به همت محققان پژوهشگاه مواد و انرژی ایران در البرز

لعاب شیشه سرامیکی ضدسایش بر روی فولاد برای اولین بار بر اساس روش ریخته‌گری دوغابی لعاب نانو آلومینیادار در البرز ساخته شد.

ساخت لعاب نانو آلومینیادار با کاربرد گسترده صنعتیبه گزارش آدینه کرج آیدا فائقی‌نیا عضو هیات علمی پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد و انرژی افزود: این لعاب در صنایع پتروشیمی، خطوط لوله‌های فاضلاب، پمپ های گاز، قالب‌های پرس شیشه، صنایع توربین و امثال آنها کاربرد دارد.

آیدا فائقی نیا با اشاره  به اینکه پروژه لعاب شیشه‌سرامیکی ضدسایش روی فولاد، با این روش ساخت،  برای اولین بار صورت گرفته است و بسیار ارزان قیمت می‌باشد، افزود: پیش از این، این پروژه به روش پلاسما اسپری و با آلومینای در ابعاد میکرونی ساخته شده بود.

وی اضافه کرد: پروژه لعاب شیشه سرامیکی با روش ریخته گری دوغابی مشابه خارجی ندارد و در مرحله تجازی سازی است.

این پژوهشگر افزود: انامول‌ها یا لعاب فلزهای شیشه‌ سرامیکی اخیرا در حوزه پوشش‌های پیشرفته که خواص فیزیکی قابل قبولی از لحاظ صنعتی دارند، مطرح شده است.

وی توضیح داد که این پوشش‌ها از نظر خواص فیزیکی حدواسط بین پوشش‌های سخت و گران‌قیمت سرامیکی نظیر کاربیدها و لعاب‌های سنتی شیشه‌ای هستند.

به گفته وی انامل‌های شیشه‌سرامیکی اگر چه محدوده دمایی کارکردشان پایین است اما به لحاظ مقاومت به خوردگی در برابر اسید و مقاومت به اکسیداسیون، قابل رقابت با پوشش‌های آلیاژی می‌باشند.

فائقی‌نیا ضمن تشریح روند انجام این پروژه، گفت: در این تحقیق سعی شده از تلفیق خاصیت ضدسایشی آلومینا و خاصیت پوشانندگی قوی شیشه‌سرامیک روی فولاد، خواص منحصر به فردی از لحاظ سایشی ایجاد شود که در این تحقیق، خاصیت سایشی فولاد تا ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: در این شیشه سرامیک از یک سو پوششی کاملاً متراکم و بدون تخلخل را روی فولاد ایجاد می‌کند و از سوی دیگر با پخش ذرات نانو آلومینا در زمینه شیشه‌ای، خاصیت ضدخراش و خش انامول نیز افزایش می‌یابد.

گفتنی است، نتایج این تحقیق در مرکز ثبت اختراع، ثبت و در مجله ISI/ Ceramic International در سال ۲۰۱۸ به چاپ رسیده است.

اخبار کرج

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی