چهارشنبه , 23 خرداد 1403

جزئیات سومین عملیات بزرگ یمنی‌ها در عمق عربستان/ انهدام کامل تاسیسات آرامکو در جده

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نیروهای مسلح یمن شب گذشته در سالگرد تجاوز ائتلاف سعودی- آمریکایی به یمن با انجام یک عملیات گسترده در عمق خاک عربستان سعودی چند مرکز مهم در این کشور از جمله تاسیسات شرکت آرامکو را مورد هدف قرار دادند.

منابع آگاه در گفتگو با شبکه المیادین گزارش دادند این عملیات که در قالب مرحله سوم عملیات شکست محاصره یمن انجام شد یکی از گسترده‌ترین عملیات‌های نیروهای مسلح یمن علیه مواضع عربستان سعودی در داخل خاک این کشور بود.

منابع از سوختن کامل تاسیسات آرامکو در جده خبر داده و اعلام کردند که یمنی‌ها ضربات مستمر خود به مواضع حیاتی عربستان را ادامه خواهند داد مگر این که محاصره تحمیل شده علیه یمن برداشته شود.

این منابع تاکید کردند که آتش سوزی مخازن و تاسیسات سوخت سبب انهدام کامل تاسیسات آرامکو در جده شده است.

منابع نظامی در گفتگو با المیادین تاکید کردند، در روزهای آینده نیروهای مسلح یمن به حملات خود به مکان‌های حیاتی عربستان در صورت ادامه محاصره علیه یمن ادامه خواهند داد و مصمم هستند تاسیسات حیاتی آرامکو در «رأس تنورة» و «رابغ» و جده را را کاملا نابود کنند.

این منابع اعلام کردند که صنعا همه تأسیسات حیاتی عربستان را به عنوان اهداف عملیاتی خود در نظر گرفته است و تا زمانی که محاصره تحمیل شده توسط ائتلاف متجاوز سعودی- آمریکایی علیه یمن برداشته نشود و کشتی‌های حامل سوخت این کشور آزاد نشوند این حملات مرگبار ادامه خواهد داشت.

در همین زمینه «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن شب گذشته اعلام کرد که سومین عملیات شکست محاصره یمن در پاسخ به ادامه محاصره ائتلاف متجاوز علیه این کشور انجام شد.

وی اظهار داشت که در جریان عملیات روز جمعه شرکت‌ آرامکو در جده و چندین موضع مهم در ریاض هدف حملات موشک‌های کروز یمنی‌ها قرار گرفت.

به گفته یحیی سریع، در این عملیات نیروهای یمن، پالایشگاه‌های راس تنوره و رابغ مورد هدف چند پهپاد یمنی قرار گرفت.

وی افزود، همچنین تاسیسات آرامکو و جیزان و نجران نیز با شمار زیادی پهپاد مورد هدف قرار گرفت و البته یمنی‌ها عملیات ویژه بیشتری علیه مواضع عربستان در راستای تلاش برای لغو محاصره تحمیل شده علیه یمن اجرا خواهند کرد.

وزارت انرژی عربستان سعودی نیز با تایید حملات موشکی و پهپادی یمنی‌ها علیه مواضع حیاتی عربستان اعلام کرد که پالایشگاه جده و المختاره در جازان نیز هدف حمله موشکی یمن قرار گرفته است.

نیروهای مسلح یمن 12 مارس سال جاری میلادی (21 اسفند 1400) عملیات ویژه‌ای تحت عنوان «عملیات شکست محاصره » آغاز کرده و در اولین مرحله از این عملیات با 9 پهپاد، تأسیسات نفتی آرامکو سعودی را مورد هدف قرار دادند. مرحله دیگر از این عملیات نیز به فاصله کوتاهی و طی هفته گذشته انجام شد. در ادامه عملیات شکستن محاصره، سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن، یکشنبه هفته گذشته خبر داد که تعدادی از تأسیسات حیاتی شرکت آرامکوی سعودی در ریاض، «ینبع» و تعدادی دیگر از مناطق این کشور با چندین موشک بالستیک، کروز و پهپاد هدف حمله قرار گرفته است. همچنین به محض موفقیت‌آمیز بودن مرحله اول عملیات، نیروهای یمنی به تعدادی از اهداف حیاتی و مهم در ابها، خمیس مشیط، جیزان، سامطه، ظهران جنوبی با موشک و پهپاد حمله کرده‌اند.

نکته مهم این است که این عملیات کوتاه مدت و مقطعی نیست بلکه دایره اطلاعات و شناسایی ارتش یمن، مناطق حساس و راهبردی عربستان را شناسایی کرده و دورهای بعدی عملیات نیز انجام خواهد شد.

انتهای پیام/

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …