دوشنبه , 31 اردیبهشت 1403

موفقیت محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی در معرفی هیبرید مرکبات مقاوم به جاروک لیموترش

به گزارش  روز سه شنبه روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی مستقر در کرج ، تولید رقم تجاری هیبرید لیموترش در قالب بخشی از طرح دستیابی به دانش فنی و تولید ارقام متحمل و مقاوم به بیماری جاروک لیموترش حاصل شده که در سی و پنجمین دوره جشنواره بین المللی خوارزمی (اسفند ۱۴۰۰) در بخش پژوهش های کاربردی موفق به کسب رتبه سوم شده است.
دکتر «اسد اسدی آبکنار»، دانشیار پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در خصوص دستاورد اخیر خود در زمینه تولید هیبرید پرنیان،گفت: تولید این هیبرید حاصل تحقیقات ۱۲ ساله است که از زمان مدیریت دکتر خیام نکوئی در پژوهشگاه در قالب برنامه جامع مدیریت بیماری جاروک لیمو ترش آغاز شد.

در آن زمان چند پروژه به نژادی مرکبات در قالب آن برنامه ارائه دادیم که هدف آن تولید هیبریدهای شبه لیمو مقاوم به بیماری جاروک لیموترش بود که با موفقیت حاصل شد.  

وی خاطرنشان کرد: اجرای فاز دوم این برنامه چند سال پیش به موسسه تحقیقات علوم باغبانی (پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری) محول شد که براساس تجارب فاز اول در قالب دو زیرپروژه مصوب در این مرحله هم مشارکت داشتیم که به معرفی و ثبت رقم هیبرید تجاری پرنیان منجر شد. 

اسدی آبکنار تصریح کرد: این هیبرید که حاصل تلاقی لیموترش با کامکوات ( به عنوان والد مادر) است دارای میوه ای گرد و پرآب با پوست نازک است که دارای ویتامین c فراوان و ترشی ای در حد لیموترش است.

این هیبرید که نسبت به بیماری جاروک لیموترش مقاوم است از ماندگاری زیادی روی درخت برخوردار است.  

وی در خصوص اهمیت مقاومت این هیبرید نسبت به بیماری جاروک لیموترش گفت: گسترش بیماری جاروک لیموترش در باغهای لیموی مناطق جنوبی کشور، کاهش شدیدی را در محصول درختان آلوده باعث شده و ضمن ایجاد خشکیدگی های وسیع سرشاخه ای موجب از بین رفتن تعداد زیادی از درختان مرکبات شده است.

عامل بیماری جاروک لیموترش باکتری محدود به آوند آبکش با نام علمی (Pat (aurantifolia Phytoplasma Candidatus است که توسط زنجرک phycitis Hishimonus  منتقل می شود.

از جمله تحقیقات پایان یافته دکتر اسدی می توان به ارزیابی تحمل هیبریدهای F۱ حاصل از تلاقی بین لیموترش با نارنگی کلمانتین و کامکوات ناگامی نسبت به بیماری جاروی جادوگر لیمو ترش، ارزیابی تحمل پاره ای از مرکبات اسیدی تک جنین نسبت به بیماری جاروی جادوگر لیمو ترش، ارزیابی تحمل نتاج حاصل از تلاقی های بین لیمو ترش و تعدادی از مرکبات نسبت به بیماری جاروک لیمو ترش، انتخاب از توده نهال های بذری با منشاء گرده افشانی آزاد در پاره ای از مرکبات اسیدی برای مقاومت به جاروک لیمو ترش و مطالعه تنوع ژنتیکی گونه های تمشک در شمال کشور با استفاده از مارکرهای مولکولی اشاره کرد که به ثبت ارقام جدید مرکبات در قالب برنامه جامع مدیریت بیماری جاروک لیمو ترش منجر شده است.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …