شنبه , 12 اسفند 1402

سمفونی آب و صخره در بکرترین آبشارهای ناشناخته اصفهان؛ عیدی طبیعت به مسافران نوروزی+تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، در استان اصفهان آبشارهای بی‌نظیری وجود دارد که سر زدن به آن‌‌ها در دل طبیعت در این روزهای بهاری لذتی دوچندان دارد، از آنجایی که آبشار سمیرم از قدیم‌الایام زبان‌زد عام و خاص بوده و سایر آبشارهای این استان را معرفی می‌کنیم.

صدای آبشار و فروریختنش بر پهنای طبیعت صدای جریان زندگی و قلب تپنده‌ای است که هر بار جاری و ساری بودن زندگی و آهنگ طبیعت را گوشزد می‌کند اگر چه این ریزش‌، بوسه آب بر روی پهنای خاک است.

هوای خنک و رقص چمنزارها در دشت و دامنه‌ی کوه و آب زلالی که در بهار گرداگرد هم جوشش کرده و در قالب یک آبشار خودی نشان می‌دهد تا بهانه‌ای باشد برای افرادی که قصد دارند بار سفر خود را بسته و به طبیعت پناه ببرند، در این میان سر زدن به آبشارها و شندین صدای طبیعت لطف دیگری دارد و اگر این آبشار ها از نوع گمنام باشد چه بهتر زیرا حس کنجکاوی هر شخصی را بر می‌انگیزد.

آبشار “کرد علیا” میزبان عاشقان طبیعت

آبشارهایی که نام آن‌ها بسیار کمتر به گوشمان خورده و در همین نزدیکی‌های شهر اصفهان قرار دارند. یکی از آن‌ها آبشار “کرد علیا” است که در شهرستان تیران و کرون واقع شده است. شهرستان تیران و کرون یکی از قدیمی‌ترین شهرستان‌های اصفهان بوده که قدمت آن را می‌توان از روی سنگ نگاره‌های 6000 ساله در اطراف شهرستان تیران و کرون تشخیص داد.

آبشاری کم‌نظیر و ناشناخته در در 95 کیلومتری غرب اصفهان و شمال روستای کرد علیا واقع است.

آبشار “کرد علیا” در ارتفاعات دالانکوه از آب شدن چال‌برف‌های دالانکوه جریان می‌یابد و به دامان طبیعت نثار می‌شود.

اگر چه در اطراف روستای کردعلیا چشمه سارهای زیبایی وجود دارد که در هر فصل میزبان عاشقان طبیعت بوده است اما این آبشار از نقاط گردشگری روستای کرد علیا بی نظیر است؛ در سال‌های پرباران دارای ارتفاع ریزش آب در حدود 90 متر است.

آبشار پشندگان در دل دره‌ای عمیق

آبشار پشندگان نیز از دیگر آبشارهای ناشناخته اصفهان است که در میان صخره‌های کوهستان دلربائی می‌کند، این آبشار در 75 کیلومتری جنوب فریدون‌شهر در پائین دست روستای پشندگان واقع در دهستان پشتکوه شهرستان فریدون‌شهردر دل دره‌ای عمیق در میان ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس مرکزی قرار دارد.

از آنجابی که فریدون‌شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی سالانه دارای بارش‌های جوی فراوانی است چشمه‌سارهای بسیاری در این شهرستان زیبا به چشم می‌خورد و با توجه بارش‌ها اطراف این منطقه در بهار سرسبزی و زیبایی منحصر به فردی دارد.

ارتفاع آبشار پشندگان حدود 45 متر است جالب اینکه مجاور آبشار با جاده اصلی منتهی به پشت کوه سوم بوده و دسترسی بسیار خوبی برای مسافرت و بازدید از این آبشار وجود دارد. جنگل‌های زیبای بلوط، بنه و زالزالک کوهی در کوه‌های اطراف این آبشار زیبایی آن را چند برابر کرده است، فضای حاکم در منطقه طبیعتی بکر به شما هدیه می‌دهد.

دسترسی به این آبشار از طریق اصفهان، داران، سه راهی فریدونشهر، جاده فریدونشهر به سیبک، جاده قلعه سرخ، میدانک اول و دوم، جاده پشتکوه موگویی به پشندگان امکان‌پذیر است.

آبشار نوغان در کنار پل تاریخی نوغان

آبشار نوغان هم از آن آبشارهای ناشناخته استان اصفهان است که در بوئین و میاندشت واقع است. در فاصله 48 کیلومتری غرب از مرکز شهرستان بوئین و میاندشت پل تاریخی معروف به پل نوغان وجود دارد, در امتداد این رودخانه به سمت شمال آبشار نوغان وجود دارد که به همراه بیشه زارهای وسیع و زیبا گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.

این آبشار در مسیر رودخانه قم رود و یا اناربار رودخانه قم رود یا انار بار از سراب آغچه سرچشمه گرفته و پس ازعبور از دره ها و تپه ماهورها و ارتفاعات از روستا های پایین دست گذشته و در مسیر خود بیشه زار هایی بسیار زیبا به وجود آورده که با آب و هوای مطبوع و دل‌پذیر، چشم‌اندازهای زیبا و محیطی مناسب برای تفریح گردشگران در فصل بهار و تابستان را فراهم کرده است.

گزارش از نگین فروغی

انتهای پیام/

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …