سه شنبه , 26 تیر 1403

محصولات موسسه رازی در خارج از کشور طرفدار بیشتری دارد

رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: تولیدات رازی اعم از واکسن، سرم‌های درمانی و فرآورده‌های بیولوژیک این موسسه در خارج از کشور نسبت به داخل طرفداران بیشتری دارد و بسیار شناخته شده است.

محصولات موسسه رازی در خارج از کشور طرفدار بیشتری داردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز؛ علی اسحاقی در بازدید مدیران وزارت امور خارجه و رایزنان اقتصادی این وزارتخانه از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: رازی ۲ وظیفه عمده برعهده دارد که یکی تولید فرآورده‌های بیولوژیک مانند واکسن و سرم‌های درمانی است و وظیفه دیگر این موسسه حوزه تحقیق و توسعه و تحقیقات حوزه دامپزشکی است.
او با بیان اینکه در حوزه تحقیق و توسعه منجر به تولید ۸۰ نوع فرآورده در این موسسه شده، گفت: این موسسه در حوزه پزشکی از ۱۱ نوع واکسن انسانی هفت واکسن را تولید می‌کند که ۲ واکسن از طریق واردات و ۲ واکسن دیگر هم در انستیتو پاستور تولید و تامین می‌شود.

واکسن سیاه سرفه به مدار تولید بازمی گردد.
اسحاقی با بیان اینکه در حوزه تولید واکسن‌های پزشکی تا یکی ۲ سال آینده واکسن سیاه سرفه در این موسسه دوباره به مدار تولید بازمی گردد، گفت: رازی ۸۵ درصد نیاز کشور در حوزه واکسن‌های پزشکی را تامین می‌کند.
وی تولیدات رازی در حوزه دامپزشکی را با تامین نیاز ۹۰ تا ۹۵ درصدی کشور دانست و افزود: در حوزه واکسن‌های طیور نیز این موسسه بین ۳۰ تا ۳۲ رصد نیاز کشور را تامین می‌کند.
اسحاقی اظهار داشت: تولیدات رازی به خصوص فرآورده‌های پزشکی نیاز داخلی را تامین می‌کند، ولی این تولیدات در خارج از کشور بسیارشناخته شده و طرفداران زیادی دارد.
او با بیان اینکه در سال‌های گذشته فقط توانسته ایم سرم‌های درمانی ضدمار و ضدعقرب گزیدگی تولید این موسسه را به خارج از کشور به خصوص عراق صادر کنیم، گفت: صادرات این تولیدات از سال ۹۲ آغاز شد که در سال ۱۳۹۵ به اوج خود رسید و ایران تنها تامین کننده کشور عراق از لحاظ این فرآورده‌ها می‌باشد.
رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی افزود: فرآورده‌های پزشکی تولیدی این موسسه ظرفیت خوبی برای صادرات دارد به طوریکه در سال‌های اخیر واکسن‌های سرخک و سرخچه و همچنین فلج اطفال خوراکی تقاضا‌هایی برای صادرات داشته است.
او با بیان اینکه در حوزه تولیدات پزشکی مقداری ضعف زیرساختی داریم که باید پیگیری برای رفع آن شود، تصریح کرد: در حوزه واکسن سرخک و سرخچه در خارج از کشور ظزفیت بالایی برای صادرات وجود دارد و واکسن فلج اطفال خوراکی که در دنیا کم است، اما در این بخش به تولیدات رازی نیاز است.
اسحاقی گفت: در حوزه واکسن‌های دامی ۲۵ واکسن را به جز واکسن تب برفکی که به طور معمول در کشور با کمبود آن روبرو هستیم و از طریق واردات تامین می‌شود را تولید می‌کنیم که ظرفیت صادراتی خوبی در این واکسن‌ها نیز داریم.
او افزود: در حوزه تولید واکسن‌های طیور نیز با تولید ۱۵ نوع واکسن با بیش از ۳ میلیون دز تولید سالانه، ۳۰ تا ۳۲ درصد نیاز داخلی را تامین می‌کنیم.

رازی همیشه در تحریم‌های داخلی و خارجی قرار دارد
اسحاقی به موضوع تحریم در واردات و صادرات اشاره کرد و اظهار داشت: این موسسه چه در شرایط تحریم و چه غیر تحریم، همیشه در تحریم است به خصوص در واردات مواد اولیه در سال‌های اخیر با چالش‌هایی روبرو بوده ایم.
او یکی از مشکلات تحریم را در واردات میمون خاصی برای انجام آزمایشات عنوان کرد و گفت: واکسن کرونای تولیدی رازی به عنوان نخستین واکسن ترکیبی دنیا است که فرم استنشاقی آن همچون یک واکسن جداگانه عمل می‌کند و جای کار برای صادرات دارد.
محمد جواد همت پناه رییس اداره اطلاعات اقتصاد مقاومتی معاونت دیپلماسی وزارت امور خارجه نیز در این مراسم گفت: حضور ما وعده می‌دهد که تمام ظرفیت‌های ما در اختیار بدنه اقتصادی وفعالان اقتصادی کشور قرار می‌گیرد.
او افزود: ما در صدد هستیم تا باری از دوش مسوولان کشور با کمک به فناوری و انتقال تکنولوژی و صدور محصولات و دانش داشته باشیم.
تیم اقتصادی وزارت امور خارجه روز یکشنبه با حضور خود در موسسه رازی از بخش‌های این موسسه بازدید و مذاکرات لازم را برای انجام صادرات محصولات رازی داشتند.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …