چهارشنبه , 30 خرداد 1403

امامزاده یحیی (ع) نگینی در شهر سمنان + تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، بنا به شهادت “ابن‌شهرآشوب ” در مناقب و صاحب عمدة الطالب و کشف الغمه و کتب دیگر و تأیید مرحوم حضرت آیت‌الله علامه حائری مازندرانی که سال‌ها در جوار بقعه سکونت داشته و تحقیقات فراوانی درباره این بقعه و سایر بقاع متبرکه سمنان انجام داده است، صاحب بقعه فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر (ع) امام هفتم شیعیان است.

آن حضرت در سال 198 هجری قمری هنگام مسافرت حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) از مدینه به مرو جزو همراهان حضرت بوده و حضرت رضا (ع) نیز جهت ارشاد مردم این سامان، برادر خود حضرت یحیی را مأمور این مهم می‌کند.

بعد از شهادت امام رضا (ع) به تحریک مأمون خلیفه عباسی حضرت یحیی (ع) نیز در سمنان به شهادت می‌رسد و در محل کنونی به خاک سپرده می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم گفت: حضرت یحیی (ع) فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر (ع) در مدینه منوره دیده به جهان گشود و در پنج‌سالگی از نعمت وجود پدر محروم شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالله واحدی تصریح کرد: یکی از ممتازترین ویژگی این بقعه نسبت به سایر بقاع متبرکه این است که صاحب بقعه، برادر امام رضا (ع) است.

وی خاطرنشان کرد: در ضلع شمالی حرم حضرت امام‌زاده یحیی (ع) مرقد مطهر بیش از 270 نفر از شهدای گران‌قدر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی سمنان وجود دارد که زینت و اعتبار خاصی به آستانه بخشیده و امت شهیدپرور و متدین به‌دلیل علاقه و اعتقاد قلبی خود و به‌منظور بهره گرفتن از فیوضات معنوی و فضای روحانی این مکان مقدس فواصل طولانی را پیموده و با اشتیاق فراوان برای عبادت و برآورده شدن حاجات خود به این مکان مقدس روی می‌آورند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان عنوان کرد: همچنین در ایوان بقعه تعدادی از علمای معروف و برجسته سمنان چون آیت‌الله شیخ محمدعلی عالمی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج شیخ ملا غلامحسین هراتی، آیت‌الله شیخ محمدرضا فیض سرخه‌ای، آیت‌الله حاج شیخ مهدی شریفی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج سید علی‌اکبر سیادتی و حجت‌الاسلام حاج شیخ علی‌اکبر ادب و حاجی شیخ هادی شریفی و نیز آیت‌الله محمدتقی نصیری مدفون‌اند.

واحدی درباره ساختمان ظاهری بقعه نیز اظهار کرد: بقعه دارای گنبد عظیم و ایوان کاشی‌کاری شده و حرم و صحن است که ارتفاع ایوان آن حدود 12.5 متر و به شکل زیبایی در سال 1338 کاشی‌کاری شده است.

به گفته وی، گنبد این بنا که قریب 600 سال پیش‌ساخته‌شده در 1348 مرمت و کاشی‌کاری شده و قدمت آن مربوط به قرن هشتم و دوران مغول است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با بیان اینکه این بنا در فهرست آثار ملی به ثبت تاریخی رسیده است، افزود: قسمت تحتانی ایوان دارای کاشی‌کاری جدیدتری است شامل چهار طاق‌نمای کاشی‌کاری و یک درب ورودی حرم است که دو طاق‌نما، در سمت غرب و در طرفین درب حرم و دو طاق‌نمای دیگر یکی در ضلع شمالی و دیگری در ضلع جنوبی ایوان برپا شده است و دو راهروی شمالی و جنوبی ایوان را به صحن مرتبط می‌کند.

به گزارش تسنیم؛ دو طاق‌نمای طرفین درب حرم طاق‌نمای سمت راست، زیارت‌نامۀ حضرت یحیی بن موسی (ع) و طاق‌نمای سمت چپ دعای اذن دخول با کاشی‌های لاجوردی‌رنگ مزین شده است.

بر طاق‌نماهای جنوبی، آیۀ شریفۀ الکرسی به خطی زیبا نوشته‌شده است. بالای راهروی ورودی قسمت جنوبی، سورۀ مبارکۀ توحید به چشم می‌خورد.

گنبد عظیم بقعه که بر بالای حرم و روی چهار فیل پوش استوار است، پیازی شکل است و نمای خارجی آن را کاشی‌های فیروزه‌ای پوشانده است.

انتهای پیام/

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …