اخبار

مشاغل سیار و فصلی کشور برای حمایت بیمه‌ای اقدام کنند

مدیر عامل اتحادیه مشاغل فصلی و غیر رسمی کشور با اشاره به پایه گذاری بیمه مشاغل سیار و فصلی از دهه ۸۰ در کشور گفت: تاکنون بخشی از جامعه هدف تحت پوشش این بیمه قرار گرفته، اما بسیاری از مردم از مزیت‌های آن اطلاعات کافی ندارند.

مشاغل سیار و فصلی کشور برای حمایت بیمه‌ای اقدام کنندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز، جمشید دیوسالار افزود: در سال ۱۳۸۷ اتاق‌های بازرگانی، اصناف و بخش کشاورزی مکلف شدند تا بر اساس ماده پنج قانون اتاق‌ها برای برخی مشاغل آزاد مانند کارگران ساختمانی و امثال آن اتحادیه تعریف کنند.

مدیر عامل اتحادیه مشاغل فصلی و غیر رسمی کشور با بیان اینکه بیمه مشاغل سیار، فصلی و آزاد شامل تمام کسانی می‌شود که از هیچ بیمه‌ای برخوردار نیستند، گفت: مشاغل صنفی غیر رسمی در ۲۴ گروه مانند معلمان حق التدریسی، دستفروشان، استارتاپ ها، کارگران ساختمانی، کارگران فصلی، طلافروشان، دستفروشان، کشاورزان، عشایر و سایر گروه‌های اجتماعی را شامل می‌شود.

دیوسالار گفت: دولت سیزدهم در بهمن ماه سال گذشته از یک برنامه برای حمایت‌های بیمه‌ای از گروه‌های مختلف اجتماعی رونمایی کرد و در این زمینه تفاهم نامه‌ای منعقد شد.

او ادامه داد: بیمه مشاغل غیر رسمی از سال ۹۰ در استان البرز آغاز شد و برخی مشاغل مانند کارگران ساختمانی، طلافروشان، سنگفروشان و امثال آن‌ها تحت حمایت‌های بیمه‌ای قرار گرفتند که جمعیتی حدود ۶۵ هزار نفر را شامل می‌شود.

مدیر عامل اتحادیه مشاغل فصلی و غیر رسمی کشور تاکید کرد: تمام کارگران ساختمانی و فصلی در صندوق بیمه عشایر و روستائیان بیمه می‌شوند ضمن اینکه بیمه فراگیر برای گروه‌های اجتماعی تعریف شده است و تمام بیمارستان‌های کشور موظف به خدمات دهی به بیمه شدگان اجتماعی هستند.

او به مزایای بیمه اجتماعی مشاغل سیار و فصلی و غیر رسمی اشاره کرد و گفت: بیمه شدگان از مزایای مستمری بازنشستگی، تسهیلات مسکن و کالا‌های ضروری برخوردار خواهند شد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان البرز نیز دراین نشست گفت: در زمان حاضر ۲۰ کارگزار فعال تحت پوشش بیمه مشاغل غیر رسمی، فصلی، کشاورزان و عشایر در استان البرز داریم.

هادی بشیری افزود: اصل ۲۹ قانون اساسی بیمه همگانی را حق مردم می‌داند در حالیکه تا سال ۸۳ تنها کسانی که در یک مکان اداری یا شرکت خاص فعالیت می‌کردند از بیمه برخوردار می‌شدند، اما امروز مشاغل خانگی، فصلی، روستاییان و عشایر تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

بشیری تاکید کرد: ساکنان شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر، عشایر، روستائیان، هنر‌های سنتی، مشاغل فصلی، خانگی، زنبور داری، اعضای فعال بسیج، رانندگان حمل بار و مسافر شهری می‌توانند در صورت داشتن ۱۸ تا ۵۰ سال سن عضو صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر شوند.

او ادامه داد: پرداخت حق بیمه این افراد ۱۵ درصد درآمد بوده که ۱۰ درصد آن توسط دولت و پنج درصد مابقی توسط افراد پرداخت می‌شود که ماهانه رقمی حدود ۱۳۳ هزار تومان و سالانه یک میلیون و ۵۹۶ هزار تومان می‌باشد.

به گفته مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستائیان و عشایر استان البرز: بیمه شدگان می‌توانند با پرداخت این مبلغ از خدمات بلند مدت مستمری بازنشستگی و از کار افتادگی و مستمری بهره‌مند شوند ضمن آنکه مشکلی در بحث نقل و انتقال سوابق بیمه‌ای وجود ندارد.

او گفت: همسر و فرزندان بیمه شدگان نیز می‌توانند عضو صندوق شوند؛ ضمن آنکه در سال جاری اتفاق دیگری که افتاد در کنار تعهدات بیمه‌های اجتماعی، تعهدات کوتاه مدت اجرا شد که پرداخت هزینه کفن و دفن از جمله آن‌ها است.

بشیری افزود: در استان البرز ۱۷ هزار خانوار عضو بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر هستند که شامل اقشار مختلف اجتماعی می‌شود.

او گفت: اکنون ۹۵۰ خانوار به علت فوت و از کارافتادی از مستمری این صندوق در البرز استفاده می‌کنند.

بهارک شینا کارگزار صندوق بیمه اجتماعی و عضو شورای سیاستگذاری مشاغل فصلی و غیر رسمی استان البرز در این نشست گفت: زمینه برای بیمه اصحاب رسانه و خبرنگاران آزاد رسانه‌های جمعی استان در بیمه مشاغل سیار و غیر رسمی فراهم شده است.

او افزود: همچنین ورزشکاران می‌توانند از مزایای این بیمه بهره‌مند شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا