چهارشنبه , 27 تیر 1403

صالحیه، تالابی که آب ندارد

بی آبی، نفس‌های تنها تالاب مرکز کشور را به شماره انداخت.

صالحیه، تالابی که آب نداردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز، رئیس محیط زیست شهرستان نظرآباد گفت: با خشکسالی تالاب صالحیه با دو فاجعه روبه رو هستیم، یکی زاد و ولد پرندگان که در فصل فرودین و اردیبهشت رخ می‌دهد که ضربه شدیدی وارد می‌کند و از طرفی، تالاب مرکز کانون ریزگرد است و در صورت عدم تخصیص این ریزگرد‌ها مشکلات بعدی رابه دنبال خواهد داشت.

به گفته درخشان: وسعت تالاب صالحیه با احتساب باتلاق‌های اطراف آن ۱۰ هزار هکتار است و آب مورد نیاز تالاب از چند رودخانه از جمله زیاران در طالقان، کردان در غربی‌ترین قسمت صالحیه، ابهر رود از سمت زنجان تامین می‌شود.

این تالاب در فصل گرما به دلیل بارش کم و نیاز کشاورزان منطقه به آب، بسیار کم‌آب و خشک می‌شود. میزان بارندگی سالانه در تالاب صالحیه به ۲۲۰ میلی متر می‌رسد.

خشکسالی تالاب صالحیه استان البرز، تهدیدی مشابه تهدید دریاچه ارومیه را به دنبال دارد که اگر خشک شود هزاران تن نمک با یک وزش باد مزارع اطراف را نابود و میلیون‌ها ریزگرد به ریه شهر‌های اطراف تزریق خواهد شد.

زیستگاه‌های تالاب صالحیه بسیار متنوع است و عمده زیستگاه این تالاب را پرندگان تشکیل می‌دهند، در تالاب صالحیه ۱۲۰ گونه پرنده وجود دارد و همچنین این تالاب محل مهاجرت بسیاری از گونه‌های پرندگان مهاجر است.

از انواع پرندگان موجود در تالاب می‌توان به درنای خاکستری، غاز خاکستری، اردک سبز، تنجه، آنقوت، اگرت، حواصیل، فلامینگو، لک لک سیاه و پلیکان اشاره کرد.

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …