لاله زار کرج، تکه‌ای از بهشت در مرکز ایران کوچک

با آمدن بهار، بهشت لاله‌های کرج چشم به راه دوستداران طبیعت می‌نشیند و شکوهی رنگارنگ را به مهمانان داخلی و خارجی خود عرضه می‌کند.

لاله زار کرج، تکه‌ای از بهشت در مرکز ایران کوچکبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز، وقتی از تهران و در مسیر آزادراه به کرج می رسید، نرسیده به آزادراه کرج-قزوین بریدگی را به راست می پیچید و وارد بلوار چمران می شوید؛ آهسته می رانید کمی جلوتر تابلویی را می بینید که روی آن نوشته شده “به طرف جشنواره لاله ها”، وقتی که وارد پارکینگ شدید، قطعا خواهید فهمید که درست آمده اید یا نه چون اگر به مقصد صحیح رسیده باشید، تنها صدایی که می شنوید، صدای خنده گل هاست.

جشنواره لاله های کرج یکی از جشنواره‌های گل لاله است که از سال ۱۳۹۲ خورشیدی، هر ساله، در باغ گل های پارک چمران کرج واقع در استان البرز، شهر کرج برگزار می‌شود.

این جشنواره در باغ گل‌های کرج در تعطیلات نوروز برگزار می شود و تا اردیبهشت ادامه دارد.

در این جشنواره هزاران شاخه گل از لاله، یاس هلندی و کروپسیس تا ارغوان و میخک کاشته می شود. باغ گل‌های کرج دارای وسعت هشت هکتاری است و بزرگترین فرش گل خاورمیانه به مساحت ۲۷۰۰ با گل های رنگارنگ زیر پای مراجعه کنندگان داخلی و خارجی گسترانده شده است.

لاله زار کرج، تکه‌ای از بهشت در مرکز ایران کوچک

هشتمین مهمانی لاله ها

پس از دوسال وقفه به دلیل شیوع ویروس کرونا، هشتمین جشنواره لاله های کرج کلید خورد و آیین اختتامیه آن روز ۲۱ اردیبهشت امسال برگزار خواهد شد.

عبدالله پور سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج گفت: بیش از ۲۰۰ هزار پیاز لاله در ۴۰ واریته متنوع و رنگارنگ در باغ گل های بوستان شهید چمران کرج کاشته شده است .

او می گوید: بخش خصوصی در برگزاری هشتمین جشنواره لاله های باغ چمران کرج مشارکت داشته و همچنین ۱۰ هزار گل های فصلی دیگر در این جشنواره در دید علاقه مندان قرار گرفته است.

آقای عبدالله پور گفت: امسال با توجه به شرایط مناسب آب هوایی کلانشهر کرج هشتمین جشنواره لاله ها از ۱۵ فروردین ماه جاری برای علاقه مندان گشایش یافت.

او می گوید: با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان با جشنواره لاله های کرج ساعت بازدید علاقه مندان نیز نسبت به سال های گذشته تفاوت می کنند و اغلب مردم در ساعات بعد از افطار برای بازدید از جشنواره حضور می یابند.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج گفت: میزان اعتباری که برای کاشت و برگزاری این جشنواره اختصاص یافته، حدود سه میلیارد تومان است که توسط بخش خصوصی تامین شده است.

او می گوید: نورافشانی در شب های رمضان، کارگاه آموزش گل و گیاه برای بازدید کنندگان،‌ برگزاری مسابقات شهروندی،‌ نقاشی با موضوعات گل و گیاه و پارک لاله از جمله برنامه هایی است که در ایام جشنواره تدارک دیده شده است.

آقای عبدالله پور گفت: پیش بینی می شود امسال حدود ۳۰۰ هزار نفر از جشنواره باغ لاله های کرج بازدید کنند.

لاله زار کرج، تکه‌ای از بهشت در مرکز ایران کوچک
صدای لاله های کرج به گوش جهان می رسد

آلبرتو گونزالس کاسالس سفیر جمهوری کوبا با حضور در باغ گلها از هشتمین جشنواره لاله هایِ شهر کرج بازدید کرد.

سفیر جمهوری کوبا در این بازدید از بخش های مختلف باغ گلها، ضمن گفتگو با مسئولان از تاریخچه این باغ و خاستگاه گل لاله و انواع مختلف آن در استان البرز آشنا شد.

او گفت: بسیار خرسند و خوشحالیم که انجمن دوستی ایران و کوبا در شهر کرج است.

آلبرتو گونزالس کاسالس گفت: بهترین راه ایجاد پیوند بین دو کشور، تعمیق ارتباطات فرهنگی بین مردم است و بازدید از این مکان احساس آرامش خاطر انسان ها را زنده می کند.

پیش تر هم سفرای کشورهای مختلف به این جشنواره سر زده بودند.

لاله زار کرج، تکه‌ای از بهشت در مرکز ایران کوچک

وقتی فرهنگ از لاله جوانه می زند

رئیس بنیاد البرزشناسی گفت: براساس مصوبه وزارت کشور، کلانشهرها ملزم به تعیین روز فرهنگی شدند، بنابراین با بررسی کارشناسانه بنا شد یکی از روزهای نیمه دوم فروردین ماه که ایام شکوفایی گل‌های لاله است به عنوان روز فرهنگی کرج انتخاب شود که در نهایت ۲۱ فرورین به تصویب رسید.

او می گوید: البرز دارای سه اقلیم دشت، کوهپایه و کوهستان است که فروردین ماه زمان شکوفایی لاله در دشت محسوب می شود و در اردیبهشت ماه و خرداد هم لاله‌های کوهپایه و کوهستان شکوفا می‌شوند.

رئیس بنیاد البرز شناسی گفت: لاله در فرهنگ ما دارای تقدس و نماد شهیدانی است که برای دفاع از این مرز و بوم از جان خود گذشتند.

او می گوید: پنج سال قبل در مراسمی با حضور نمایندگان انجمن سلطنتی لاله هلند در محل باغ لاله‌ها در روستای گرماب (بخش آسارا) از گونه لاله البرز رونمایی شد.

لاله زار کرج، تکه‌ای از بهشت در مرکز ایران کوچک

چهار شب ماندگار برای کرجی ها

شهردار کرج گفت: چهار ویژه برنامه برای روز فرهنگی کرج درنظر گرفته شده بود.

آقای سعیدی گفت: ۲۰ فروردین اولین برنامه با حضور هنرمندان و استقبال مردم برگزار شد.

او می‌گوید: جشن دیگری در باغ لاله‌های شهید چمران برپا شد.

برنامه سوم در پارک هامون مهرشهر و آخرین جشن روز فرهنگی کرج نیز در دهکده تفریحی باغستان میزبان کرجی ها و دوستداران کرج شد.

لاله زار کرج، تکه‌ای از بهشت در مرکز ایران کوچک
آن روی خاموشی لاله‌های کرج
اما لاله های کرج امسال مانند سال های گذشته به شکوفایی نرسید و انتقاداتی را در فضای مجازی به همراه داشت.

معاون خدمات شهری شهرداری کرج گفت: علت عدم رشد کامل لاله های کرج، دیر کاشته شدن آنها است.

آقای رضوانی گفت: ممکن است مدیریت قبلی سیما، منظر و فضای سبز شهرداری از آن جا که شیوع ویروس کرونا مانع از بازشدن درهای جشنواره در سال گذشته شده بود، انتخاب پیمانکار را با تاخیر انجام داده باشد.

معاون خدمات شهری شهرداری کرج گفت: افتتاحیه رسمی باغ لاله های کرج، بیست و یکم فروردین به مناسب روز فرهنگی کرج انجام شد.

به گفته پیمانکار جشنواره لاله ها، پیاز لاله هرساله آبان و آذر کاشته می‌شده اما مسئول سابق مربوطه در دی۱۴۰۰ به فکر قرارداد خرید پیاز لاله افتاده است! عده ای معتقدند که علت این کار پیش بینی نماندن او در مسئولیتش بوده است.

لاله زار کرج، تکه‌ای از بهشت در مرکز ایران کوچک

از برخورد با مقصران تا ورود دستگاه نظارتی

سخنگوی شورای شهر کرج گفت: مدیریت شهری کرج پیش از سال جدید با تبلیغات زیاد، مردم را به بازدید از جشنواره لاله‌های کرج ترغیب کرد ولی متاسفانه جشنواره امسال رنگ و بوی همیشگی را نداشت و بازدیدکنندگان نتوانستند به دلیل شکوفا نشدن لاله‌ها، لذت دوره های قبل را از این رویداد ببرند که از این بابت باید از آنها عذرخواهی کرد.

او می گوید: همه ما می‌دانیم که گیاهان یک نقطه سیر تکامل دارند تا به رویش برسند.

آقای قاسم پور گفت: سال گذشته کاشت پیازهای لاله با تاخیر انجام شد و همین باعث شد، گل‌ها در موعد مقرر شکوفا نشوند؛ معمولا کاشت پیاز لاله در ماه‌های آبان و آذر انجام می شود ولی امسال این اتفاق نیفتاد.

او می گوید: شهردار کرج پس از بررسی دستور دهد تا اگر کوتاهی توسط شخص یا سازمانی انجام شده برخورد جدی شود؛ اکنون نوک پیکان به سمت شورا قرار گرفته و اگر این موضوع را سازمان می‌دانسته که به موقع این لاله‌ها روییده نمی‌شود نباید جشنواره را برگزار و برند این شهر را خدشه دار می‌کرد.

سخنگوی شورای شهر کرج گفت: باید فرصتی برای جبران مافات کسانی که طی روزهای گذشته از این جشنواره بازدید داشتند و لاله ای ندیدند فراهم شود و از دستگاه نظارتی شهرداری کرج درخواست داریم تا شرایطی فراهم شود تا بررسی لازم در خصوص روند برگزاری مزایده جشنواره لاله‌ها، صلاحیت شرکت برنده، نحوه انعقاد قرارداد با پیمانکار و بررسی زمان دقیق پیاز گل‌ها و کیفیت پیازها انجام شود.

او می گوید: از شهردار درخواست داریم تا فرصتی برای جبران خسارت به شهروندان و هم استانی های عزیز بدهیم تا به صورت رایگان از این جشنواره دیدن کنند.

این عضو شورای شهر کرج گفت: از اداره حقوقی شهرداری کرج نیز خواهشمندم اگر تصمیم رایگان کردن جشنواره مخالف مفاد قرارداد است از الان خودتان را آماده کنید که برای یکبار هم که شده مدیریت شهری جلوتر و پیش قدم شود و از حقوق شهرداری و شهروندان دفاع کند که نشود ما شامل ماده ۳۸ شویم و پیمانکار ما را به سمت و سوی پرداخت خسارت بکشاند.

البته شهردار کرج قبل تر گفته بود که اگر هشتاد درصد لاله ها بازنشوند، بازدید از جشنواره را رایگان اعلام می کند.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …