سه شنبه , 26 تیر 1403

بسیاری از تحصیلکردگان صنعت نساجی برای جذب بلاتکلیف هستند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج،  یدالله مالمیر ظهر امروز در هفدهمین نشست هم اندیشی اعضای دبیرخانه مشترک تشکل‌های نساجی و پوشاک سراسر کشور که در کرج برگزار شد، اظهار داشت : با تشکیل نظام مهندسی نساجی بستر برای ارتباط نزدیک و پیوند دانشجویان  نساجی با این صنعت مهیا می‌شود.

وی افزود:  امروز بسیاری از نیروهای  تحصیلکرده جوان رشته‌های مرتبط با نساجی برای جذب در این  صنعت در بلا تکلیفی بسر می برند.

رئیس انجمن صنایع همگن نساجی، پوشاک و چرم البرز با بیان اینکه باید با بهره‌گیری از نوآوری‌ها و استفاده از تجربیات صنایع نساجی روز دنیا،  برنامه ریزی‌ها  را در مسیری هدایت کنیم تا نیروهای تحصیلکرده  توانمند و دانش بنیان صنعت نساجی زیر یک چتر قرار بگیرند، بیان کرد: باید در بحث صادرات پوشاک شانه به شانه کشورهایی همچون ترکیه و اندونزی پیش برویم.

 مالمیر با بیان اینکه  سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت نساجی در صورتی که با حمایت و پشتیبانی دولت همراه شود مثمر ثمر است، ادامه داد : این صنعت می‌تواند به عنوان لوکوموتیو اقتصاد کشور نقش آفرینی کند.

مالمیر افزود: با تاسیس نظام مهندسی نساجی می توانیم  ارایه مشاوره به دولت را مدنظر قرار دهیم ،  برای رفع انبوه ناهماهنگی‌ها در مسیر گسترش تولید و صادرات بستر سازی کنیم و از فعالیت‌های بعضا غیر اصولی و کارشناسی نشده  در روند توسعه این صنعت فاصله بگیریم. 

وی تصریح کرد: صنعت نساجی در تاریخ و فرهنگ ایران زمین از سابقه درخشانی برخوردار است و وقت آن فرا رسیده است با تأسیس نظام مهندسی صنعت نساجی، زمینه حضور پر رنگ محصولات تولیدی این صنعت را برای حضور پررنگ و دایمی در بازار رقابت جهانی فرام کنیم.

مالمیر تصریح کرد: همانگونه که تولیدکنندگان محصولات دارویی ایران در اقداماتی هماهنگ در مسیر صادرات گام های موثری برداشته اند، صنعت نساجی کشورمان نیز قادر خواهد بود همانند سال‌های دور بار دیگر با عرضه محصولات مرغوب و متنوع ،  در بازار صادرات جهانی حضوری پررنگ داشته باشد.

گفت: بحث تاسیس نظام مهندسی نساجی کشور بارها در نشست‌های کارشناسی متعدد مطرح و با استقبال مواجه شده است ، اما به دلیل عدم همت و پشتکار لازم، تاسیس آن با تاخیر طولانی همراه شده است. 

مالمیر افزود: با تأسیس نظام مهندسی نساجی قطعا  رفع بسیاری از مشکلات به ویژه در مباحث “چالش های مدیریتی” ، “واردات بی رویه” ، “نارسایی های فضای کسب و کار” ، “قاچاق کالا” و “قوانین دست و پاگیر» در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: بارها شاهد این واقعیت تلخ بوده ایم که برخی واحدهای تولیدی در صنعت نساجی کشور در بدو تأسیس با مشکلات و دست اندازهایی رو به رو شده اند و در مواردی علی رغم سرمایه گذاری‌های کلان به دلیل نبود حمایت‌های لازم از ادامه فعالیت باز مانده اند.

وی افزود: اینگونه مشکلات با تأسیس نظام مهندسی نساجی در کشور به عنوان یک مرجع رسمی و قانونی تا حصول نتایج مثبت مورد بررسی و پیگیری قرار می گیرد و از هدر رفت سرمایه‌ها و رکود در این صنعت جلوگیری خواهد شد.

رئیس انجمن صنایع همگن نساجی،  پوشاک و چرم البرز در ادامه سخنانش با تاکید براینکه صنعت نساجی یکی از متنوع‌ ترین صنایع کشور محسوب می‌شود ، ادامه داد:   معضل  واردات قاچاق پوشاک این صنعت پویای کشور را  مورد تهدید جدی قرار داده است  و باید در این زمینه تدابیر لازم اتخاذ شود.

مالمیر  با اشاره به ضرورت  برخورد قاطع با قاچاقچیان حرفه ای متذکر شد: باید با تشدید نظارت‌ها  از  ورود انبوه پوشاک که به صورت چمدانی وارد کشور می‌شود جلوگیری شود تا تولید کنندگان داخلی با چالش مواجه نشوند. 

انتهای پیام/ش

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …