گزارش مکتوب

سالهاست که مردم شهرستان ساوجبلاغ، چشم انتظار راه اندازی مترو هستند

به گزارش آدینه کرج شهر جدید هشتگرد که قرار بود محلی برای سکونت بخشی از جمعیت کلانشهرهای تهران و کرج باشد اکنون به منطقه ای با انبوهی از آپارتمانهای بدون سرنشین تبدیل شده است. یکی از راهکارهای اساسی برای افزایش جذابیت سکونت در این شهر، راه اندازی متروی شهر جدید هشتگرد است تا علاوه بر کاهش زمان سفر به تهران، زمینه اشتغال برای فعالان عرصه مسکن فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز البرز، شهر جدید هشتگرد یکی از چهار شهر جدید اطراف تهران است که از سال 1369 در شمال غربی این کلانشهر جایابی شده است. شهری که با وجود زمین های مناسب غیرکشاورزی با مالکیت عمومی و قابل تملک، شیب قابل قبول برای شهرسازی، خاک مناسب جهت استقرار سازه های بلند، دسترسی مطلوب به منابع آبی، وضعیت جغرافیایی و طبیعی مناسب و آب و هوای معتدل کوهستانی قرار بود بخشی از جمعیت دو کلانشهر تهران و کرج را در خود جای دهد.

همزمان با ساخت بیش از 80 هزار واحد مسکونی در شهر جدید هشتگرد کارشناسان پیش بینی کردند جمعیت این شهر در چند سال آینده به 700 هزار نفر می رسد. هدفی که هنوز محقق نشده و یکی از مهمترین دلایل آن سختی تردد و طول مدت زمان سفر از این منطقه به تهران و کرج است. خصوصا در استانی که تردد در محورهای جاده ای آن 5 برابر میانگین کشوری است و ترافیک و آلودگی زیست محیطیِ ناشی از تردد خودرو، یکی از بزرگترین معضلات آن است. برای حل این مشکل قرار بود متروی شهر جدید هشتگرد روی ریل برود تا بدین ترتیب با ارائه وسیله ای ایمن، ارزان و سریع، جذابیت سکونت و سرمایه گذاری در این منطقه افزایش یابد. تکمیل این طرح علاوه بر افزایش اشتغال از طریق رونق بخشیدن به ساخت و ساز مسکن، می تواند زمان سفر به تهران را حداقل 30 دقیقه کاهش دهد. طرحی که کلنگ آن سال 1387 به زمین زده شد و طبق وعده مسئولان قرار بود تا پایان سال گذشته به بهره برداری برسد.

قطار شهری شهر جدید هشتگرد در ادامه توسعه خط 5 متروی تهران قرار دارد و از گلشهر شروع میشود و تا جنوب شهر جدید هشتگرد به طول 82 کیلومتر به صورت 2 خطه ادامه دارد. مسیر قطار برقی در حاشیه ضلع شمال آزادراه کرج قزوین به طور هم سطح پیش بینی شده و شامل سه گالری به طول 4.8 کیلومتر و حدود 17دهنه پل است و در افق سال 1402 ظرفیت جابجایی 74هزار مسافر را به صورت رفت و برگشت خواهد داشت. همچنین ایستگاه متروی شهر جدید هشتگرد بزرگترین ایستگاه متروی کشور با 22هزار متر مربع مساحت خواهد بود.

به گفته معاون برنامه ریزی وزیر راه و شهرسازی برای ساخت متروی شهر جدید هشتگرد تاکنون هشت هزار میلیارد ریال هزینه شده و طرح 76 درصد پیشرفت دارد.

غفاری در بازدید از این طرح ملی با اشاره به اینکه وزارتخانه برای تامین مابقی اعتبار لازم مشکلی ندارد گفت: با تزریق اعتبار و تکمیل برق بالاسری، این خط مترو تا پایان تابستان امسال راه اندازی می شود.

وزیر راه و شهرسازی نیز در این بازدید گفت: خوشبختانه دو رام قطار، برای این طرح خریداری شده و با هماهنگی که با شرکت مترو و شهرداری تهران انجام داده ایم،  به محض اینکه مسیر و ایستگاه قطار شهر جدید هشتگرد آماده کار شود، جابجایی مسافران آغاز خواهد شد.

نویسنده:محمدرضا تقوی پور

اخبار کرج

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی