حجت الاسلام رییسی: تبعیض و بی عدالتی در کشور پسندیده نیست

حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی روز یکشنبه در برنامه تلویزیونی از شبکه استانی صدا و سیمای البرز با اشاره به انتخابات پیش روی افزود: در یک مقطع بسیار مهم تاریخی قرار گرفته ایم، ملت ایران و خانواد ه های البرزی در این مقطع نیازمند حضور جدی در صحنه انتخابات دارد، نگویید که دیگران رای می دهند! بلکه هر کسی تلاش کند تا ۱۰ یا ۲۰ نفر از افرادی که نزدیکش هستند را به شرکت در انتخابات ترغیب کند.

وی اضافه کرد: شرکت در انتخابات اول راه است، بدین معنا که باید با کمک یکدیگر کشور را بسازیم و با کمک یکدیگر کاری که ۴۰ سال انجام شده خوب بوده و از سوی دیگر در کارهای بسیاری عقب هستیم که یکی از جاهایی که عقب هستیم اجرای عدالت است و مردم اجرای عدالت را می خواهند.

رییسی گفت: تبعیض، فقر و فساد به هیچ عنوان نباید در هیچ کجای این کشور پسندیده شود و در هر جایی که دیده شد بایستی به عنوان یک لکه نامناسبی برای چهره زیبای کشورمان تلقی شود.

وی با بیان اینکه فقر ناپسند است اظهار داشت: مردم بارها بیان کرده اند که با نداشتن خواهند ساخت اما با تبعیض نمی سازند، ظرفیت های کشور بایستی به صورت عادلانه بین همه نیازها و نیازمندی هایی که وجود دارد تقسیم و جوانان باید این احساس را داشته باشند که زمینه کار برای آنها وجود دارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در استانی مانند البرز چرا باید شاهد بیکاری باشیم، به طور قطع این ظرفیت وجود دارد که این بیکاری را تبدیل به اشتغال کرده و از سوی دیگر با توجه به اینکه دغدغه مسکن که امروز یکی از علل اصلی  کاهش ازدواج است را می توان مرتفع کرد، تمام این مسایل راهکار دارد البته نه راهکارهای دست نیافتنی که تنها به عنوان یک شعار و خواسته مطرح شوند بلکه به صورت کامل دست یافتنی است.

رییسی ادامه داد: در استانی مانند البرز زمین کم نداریم تنها نیازمند یک برنامه ریزی است که بخشی از هزینه و سبد خانواده ها که ۵۰ درصد هزینه آنها را در بر می گیرد می توان به ۳۰ درصد کاهش داد، مسکن را نیز امروز با زمینی که در محدوده شهرها کم نیست با توجه به اینکه کدام شهر ما است که امروز در محدوده آن اراضی وجود نداشته باشد که در اختیار سازمان ها و ادارات مختلفی است که در آنجا این اراضی را فریز کرده که این اراضی باید آزاد سازی و برنامه ریزی  و در اختیار نیازمندان قرار بگیرد.

وی گفت: دهک های پایین می توانند از این اراضی به صورت رایگان استفاده کنند و برای دیگران نیز با تقسیط و تسهیلات می توان به آنها مساعدت کرد و مسکن سازی به عنوان صنعت پیشرانی که بسیاری از صنایع را همراه خود فعال خواهد کرد راه بیاندازند و امکان آن در کشور به صورت کامل وجود دارد.

رییسی ادامه داد: در همین استان البرز چندین واحد صنعتی غیر فعال و تعطیل شده داشته ایم، بدین معنی است که ما زیر ساخت های آن را داریم پس چرا تعطیل شده، مواد اولیه ندارد؟ بسیاری از صنایع در کشور هستند که تحریم ها بر روی آنها بسیار تاثیر گذاشته اما جوانان عزیز ما متوقف نشده اند و خنثی سازی تحریم ها را دنبال کرده و توانسته اند که چرخ های حرکت آن صنعت را مانند صنایع نظامی، هسته ای و بسیاری از صنایع پتروشیمی راه بیاندازند.

وی گفت: ما چرا باید متوقف شویم به این دلیل که در فلان مکان یا فلان کارخانه مشکل دارد و یا تحت تملک بانک قرار گرفته است، در همین استان البرز برخی از واحدهای صنعتی آن تعطیل و نیمه تعطیل شده اند که هیچ وجه ای ندارد، زیر ساخت های آن موجود و قابل راه اندازی است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: شما عزیز البرزی و عزیزی که از شهرستان و استان خودتان به این استان آمده اید و یا از قدیم در آن ساکن هستید امکان اینکه این استان را بتوان در کشاورزی و صنعتی و هم یک استان بالنده ای که در کنار تهران قرار دارد اما تمام مزایای تهران را برای خودش داشته باشد و در عین حال نواقصی که سبب رنج مردم این استان نیز بوجود بیاید در کنارش نباشد.

رییسی ادامه داد: امیدواریم که خداوند متعال هم به ما و هم به شما عزیزان یاری رساند تا به کمک یکدیگر وضعیت و شرایطی را رقم بزنیم که رضای خدا است، چرا که روح مطهرشهدای عالیقدر از ما این را خواسته اند یعنی زندگی با رفاه مردم، یعنی یک خانواده مشکل ازدواج، اشتغال، مسکن، کسب و کار فرزندانش برایش دغدغه ای ایجاد نکند که تمام این موارد با کمک خداوند متعال و حضور مردم در دست یافتنی است.

وی با بیان اینکه امیدواریم که با مدد الهی وضعیت و شرایط متفاوت شود گفت: خداوند بزرگانی که در البرز نقش آفرین بودند را رحمت کند، آیت الله طالقانی را که بزرگی بودند در این استان که طالقان جزیی از البرز است، البته ساکن آنجا نبودند ولی چهره مجاهد و انقلابی که همواره نامش در این کشور باقی است.

رییسی گفت: خداوند رحمت کند آقایان مدرسی ها را که از یزدی هایی بودند که به استان آمدند اما بسیار مردمان خوب و اثرگذاری بودند و خداوند سرداران شهید در این استان و تمام کسانی را که در این استان نقش آفرین بودند بویژه مرحوم آقای سلطانی که نماینده مردم بود و همچنان به عنوان یک چهره خدمتگذار در ذهن مردم این استان مانده رحمت نماید.

وی با بیان اینکه امیدوارم خداوند به ما توفیق بدهد که بتوانیم وظیفه مان را نسبت به مردم انجام بدهیم تصریح کرد: این توفیق را داشته ام که سال های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی ماموریتی ۲ الی سه ساله در شهرستان کرج داشته ام، البرز نزدیک ترین استان به تهران و بسیاری از مسایل تهران به سمت البرز سرریز و شاید بتوان به جرات گفت که استانی مهاجر پذیرتر از البرز در کشور نداریم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: حاشیه تهران در واقع حاشیه جا افتاده در حاشیه  استان تهران را می توان گفت که استان البرز است که شهرک های بسیار زیادی دارد.

رییسی گفت: در زمانی که در این استان خدمت و به عنوان دادستان ماموریت داشته و در خدمت مردم این استان بودم درآن زمان  شاید ۳۰ شهرک در اطراف کرج بود که امروز با توسعه هایی که پیدا کرده به طور طبع این میزان از لحاظ کمی و کیفی افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه جمعیت البرز بسیار متکثر و متنوعی است افزود: اقوام و گویش های مختلف و برخی از این استان به ایران کوچک تعبیر می کنند که درست نیز هست.

رییسی با بیان اینکه این استان ظرفیت های بسیاری دارد خاطر نشان کرد: البرز از ظرفیت های صنعتی و کشاورزی بسیاری برخوردار است و از سوی دیگر زمین حاصلخیز، هوای مناسب که البته مشکلات آب و هوایی و مسایلی که محیط زیست را تهدید می کند، نیز بنده به آنها اشاره خواهم کرد اما جایی است که از نظر کشاورزی سرزمین حاصلخیز دارد و بخش هایی از این استان فعال در حوزه کشاورزی است که می بایست در یک آمایش دقیق سرزمینی بخش های کشاورزی، محصولات و کار کشاورزی را بتوان تبدیل به یک زنجیره کامل کرد.

وی ادامه داد: این در حالی است که این اقدام در بسیاری از جاهای کشور ضرورت دارد از جمله در البرز، شاید در این استان زودتر از جاهای دیگر به نتیجه برسد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: نسبت واحدهای صنعتی که واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ داریم که واحدهای صنعتی کوچک باید یک ساماندهی سریعی نسبت به آنها صورت بگیرد نسبت به واحدهای صنعتی بزرگ که باید به روز شدن اش با تکنولوژی و فناوری های نو به روز شود.

رییسی افزود: مساله بعدی این است که ما بایستی هم نسبت به حوزه کشاورزی و هم نسبت به حوزه صنعتی تمام اقدامات مان بر یک برنامه مدوم مبتنی باشد که خواست این منطقه است که این برنامه بتواند چشم انداز روشنی را تعریف و گام هایی که در توسعه کشاورزی و صنعتی با نگاه به حفظ محیط زیست می توان برداشت را نیز مشخص کند.

وی ادامه داد: طبق قانون اساسی هر توسعه صنعتی فرع بر حفظ محیط زیست است، محیط زیست مساله اول ما است و تحت هیچ شرایطی نباید خدشه ای بر آن وارد شود چرا که حیات، سلامتی و زندگی مردم است، زندگی و سلامتی مردم مساله مهمی می باشد، لذا توسعه صنعتی باید همراه با حفظ محیط زیست و مقررات زیست محیطی باشد و این نکته بسیار مهمی است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسایل سیاسی – اجتماعی البرز گفت: این استان در این حوزه مسایل مهمی دارد بویژه در مسایل اجتماعی که باید به صورت دقیق آسیب های اجتماعی در البرز به صورت خاص شناسایی شود.

وی افزود: در ۴۰ سال قبل که بنده در سنین ۱۹ الی ۲۰ سالگی بودم که مسوولیت مهمی را با اعتمادی که امام (ره) بزرگوارمان به جوانان داشتند در آن دوران نه بنده و بسیاری از مسوولان در آن زمان در همین سنین بودند با آن شور جوانی، روحیه انقلابی، توجه به مردم و مسایل مردم شب و روز نمی شناختیم و برای کار، تلاش و فعالیت در شهرستان کرج و یا استان البرز برای اینکه کار پیشرفت کند خودمان را نمی دیدیم و آنچه که می دیدیم کار بود، کار بود، تلاش و پیگیری مسایل مردم بود.

رییسی تصریح کرد: ساختارها نیز در آن زمان ساختارهای کاملی نبود به عنوان مثال در مجموعه ای که ما فعالیت داشتیم با تعداد کمی از نیروهای انسانی کار می کردیم اما افزایش بهره وری داشتیم و دوستان حسابی کار می کردند.

وی با بیان اینکه به صورت خاص در خصوص البرز می گویم اظهار داشت: یک بازنگاهی باید در سازمان های اداری  این استان باشد و عملکردش با نیاز این استان متناسب شود، نیاز استان نیاز خاصی است، شما می دانید که اگر کارکرد دستگاه های اداری کارکردی متناسب با نیاز باشد و عملکردها  بتواند پاسخگوی مردم باشد به روز و حتی پیشتاز نسبت به خیلی از کارها باشد به نظر بنده وضعیت در استان به طور قطع متفاوت خواهد بود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما یک برنامه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی استان داریم و گام هایی که در این رابطه باید برداشته و اینکه چه گام هایی است بعد از نهایی شدن برنامه که جدا از برنامه کل کشور نیست و در واقع یک برشی است به لحاظ اقلیمی و منطقه ای چرا که مساله البرز را داریم و این بایستی با مسایل تهران به یک شکل با هم دیده شود.

وی ادامه داد: بعد از آن متناسب با این برنامه که در ارتباط با البرز است بایستی سازمانها و ادارات یا سازوکارهای اجرای این برنامه را متناسب سازی با این برنامه کنیم.

رییسی با بیان اینکه مردم البرز فرهیخته هستند گفت: بسیاری از فرهیختگانی که در تهران در حوزه های دانشگاهی، علمی، صنعتی و حوزه های ستادی مشغول به کار هستند محل اسکان آنها در شهرستان کرج و البرز است و به این جهت این استان بسیار مهم است.

وی ادامه داد: هم به لحاظ مهاجر پذیری، حاشیه نشینی و مشکلاتی که این استان به آن مبتلا  است که بنده به مسایل حاشیه نشینی البرز آشنا هستم و چگونه از استان های مختلف کشور مردمی در حاشیه این شهر سکنی گزیده اند و امروز با مشکلاتی مواجه هستند.

رییسی اضافه کرد: یک بحث اساسی وجود دارد که چرا حاشیه نشینی؟ جواب این سوال این است که حاشیه نشینی از چه افرادی تشکیل شده از افرادی که به نحوی روستا به عنوان یک کارخانه بزرگ تولیدی از آن کار بایسته خود افتاده، حمایتی از کشاورزی اش نمی شود، خرید کالا و محصول کشاورزی تضمین نمی شود و حمایت تسهیلات بانکی و پژوهشی از آن صورت نمی گیرد، کار کشاورز قابل پیش بینی نیست و گاهی کشاورزی اش بر روی دستش می ماند و گاهی در بازار آن محصول اش کم می آید.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: بدین معنی است که کشاورز کار غیر قابل پیش بینی دارد، آقایان و بانوان از مشکلات جدی اقتصادی ما این است که برای مردم زندگی،خرید و فروش شان قابل پیش بینی نباشد، بدین معنی که بخواهد جنسی خریداری و یا بفروشند  نمی داند که بخرند، بفروشند این هفته یا هفته آینده بخرند و یا بفروشند.

رییسی با بیان اینکه تولید کننده نمی داند که کالایی که تولید می کند در بازار چگونه عرضه خواهد شد تاکید کرد: ما نباید زندگی مردم و وضعیت فعلی که دولت درست کرده و برخی از سوء مدیریت هایی که در گوشه و کنار صورت می گیرد این است که زندگی مردم در بسیاری از شرایط غیر قابل پیش بینی است، ما باید ثبات را در بازار حاکم کرده و دستوراتی که هر لحظه تکانه ای در بازار، اقتصاد و سفره های مردم ایجاد می کند اینها را به ثبات تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: کالاهای اساسی مورد نیاز مردم امکان اینکه ما بتوانیم رابطه اش را با بیرون قطع کرده و بتوانیم در داخل تولید کنیم و این مساله یک ادعا نیست، می دانید که اراضی کشاورزی در ایران اسلامی اراضی بسیار حاصلخیزی است و پاسخ بسیار زیادی به نهاده های دامی را می تواند با برنامه ریزی بدهد که این برنامه ریزی نشده چرا که اگر صورت می گرفت ما امروز برای نهاده دامی ۷۰ درصد خوراک دام و طیور ما به خارج از کشور متصل نبود و سفره های مردم نیز به آن اتصال نداشت و اینقدر سفره مردم دچار مشکل نمی شد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در سطح کلان برای این مسایل برنامه داریم بیان داشت: با کمک شما عزیز تحصیلکرده در مجموعه های علمی، با شما عزیزان فرهیخته و صاحب نظر برای تمام این موارد برنامه ریزی شده و پیگیری خواهد شد.

رییسی گفت: به نسبت خاص استان البرز می گوییم که آمایش سرزمینی، برنامه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، سازمان ها و دستگاه های متناسب که البته متناسب بدین معنی نیست که اداره کلی نباشد بلکه اداره کلی متناسب با اجرای این برنامه باشد، با توجه به اینکه متناسب سازی ضرورت دارد اینکه اداره کل برنامه اش بایستی ماموریت اش متناسب با آنچه که مردم استان البرز نیاز دارند مورد بررسی قرار بگیرد.

وی افزود: در خصوص حاشیه نشینی نکته ای که بنده دارم نخست مساله کلان است و اینکه چه اقدامی انجام بدهیم تا حاشیه نشینی در شهرها کمتر داشته باشیم که این باز یک موضوع کلان کشوری است که به دلیل مشکلات کشاورزی روستاها، روستاها را بی رمق کردیم و روستانشینان و تولید کنندگانی که هر زن و مردی خود یک مولد هستند آمدند در شهرهایی مانند البرز حاشیه نشین شدند که مشکلات مسکن، اسکان، آب، برق و گاز و مسایلی از این قبیل دارند.

وی ادامه داد: حال که این افراد از روستاها آمده و ساکن شدند، نخستین کاری که ما می بایست انجام بدهیم این است که باید جاذبه روستاها را افزایش و اقتصاد روستا راه بیافتد چرا که اگر اقتصاد روستا راه بیافتد مردم خودشان بیشتر مایل هستند که در روستاها که مراکز بزرگی برای تولید است حضور یابند ولی به هر دلیلی اگر این کار نشد و یا تمایلی برای رفتن نداشتند ما باید در ارتباط با سامان دادن حاشیه نشینی اطراف شهرها باید اقدامی جدی انجام بدهیم.

رییسی تصریح کرد: وضعیت این عزیزان ما که خانواده های بسیار محترمی هستند و در حاشیه شهرها اسکان یافته اند مشکلات شان بایستی از نظر معیشت، کسب و کار و زندگی حل شود.

وی با بیان اینکه بی اطلاع نسبت به مسایل حاشیه نشینی در البرز بی اطلاع نیستم اظهار داشت:  در خصوص مسایل زیست محیطی یک ساز و کار در این استان نیاز داریم که به یک شکلی که در قزوین نیز باشد اما در البرز بسیار مهم است چرا که تراکم جمعیت در این استان به شکل خاص و حادی داریم.

رییسی با بیان اینکه مسایل محیطی این استان خاص است خاطرنشان کرد: برداشت بنده این است که تنها با یک کارگروه نمی توان بلکه یک ساز و کار جدی مسایل زیست محیطی البرز می خواهد که جزء برنامه کاری ما است و به طور قطع در این رابطه باید پیگیری های لازم انجام شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه به واحدهای تولیدی در استان البرز اشاره و گفت: برخی از واحدهای تولیدی در این استان با وجود اینکه گاز در همه جا توسعه داشته اینجا با گاز کار نمی کنند که خود این  مشکلات زیست محیطی و مسایل دیگر ایجاد کرده که بایستی انجام بگیرد.

رییسی با بیان اینکه صنایع بزرگ در این استان باید نوسازی شوند افزود: این صنایع بایستی به تکنولوژی های روز مجهز شوند، به خصوص با این کارهای دانش بنیانی که در حال انجام است این اقدام باید صورت بگیرد.

وی با اشاره به تراکم جمعیتی در البرز گفت: مترو وجود دارد اما به عقیده بنده این خطوط کافی نیست برای نقل و انتقال که باید توسعه کمی و کیفی پیدا کند، نقل و انتقال به تهران باید تا حدودی سهل شود مردم در زحمت هستند با اینکه امکاناتی در مترو و اتوبان فراهم شده اما این امکانات نیاز به توسعه جدی دارد و مردم دغدغه راه را نداشته باشند و بتوانند سریعتر در محل کارشان حاضر شوند.

رییسی گفت: دغدغه هایی که در خود استان دارند این جز مواردی است که به صورت اقلیمی شناسایی شده و در آینده برای آنها برنامه داریم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خطاب به جوانان خاطرنشان کرد: جوانان عزیز، آینده سازان کشور، نقش آفرینان نسبت به آینده این کشور که به دست توانای شما است، در ابتد ا بنده تاکید می کنم که شما باید با یک دنیا امید گام بردارید و هیچ گاه یاس را به خود راه ندهید، ممکن است یک عده حال شما را گرفته باشند و از یک عده ناراحت و گله مندی هایی داشته باشید تمام این موارد قبول اما با تمام این حرف ها معتقدم که یک جوان و حتی یک پیر، یک زن، یک مرد، یک دختر و پسر عزیز به هیچ وجه نباید امیدشان تبدیل به یاس شوند.

رییسی با بیان اینکه بایستی با امید زندگی و با امید به دنبال کار بود گفت: البته این امید بدین معنی که دل خود را تنها خوش و اما حرکتی نداشته باشد و در واقع منفعل باشد نیست برخی از وعده های امید که داده شد و با کمال تاسف برخی از امیدها را به دلیل بی عملی و یا کم عملی ناامید کردند که سبب شده تا حتی واژه امید دچار آسیب شود که ما باید امیدآفرینی را واقعی کرده و در واقع دل جوان ما با یک دنیا امید به اینکه آینده ای روشن به دستش رقم خواهد خورد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه گفت: بنده به عنوان یک طلبه که همان روحیه ای که شما جوان عزیز دارید همان روحیه را الان بنده به طور کامل احساس می کنم که دارم و می توانیم شرایط را با یکدیگر تغییر داده و شرایط را به نحوی تغییر بدهیم که مطلوب عزیزان شود و نوعی از گرفتاری ها را که سبب آسیب دیدن اعتماد مردم به دولتمردان شده در واقع بی اعتمادی ها را تبدیل به اعتماد کنیم.

رییسی با بیان اینکه ناامیدی ها را بایستی تبدیل به امید کنیم تصریح کرد: همگی با هم برای ایجاد یک تغییر حرکت کنیم، تغییر در زندگی ما حاصل نمی شود الا اینکه خودمان در این مسیر با توکل به خداوند و شهدا حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه البرز را به عنوان یکی از استان هایی که بیشترین رقم شهید را در استان هایی مانند خودش دارد گفت: پنج هزار شهید در این استان داریم و هیچ کوی و برزنی نیست که مزین به نام شهید نشده بود در آن سال هایی که بودیم عزیزان و سردارانی در البرز بودند که به جبهه ها می رفتند و با شجاعت و مردانگی می جنگیدند شما خانواده های همان افراد هستید.

وی گفت: ایثارگران ما ایثارگرانی هستند که سالیان سال وضعیت این جانبازی و ایثارگری را تحمل می کنند، مادران، خواهران و همسران عزیزشان در کنار بسترشان از آنها پرستاری می کنند.

رییسی گفت: البرز را به عنوان یک استان مقاوم، شهید پرور و در مسیر جهاد و ایستادگی نسبت به رفع مشکلات می دانیم، استانی که یک تابلو نورانی شهادت، ایثار و ایستادگی در برابر دشمنان را دارد و مردمانی بسیار خوب که با بسیاری از آنها در جاهای مختلف از رجایی شهر گرفته تا فردیس آشنایی دارم، مردمان بسیار متدین و ریشه دار و پرتلاش  در کرج، طالقان، اشتهارد و ساوجبلاغ هستند.

وی در بخش پایانی سخنان خود خاطر نشان کرد: وعده ما  و شما در بیست و هشتم خرداد و یک انتخابی که موجب رضای خداوند متعال بشود و بتواند خیر و صلاح ملت مسلمان ایران را رقم بزند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بیست و هشتم خرداد برگزار می شود.