شنبه , 29 اردیبهشت 1403

برای جلوگیری از ترور فخری‌زاده‌ها باید در عرصه بین‌الملل قدرتمند باشیم

روح الله اسلامی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، به بهانه سالروز ترور و شهادت دکتر فخری زاده دانشمند هسته ای کشورمان در خصوص اهمیت پرورش نخبگان در کشور گفت: امثال شهید فخری زاده، شهید سلیمانی و بسیاری از دانشمندان و سیاستمداران که اهل منافع شخصی نیستند و در جهت توسعه کشور تلاش می کنند، برای همه افراد جامعه به ویژه جوانان الگو هستند.

استاد و عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: برای ادامه راه این عزیزان باید این افراد به مردم و نخبگان معرفی شوند. این افراد جان خود را برای کشور فدا کردند و بسیار ارزشمند هستند. راه این شهیدان با تربیت نسلی مانند آنها باید ادامه یابد.

اسلامی اظهار داشت: ما نخبگانی داریم که کشور برای آنها اهمیت دارد و برای توسعه آن تلاش می کند. حتی  ممکن است تلاش آنها نیز به نتیجه نرسد و شکست بخورند، اما سرخورده نمی شوند و به تلاش خود ادامه می دهند.

وی بیان کرد: کشورهایی که توسعه پیدا کردند، نخبگانی داشتند که همه آنها تلاش فراوان انجام دادند. اگر نخبگانی باشند که کشور را دوست داشته باشند و تلاش کنند و وقت خودشان را برای توسعه کشور بگذارند، نسل های بعدی وضعیت بهتری پیدا خواهند کرد. شاید دو سه نسل باید زحمت بکشند و فعالیت کنند تا کشور توسعه پیدا کند چراکه توسعه کشور مسیر راحتی ندارد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اگر آلمان، ژاپن، انگلیس و خیلی از کشورها توسعه یافته اند، این ها نخبگان نظامی، اندیشمندان و متفکران و سیاستمدارانی داشتند که حاضر شدند از جان و زندگی و وقت و خانواده خود بگذرند و برای اعتلای کشور خود تلاش کردند؛ در ایران نیز ما از این نمونه ها بسیار داریم.

برای پیشگیری از تکرار چنین اقداماتی باید قدرتمند باشیم 

این استاد دانشگاه در خصوص نقض حقوق بشر در ترور دانشمندان ایرانی نیز گفت: با مرور تاریخ ایران از اشغال ایران در جنگ جهانی اول و دوم، جدایی برخی مناطق کشور، دخالت های انگلیس، روسیه و آمریکا تا همین دوره معاصر که بحث تحریم ها و منزوی کردن ایران و نیز شناسایی افراد اثرگذار اقتصادی، علمی، سیاسی، هسته ای و موشکی و اقدام نسبت به حذف آنها، همه این ها مصادیق نقض حقوق بشر هستند.

این استاد علوم سیاسی افزود: پیگیری موضوع نقض حقوق بشر در این زمینه یک بحث کاملا سیاسی است و به روابط و شبکه های قدرت برمی‌گردد. فضای سیاست و روابط بین الملل مبتنی بر مناسبات قدرت است و حقوقی نیست؛ در روابط بین الملل یا باید قدرتمند باشی یا اینکه حقت را می خورند و این یک امر بسیار بدیهی است.

وی با اشاره به اینکه ما نیز همین وضعیت را در پیش‌رو داریم، گفت: پرونده های حقوقی بسیار زیادی داریم که اگر از منظر حقوقی و آرمان گرایانه به آن نگاه شود، می توانیم عاملان و مقصران اصلی را محکوم کنیم، اما دنیای سیاست بین الملل این طور نیست. در خصوص ترور دانشمندان ما نه جوامع بین المللی آن را بر گردن می گیرند و نه جایی برای شکایت وجود دارد.

اسلامی گفت: در واقع پرونده هایی در محیط بین الملل و سازمان های بین المللی مطرح می شوند و معمولا به نتیجه می رسند که در راستای طرح های قدرت های بزرگ باشند؛ هرچند که ما نباید از حقمان کوتاه بیاییم و باید پیگیری های حقوقی در عرصه بین الملل نسبت به ترورهای صورت گرفته را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: در چنین شرایطی، تنها کاری که از ما برمی‌آید این است که قدرتمند باشیم. بهترین سلاح های دفاعی و امنیتی را برای ایران تعریف کنیم و یک کشور توسعه یافته شویم.

عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص سکوت کشورهای مدعی حقوق بشر در قبال ترور دانشمندان ما بیان کرد: باید در بین سیاست داخلی و خارجی خود تمایز قائل شویم. اگر در داخل کشور نزاع یا نقض قوانین اتفاقی بیفتد، به علت اینکه یک حکومتی وجود دارد و پشتوانه ای برای ضمانت اجرایی هست، می توانیم پیگیری کنیم اما در محیط بین المللی چنین چیزی وجود ندارد. ما در حوزه بین الملل یک حکومت جهانی نداریم و سازمانی که اختیارات ویژه برای حمایت از قوانین بین المللی داشته باشد، نداریم. حتی سازمان ملل هم نهادی است که پنج قدرت بزرگ در آن نفوذ دارند و تصمیم گیر هستند.

اسلامی بیان کرد: پوشش رسانه ای، بازنمایی کردن، بررسی و پیگیری و اقدامات بعدی در خصوص یک موضوع در عرصه بین الملل همه بستگی به این دارد که شبکه های قدرت در کجا قرار گرفته اند.

وی گفت: اگر قدرت ها را به چهار گروه تقسیم کنیم، منطقه خاورمیانه و مجموع کشورهای اسلامی در گروه سوم قرار دارند. بعضی مواقع که منافع کشورهای قدرتمند ایجاب می کند، کشورهای منطقه خاورمیانه را برجسته می کنند وگرنه ما هشت سال با رژیم بعث عراق جنگ کردیم و کشته و مجروح بسیار دادیم اما این نقض حقوق بشر اهمیتی برای جوامع بین المللی نداشت.

این استاد دانشگاه با تاکید مجدد بر لزوم اقتدار ایران در عرصه بین المللی، اظهار داشت: دنیای سیاست بین الملل یک دنیای آنارش (بدون رهبر و دولت) است و بنابراین کاملا طبیعی است که سکوت کنند و پیگیری نکنند چون منافع آنها در این موضوع تعریف نشده است. در اینجا بازیگری ما مهم است که این بحث ها را در عرصه بین الملل انجام دهیم و به روز کنیم؛ تا هم قدرتمند باشیم و هم در مرکز شبکه های قدرت قرار بگیریم و بتوانیم با یک بازنگری منطقی و قرارگرفتن در موازنه های قدرت، منافعمان را تامین کنیم و در موضوعاتی مانند شهادت دانشمندان هسته ای، احقاق حق کنیم. 

به گزارش ایرنا، شهید محسن فخری زاده از مدیران متعهد و متخصص کشورمان در حوزه‌های دفاعی و هسته‌ای بعدازظهر جمعه هفتم آذر ۱۳۹۹ در اقدامی تروریستی در منطقه آبسرد دماوند به شهادت رسید.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …