سه شنبه , 26 تیر 1403

لزوم نگاه ویژه به مشاغل آینده برای تحقق نهضت مهارت‌افزایی

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین حسینی نیا پیش از ظهر سه‌شنبه در همایش مدیران ستادی و استانی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای که در کرج برگزار شد، با اشاره به منویات مقام معظم رهبری و نامگذاری سال، تصریح کرد: اشتغال به شکل معمول برای کشور آسیب پذیر است و ضروری است با تکنولوژی دانش بنیان همراه شده و کلیدی برای حل مشکل اشتغال باشد.

وی ارائه آموزش‌های متناسب با نیاز تولید و اشتغال را اساس کار سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای سازمان و نگاهی دانش بنیان خواند و افزود: نگاه ویژه به آینده پژوهی مشاغل و برای تحقق نهضت مهارت افزایی ضروری است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیان داشت: تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در نگاه نخست یک تضاد است و جوانان پرشور با کسب مهارت‌های دانش بنیان می‌توانند به معنای واقعی به تولید انبوه و ارائه خدمات جدید بپردازند.

وی اجرای طرح «کهاد» برای مهارت آموزی به دانشجویان و طرح دانش بنیان نخلستان برای فارغ التحصیلان دانشگاهی را از فعالیت‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در توسعه مهارت‌های دانش بنیان خواند و گفت: این سازمان در پازل توسعه کشور نقش کلیدی ایفا می‌کند و برای آینده برنامه‌های بسیاری را در دست اقدام دارد.

حسینی نیا با تأکید بر ورود شرکای اجتماعی در حوزه مهارت آموزی، اذعان داشت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به تنهایی قادر به ارائه آموزش‌های مهارتی دانش بنیان نمی‌باشد و هم افزایی شرکای اجتماعی در توسعه نهضت مهارت افزایی دانش بنیان امری ضروری است.

وی با اشاره به ثمر بخش بودن توسعه آموزش‌های مهارتی در محیط واقعی کار، خاطرنشان کرد: شرکای اجتماعی فعال نقش به سزایی در پیشبرد اهداف مهارتی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور دارند و با همکاری شرکای اجتماعی، به تعداد تمام کارخانه‌ها و مراکز صنعتی کشور کارگاه‌های آموزش مهارت در کشور خواهیم داشت.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه حداقل ۵ رکن اصلی در آموزش وجود دارد که «مربی» رکن اصلی آن محسوب می‌شود، اظهار داشت: در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ استاندارد تدوین شده است که تعداد آن بر اساس مهارت‌های دانش بنیان به ۹ هزار و ۵۰۰ استاندارد می‌رسد و باید برای ارائه این آموزش‌ها از مربیان با تجربه و خبره بهره بگیریم.

حسینی نیا راه اندازی سامانه سام (استاد مربی مدعو) را از طرح‌های مهارتی در راستای بهره گیری از مربیان با دانش روز خواند و گفت: بکارگیری مربیان حق التدریس شیوه کارآمدی در ارائه آموزش‌های متناسب با نیاز بازار کسب و کار نیست و بر همین اساس طرح سام در جهت بهره گیری از استاد مربیان طراحی و راه اندازی شده است.

بر اساس این گزارش، همایش مدیران ستادی و استانی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با حضور وبیناری محمد زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و منادی سپیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شریف اسکو، تبریز و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی به مدت سه روز از دهم خرداد در مرکز تربیت مربی و پژوهش‌های فنی و حرفه‌ای در حال برگزاری می‌باشد.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …