کنگره بین المللی گیاهان دارویی در کرج برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، داود حاجی میررحیمی در نشست خبری که روز هشتم آذرماه به مناسبت برگزاری کنگره گیاهان دارویی، مکانیزاسیون و فرآوری که در مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) کرج برگزار شد، اظهار داشت: تولید گیاهان دارویی از با ارزش ترین زمینه فعالیت‌های تولیدی در حوزه کشاورزی است که مستقیما با حوزه سلامت اجتماعی نیز در ارتباط است.

وی با اشاره به اینکه امروزه بسیاری از محققان حوزه  کشاورزی زحمات فراوانی برای برگزاری این کنگره در راستای توسعه سطح تولید گیاهان دارویی متقبل شدند گفت: سطح  اشتغال و تولید ثروت در فعالیت‌های مرتبط با تولید و پرورش گیاهان دارویی بسیار گسترده است.

رئیس کنگره گیاهان دارویی کشور با بیان اینکه اگر در بحث فرآوری و صادرات این تولیدات اصول علمی و اجرایی رعایت شود، نسبت به از صنعت نفت و گاز برای کشور ضمانت و پشتوانه اقتصادی بیشتری به همراه دارد ، بیان کرد: امروز بسیاری از محققان فعال در حوزه گیاهان دارویی سختی‌های بسیاری را متحمل شدند تا به جایگاه کنونی در عرصه فرآوری این تولید دست یابیم.

وی در بخش دیگری با اشاره به اهمیت جایگاه گیاهان دارویی در توسعه صنعت گردشگری، گفت: اگر سطح گردشگری در این زمینه افزایش یابد، در کنار حفظ سلامت جامعه به کاهش هزینه‌ها نیز کمک می کند.
حاجی میر رحیمی با بیان اینکه توجه به موضوع گیاهان دارویی درآمد بالایی را نصیب کشور می کند ، افزود: صنعت گیاهان دارویی ما کشور می تواند منبع بسیار مهمی برای ارز آوری باشد.

رئیس کنگره گیاهان دارویی با بیان اینکه زمینه اشتغال در حوزه فرآوری گیاهان دارویی بسیار گسترده است ، گفت : نو آوری و خلاقیت در این حوزه می‌تواند یک انقلاب عظیمی را در کشور ایجاد کند که می تواند کشور را از وابستگی‌ها نجات دهد.

حاجی میر رحیمی با بیان اینکه مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) با مشارکت اتحادیه انجمن گیاهان دارویی ایران  از ابتدای امسال وارد یک تفاهم نامه شده اند که اجرای کنگره تحت عنوان گیاهان دارویی مکانیزاسیون و فناوری از جمله اقدامات اجرایی آن است ، افزود: این کنگره فرصتی مناسبی را فراهم می کند تا صاحب نظران، صادر کنندگان و تولید کنندگان ماشین‌های کشاورزی تلاش کنند تا  ضریب نفوذ فناوری  مکانیزاسیون را ارتقا دهند و این مسئله اقدام مهمی در راستای توجه به حوزه گیاهان دارویی باشد.

وی با بیان اینکه آخرین دست آوردهای گیاهان دارویی در این کنگره مطرح می‌شود، افزود:  با توجه به اینکه یکی از رسالت‌های  اصلی مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) توانمند سازی حوزه فرآوری گیاهان دارویی است،در کنار این همایش چند رویداد مهم و کاربردی برگزار می‌شود که از جمله این موارد برگزاری رویداد کارآفرینی، رویداد ایده‌های برتر و نمایشگاه‌های کتاب و فن آوری های گیاهان دارویی  با حضور شرکتهای خصوصی است.

رئیس کنگره گیاهان دارویی گفت: این کنگره  بین الملی است و تاکنون 50 مقاله به دست ما رسیده و پیش بینی می‌شود که تعداد مقاله‌های دریافتی به 500 مورد برسد.
وی ادامه داد: کنگره گیاهان دارویی در 3 روزه برگزار می‌شود  که یک روز آن  متمرکز بر رویداد کار افرینی است.

حاجی میررحیمی بیان کرد: با بنیاد برکت نیز مذاکراتی داشته ایم که امیدواریم در قالب این گفت‌وگوها اتفاق بسیار خوشایندی در حوزه مرتبط با توسعه صنعت گیاهان دارویی و فعالیت ها در این زمینه را شاهد باشیم.

انتهای پیام/