در بخش درمان برای واکسیناسیون را در استان کم دانست و افزود: اگر همکاری سپاه و بسیج در طرح حاج قاسم سلیمانی و واکسیناسیون نبود اکنون نمی توانستیم رتبه اول کشور را در این اقدام به دست بیاوریم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان اینکه از جامعه هدف ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری برای واکسیناسیون تاکنون یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر واکسینه شده اند، اظهار داشت: این مرکز سی و چهارمین مرکز واکسیناسیون استان است که امروز راه اندازی شده است.
وی گفت:‌تا ۲ هفته گذشته روزانه برای ۲۰ هزار نفر واکسیناسیون انجام می شد ولی دیروز این عدد به ۴۲ هزار و ۲۰۰ نفر واکسینه شدند که با اضافه شدن این مرکز میزان واکسیناسیون روزانه به ۵۰ هزار نفر در روز می رسد.
فتحی اظهار امیدواری کرد که تا پایان مهرماه سال جاری جمعیت هدف استان البرز واکسینه شده باشند.
وی در پایان گفت: واکسیناسیون وظیفه همگان است ولی دلیلی نیست که با انجام واکسیناسیون دیگر پروتکل های بهداشتی رعایت نشود و بایستی برای مشاهده نتیجه این اقدامات رعایت پروتکل های بهداشتی را با تمام توان اجرا کنیم.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …