سه شنبه , 26 تیر 1403

گرد و غبار مدارس ‌کدام استان‌ها‌‌ را تعطیل کرد؟ + اسامی

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم ، ‌حجم متراکمی از ریزگرد در موج جدید توفان غبار که از چند روز پیش‌ آسمان استانهای غربی ‌را آجری کرده و دید افقی را به طرز کم سابقه‌ای کاهش داده بود‌، مدارس ‌پایتخت و ‌‌استان‌های‌ عمدتا غربی کشور را به تعطیلی کشاند.

‌با تشدید پدیده گرد و غبار در استان‌ها، نشست کمیته اضطرار آلودگی هوا در نقاط مختلف کشور که درگیر این پدیده شده اند، برگزار و تصمیمات لازم برای حفظ سلامت مردم گرفته شده است.

مدارس استان تهران فردا تعطیل است

استانداری تهران از تعطیلی مدارس این استان در روز سه‌شنبه سوم خرداد به دلیل آلودگی هوا خبر داد.

عابد ملکی با اشاره به وضعیت هوای تهران اظهار کرد: با توجه به ورود توده گرد و غبار از غرب کشور و پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر قرار گرفتن وضعیت هوای تهران در شرایط ناسالم تمامی مدارس استان فردا سه شنبه سوم خرداد ماه در همه مقاطع تعطیل خواهد بود.

وی تاکید کرد: با توجه به ایام امتحانات دانش آموزان؛ برنامه جایگزین امتحانات توسط آموزش و پرورش متعاقبا اعلام می شود.

تمام مدارس البرز فردا تعطیل است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز از تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی در این استان فردا سه شنبه سوم خرداد به علت آلودگی هوا خبر داد.

محمد رضا فلاح نژاد افزود: تمام مدارس در شهرستان های استان البرز تعطیل خواهد بود. این آلودگی هوا با منشا ریز گردهای خارجی بوده و استمرار دارد.

گرد و خاک مدارس و ادارات کردستان را تعطیل کرد

استانداری کردستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد با توجه به ورود توده گرد و خاک و آلودگی هوا، تمام ادارات و سازمان های دولتی، مدارس و مراکز آموزش عالی سراسر استان فردا سه شنبه سوم خرداد ماه تعطیل هستند.

 به دنبال هشدار هواشناسی کردستان مبنی بر سطح نارنجی و تداوم آلودگی هوا، سه شنبه سوم خرداد ماه، تمامی ادارات، سازمان های دولتی، بانک ها، مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر استان کردستان تعطیل اعلام شد.

پیرو هشدار سطح نارنجی اداره کل هواشناسی مبنی بر تداوم آلودگی هوا، به پیشنهاد مدیر کل حفاظت محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی، با تصویب ستاد مدیریت بحران استان تمامی ادارات، سازمان ها، بانک ها، دانشگاه ها و

مراکز آموزش عالی و تمام مدارس شهری و روستای در دو نوبت صبح و عصر سراسر استان به جز دستگاه های امدادی و خدمت رسان و مراکز درمانی روز سه شنبه سوم خرداد ماه تعطیل اعلام می‌شود.

لازم به ذکر است تمام امتحانات دانش آموزان در تمامی مقاطع تحصیلی در روز سه شنبه سوم خرداد ماه لغو و با اعلام آموزش و پرورش استان کردستان، زمان بعدی برگزاری آنها اطلاع رسانی خواهد شد.

ادارات، بانک‌ها، مدارس و دانشگاه‌های استان کرمانشاه روز سه‌شنبه تعطیل است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفت: به دلیل نفوذ ذرات گرد و غبار در جو استان و بر اساس تصمیم کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوا تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری، مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان فردا (سه شنبه) تعطیل اعلام می‌شود.

غلامرضا شهبازی اعلام کرد: همچنین همه ادارات استان (به استثنای دستگاه های خدمات رسان شامل مراکز امدادی، درمانی، بهداشتی، اورژانس115، خدمات شهری شهرداری ها، بخش های عملیاتی و دارای نوبت کاری، بیمارستان ها وآتش نشانی ها) در روز سه شنبه تعطیل است.

وی توصیه کرد که مبتلایان به بیماری‌های ریوی، قلبی، سالمندان و کودکان تا حد امکان از منزل خارج نشوند و فعالیت‌های خود را در فضای باز به حداقل برسانند.

اداره کل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه همچنین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در شهرهای بحرانی کلیه افراد به ویژه افراد حساس شامل سالمندان، مادران باردار، کودکان و افراد دارای سابقه بیماری قلبی عروقی و تنفسی از منزل خارج نشوند.

در این اطلاعیه آمده است: شهرستان‌هایی که شاخص آلودگی آنها در وضعیت هشدار و اضطرار قرار دارد و گروه های حساس تا حد امکان از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی‌مورد در معابر شهری خودداری کنند. سایر افراد نیز با استفاده از ماسک‌ مناسب و در مواقع ضروری خارج شوند و حضور در فضای باز را به حداقل کاهش دهند.

در این اطلاعیه تاکید شده است: ورزشکاران در زمان وقوع پدیده گردوغبار، در فضای باز ورزش نکنند و کوهنوردان از کوهنوردی اجتناب کنند و مردم هم به پارک ها و پیاده روی نروند زیرا مضرات و خطرات پیاده روی و حضور در پارک در شرایط آلودگی شدید هوا، بیش از منافع آن است.  

در ادامه این اطلاعیه آمده است: در صورت ضرورت برای خروج از منزل یا محل کار، حتماً از ماسک مناسب استفاده کنید. ماسک مناسب در این شرایط با توجه به بیماری کرونا، ماسک n95 یا ماسک ffp2، ffp3 به همراه ماسک های سه لایه است.

در این اطلاعیه آمده است: همچنین باتوجه به تداوم وضعیت آلودگی هوا و احتمال بالای ورود مستمر ریزگردها از مرزهای غربی به استان، کارگروه شرایط اضطراری باهدف حفاظت از سلامت و بهداشت هم استانی ها به صورت مستمر، شرایط هوایی را بررسی و اطلاعات دقیق و قابل اتکا را در کمترین زمان ممکن و با بالاترین دقت در اختیار مردم قرار می دهد تا امکان برنامه ریزی مناسب برای آنها وجود داشته باشد.

در پایان این اطلاعیه عنوان شده است: در خصوص نحوه فعالیت ادارات، مدارس و بانک‌ها متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد. اعلام دیرهنگام برخی اطلاعیه ها هم تنها با هدف دستیابی به یک پیش بینی دقیق و مناسب با کمترین خطا است و تمام تلاش کارگروه مذکور حفاظت از سلامت، بهداشت و آرامش شهروندان استان است.

تعطیلی مدارس و ادارات خوزستان در روز سه شنبه

همه مقاطع تحصیلی و ادارات خوزستان در روز سه شنبه به دلیل گرد و غبار شدید تعطیل اعلام شد. کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوای خوزستان، در پی وقوع گرد و غبار شدید تعطیلی سراسری مدارس و ادارات را در روز سه شنبه اعلام کرده است.

غلظت گرد و غبار با اندازه 10 میکرون (PM10) در ساعت 19 امروز در شهرستان حمیدیه به 10 هزار میکروگرم بر مترمکعب رسیده که معادل 67 برابر حدمجاز است. این میزان آخرین حد اندازه‌گیری ایستگاه‌های سنجش هوا است.حد مجاز غبار در هوا 150 میکروگرم برمترمکعب است.

همچنین میزان گرد و غبار 10 میکرون در همین زمان، در شهرستان‌های شادگان هفت هزار و 516، آبادان 6 هزار و 256، اهواز پنج هزار و 184، دشت آزادگان پنج هزار و 143، بندرامام سه هزار و 143، دزفول سه هزار و 113، اندیمشک یک هزار و 719، ماهشهر یک هزار و 496، رامشیر 151، شوش 2 هزار و 530، شوشتر 278، گتوند 142 و ایذه 166 میکروگرم برمترمکعب گزارش شده است.

هواشناسی خوزستان، گرد و غبار محلی و وزش باد شدید از اواسط وقت امروز دوشنبه تا روز سه شنبه، همچنین وقوع گرد و غبار با منشاء کشور عراق از امروز تا روز چهارشنبه را پیش بینی کرده است.

خوزستان در چند ماه اخیر با توده‌های متعدد گرد و غبار با ماندگاری بالا روبه رو شده که هواشناسی، منشاء بیشتر آنها را کشورهای عراق و سوریه اعلام کرده است.

کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوای خوزستان در پی گرد و غبار شدید روز 27 اردیبهشت مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات سراسر استان را تعطیل اعلام کرد.

همچنین به دلیل تداوم گرد و غبار 28 اردیبهشت امتحانات مدارس هفت شهرستان شمالی (به جز پایه نهم) را لغو کرده و 2 ساعت دورکاری برای ادارات در نظر گرفت.

آلودگی هوا موجب تعطیلی مدارس و تاخیر 2 ساعته آغاز کار ادارات استان همدان شد

اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان با صدور اطلاعیه ای که یک نسخه از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت با اشاره به تشکیل جلسه کارگروه اضطراری آلودگی هوا و مصوبات آن، اعلام کرد: فعالیت های آموزشی در تمامی مدارس استان در نوبت های صبح و بعد از ظهر در تمامی مقاطع تحصیلی تعطیل است و حضور دانش آموزان تنها به منظور شرکت در آزمون های پایان سال در مدارس در همان ساعات آزمون می باشد.

در این اطلاعیه آمده است: به استناد دستور العمل شرایط اضطراری آلودگی هوا، فعالیت ادارات و دستگاه های دولتی به استثنای دستگاه های امدادی، بهداشتی و درمانی، بانکها و خدمات اضطراری در روز سه شنبه سوم خرداد با 2 ساعت تاخیرآغاز می شود.

براساس اعلام اداره کل محیط زیست استان همدان، تمام دستگاه های اداری استان موظف هستند با درخواست مرخصی مادران باردار و مادران دارای کودکانی که به مهد کودک می روند در روز سه شنبه سوم خرداد ماه موافقت کنند.

همچنین تمام دستگاه های اداری استان مکلفند با درخواست مرخصی پرسنل دارای بیماری های تنفسی و قلبی به تشخیص واحد مربوطه در روز سه شنبه سوم خردادماه جاری موافقت کنند.

بر اساس این اطلاعیه ماسک استاندارد توسط شهرداری به منظور نیروهای خدماتی و پاکبان ها توزیع شود همچنین همه برنامه ها، همایش ها و رویدادهای فرهنگی و اجتماعی دستگاه های اجرایی از نیروهای نظامی و انتظامی از فضای باز به فضای بسته منتقل شود.

بر اساس مصوبه دیگر کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوای استان همدان، اقدامات عمرانی و فعالیت هایی که موجب تشدید آلودگی هوا می شود باید توسط شهرداری ها تعطیل شود.

همچنین، تمامی فعالیت های ورزشی در فضای باز ممنوع است و صدا و سیمای مرکز استان همدان باید نکات بهداشتی شرایط آلودگی هوا را با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان اعلام کند.

همچنین نیروهای اورژانس به صورت آماده باش در چند نقطه از شهر قرار می گیرد و فعالیت واحدهای دانه بندی و آسفالت در محدوده حریم شهرها فردا محدود می شود.

انتهای پیام/ش

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …