چهارشنبه , 30 خرداد 1403

جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| پایان وضعیت قرمز کرونایی در استان‌ها + نقشه

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، براساس اعلام ‌وزارت بهداشت، براساس‌ آخرین وضعیت رنگ‌بندی شهرهای کشور، شاهد صفر شدن تعداد شهرهای با وضعیت قرمز هستیم و با نزولی شدن و گذر کشور از موج هفتم کرونا، بیش از 90 درصد از شهرهای کشور در وضعیت زرد و آبی قرار گرفته‌اند. ‌تعداد شهرهای با وضعیت قرمز در کشور از عدد 8 در هفته گذشته به صفر رسید. همچنین تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی در این بازه زمانی از 116 به 35 شهر رسید.  تعداد شهرهای با وضعیت زرد از 302 به 342 و تعداد شهرهای با وضعیت آبی با افزایش حدود سه برابری، از 22 به 71 شهر رسید. 

به نظر می‌رسد با توجه به ثبات فرایند نزولی و کاهنده آمار، این موج در شرف اتمام باشد. طبیعتا آن چیزی که در این موج اخیر شاهد بودیم، علیرغم وسعت بالای درگیری و سرایت این بیماری، میزان مرگ و میر و بستری بیماران در بخش مراقبت ویژه نسبت به امواج قبلی کرونا به شکل چشمگیری کمتر بوده است.

جدیدترین وضعیت کرونایی در استان‌ها

کهگیلویه و بویراحمد/بستری شدن 49 بیمار در بیمارستان‌ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: خوشبختانه در 24 ساعت گذشته فوتی ناشی از کرونا در استان گزارش نشده و شمار قربانیان این بیماری همچنان 1148 نفر است.

 محمد غلام نژاد تصریح کرد: هم اکنون 49 بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند که 16 نفر مبتلای قطعی و 5 نفر از این بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

وی با اشاره به آزمایش‌های انجام شده در 24 ساعت گذشته، تصریح کرد: از 95 نمونه دریافت شده از آزمایشگاه‌های استان که شامل تست‌های پی سی آر ورپید تست است 14درصد موارد مثبت بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بیان اینکه آمار مبتلایان به بیماری کرونا در استان روزانه در حال افزایش است گفت: پیش بینی می شود طی روز‌های آینده آمار بیماران بدحال و مرگ‌های ناشی از کرونا در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یابد.

آذربایجان‌غربی/ تعداد فوتی‌های کرونایی به صفر رسید

محمدامین ولیزاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، اظهار داشت: در شبانه روز گذشته، 42 بیمار دارای علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سطح استان آذربایجان‌غربی بستری شده‌اند.

وی افزود: تعداد مبتلایان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، به 365 هزار و 250 نفر رسیده است. هم اکنون 42نفر در بخش آی سی یو بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح استان بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی، عنوان کرد: در شبانه روز گذشته هیچ مورد فوتی در سطح استان گزارش نشده است.

استان اردبیل/ نرخ ابتلا 34 درصد کاهش یافت

جلال رحمانی  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از کاهش 34 درصدی موارد قطعی ابتلای روزانه به کرونا خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 15 مبتلای کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های منتخب کووید استان قزوین شناسایی شد که این آمار در مقایسه با روز پیش 8 نفر کاهش یافته است. 

وی با اشاره به کاهش 13 درصدی موارد روزانه بستری‌های کرونایی گفت: در شبانه‌روز گذشته 19 بیمار کرونایی جدید با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار نسبت به روز قبل 3 نفر کاهش داشته است.

رحمانی از کاهش 20 درصدی تعداد بیماران بدحال کرونایی خبر داد و افزود: در حال حاضر 8 بیمار کرونایی با حال وخیم جسمی و ننفسی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان قزوین زیر دستگاه ونتیلاتور بستری شده‌اند که این آمار در قیاس با روز گذشته 2 نفر کمتر شده است.

وی با اشاره به افزایش نرخ مر‌گ‌ومیر روزانه کرونایی در استان قزوین ادامه داد: در 24 ساعت گذشته یک بیمار کرونایی به خاطر علائم شدید بیماری و ضعف جسمانی مفرط جان خود را از دست داد که روند صفر شدن مرگ‌ومیرهای کرونایی در روزهای اخیر را به هم زد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در ادامه به افزایش 5 درصدی موارد بهبودیافتگان روزانه کرونایی اشاره کرد و گفت: در شبانه‌روز اخیر 22 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های قزوین مرخص شدند که این آمار نسبت به روز پیش یک نفر بیشتر شده است. 

رحمانی از کاهش 8.6 درصدی جمعیت کل بستری‌های کرونایی استان قزوین خبر داد و افزود: در حال حاضر 85 بیمار کرونایی به دلیل داشتن علائم تنفسی حاد در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شده‌اند که این آمار در مقایسه با روز گذشته 8 نفر کمتر شده است.

استان کردستان/ آمار مبتلایان نزدیک به صفر شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، فریدون عبدالملکی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران به تشریح آخرین وضعیت کرونا در استان پرداخت و اظهار داشت: در طول شبانه‌روز گذشته 3 بیمار جدید مبتلا به کروناویروس در کردستان شناسایی شده‌ است.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه در 24 ساعت گذشته هیچ‌گونه مورد فوتی کرونا در استان ثبت نشده است، گفت: در حال حاضر 64 بیمار کرونایی در بیمارستان بستری بوده که 11 نفر از آنان در بخش مراقبت‌های ویژه ICU است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از تغییر رنگ‌بندی شهرهای استان خبر داد و افزود: با تلاش مدافعان سلامت استان از قبیل افزایش شاخص واکسیناسیون، بیماریابی منظم، پیگیری، بستری و درمان موارد ابتلا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم؛ در جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت با افزایش شهرهای آبی و زرد در کردستان، موج هفتم کرونا در حال کنترل است.

وی با اشاره به اینکه، بر اساس آخرین به روز رسانی‌ها بر اساس موارد ابتلا، بستری در بخش و مراقبت‌های ویژه کرونایی و موارد فوتی؛ شهرستان‌های “بانه، بیجار، دهگلان، سقز، سنندج و سروآباد” در وضعیت رنگ زرد(نسبتا پرخطر) و “دیواندره، کامیاران، مریوان و قروه” وضعیت آبی(عادی) هستند.

عبدالملکی یادآور شد: با توجه به اینکه هیچ شهری در استان کردستان در رنگ‌بندی قرمز یا نارنجی قرار ندارد، بنابراین پیک هفتم کرونا در حال کنترل و در موارد ابتلا، بستری و فوتی نیز شیب نزولی به خود گرفته است.

استان همدان/ شناسایی 28 بیمار جدید 

علیرضا توقیری سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته هیچ موردی از مرگ بیماران کرونایی در استان گزارش نشده است، اظهار داشت: از ابتدای اپیدمی کرونا تاکنون، سه هزار و 397 بیمار مبتلا به کرونا بر اثر شدت بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه  در حال حاضر 184 بیمار با علائم تنفسی و مشکوک به کرونا در بیمارستانهای استان بستری هستند، تصریح کرد: در شبانه روز گذشته  450 بیمار با علائم تنفسی و مشکوک به کرونا به اورژانس بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان مراجعه کردند که 28 نفر از این بیماران بستری شده‌اند.

توقیری از بستری هفت بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان خبر داد و افزود: از ابتدای شروع بیماری کرونا تاکنون 149 هزار و 559 بیمار مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شده است.

وی به وضعیت رنگبندی کرونا در شهرستان‌های استان اشاره کرد و گفت:  شهرستان تویسرکان در وضعیت آبی، شهرستان‌های بهار، نهاوند، ملایر، همدان و اسدآباد در وضعیت زرد و رزن، درگزین، فامنین و کبودرآهنگ نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

استان بوشهر/ گسترده رنگ آبی بر 30 درصد شهرستان‌ها

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، حسن ملکی‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، با اشاره به آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونایی اظهار داشت: با روند کاهشی مبتلایان به کرونا در استان بوشهر اکنون 30 درصد شهرستان‌های 10 گانه استان در وضعیت آبی قرار گرفت.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه این استان از شرایط قرمز و نارنجی کرونایی خارج شد گفت: اکنون شهرستان‌های بوشهر، دشتستان، دیر، دشتی، دیلم، گناوه و تنگستان در وضعیت زرد و جم ،عسلویه، کنگان در وضعیت آبی قرار دارند.

وی تعداد بستری‌های بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر را 42 بیمار دانست و تصریح کرد: روز گذشته 22 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده و در این روز 21 بیمار کرونایی نیز با حال خوب از  بیمارستان‌ها ترخیص شدند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: در حال حاضر 3 بیمار مبتلا به کرونا تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

ملکی‌زاده با بیان اینکه خوشبختانه روز گذشته مورد مثبت فوتی به ثبت نرسید خاطرنشان کرد: تعداد کل مبتلایان به کرونا از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون 108 هزار و 469 نفر بوده است.

استان کرمان/ وضعیت 2 شهر ‌آبی شد‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، براساس آخرین به روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت از  19 شهریور، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان همچنان صفر مور‌د و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از 9 شهر به دو کاهش یافته است؛ همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از 14 شهر به 19 شهر رسیده و از این هفته 2 شهر با وضعیت آبی در استان کرمان دارد.

از ابتدای این هفته و پس از گذشت حدود دو ماه دوباره رنگ آبی به نقشه کرونایی استان کرمان بازگشت و از امروز دو شهر ریگان و عنبرآباد در استان کرمان در وضعیت آبی قرار گرفتند  

همچنین بر اساس آخرین به روزرسانی‌های رنگ‌بندی کرونایی وزارت بهداشت، فقط شهرستان‌های کرمان و کوهبنان این هفته در وضعیت نارنجی قرار دارند و 19 شهرستان دیگر استان در وضعیت در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفته‌اند.

به گزارش تسنیم 18 تیرماه بود که با سرخ شدن رنگ شهرستان‌های جیرفت و منوجان آغاز پیک هفتم کرونا در استان کرمان هشدار داده شد و حالا پس از گذشت حدود دو ماه دوباره رنگ آبی به نقشه کرونایی استان کرمان بازگشته و هم اکنون هیچ شهرستانی با وضعیت قرمز در استان کرمان وجود ندارد.

استان اصفهان/ شناسایی  52 بیمار جدید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، پژمان عقدک سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت آمار بیماری کرونا در استان اصفهان (به ‌جز کاشان و آران ‌و بیدگل)، اظهار داشت: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا یک میلیون و 538 هزار و 879 مورد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا و کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 513 هزار و 673 نفر در استان اصفهان شناسایی شدند.

وی افزود: موارد نمونه گرفته شده در 24 ساعت گذشته (احتمالاً بیمار) 393 نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی 52 مورد و دو مورد فوتی بر اثر ابتلاء به کرونا گزارش شده است .

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  با بیان اینکه 215 هزار و 894 نفر تعداد کل بستری‌شدگان کرونا از ابتدا تاکنون بوده، گفت: در حال حاضر تعداد بستری‌شدگان فعلی در بیمارستان‌ها 212 نفر است و تعداد بیماران بستری 24 ساعت گذشته در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی  اصفهان 47 نفر است که از این تعداد 39 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

عقدک ادامه داد: 11 هزار و 952  نفر آمار کل فوت‌شدگان قطعی و شش هزار و 894 نفر فوت‌شدگان مشکوک کرونا از ابتدای همه‌گیری این ویروس در استان اصفهان (به‌ جز شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل) بوده است.

وی تصریح کرد: طبق آخرین رنگ‌بندی کرونایی در تاریخ 19 شهریور بار دیگر رنگ آبی به نقشه اصفهان بازگشت و سه شهر برخوار، خمینی‌شهر و شاهین‌شهر در وضعیت آبی قرار گرفتند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه تعدادی از شهرستان‌های نارنجی هم به رنگ زرد درآمدند، گفت: شهرستان‌های سمیرم، شهرضا، فریدن و نطنز در وضعیت زرد قرار دارند و بر این اساس 15 شهرستان در وضعیت زرد، 4 شهرستان نارنجی هستند و خوشبختانه هیچ شهرستان قرمزی در استان اصفهان نداریم.

استان سمنان/ مراجعه 62 نفر با علائم مشکوک

حجت‌الله یحیایی سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان سمناندر گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: امروز 62 بیمار با علائم مشکوک به کرونا به مراکز درمانی استان سمنان مراجعه کردند که این تعداد نسبت به روز گذشته 34 نفر کاهش داشت.

وی با بیان اینکه از مجموع مراجعان مشکوک به کرونا به مراکز درمانی استان سمنان، 41 نفر مربوط به جمعیت زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود و 21 نفر نیز مربوط به جمعیت زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان بوده است عنوان کرد: تعداد تست‌های مثبت کرونا در استان سمنان در شبانه‌روز گذشته 4 مورد بوده است که نسبت به روز پیش از آن 7 نفر کاهش داشته است.

به گفته سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان سمنان، از مجموع این تعداد تست مثبت کرونای در استان سمنان در شبانه‌روز گذشته سهم شهرستان‌های شاهرود و میامی 4 و سایر شهرستان دیگر استان سمنان نیز صفر نفر بوده است.

یحیایی با اشاره اینکه در 24 ساعت گذشته 2 بیمار در بیمارستان‌های استان سمنان بر اثر ابتلای قطعی به کرونا بستری شد بیان کرد: مجموع بستری شده‌ها در بخش کرونای بیمارستان‌های استان سمنان نسبت به روز پیش 9 نفر کاهش یافت.

وی با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته 2 بیمار به صورت سرپایی روند درمانی خود را ادامه دادند عنوان کرد: تعداد بیماران سرپایی در استان سمنان نسبت به روز گذشته 9 نفر کاهش داشته است.

یحیایی با اشاره به اینکه در شبانه روز خوشبختانه مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا در استان سمنان ثبت نشد خاطرنشان کرد: در مجموع 10 بیمار بدحال مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان سمنان بستری‌اند که از این تعداد 2 بیمار در بیمارستان‌های شهرستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان و هشت بیمار در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بستری شده‌اند.

وی گفت: در مجموع و با احتساب بیماران مشکوک به کرونا، در شبانه‌روز گذشته 2 بیمار در بخش‌های کرونای بیمارستان‌های استان سمنان بستری شده است و این تعداد نسبت به روز گذشته 2 نفر کاهش داشته است.

استان اردبیل/ 2 بیمار کرونایی در مراکز درمانی بستری شدند

در 24 ساعت گذشته 2 بیمار در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند.

در حال حاضر 12 بیمار به دلیل ابتلا به کووید 19 بستری هستند که از این تعداد 5 بیمار در بخش ICU کرونا بستری بوده و 5 بیمار پس از بهبودی مرخص شده اند و متاسفانه در 24 ساعت گذشته، یک فوتی به دلیل کرونا در استان ثبت شده است.

از عموم هم استانی‌های عزیز درخواست می‌شود از عادی انگاری بیماری خودداری کنند، دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرده و استفاده از ماسک را فراموش نکنند. همچنین افرادی که بیش از 6 ماه از آخرین دز واکسن کرونا آنها گذشته است حتما جهت تزریق واکسن به مراکز تزریق واکسن مراجعه کنند.

استان سمنان/ مراجعه 83 نفر با علائم مشکوک به مراکز درمانی استان

حجت‌الله یحیایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: امروز 83 بیمار با علائم مشکوک به کرونا به مراکز درمانی استان سمنان مراجعه کردند که این تعداد نسبت به روز گذشته 21 نفر افزایش داشت.

وی با بیان اینکه از مجموع مراجعان مشکوک به کرونا به مراکز درمانی استان سمنان، 62 نفر مربوط به جمعیت زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود و 21 نفر نیز مربوط به جمعیت زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان بوده است عنوان کرد: تعداد تست‌های مثبت کرونا در استان سمنان در شبانه‌روز گذشته 7 مورد بوده است که نسبت به روز پیش از آن 2 نفر افزایش داشته است.

به گفته سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان سمنان، از مجموع این تعداد تست مثبت کرونای در استان سمنان در شبانه‌روز گذشته سهم شهرستان‌های شاهرود و میامی 3 و سایر شهرستان دیگر استان سمنان نیز 4 نفر بوده است.

یحیایی با اشاره اینکه در 24 ساعت گذشته 3 بیمار در بیمارستان‌های استان سمنان بر اثر ابتلای قطعی به کرونا بستری شد بیان کرد: مجموع بستری شده‌ها در بخش کرونای بیمارستان‌های استان سمنان نسبت به روز پیش 1 نفر افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته 4 بیمار به صورت سرپایی روند درمانی خود را ادامه دادند عنوان کرد: تعداد بیماران سرپایی در استان سمنان نسبت به روز گذشته 2 نفر افزایش داشته است.

یحیایی با اشاره به اینکه در شبانه روز خوشبختانه مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا در استان سمنان ثبت نشد خاطرنشان کرد: در مجموع 8 بیمار بدحال مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان سمنان بستری‌اند که از این تعداد 8 بیمار در بیمارستان‌های شهرستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان و 3 بیمار در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بستری شده‌اند.

وی گفت: در مجموع و با احتساب بیماران مشکوک به کرونا، در شبانه‌روز گذشته 4 بیمار در بخش‌های کرونای بیمارستان‌های استان سمنان بستری شده است و این تعداد نسبت به روز گذشته 2 نفر افزایش داشته است.

انتهای پیام/

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …