اخبار

فرماندار: هنرمندان صنایع دستی فردیس بیمه می شوند

ابوالفضل اینانلو روز یکشنبه در نشستی با محوریت انعقاد تفاهم نامه همکاری بین ادارات میراث فرهنگی ،صنایع دستی شهرستان و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان استان البرز افزود: تاکنون در این شهرستان حدود ۳۰۰ هنرمند صنایع دستی  در بخش های مختلف شناسایی شده اند که می توانند تحت پوشش  صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان قرار گیرند.

وی توضیح داد: مشاغلی که در حوزه های مختلف مانند رانندگان حمل و نقل عمومی، زنبورداران و کارگران فصلی فعالیت می کنند و فاقد هر گونه بیمه هستند می توانند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

وی ظهار داشت:  با توجه به اختیاراتی که دولت به صندوق بیمه اجتماعی،کشاورزان،روستائیان و عشایر واگذار کرده آمادگی لازم برای بیمه این افراد را دارند و فقط  برای روستا نیست بعضی از مشاغل داخل شهر هم تحت پوشش قرار می گیرد.

اینانلو افزود: در مرحله نخست هنرمندان صنایع دستی بیمه می شوند و در مرحله بعدی سایرافراد که در جامعه هدف قرار دارند بیمه خواهند شد.

وی بیان داشت: صنایع‌دستی نقش مهمی در ایجاد اشتغال و در آمدزایی در نقاط مختلف کشور دارد که  بیشترآنان را بانوان تشکیل می دهند بنابراین توجه به بیمه هنرمندان صنایع‌دستی اهمیت فراوانی دارد از این رو  میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی توجه ویژه‌ای به موضوع بیمه هنرمندان شده است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزی،روستائیان و عشایر استان البرز نیز گفت: این نشست در راستای اجرا تفاهم نامه صندوق با میراث فرهنگی شهرستان فردیس است که بتوانیم با اجرای آن تمامی افرادی که در نشاغل صنایع دستی و هنرهای سنتی و قالیبافان مشغول بکار هستند تحت پوشش این بیمه قرار گیرند.

هادی بشیری افزود: این افراد از طریق مجوز میراث فرهنگی،گرشگری و صنایع دستی فردیس و یا کارت پروانه فعالیت عضو صندوق شوند و از مزایای بلند مدت بیمه مانند بازنشستگی ،کارافتادگی و مستمری بازماندگان بهره مند شوند.

وی اظهار داشت: این افراد می توانند با پرداخت ماهانه ۹۵ هزار تومان عضو صندوق شوند که در طول یک سال یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان برآوردمی شود که ۲ برابر این مبلغ را دولت تحت عنوان کمک دولت به آنها  پرداخت می کند.

وی افزود: در این صندوق یک نفر به عنوان بیمه شده اصلی قرار می گیرد و افراد تحت تکفل می توانند از مزایای برخوردار شوند.

بشیری گفت: در زمان حاضر در فردیس ۲ هزار خانوار در فردیس تحت پوشش بیمه این صندوق قرار گرفتند و به دنبال این هستیم با اجرای این تفاهم نامه تمام افرادی که در این حوزه فعال هستند و بیمه اجتماعی ندارند بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی بتوانند از مزایای تامین اجتماعی برخوردار شوند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فردیس نیز گفت: اکنون ۳۰۰ هنرمند صنایع دستی و ۱۰ دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری در این شهرستان فعالیت می کنند.

احد گرشاسبی افزود: امیدوارم اعضای خانواده هنرمندان صنایع دستی و فعالان حوزه گردشگری فردیس تحت پوشش صندوق قرار گیرند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا