شنبه , 1 اردیبهشت 1403

ورود دادگستری کل استان البرز به مساله «گودبرداری حصارک»

رئیس دادگستری استان البرز از ورود به مشکلات ساختمان‌های مسکونی نا ایمن اطراف «گودبرداری حصارک» از تامین ودیعه مسکن تا هزینه انتقال وسایل خبر داد.

ورود دادگستری کل استان البرز به مساله «گودبرداری حصارک»به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز؛ حسین فاضلی هریکندی با اشاره به موضوع گودبرداری حصارک و وجود ساختمان‌های نا ایمن در اطراف این گودبرداری، گفت: سال ۹۴ در منطقه حصارک کرج، بدون اخذ پروانه و مجوز، گودبرداری وسیعی برای احداث یک مجتمع بزرگ تجاری صورت گرفت.

وی با بیان اینکه متاسفانه نظارت لازم از سوی شهرداری وقت در این بخش صورت نگرفته است، تاکید کرد: از این رو با این اقدام مقابله نشد و در حال حاضر اطراف این گودبرداری حدود ۷۲ واحد مسکونی و خانواده ساکن هستند. از سوی دیگر متاسفانه این ساختمان ها نیز در اراضی قولنامه ای و فاقد پروانه و بدون رعایت ضوابط و مقررات احداث شده اند.

وی با بیان اینکه وقتی ساختمانی بدون پروانه احداث می شود بدین معناست که شرایط ایمنی و رعایت اصول فنی برای آن ساختمان مدنظر قرار نگرفته است، بیان کرد: در نتیجه در مورد این ساختمان ها نه از سوی شهرداری و نه از سوی سازمان نظام مهندسی نظارتی صورت نمی گیرد.

وی تصریح کرد: از سال های گذشته به مرور ترک هایی در ساختمان های اطراف این گودبرداری انجام شده که دادگستری کل استان البرز به محض اطلاع به این موضوع ورود و مالکی که اقدام به گودبرداری در این منطقه کرده بود را ملزم به رعایت اقدامات ایمنی اولیه کرد اما مطابق نظر سازمان نظام مهندسی، ایمنی قطعی این ۷۲ واحد مسکونی منوط به تخلیه ساکنان این واحدهای مسکونی است چرا که احتمال ریزش این واحدهای مسکونی وجود دارد.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه در این بخش هم بارها اخطار لازم به ساکنان داده شده است، بیان کرد: ساکنان این واحدهای مسکونی هنوز اقدام به تخلیه نکرده اند، بنابراین حدود یک ماه قبل این موضوع از سوی دادگستری کل استان به شورای تامین و فرماندار شهرستان کرج اطلاع و دستور داده شد که این موضوع در شورای تامین و مدیریت بحران شهرستان مطرح شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه مصوبات خوبی در شورای تامین شهرستان برای ایمن سازی این واحدهای مسکونی تصویب شده است، بیان کرد: براساس این مصوبات مالک ساختمان و شهرداری مکلف شدند که حدود ۱۵۰ میلیون تومان جهت ودیعه و رهن منزلی در خارج از این منطقه به صاحبان ۷۲ واحد مسکونی پرداخت شود تا این افراد ظرف حداکثر دو هفته اقدام به تخلیه این منازل کنند. همچنین مصوب شده ۵ میلیون تومان برای هزینه های جابه جایی و انتقال وسائل به ساکنین پرداخت شود.

وی تاکید کرد: با وجود اقدامات صورت گرفته، هنوز بعد از گذشت یک هفته استقبالی از این مسئله صورت نگرفته است و تاکنون تنها تعداد بسیار محدودی از واحدهای مسکونی شرایط مطرح شده را پذیرفته اند. البته در مصوبات شورای تامین استان این موضوع هم دیده شده که در صورت نیاز آب،برق و گاز این واحدهای مسکونی قطع شود. همچنین دستور قضایی مبنی بر اینکه که مصوبه شورای تامین استان و مدیریت بحران شهرستان کرج درباره ساکنان اطراف گودبرداری حصارک اجرا شود، صادر شده است لذا به ساکنان هشدار داده شده که هر چه سریعتر نسبت به تخلیه این واحدها اقدام کنند.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …