طرح مجلس برای حمایت از زنجیره تولید فولاد/ ایران توانایی تولید فولاد تا ۷۵ میلیون تن را دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، حجت‌الاسلام والمسلمین ‌سیدجواد حسینی کیا ظهر امروز در بازدید از یک واحد تولیدی ساخت تجهیزات صنایع معدنی و فولادی به روش کوره تونلی در ماهدشت کرج اظهار داشت: تولید فولاد در کشور روند افزایشی دارد.

وی افزود:افزایش تولید فولاد در کشور قابلیت رسیدن به 75 میلیون تن در سال را دارد.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تولید آهن اسفنجی می تواند برای کشور ارزش افزوده مناسبی داشته باشد ، بیان کرد: تولید آهن اسنفجی در این واحد صنعتی می تواند محرکی برای  واحدهای تولیدی دیگری بوده و تولید آنها را بالا برد.

‌حسینی کیا با بیان اینکه  منابع آهن و دیگر مواد معدنی در حال کاهش است و باید برای تامین این مواد راهکار جایگزین ارائه شود، تصریح کرد: در حوزه معدنی در حال حاضر در ایران تا عمق 500 متر اکتشاف انجام شده و باید برای اکتشاف در اعماق 1000 مترربرنامه ریزی کنیم ، در شرکت گل گهر این اکتشاف انجام شده است.

وی با اشاره به لزوم جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی تصریح کرد:  در مجلس به دنبال اعمال معافیت برای تولید زنجیره فولاد هستیم و تلاش می کنم مشوق های برای جلوگیری از فروش مواد خام ارائه کنیم.

 نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در توضیح این طرح بیان داشت: در واقع سنگ آهن و ابتدای زنجیره ای که در بخش هایی مانند فولاد وجود دارد معافیت مالیاتی دارند و برخی همان را صادر می کنند.

وی با اشاره به اینکه باید به سمت اعمال معافیت برای  تکمیل زنجیره تولید در فولاد برویم ، ادامه داد: اقدامات لازم برای  این طرح از سوی مجلس شورای اسلامی در حال انجام است‌

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  فولاد تولیدی کشورمان همیشه بازار خوب و جاذبی بوده و به سمت صادرات در حال حرکت است و  به دلیل نیاز به آب در صنایع فولادی  اقداماتی از جمله انتقال آب از خلیج فارس به سمت کرمان با سرمایه گذاری  صنایع در دست اقدام بوده و مراحل آن در حال انجام است.

حسینی کیا افزود: از سوی دیگر تکنولوژی‌های جدیدی برای برگرداندن بخشی از آب به چرخه تولید در صنایع در دستور کار قرار دارد تا آب مورد نیاز این بخش تامین شود.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حمایت از بخش خصوصی، گفت: حمایت از تولید و بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد.

مهدی کلبی خانی مدیرعامل شرکت تولید کننده آهن اسفنجی با اشاره به تولید محصول جدید تولیدی در این واحد اظهار داشت:  جدیدترین پروژه در این شرکت با روش کوره تونلی وبا ظرفیت 140 هزار تن در سال و با چهار کوره در حال تولید است.

وی افزود: این کار از سال 96 در ایران در حال اجرا است  از روش‌های کوره های دوار نیز در ظرفیت‌های مختلف استفاده می شود. 

 وی ادامه داد: هر خط این کوره با ظرفیت 35 هزار تن در سال به تولید آهن اسفنجی می پردازد. 

وی در توضیح آهن اسفنجی گفت: آهن اسفنجی با استفاده از مواد اولیه در مجاورت گازهای احیا کننده ایجاد می‌شود که به عنوان مواد اولیه در زنجیره صنعت فولاد قابل استفاده است و در این روش محصول بسیار با کیفیتی ایجاد می‌شود. 

وی با اشاره به کمبود قراضه آهن به عنوان مواد اولیه صنعت فولاد درایران و دیگر کشورها گفت: این محصول می تواند جایگزین قراضه آهن باشد، در حال حاضر بسیاری از شرکت‌هایی که موفق به تأمین مواد اولیه نشده اند در حال تعطیلی هستند و اینکار می‌تواند برای جلوگیری از تعطیلی کارگاه‌ها و اشتغال‌آفرینی سودمند باشد. 

وی با اشاره به اینکه با راه اندازی 4 کوره حدود 700 نفر به طور غیر مستقیم مشغول به کار می‌شوند ،افزود: در پروژه آخر 90 درصد تجهیزات و ماشین آلات را با استفاده از مهندسی معکوس بومی سازی کردیم که در حال نصب و راه اندازی است. 

وی ادامه داد: با اینکار از  خروج ارز حاصل از واردات تجهیزات جلوگیری شده و به اشتغال و همچنین صادرات محصول آهن اسفنجی منتهی می‌شود. کشورهایی مانند ترکیه صد درصد وارد کننده قراضه آهن هستند و با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه است بنابراین تولید این محصول و صادر کردن تکنولوژی این محصول به ترکیه می تواند به ارزآوری منتهی شود.

کلبی خانی با اشاره به استفاده از مواد بازیافتی صنعت فولاد در تولید این محصول تصریح کرد: مواد دور ریز شرکت‌های صنعتی مانند پوسته‌های اکسیدی، لجن‌های احیا  می‌تواند به چرخه به صنعت فولاد برگردد. 

وی ادامه داد: موضوع دیگر در کوره‌های تونلی این است که در این روش یک سوم دیگر روش های تولید آهن اسفنجی، آب مصرف می‌شود و با توجه به خشک بودن کشور می تواند صرفه‌جویی خوبی در این زمینه باشد.

انتهای پیام/ش

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …