اخبار

وزیر خارجه آمریکا به همتای اوکراینی وعده افزایش کمک های دفاعی داد

 وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد آنتونی بلینکن و دیمیترو کولبا با اشاره به نگرانی‌های مشترک در مورد افزایش حضور نظامی  کنونی بدون دلیل روسیه،  نتایج و گام‌های بعدی پس از گفت‌ وگوی ثبات راهبردی آمریکا و روسیه در ژنو و پیش از نشست روز چهارشنبه  شورای ناتو-روسیه در بروکسل بحث و تبادل نظر کردند.

 وزیر امور خارجه آمریکا همچنین در خصوص انتظارات از نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در ۱۳ ژانویه در وین به همتای اوکراینی خود توضیح داد.

 وزیر امور خارجه آمریکا بر حمایت خود از دیپلماسی به عنوان تنها راه مسؤولانه  پیش رو تاکید و اعلام کرد که هیچ گفت و گوی اساسی درباره اوکراین بدون مشارکت این کشور انجام نخواهد شد.

بلینکن بار دیگر تاکید کرد که اگر روسیه مسیر افزایش درگیری ها را انتخاب کند، آمریکا و متحدان و شرکای آن آماده هستند تا هزینه های هنگفتی را بر اقتصاد روسیه تحمیل و حضور ناتو را در کشورهای متحد خط مقدم تقویت کنند و کمک های دفاعی به اوکراین را افزایش دهند.

پیش از این، شبکه خبری سی ان ان گزارش داد که دولت آمریکا به‌صورت محرمانه با  کمک نظامی ۲۰۰ میلیون دلاری به اوکراین موافقت کرده است.

به گزارش ایرنا، سی ان ان به نقل از چهار منبع آگاه نوشت که بخش عمده این بسته امنیتی شامل تجهیزات نظامی از قبیل سلاح‌های سبک، مهمات، بیسیم و تجهیزات پزشکی است.

این شبکه تلویزیونی نزدیک به دموکرات‌ها به نقل از دو منبع آگاه در کنگره نوشت که دولت بایدن در پی آن بود که این کمک امنیتی تا پیش از برگزاری مذاکرات دیپلمات‌های آمریکایی و روس در ژنو پنهان بماند.

یک منبع آگاه دیگر گفت که این کمک ۲۰۰ میلیون دلاری کفاف دفاع در برابر هر گونه حمله احتمالی روسیه را نداده و کی یف نیز روشن ساخته که به کمک‌های امنیتی‌ای فراتر از تسلیحات دفاعی‌ که آمریکا در اختیار آن قرار می‌دهد، نیاز دارد.

وزارت امور خارجه روسیه ماه گذشته، فهرستی از خواسته‌های خود برای آمریکا و ناتو را پیش از مذاکرات ارائه کرد. روسیه از آمریکا و ناتو خواسته است که اوکراین را به عضویت ناتو درنیاورند و سطح نیروهای نظامی در شرق اروپا را کاهش دهند.

مسکو همچنین از آمریکا خواسته است که هیچ پایگاه نظامی در کشورهایی که اعضای سابق اتحاد جماهیر شوروی بوده و بخشی از ناتو نیستند، احداث نکند. 

آمریکا با هیچ کدام از این درخواست‌ها موافقت نکرده است. با این وجود، مقامات آمریکایی می‌گویند که دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا مایل است در مورد برخی از نگرانی‌های مطرح شده از سوی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه گفت‌وگو کند.

گفت و گوهای امنیتی راهبردی روسیه و آمریکا در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۰ دی) برگزار شد. قرار است نشست شورای ناتو و روسیه در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) و نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) برگزار شود.  وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه  آمریکا ریاست هیات آمریکایی را برعهده دارد.
 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا