سه شنبه , 26 تیر 1403

گزارش خبرنگاران تسنیم از “عیدالله الاکبر” در سراسر ایران/ مردم به سفره “علی” مهمان شدند + فیلم و تصاویر

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، غدیر بهار ولایت و اتمام و اکمال نعمات الهی و به مرحله تکامل رسیدن دین الهی است، هدیه‌ای آسمانی از سوی خداوند متعال برای همه بندگان تا بتوانند با گام نهادن در مسیر ولایت و امامت و تبعیت از رهنمودها و فرامین الهی ایشان به کمال و سعادت ابدی در دنیا و آخرت برسند؛ غدیر خم در حقیقت معرفی کامل شخصیت بی نظیر امام علی(ع) برای جهانیان و به ویژه مسلمانان و اهمیت و جایگاه ایشان در سعادت انسان و در به کمال رسیدن دینداری انسان مسلمان است.

طبق روایات اسلامی، در روز هجدهم ماه ذوالحجه حضرت محمد (ص) به دستور خداوند، امام علی (ع) را به مقام خلافت و امامت و به عنوان پیشوای مسلمانان منصوب کرد. این رویداد که به واقعه غدیر معروف است در سفر حجة الوداع سال دهم هجری و در سرزمین غدیر خم روی داد. در روایات شیعه از این عید با نام‌های عیدُاللهِ الاکبر (بزرگ‌ترین عید الاهی)، عید اهل بیت محمد (ص) و اشرف الاعیاد (والاترین عید) نیز یاد شده است.

اهمیت و گرامی داشت این روز به دلیل انتساب حضرت علی بن ابی طالب (ع) به عنوان وصی و جانشین بلافصل حضرت محمد (ص) است، زیرا امامت را به وجود آورد و ادامه راه رسالت بود. واقعه غدیر خم، نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشت. در این واقعه، پیامبر اکرم (ص) مهم‌ترین مأموریت دوران پیامبری خود را به انجام رساند؛ مأموریتی که انجام آن، به منزله رساندن پیام رسالت حضرت محمد (ص) بود و کوتاهی در مورد آن باعث از بین رفتن زحمات چندین ساله ایشان می‌شد. به همین علت این عید مهم‌ترین عید مذهبی شیعیان است و همانند عید فطر، عید قربان و دیگر اعیاد مسلمانان در مساجد، تکایا و هیئت‌های مذهبی جشن گرفته می‌شود به همین از روزهای گذشته جای‌جای در سراسر ایران اسلامی ‌از دورترین روستاها و شهرها گرفته تا مراکز استان‌های کشور مهیای برگزاری جشن عید شدند و از شب گذشته تاکنون شاهد برگزاری جشن و شادی در سراسر کشور هستیم.‌

مردم با توزیع غذای نذری، اطعام نیازمندان، تهیه و تقسیم بسته‌های معیشتی، برگزاری جشن‌های خودجوش مردمی، آذین‌بندی شهر، جشن تلبس طلاب مدارس علمیه، بازسازی واقعه غدیر، اجرای رزمایش‌های کمک‌های مؤمنانه، برگزاری کاروان پیاده روی بزرگ «غدیر تا ظهور» و مولودی‌خوانی به استقبال عید غدیر و رفتند و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع ) در روز عید کامل شدن دین و اتمام نعمت خداوند‌، خیابان‌ها را آذین‌بندی و آیین‌های جشن و سرور در جای جای ایران اسلامی برگزار کرد‌ند‌.

عیدالله الاکبر در مشهدالرضا (ع)

شهد مقدس در  عیدالله الاکبر، قبله گاه ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت است که دلهای بی‌قرار زیارت امیر المومنین علی (ع)  را ‌در صحن و سرای فرزندایشان  آرامش می‌بخشند. زائران و مجاوران  امروز از دور و نزدیک خود را بارگاه امام مهربانی‌ها رسانده‌اند تا با تبریک عید امامت از ثامن الحجج تعجیل در فرج حضرت ولی عصر (عج ) و همچنین استجابت دعاهایشان را عیدی بگیرند.

امروز مشهد الرضا مملو از زائران و مجاورانی است که از طلوع صبح خود را به حرم امام مهربانی‌ها رسانده‌اند تا عید غدیر را در کنار ملجا امام هشتم امام رضا(ع) جشن بگیرند.حرم مطهر رضوی نیز مهیای عید غدیر است و تمامی صحن‌ها گل‌آرایی شده است و جشن و سرور در جای جای حرم مطهر رضوی برپاشده است.

از چایخانه حضرت نگویم که امروز به یمن جشن عید غدیر و جشن امت و ولایت با چای و شربت و شیرینی پذیرای زائران و مجاوران حریم قدسی رضوی است تا با نوشیدن جرعه ای جانشان را گوارا کنند.

صدای مولودی خوانی سرتاسر حرم رضوی به گوش می‌رسد و زائران و مجاورانی که هر لحظه بر تعدادشان افزوده می‌شود؛ امروز کبوتران حرم مطهر رضوی نیز فوج فوج برای عرض ارادت در آسمان نیلگون مشهد الرضا موج می‌زنند و بر گنبد طلایی آقا طواف می‌کنند.

خیابان‌های شهر مشهد نیز چند روزی است حال و هوای دیگری دارد  و حسابی برای عید غدیر آراسته شده‌اند؛ از روز گذشته نیز ایستگاه‌های صلواتی و جشن‌های مختلف در سطح شهر و محلات مشهد دایر است.

در بسیاری از شهرستان‌های خراسان رضوی نیز واقعه غدیر خم با حضور پر شور مردم بازسازی شده است و سادات شهرستان‌های استان نیز در اجتماعات مختلف حضور پیدا کرده اند و برپایی نمایشگاه، جشن و سرور، توزیع شربت و شیرینی، دید و بازدید و عیدی گرفتن از سادات از جمله برنامه‌های روز غدیر است.

گزارش تسنیم از حال و هوای حرم کریمه اهل بیت(ع) در عید غدیر

هم‌زمان با عید بزرگ غدیر خم شهر مقدس قم هم‌زمان با سایر شهرهای کشور غرق در شادی و سرور است.زائران و مجاوران بارگاه کریمه اهل‌بیت(س) از جای‌جای ایران اسلامی خود را به بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) رسانده‌اند تا در این جشن و سرور خود را سهیم بدانند.شهر آذین‌بندی و چراغانی شده و همه جای شهر را ریسه بسته‌اند، شیفتگان خاندان عصمت و طهارت(ع) با پخش گل و شیرینی خود را در این جشن بزرگ سهیم می‌دانند.

حرم مطهر حضرت معصومه(س) نیز به‌طرز باشکوهی آذین‌بندی شده و هزاران تن از عاشقان بانوی آب و آینه خود را به این مکان مقدس رسانده‌اند تا کنار این مضجع و حرم شریف این روز عظیم را جشن بگیرند.در این مراسم عاشقان و شیفتگان مکتب اهل‌بیت(ع) و زائران و مجاوران کریمه اهل‌بیت(ع) حضور داشتند و مداحان اهل بیت(ع) در مدح امیرالمومنین(ع) به مدیحه سرایی پرداختند.

حال و هوای سومین حرم اهل بیت(ع) در عید غدیر

 

 

از بچگی همان وقتی که با پاهای لرزان سعی می‌کردیم بایستیم یا راه برویم؛ هر زمان که زمین می‌خوردیم به ما یاد دادند که بگوییم “یاعلی”؛ علی(ع) برای ما تنها امام و رهبر نبوده و نیست؛ علی(ع) برای ما شیعیان یعنی زور بازو یعنی قوت زانو؛ یعنی مشکل گشای در همه مشکلات … علی(ع) برای ما پدری است مهربان که همیشه سایه‌اش بر سرمان است.

امروز عید غدیر است، عیدی که عیدالله‌الاکبر است، عیدی که خدا آن را روز اتمام نعمت و اکمال دین نامید و سومین حرم اهل بیت در روزهای منتهی به عید و امروز سراسر جشن و شور است که محوری‌ترین برنامه در حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد.

در این روز مردم شیراز از ساعت 10 صبح تا اذان ظهر با حضور باشکوه خود در حرم مطهر به جشن و شادی پرداختند که این برنامه با خطبه‌خوانی، مولودی‌خوانی و سخنرانی همراه بود.مردم شیراز در این روز با شور و شادی نوای یا علی؛ الله‌‌ اکبر؛ علی ولی‌الله را سر دادند تا به همه عالم بگویند تا هستند و نفس می‌کشند دست به دامن علی‌بن‌ابی‌طالب هستند و مهر علی را به عالم امکان نمی‌دهند.

حال و هوای لرستان در روز عید غدیر

غدیر تنها یک روز نیست، غدیر یک فرهنگ است، غدیر فرهنگ کمال نبوت و پیام رسالت ” من کنت مولاه فهذا علی مولا” است تا ولایت علی و تداوم راه اسلام و بر بالا گرفتن پرچم پیامبر به دست کسی سپرده شود که خود کمال دین است.روز عیدغدیر فرصتی برای نشان دادن اوج ارادت مسلمین به ولایت علی و تجدید بیعتی مجدد با امیرمومنان و تثبیت واقعه غدیر است و هرسال در این روز و تاریخ مبارک، مردم ایران اسلامی با اجرای برنامه هایی متفاوت و تاثیرگذار می کوشند اوج ارادت خود را به خاندان امامت و رسالت نشان دهند.

در استان لرستان چندروز مانده به غدیر در تمامی محله ها جشن های بزرگ امامت و ولایت به میزبانی مردم با شور و شوقی وصف ناپذیر برگزار می گردد و بوی اسپند و کندر در تمامی محله ها به مشام می رسد و بساط پذیرایی با پخش شیرینی و شربت مهیا می گردد و سادات در حد وسع و توان خود به اطرافیان عیدی می دهند تا به استقبال از عید بزرگی بروند که مولایشان علی(ع) سفره دار خوان بزرگ آن است.

از چندروز گذشته تمامی خیابان ها برای استقبال از عیدغدیر آراسته و نورافشانی شده و موکب های مردمی با برپایی ایستگاه های صلواتی به پخش چای و شیرینی و شربت مشغول هستند و در هر کوی و برزنی بساط مولودی خوانی و مجالس غدیرشناسی برپاست و سفره های اکرام و اطعام و پخت غذای گرم برای توزیع برپاست و هرکسی می کوشد فرهنگ غدیر را به نوعی تبیین نماید.

کردستان در روز عید غدیر یکپارچه غرقِ در شور و شعف شد

مراسم جشن عید غدیر امروز همزمان با سراسر کشور با حضور مسئولان و مردم در مناطق مختلف استان کردستان در حال برگزاری است، به طوری‌که مردم در سطح شهرها اقدام به برگزاری جشن‌های مختلف کرده‌‌اند و از شب گذشته تاکنون در مساجد و حسینیه‌ها آئین جشن و سرور برپاست.

استان کردستان؛ دیار وحدت و یکدلی ایران زمین در حالی یکپارچه غرقِ در شور، شعف و شادمانی شده که خیابان‌های سطح شهر سنندج آذین‌بندی و آسمان نورباران است، صدای مولودی‌خوانی در وصف حضرت علی(ع) از خانه‌ها، مساجد و فضاهای روباز به گوش می‌رسد، ایستگاه‌های صلواتی مستقر شده و عاشقان و شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) اقدام به توزیع شربت، شیرینی و خرما بین مردم می‌کنند.

جشن‌های غدیری در سایر شهرستان‌های استان کردستان نیز با شکوه خاصی در حال برگزاری است و مساجد و حسینیه‌ها میزبان علما و روحانیان و جشن‌های مولودی‌خوانی هستند. امروز به مناسبت این عید بزرگ 40 هزار پرس غذای گرم در قروه، بیجار و سنندج پخت و میان مردم توزیع خواهد شد.

همچنین مصادف با این عید سعید همانند سالیان گذشته بازسازی واقعه غدیر خم در قروه و بیجار برگزار و خیل عاشقان امامت و ولایت با در دست داشتن پرچم و بیرق و با عطر اسپند و گلاب و سرودخوانی و پذیرایی در طول مسیر این کاروان را همراهی می‌کنند.

حال و هوای عید غدیر در پایتخت شور و شعور حسینی

همزمان با عید سعید غدیرخم “پایتخت شور و شعور حسینی” غرق در شادی شده است. از چند روز گذشته همزمان با آغاز دهه امامت و ولایت جشن‌های مختلفی در شهر زنجان و دیگر شهرهای استان آغاز شده و همچنان این جشن‌ها ادامه دارد.مولودی‌خوانی به رسم همیشه در هیئت ثارالله، حسینیه اعظم زنجان، زینبیه اعظم زنجان ، هیئت رزمندگان اسلام و دیگر هیئت‌های استان از چند شب گذشته آغاز شده است. همچنین شهرداری زنجان از هفته گذشته برنامه‌های متنوعی را در در سطح شهر و در سطح پارک‌ها برگزار کرده است.

حضور رحیم شهریاری، چنگیز حبیبیان و دیگر خواننده‌های معروف کشور در سینما روباز مجموعه گردشگری ائل داغی گاوازنگ، جشن‌های شادی در پارک بانوان و مساجد شهر زنجان نمونه‌هایی از جشن‌های عید غدیر در زنجان بوده است؛ همینطور اداره‌کل اوقاف استان زنجان هم با پخت غذا و توزیع بین نیازمندان واقعی تلاش داشته تا کام نیازمندان را شیرین کند.

همینطور صبح امروز کاروان خودرویی به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیرخم در بزرگراه 22 بهمن با مرثیه خوانی حاج مهدی رسولی و دیگر مداحان استان زنجان برگزار شد. حسن ختام جشن‌های عید غدیر ، تجمع غدیریون ساعت 18 امروز در پیاده‌راه سبزه میدان با سخنرانی حجت‌الاسلام غفاری و مداحی حاج ولی‌الله کلامی زنجانی، حاج مهدی رسولی، حاج سید یوسف شبیری، حاج جلیل محمدی، حاج علیرضا بیگدلی برگزار خواهد شد.

گفتنی است علاوه بر موارد فوق، جشن‌های مردمی بسیار زیادی در اقصی نقاط استان برگزار شده است؛ بسیاری از مردم ولایی زنجان با دادن شیرینی، شربت و توزیع غذا ، ارادت خود را به مولای متقیان علی (ع) نشان داده‌اند.

جشن عید غدیر در دیار ولایت‌مداران مرزدار ایلام

 

 

ولایت مداران مرزدار ایلامی همزمان با عید غدیر خم به جشن و شادی در این ایام مبارک پرداخته و با اجرای برنامه‌های شاد و مفرح دهه امامت و ولایت  را گرامی داشته وبا آذین بندی خیابان‌ها و معابر عمومی به پرچم‌های مزین به نام مبارک حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)، نورافشانی، برپایی ایستگاه‌ها و موکب‌های صلواتی در سطح شهراین روز بزرگ را گرامی داشتند.

آئین ویژه پیاده‌روی و حرکت مردمی به سمت بقاع متبرکه و عید دیدنی از سادات نیز امروز با حضور منظم مردم استان در همه شهرهایاستان ایلام در حال اجرا است.

جشن عید غدیر در پایتخت مقاومت اسلامی

به مناسبت عید غدیر خم، عیدالله الاکبر، عید ولایت و جانشینی حضرت علی علیه السلام کرمان پایتخت مقاومت اسلامی غرق در سرور و شادی شد و کرمانی‌ها امسال باشکوه‌تر از سال‌های قبل بزرگ‌ترین عید مسلمان، “اکمال دین” و “اتمام نعمت الهی” را جشن گرفتند.آئین‌ها و جشن‌های ویژه دهه امامت و ولایت که از روز عید قربان در استان آغاز شده بود در روز عید غدیر خم در کرمان به اوج خود رسید؛ مراسم جشن عید غدیر روز و شب گذشته در گلزار شهدای کرمان و در جوار مرقد مطهر سیدالشهدای جبهه مقاومت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی با حضور پر شکوه مردم ولایتمدار کرمان برگزار شد.

مراسم جشن و سرور از روز گذشته در سراسر استان در حال برگزاری است، اجتماع بزرگ غدیریون، پیاده روی بزرگ خانوادگی به مناسبت عید غدیر از میدان شهدا تا گلزار شهدای کرمان، برگزاری آیین بازسازی واقعه غدیر، برگزاری مراسم جشن در مرقد مطهر شهدای گمنام دفاع مقدس کرمان، توزیع 40 هزار بسته کمک معیشتی و 65 سری جهیزیه و توزیع غذای گرم در بین خانواده‌های نیازمند از دیگر برنامه‌هایی است که به مناسبت عید غدیر خم در کرمان برگزار شد.

آذین بندی خیابان‌ها و معابر عمومی با پرچم‌های مزین به نام مبارک حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)، نورافشانی، برپایی ایستگاه‌ها و موکب‌های صلواتی در سطح شهر، برپایی مراسم جشن و سرور در محلات مختلف و پذیرایی از شهروندان، آذین بندی سردرب منازل، محافل جشن خانگی و اجرای برنامه های متنوع برای کودکان، ، از جمله کارهایی است که به مناسبت این عید عظیم در استان کرمان اجرا می‌شود.

جشن ولایت در اصفهان

به مناسبت دهه امامت و ولایت و با فرا رسیدن عید بزرگ غدیر در شب این عید بزرگ در سطح شهر اصفهان ‌جشن‌ها و برنامه‌های فرهنگی متنوعی برگزار شد. همزمان با سراسر کشور  اصفهان نیز غرق در جشن و شادی شد.  مردم اصفهان در این شب در پل خواجو گرد هم آمده و ولایت امام علی (ع) را جشن گرفتند و این روز را گرامی داشتند.

عید سعید غدیر خم بزرگترین عید مسلمانان و اعلام امامت حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) را باید به حق بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین عید در جهان دانست؛ چرا که با اعلام ولایت، اسلام به کمال ابلاغ شد و بعد از آن روز هیچ بهانه و حجتی برای مردم در طول تاریخ باقی نماند که بگویند حق را ندیدیم و نشناختیم.

جشن و سرور عید غدیر در شهرستان‌های استان تهران

مردم ولایتمدار شهرستان‌های پایتخت از روز عید قربان به استقبال عید سعید غدیر رفتند و پس از دو سال وقفه با شرکت در برنامه‌های متنوع، عید بزرگ امامت و ولایت را پرشور جشن گرفتند.در شب عید غدیر میادین اصلی شهرها محلی برای برگزاری آئین جشن و سرور، نورافشانی و توزیع نذورات بود.مردم شهرستان‌های استان تهران با توزیع نذورات کم و زیاد شادی خود را با دیگری تقسیم کردند و شاهد سفره‌های اطعام گسترده و وسیع در جای جای شهرها هستیم و خیرین و نیک‌اندیشان با تهیه بسته‌های کمک معیشتی و نذورات اقدام به ترویج این سنت حسنه کردند.

برپایی جشن در بوستان‌ها، توزیع شربت و شیرینی و بازخوانی واقعه غدیر از دیگر برنامه‌های مردم و مسئولان پایتخت در شب و روز عید غدیر است.در جنوب تهران علاوه بر توزیع نذورات گسترده در بقاع متبرکه، جشن‌های خیابانی متعدد و همنوازی 110 مرشد زورخانه‌ای نیز برگزار شد.در غرب استان تهران نیز همزمان با فرارسیدن عید سعید غدیر خم مردم ولایت‌مدار در کوچه‌ها، بوستان‌ها، خیابان‌ها، مساجد و هیئت‌ها برنامه‌های برنامه‌های شاد و مفرح برپا کردند.

طی این دهه هرشب جشن ولایت در جوار یادمان شهدای گمنام بوستان حضرت ولیعصر(عج) برپا بود و در شب و روز عید غدیر نیز با راه‌اندازی ایستگاه‌های صلواتی، حرکت کاروان شادی و اجرای گروه سرود نوجوانان سردار شهید سلیمانی در سطح شهر، مولودی‌خوانی و پخت اطعام علوی و توزیع آن میان نیازمندان این روز بزرگ را جشن گرفتند.

حال و هوای عید غدیر خم در قزوین

همزمان با برپایی جشن‌های عید غدیر خم در سراسر کشور فضای دیار مینودری و شهر دارالمؤمنین هم آکنده از عطر امامت و ولایت شده و هر گوشه‌ای از شهرهای استان هیئات مذهبی ایستگاه‌های نذری و صلواتی برپا کرده و با شربت و شیرینی از عاشقان اهل بیت(ع) پذیرایی می‌کنند.امروز جشن اطعام غدیر پررنگ‌تر از سال‌های گذشته در مساجد قزوین برپا شده و بنا به گفته مسئولان بنیاد غدیر 450 هزار پرس غذای گرم تا پایان شب پخته و میان محرومان و نیازمندان توزیع می‌شود. ضمن اینکه 2 هزار و 300 نفر از خانه‌های استان قزوین هم میزبان جشن‌های خانگی غدیر هستند که با محوریت هیئت‌ها و موکب‌ها شکل گرفته‌‌اند.

میدان تاریخی سبزه‌میدان قزوین هم امروز میزبان برگزاری جشن بزرگ مردمی عید سعید غدیر شده و عابرانی که از این میدان عبور کرده، دقایقی روی صندلی‌های چیده‌شده در این میدان می‌نشینند و نمایش‌های طنز و سایر برنامه‌های سرود و تواشیح مرتبط با غدیر را تماشا می‌کنند. همچنین دستگاه‌های فرهنگی هم در این روز اقدام به برپایی مسابقه‌هایی با موضوع خطبه غدیر کرده‌اند.

در کنار این برنامه‌ها هم مساجد در محلات مختلف جشن‌های غدیر را به سبک و سیاق خود برپا کرده‌اند و به سادات و پسرانی که نام علی دارند، جوایز و هدایایی را اهدا می‌کنند. در نهایت مردم قزوین عید امامت و ولایت را آنچنان که در شأن این واقعه بزرگ تاریخی است گرامی داشته‌اند و بار دیگر عشق و اردات خود به هدایت الهی که در قالب امامت متجلی شده را نمایش دادند.

جشن‌های عید سعید غدیر در سراسر استان سمنان

جشن‌های عیدسعید غدیر خم و دهه امامت و ولایت در سراسر استان سمنان برگزار شد و مردم متدین و ولایتمدار این استان با برگزاری جشن و مولودی خوانی عید بزرگ امامت و ولایت را گرامی داشتند.مردم ولایی استان سمنان با حضور پرشور و شعور با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک در جشن‌های این عید بزرگ، عشق و ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت ابراز کردند.

اطعام نیازمندان، توزیع بسته‌های معیشتی بین اقشار محروم، نصب پرچم‌های غدیر در سردرب خانه‌ها، پیاده‌روی کاران غدیر در شهرهای مختلف استان، برپایی ایستگاه‌های صلواتی و حضور پرشور مردم و خانواده‌ها از کوچک و بزرگ در کاروان موتوری و خودرویی در شب و روز عید غدیر از جمله ویژه برنامه‌هایی است که به مناسبت این روز بزرگ برگزار شده است.بازخوانی خطبه غدیر و اجرای نمایش غدیر نیز آیین خاصی است که به مناسبت عیدسعید غدیرخم در شهرهای مختلف استات سمنان برپا شده است.

کرمانشاه غرق در جشن و شادی یاوران ولایت

در سالروز عید امامت و ولایت، عید سعید غدیر خم، شهرهای مختلف استان کرمانشاه غرق در جشن و شادی یاوران ولایت است و از روز گذشته تا عصر امروز جشن‌های عید الله اکبر در مناطق مختلف شهر، مسجدها و هیئت‌های مذهبی برگزار می‌شود.

صبح امروز همایش پیاده‌روی خانوادگی در شهر کرمانشاه برگزار شد و عصر امروز نیز سفره سه کیلومتری اطعام غدیر در انتهای بلوار طاقبستان برپا می‌شود و مومنان در جشن غید غدیرخم، مهمان سفر اهل بیت(ع) خواهند بود.

مراسم اختتامیه عید غدیر نیز از ساعت 18 امروز با اجرای برنامه‌های متنوع، نورافشانی، 14 جایزه نفیس کمک هزینه سفر کربلای معلی و مشهد مقدس در میدان غدیر کرمانشاه برگزار می‌شود و حاضران در پایان مهمان سفره اهل بیت علیه‌السلام خواهند بود.

غوغای غدیر در خراسان شمالی

هم‌زمان با عیدالله الاکبر، عید سعید غدیر خم، حال و هوای همه شهر‌ها و روستاهای خراسان شمالی، علوی و غدیری شده است. مروم خراسان شمالی در قالب هیئت‌های مذهبی با راه‌اندازی صدها موکب پذیرایی، آیین ویژه اطعام غدیر را با پذیرایی از صدها هزار نفر از مردم استان، پاس داشتند.

سادات خراسان شمالی نیز با اهدای گل و شیریتی و عیدی، بزرگ‌ترین عید مسلمانان جهان را تهنیت گفته و آغاز ولایت و امامت مولای متقیان امام علی(ع) را جشن گرفتند.آئین ویژه پیاده‌روی و حرکت مردمی به سمت بقاع متبرکه و عید دیدنی از سادات نیز امروز با حضور منظم مردم استان در همه شهرهای خراسان شمالی برپا می‌شود.

هرمزگان غرق نور و سرور در جشن عید غدیر خم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، همزمان با فرا رسیدن شب عید سعید غدیرخم عید امامت و ولایت، مناطق مختلف استان هرمزگان با چراغانی کردن معابر و نصب پرچم و بنرها حال و هوایی کاملا متفاوت و شاد را تجربه کرد.عاشقان ولایتمدار و شیفته ائمه اطهار علیهم السلام در جای جای استان هرمزگان با برپایی ایستگاه‌های صلواتی اقدام به توزیع شیرینی و شربت در بین مردم کردند.

جشن‌های مردمی علاوه بر خیابان‌های سطح شهرها، در مساجد نیز برگزار و با استقبال پر شور عاشقان اهل بیت مواجه شد، در شهر بندرعباس در خیابان‌های اصلی شهر علاوه بر ایستگاه‌های صلواتی، آتش بازی خیابانی و در مساجد نیز مرثیه سرایی، سخنرانی مذهبی و مسابقات ویژه عید را شاهد بودیم.امروز نیز جشن ویژه عید غدیر خم در مسجد جامع بن برگزار می‌شود که در این آیین قرار است 40 طلبه به لباس روحانیت تلبیس خواهند شد.

بیعت با مولای متقیان از جوار خلیج فارس

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر ، درحالی که خیابان‌ها و معابر استان بوشهر در عید سعید غدیر خم چراغانی و نورافشانی است و پرچم تببین این عید نصب شده بوشهری‌ها با برپایی ایستگاه‌های صلواتی، پخش شربت و شیرینی، پخت و تقسیم غذای نذری و برپایی محافل مولودی‌خوانی ولایت حضرت علی (ع) را جشن می‌گیرند.در دهه امامت و ولایت ضمن برگزاری جشن و مراسم ویژه در مساجد، حسینیه‌ها و سواحل، تکریم سادات و ایتام مورد توجه قرار دارد و آیین ویژه‌ای در جامعه اهل تسنن استان در حال برگزاری است.

برپایی ایستگاه‌های صلواتی در میادین و خیابان‌های اصلی شهرهای 40 گانه استان، طبخ و توزیع بسته‌های معیشتی و غذای گرم بین نیازمندان، پیاده‌روی با کاروان غدیر در شهرها، توزیع نان صلواتی از سوی نیکوکاران، ویزیت رایگان برخی از پزشکان از جمله برنامه‌های عید بزرگ غدیر در استان بوشهر است.

نمایش واقعه غدیر با همکاری سپاه در شهرها، اجرا سرود دانش‌آموزان به‌صورت خودرویی، جشن کودکانه غدیر و اهدای کتاب کودک و اطعام غدیر از دیگر برنامه‌های این عید در استان بوشهر است.همچنین در این روز جشن بزرگ طلایه‌داران غدیر و مراسم عمامه گذاری طلاب با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در مصلا جمعه بوشهر برگزار می‌شود.

جشن عید غدیر در استان البرز

 مراسمات ویژه روز عید غدیر خم، عیدالله اکبر از صبح امروز در اقصی نقاط  استان البرز برگزار شد.در کرج این مراسم با استقبال گسترده مردم ولایتمدار از  امامزاده حسن(ع) آغاز و در مصلی کرج به پایان رسید. مراسم مولودی خوانی روز عید غدیر با حضور و اجتماع سادات،  اجتماع دوچرخه سوارا نوجوان و جوان در سطح شهر کرج، ایجاد موکب‌های خدمات رسانی توزیع چای و شربت توسط هئیت فرزندان شاهد استان البرز، توزیع بسته بندی میوه بین شهروندان، ایجاد غرفه‌های بازی مربوط به کودکان و نوجوانان ، اهدای هدایا به کودکان و نوجوانان به مناسبت عید غدیر، پخت چندین هزار پرس غذای نذری عید و توزیع آن بین شهروندان و انتقال این غذاها به نقاط محروم و دور افتاده استان البرز از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

همچنین حضور پررنگ مقامات دولتی و مسئولان نظامی و انتظامی و پلیس راهور برای نظم بخشیدن به تردد  در این مراسم از دیگر بخش‌های مراسم روز عید غدیر خم کرج بود.در این مراسم آیت‌الله سیدمحمد مهدی حسینی‌همدانی نماینده ولی‌فقیه در استان البرز به دوچرخه سواران و برخی از مسئولان و مردم حاضر در مصلی کرج هدیه روز عید غدیر اهدا کردند.

در  شهرستان فردیس نیز تعدادی از مسئولان و مدیران ارشد استانی به دیدار حجت اسلام و المسلمین حسینی امام جمعه شهرستان رفته و عید را به وی تبریک گفتند.در شهرستان طالقان نیز مراسمات متعددی با حضور سادات و شهروندان و حضور حجت السلام و المسلمین حسینی امام جمعه شهرستان  برگزار شد.در شهرستان نظرآباد و چهارباغ نیز مراسمات متعددی در اقصی نقاط شهرستان و روستاهای منطقه برگزار و از سادات تجلیل شد.

حال و هوای متفاوت جزائر هرمزگان در عید غدیر

کیش، قشم، هرمز و ابوموسی در شب گذشته و امروز همزمان با فرارسیدن عید غدیر خم حال و هوای خاصی را تجربه می‌کنند، مساجد بزرگ و کوچک به ویژه در قشم و کیش ویژه برنامه‌هایی را تدارک دیده‌اند که توانسته است فضای مناسبی که معرف واقعه غدیر هست را برای مردم ترسیم کند.از طرفی بیش از ده‌ها تکیه و ایستگاه توسط مردم در جزایر 14 گانه به ویژه جزائر پرجمعیت‌تر از طرف مردم ساماندهی شده که با شیرینی و شربت از مردم پذیرایی کرده و محیط شادی را به وجود آورده‌اند.

این اقدامات در کنار فعالیت‌های سازمان‌های فرهنگی مذهبی همانند شهرداری‌ها، هیئت‌ها، سازمان تبلیغات، بسیج و سایر نهادها توانسته است این ساعات کوچه و خیابان‌های جزائر خلیج فارس در هرمزگان را پویاتر و متفاوت‌تر از همیشه کند.علاوه بر برنامه‌ها و جشن‌هایی که در مناطق یاد شده برگزار شده و یا در حال برگزاری، حضور سخنرانان مدعو مطرح شهرستانی، استانی و کشوری نیز بر غنای این مراسم افزوده است.

از نکات قابل توجه پیرامون مراسم عید غدیر امسال حضور پرشور و پرتعدد مردم علی‌رغم گرما و شرجی بالا به خصوص در شب گذشته و صبح امروز در جوار تکایا و ایستگاه‌های ویژه عید غدیر است.

شور و شعف دیار دارالمومنین کاشان در روز عید غدیر

عید غدیر عبدالله اکبر یادآور حقانیت ولایت و امامت حضرت علی بن ابیطالب(ع) است و مردم دارالمومنین کاشان در این ایام در شور و شعف خاصی قرار دارند و به هر طریقی ابراز ارادت می‌کنند.عموم مردم کاشان در سنت حسنه که از دیرباز و از قدیم‌الایام وجود داشته بازدید از خانواده سلاله سادات است و مردم کاشان به همین دلیل از خانواده سادات بازدید می‌کنند و این موضوع موجب شده است تا در کوچه و معابر شهر شور و شعف خاصی برقرار باشد.

مردم دیار نخستین‌ها در گوشه و کنار به هر طریقی ابراز ارادت خود به حضرت علی(ع) و خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نشان می‌دادند و با پخش نذورات خود شادی خود را با دیگر مردم شریک می‌کنند.

اطعام غدیر نیز یکی از اقدامات سفار‌ش‌شده ائمه معصوم(ع) است و بر همین اساس هیئات مذهبب، گروه‌های جهادی و عموم مردم کاشان با مشارکت خیران اقدام به طبخ اطعام غدیر و توزیع میان نیازمندان منطقه کاشان می‌کنند.

گزارش در حال تکمیل

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …