سه شنبه , 26 تیر 1403

هشدار دادگستری البرز به سودجویان تغییر کاربری و دستگاه‌های خدمات‌رسان

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به بازداشت یکی از مدیران مدیران شرکت توزیع برق استان البرز گفت: دستگاه قضایی در راستای مقابله قاطع با تغییرکاربری‌ها، با اهمال و ترک فعل مدیران در این حوزه برخورد خواهد کرد.

هشدار دادگستری البرز به سودجویان تغییر کاربری و دستگاه‌های خدمات‌رسانبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز؛ حسین فاضلی هریکندی با اعلام جلوگیری از تغییرکاربری غیرمجاز و آزادسازی ۸۰ هکتار از اراضی در معرض تغییر کاربری در شهرستان ساوجبلاغ گفت: این اقدام کمتر از ۲۴ ساعت پس از دستور و تاکید مجدد رئیس قوه قضائیه در جلسه دوشنبه این هفته «شورای عالی قضایی» مبنی بر ضرورت تداوم مقابله با تغییرکاربری‌های غیرمجاز و اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها، در روستا‌های «اَغشت»، و «باغبانکلا» واقع در بخش چندار در حوزه قضایی شهرستان ساوجبلاغ انجام شد.

ارزش ۱۰۸۰ میلیارد تومانی اراضی
رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه شخصا در این عملیات آزادسازی حضور داشته و رئیس دادگستری و دادستان شهرستان ساوجبلاغ و نیز مدیر جهادکشاورزی شهرستان ساوجبلاغ نیز وی را همراهی می‌کردند، بیان کرد: ارزش اراضی آزادسازی شده، معادل ۱۰۸۰ میلیارد تومان است.

آزادسازی ۸۰ هکتار
او افزود: مساحت اراضی زراعی و باغ‌هایی که از تغییرکاربری آن‌ها جلوگیری شده است، مجموعا حدود ۸۰ هکتار است که شامل بیش از ۴۸ مورد دیوارکشی غیرمجاز به طول تقریبی ۳۵۰۰متر، ۱۲ مورد بنای غیرمجاز در حال ساخت به مساحت تقریبی ۲۵۰۰متر مربع، بیش از ۱۴مورد محوطه سازی به مساحت تقریبی بیش از ۱۵۰۰متر مربع، ۳مورد آلاچیق به مساحت تقریبی ۱۰۰متر مربع، ۲۰مورد دپوی مصالح به مساحت تقریبی ۵۰۰ متر مربع و بیش از ۸ مورد گودبرداری به مساحت تقریبی ۵۵۰ متر مربع برای استخر بوده است.
رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان البرز با اشاره به تبیین اولویت‌های ۱۵گانه ابلاغی رئیس قوه قضائیه در سال جاری تصریح کرد: یکی از این اولویت‌ها بر ضرورت اهتمام هرچه بیشتر در صیانت از حقوق عامه به ویژه در امر مقابله با ساخت و ساز‌های غیرمجاز، تغییرکاربری اراضی و برخورد متناسب با مسئولانی است که در این زمینه کوتاهی می‌کنند، تاکید دارد.

هشدار به سودجویان تغییر کاربری‌ها
وی در ادامه با ذکر برخی هشدار‌ها به افراد سودجو، خریداران و دستگاه‌های متولی گفت: به افراد سودجو و فرصت طلب که با خرید اراضی زراعی و باغ‌ها از مردم نسبت به تفکیک و قطعه بندی غیرمجاز جهت ویلاسازی اقدام می‌کنند، تذکر می‌دهیم که صرف تفکیک و خردکردن اراضی به این منظور، جرم و قابل تعقیب خواهد بود و در این خصوص نیز پرونده‌هایی طرح و در حال رسیدگی است.

ضرورت اخذ مجوز از جهاد کشاورزی
فاضلی هریکندی همچنین به خریداران نیز متذکر شد: مردم توجه کنند که برای جلوگیری از اتلاف سرمایه و اموال خود به واسطه تخریب ساخت و ساز غیرمجاز، قبل از هرگونه ساخت و ساز، باید از جهاد کشاورزی منطقه مجوز اخذ کنند.

هشدار به دستگاه‌های خدمات‌رسان
نماینده عالی قوه قضائیه در استان البرز با تاکید بر اهتمام بیشتر دستگاه‌های متولی در حوزه اراضی از قبیل جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان برای جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز در مراحل اولیه شروع ساخت و سازها، تاکید کرد: دادگستری کل استان با هرگونه ارائه خدمات و واگذاری انشعاباتی از قبیل برق، آب و گاز به ویلا‌های غیرمجاز بدون اخذ مجوز قانونی از جمله تاییدیه جهاد کشاورزی برخورد جدی و قاطع خواهد داشت.
او با اشاره به بازداشت اخیر یکی از مدیران شرکت توزیع برق استان البرز به اتهام واگذاری اشتراک غیرمجاز متذکر شد: در اجرای سیاست‌های اعلامی رئیس قوه قضائیه، دادگستری کل استان البرز در سال جاری علاوه بر ادامه مقابله قاطع با تغییرکاربری‌ها، با اهمال و ترک فعل مدیران در این حوزه هم برخورد خواهد کرد.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …