اخبار

شیوع مجدد طاعون نشخوار کنندگان در طالقان

شیوع مجدد طاعون نشخوار کنندگان در طالقانبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز؛ فردین حکیمی گفت: بر اساس گزارش واصله در اواخر تابستان برخی از زیستگاه‌های حیات وحش مازندران به ویژه منطقه دلیر درگیر بیماری طاعون نشخوار  کنندگان کوچک شد و به جهت همجواری منطقه با زیستگاه‌های حیات وحش طالقان، مناطق مذکور تحت پایش های مستمر قرار گرفت.

حکیمی افزود: در نهایت در اوایل مهر ماه سال جاری  بر اساس گزارش محیط بانان منطقه، شاهد تلفات حیات وحش( بز وحشی و اهلی) در یکی از مناطق طالقان بودیم که حدود ۲۹ راس از گونه بز وحشی( ماده) در اثر بیماری تلف شدند و با اقدامات به موقع و همکاری و مشارکت ادارات دامپزشکی، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، همیاران محیط زیست و جوامع محلی و با حمایت‌های فرمانداری طالقان در جهت پایش زیستگاه‌ها، خروج دام از منطقه آلوده، واکسیناسیون تکمیلی دام‌ها، سوزاندن لاشه‌ها و ضدعفونی کردن آبشخورها، این بیماری با حداقل تلفات کنترل شد.

حکیمی گفت: بر اساس پایش منطقه توسط محیط بانان در ماه‌های آبان و آذر تلفاتی مشاهده نگردید و به نظر می‌رسید بیماری کنترل گردیده لیکن با توجه به بارش برف و سرما در ارتفاعات، حرکت گله‌های کل از ارتفاعات ( مناطق همجوار با استان مازندران و مناطق درگیر با بیماری) به مناطق پایین دست و از طرفی فصل سرمستی(جفت‌گیری) کل و بز، خطر شیوع مجدد بیماری پیش بینی می‌شد. به همین دلیل مناطق مستعد به جهت شیوع احتمالی با طاعون نشخوار کنندگان کوچک توسط محیط بانان و همیاران محیط زیست به صورت مستمر مورد رصد و پایش قرار گرفت. در نهایت به تاریخ ۱۵ دیماه ( حدود ۲۰ روز از زمان شروع سرمستی کل و بز)، لاشه‌ای از بز وحشی توسط محیط بانان در منطقه مشاهده شد.

حکیمی گفت: هر چند با توجه به بارش برف در ارتفاعات، امکان تردد محیط بانان و سوزاندن لاشه با سختی و مشکلات فراوان همراه بوده لیکن تلاش خواهد شد ضمن مشارکت همیاران محلی، با برقراری امنیت در منطقه، از حرکت گله های آلوده به مناطق دیگر جلوگیری کرد.

حکیمی در پایان با بیان اینکه تعداد تلفات تاکنون گسترده نبوده و بین سه تا چهار رأس برآورد می‌شود، تصریح کرد: مشکلات محیط زیست حد و مرز نمی‌شناسند بنابراین برای کنترل و ریشه کن کردن بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک( با توجه به گدار حیات وحش) به عنوان یکی از تهدیدات جدی حیات وحش، نیازمند همکاری و همراهی استانهای همجوار در جهت واکسیناسیون کامل دام‌های اهلی در زمان ورود دام‌ها به مراتع هستیم که این این مهم تحقق پیدا نکند زحمات سایر استان‌ها در جهت واکسیناسیون دام به منظور پیشگیری از بیماری، بی نتیجه خواهد بود.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا