میزان ورودی آب سدهای تهران ۱۶ درصد کاهش یافت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، “بهزاد پارسا” افزود: کارنامه سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را در حالی می‌بندیم که میزان بارش‌های استان در مقایسه با متوسط بلندمدت با کاهش ۲۶ درصدی روبرو بوده که ورودی آب به مخازن سدهای تهران را نیز تحت‌تأثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: مقایسه میزان بارش‌ها در حوضه عملکرد استان تهران بیانگر کاهش ۲۵ درصدی نزولات جوی سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ نسبت به ۲۷۵.۶ میلیمتر بارش سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران خاطرنشان کرد: همین امر با توجه به عدم بارش برف و نبود پوشش برفی مناسب در حوضه آبریز سدهای تأمین‌کننده آب شرب کلان‌شهرهای تهران و کرج در زمستان سال ۱۴۰۰ موجب شد اندک برف موجود در حوضه آبریز سدها نیز به‌تدریج ذوب شده و شاهد رواناب و سیلاب‌های ناشی از ذوب برف نباشیم که همین امر میزان ورودی آب به مخازن سدهای پنج‌گانه تهران را با کاهش ۱۶ درصدی نسبت به سال آبی گذشته روبرو ساخت.

پارسا در باره تأثیر سامانه بارشی مانسون در مردادماه سال جاری گفت: این سامانه بارشی در مجموع موجب شد که ۱۸.۴ میلیون مترمکعب به ذخایر آبی سدهای تأمین‌کننده آب استان تهران افزوده شود که این میزان به‌اندازه مصرف ۵ روز شهر تهران بوده است.

وی ادامه داد: اکنون در آستانه فصل پاییز و شروع سال آبی جدید، با ۴۱۱ میلیون مترمکعب ذخیره آبی و کسری ۸۹ میلیون مترمکعبی نسبت به سال گذشته وارد سال آبی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ می‌شویم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران افزود: حجم ذخیره آبی در مخازن سدهای امیرکبیر و طالقان در سامانه غرب ۲۸۱ میلیون مترمکعب بوده و در مقایسه با مخزن نرمال انتهای شهریور کمبود ۱۸۳ میلیون مترمکعبی و در سامانه شرق سدهای لتیان، لار و ماملو با حجم ذخیره ۱۳۳ میلیون مترمکعبی کاهش ۲۷۵ میلیون مترمکعبی نسبت به مخزن نرمال انتهای شهریور روبرو شده‌اند که همین امر باتوجه‌به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی مبنی بر بارش‌های کمتر از نرمال در مهر و آبان‌ماه سال جاری، در صورت تداوم خشکسالی حاکم در کشور و حوضه آبریز سدهای تحت پوشش و روند نزولی آب ورودی به مخازن سدهای تحت پوشش، سال سختی را به لحاظ تأمین مطمئن و پایدار آب رقم زده است.

پارسا با تشکر از همراهی شهروندان تهرانی جهت عبور از تابستان با رعایت الگوی مصرف، خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای مؤثر در برون‌رفت از بحران خشکسالی و بهره‌برداری بهینه از منابع آبی محدود در اختیار و کاهش آثار سو و تبعات ناشی از کم‌آبی، پایبندی به الگوی مصرف و ادامه همراهی تمامی همشهریان گرامی است.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …