دوشنبه , 31 اردیبهشت 1403

حدود ۴۰ هزار معلول زیر پوشش بهزیستی البرز هستند

به گزارش خبرنگار مهر، وجیهه محمدی فلاح صبح شنبه به مناسبت روز جهانی نابینایان در جمع خبرنگاران با اشاره به شعار امسال برای این روز اظهار کرد: شعار امسال از سوی بهزیستی کشور «اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان نوید بخش حضور اجتماعی نابینایان» نامگذاری شده است.

وی افزود: در استان البرز حدود ۴۰ هزار نفر معلول تحت پوشش بهزیستی هستند که از این تعداد ۳ هزار و ۳۰۰ نفر را افراد کم بینا و نابینا تشکیل می‌دهند.

وی بیان داشت: این افراد خدماتی همچون هزینه صد درصدی دانشجویی و دانش آموزی، مستمری ماهانه، اعطای وام‌های اشتغالزایی و خوداشتغالی، تهیه کامپیوتر مخصوص نابینایان، کمک هزینه تهیه مسکن و هزینه درمان و سایر خدمات درمانی و لوازم توانبخشی از سوی بهزیستی دریافت می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان البرز افزود: ایجاد بستری مناسب برای یادگیری، مناسب سازی اماکن و معابر عمومی، شکوفا کردن توانایی‌ها، استقلال فرد در تحصیل، کار و پژوهش و سرانجام مشارکت روشندلان در پیشرفت کشور اهداف بلندی هستند که برای آنان متصور هستیم.

وی یادآور شد: روشندلان عزیز مانند همه شهروندان برای فعالیت اجتماعی خود نیازمند امکانات هستند، این مساله در کشورهای پیشرفته به عنوان یک اصل دیده می‌شود که در کشور ما این وضعیت نیازمند توجه بیشتری است.

محمدی فلاح گفت: سازمان بهزیستی به عنوان متولی پیگیری حقوق افراد دارای آسیب بینایی همواره تمام تلاش خود جهت رایزنی با دستگاه‌های اجرایی و نهادهای نظارتی جهت طرح مسائل نابینایان و پیگیری خواسته‌های آنان را به عمل می‌آورد اما بدون شک عزم ملی برای ساختن زندگی بهتر برای این افراد مستلزم همکاری تمام بخش‌های جامعه و اجرای صحیح قانون عصای سفید و قانون حمایت از افراد دارای معلولیت است.

وی افزود: برای پیشگیری از اختلالات بینایی، توجه به آمبلیوپی به عنوان یکی از اولویت‌های برنامه‌های پیشگیری مورد توجه خاص می‌باشد بیماری تنبلی چشم یک اختلال اکتسابی بینایی یکطرفه و گاه دوطرفه است که پس از رفع هر گونه عیب انکساری و یا ضایعه ارگانیک در چشم برطرف نشده و کماکان باقی می‌ماند.

وی افزود: بهترین سن برای تشخیص و درمان این بیماری قبل از پنج سالگی است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۰ هزار کودک در این استان در اجرای طرح بینایی‌سنجی غربالگری شدند.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۱۰۳ هزار و ۴۵۲ کودک تحت غربالگری بینایی قرار گرفتند و طی اجرای این برنامه با انجام غربالگری بینایی، اختلالات بینایی کودکان مشخص می‌شود و مداخلات لازم درمانی و کمک هزینه‌های درمانی برای افراد بی بضاعت توسط بهزیستی انجام می‌شود.

پیشنهاد ما به شما

لیزر الکساندرایت کندلا

کندلا یک تکنولوژی است که برای کاهش و زدودن موهای زائد از بدن و صورت …