منطقه حفاظت شده رودخانه کرج تامين کننده آب شرب تهران، آب کشاورزي مناطق همجوار و منبع تامين برق کشور است و با توجه به ساختار بستر و مشخصه هاي هيدرولوژيکي و برخورداري از پتانسيل هاي بالقوه زيستي برخوردار است.
:محدوده تحت حفاظت رودخانه کرج شامل رودخانه کرج و رودخانه هایی که به آن میریزند از سر چشمه (ارتفاعات کندوان ،دیزین کوه خرسنگ و…) تا پل جاده کرج-تهران (مصوبه شماره یک) با طول تقریبی ۷۵ کیلومتر در تمام طول مسیر خود از شیب تند دره ها و صخره ها عبور مینماید.

رودخانه کرج به عنوان یکی از پرآب ترین رودخانه هاي دامنه جنوبی البرز از سال ۱۳۴۶ ودر مصوبه شماره ۱ مورخ ۷/۶/۴۶ در ردیف رودخانه هاي تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفته است.

از ویژگیهاي اکولوژیکی رودخانه هاي کوهستانی کلاس ۲ تبعیت نموده و در طول مسیر در عرض هاي گوناگون ۸ تا ۱۵ متر و ژرفاهاي ۱ تا ۲ متر ظاهر شده است، در انتها به دریاچه نمک واقع درنزدیکی شهر قم میریزد . دبی متوسط آب رودخانه کرج ۱۷ مترمکعب در ثانیه است که این مقدار در تابستان و پائیز کمتر و در زمستان و اوایل بهار به حداکثر خود می رسد.
سرشاخه هاي رودخانه :
کندر، کندرآب، دره نمرك -کلنا، دره انگلج (وینه)، دره نوجان، رشک بهشت، شاه دزد، خور، سیجان، چاران،سرزیارت، گوراب،ارنگه، هفت چشمه، آدران -دوران، خوزنکلا، اویزر، نشتارود-کلها، واریان، قصردره (رزکان)،مورود، وصال دره،شلنک، سرك، لانیز، شهرستانک، کلارود-گشتادر-کسیل، گرماب، آزادبر-آسیاب درگاه، سرنساء،ولایترود-دیزین، پی کنار، شیرکمر-سوتک و وارنگه رود، مهمترین سرشاخه هاي این رودخانه خروشان را تشکیل می دهند.
از مهمترین چشمه هاي تغذیه کننده رودخانه حفاظت شده کرج نیز می توان به چشمه هاي سوتک، سفید سوتک، شیرکمر، سیکنو، کریم چال-وارنگه رود، نمرك، جیان-کندر، قل قل چشمه سرزیارت،شاهی خور، هفت چشمه، چشمه دره، قصرناصرالدین شاه-شهرستانک، دره بصال-شهرستانک، بیدار چشمه باغستان و پی کنار اشاره کرد.

طبق گزارشات موجود کارشناسی، قزل آلاي خال قرمز، قزل آلاي رنگین کمان، ماهی خیاطه (لپه)، سس ماهی (لب پهن یا برزم) و ماهی سر مخروطی سیاه فلس (سگ ماهی، عروس ماهی یا مار ماهی) از جمله ماهیان موجود در رودخانه کرج و سیاه ماهی و سفید ماهی از جمله ماهیان موجود در دریاچه پشت سد امیرکبیر میباشند.

جلوهاي خاص طبیعی که به یمن همراهی اکوسیستم رودخانه و کوهستان در طول مسیر پدید آمده، فرصتی فراهم آورده تا جاده کرج-چالوس که به موازات این رودخانه توسعه یافته و از شاهراه هاي پرتردد کشور به شمار می آید به یکی از قطبهاي مهم گردشگري به ویژه شاخه اسپرت توریسم تبدیل گردد و همه ساله در فصل صید (اواخر بهار تا اواخر تابستان) پذیراي خیل گردشگرانی باشد که به ورزش ماهیگیري علاقه وافر دارند.این رودخانه قبلا تمامی باغات شهرکرج و منطقه ییلاقی سرحدآباد و شهر شهریار و ساوجبلاغ را آبیاري میکرد ولی در چند سال اخیر به دلیل رشد بی رویه در کلان شهر تهران، میزان عمده آب این رودخانه براي مصرف شرب آب به تهران منتقل می شود.

اکنون از سویی بدلیل استقرار واحدهاي خدماتی، اراضی کشاورزي و مراکز مسکونی روستایی و ورود انواع فاضلابهاي شهري و کشاورزي و تهدید زیستگاه و از سویی بدلیل گستردگی منطقه استحفاظی و وسعت حوزه عمل، وانگهی کمبود نیروي انسانی و امکانات که عدم دسترسی به وسایط نقلیه مناسب در راس همه آنها قرار دارد، علیرغم تلاش شبانه روزي محیط بانان از طریق صید غیرمجاز کاهش چشمگیري در جمعیت هاي برخی از انواع این گونه ها مشاهده شده است.

منطقه حفاظت شده رودخانه کرج

منطقه حفاظت شده رودخانه کرج

اخبار کرج

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی