پنجشنبه , 4 مرداد 1403

استاندار البرز: مردمی‌سازی یارانه‌ها اقدامی شجاعانه و هوشمندانه از سوی دولت بود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، مجتبی عبداللهی در نشست صمیمی با روسای اتحادیه‌های مرکزی استان و بررسی و رفع مشکلات و دغدغه‌های اصناف که ظهر امروز در اتاق اصناف استان برگزار شد، با بیان اینکه همواره همکاری، همدلی، وحدت و انسجام حلال مشکلات بزرگ بوده اظهار داشت: همه باید در کنار هم مانند یک تن واحد و یک خانواده در جهت ایجاد تحول اقتصادی با هدف ارتقای معیشت و افزایش بهره‌مندی مردم از یارانه ها همراهی و اقدام کنیم.

وی با اشاره به اینکه مردم، ولی نعمت ما هستند و همواره پای آرمان‌های انقلاب ایستاده‌اند ادامه داد: اقدام بر اساس خردجمعی و رویکرد همدلانه همواره نتیجه بخش بوده است.

عبداللهی گفت: دولت با شجاعت و شهامت وارد عمل شده و درصدد حل مشکلات اقتصادی کشور است تا تحول بزرگی در این زمینه حاصل شود.

وی افزود: دولت سال گذشته حدود 320 هزار میلیارد تومان یارانه برای تهیه ذرت، سویا، جو، کنجاله سویا، روغن خوراکی، گندم، دارو و تجهیزات پزشکی یارانه اختصاص داد.

استاندار البرز گفت: بر این اساس این یارانه ها در خط اول به واردکننده‌ها می‌رسید و در بطن جامعه و سفره مردم تاثیر چندانی نداشت.

وی افزود: در گذشته دولت گندم را کیلویی 5 هزار تومان از کشاورز خریداری می‌کرد و در فرآیندی به آرد تبدیل می‌شد و  قیمت تمام شده برای دولت حدود 9 هزار تومان بود که بنا به تناسب تقاضا در چند نرخ 650 تومان، 950 تومان و 2700 تومان به دست صنف و صنعت می‌رسید.

عبداللهی گفت: اکنون گندم با هدف حمایت از تولید، از کشاورز 11500 خریداری می‌شود و در فرآیندی به آرد تبدیل می‌شود و قیمت تمام شده برای دولت به 16 هزار تومان می رسد ولی با همین نرخ به بازار عرضه می‌شود و البته تفاوتی در قیمت نان مردم نخواهد داشت و در ازای فروش نان، تفاوت قیمت از سوی دولت به نانوایان پرداخت می‌شود.

وی افزود: آرد مصرفی در کشور 13 تا 14 میلیون تن در سال است و تولید داخلی حدود 5.5 میلیون تن است و باقی این نیاز از طریق واردات تامین می‌شود.

استاندار البرز گفت: 30 درصد مصرف گندم و 70 درصد دانه‌های روغنی دنیا در کشورهای روسیه و اوکراین تامین می‌شود و اکنون علاوه بر اینکه خشکسالی در جهان بیداد می‌کند، جنگ روسیه و اوکراین نیز مزید بر علت شده که وضعیت گندم و دانه‌های روغنی در جهان تحت تاثیر این امر قرار گیرد.

وی افزود: یارانه‌هایی که در گذشته برای گندم و بسیاری از اقلام وجود داشت، بسترساز دست درازی دلالان و قاچاقچیان به یارانه‌ها می‌شد چرا که با  صادرات غیرقانونی این محصولات به سودهای هنگفتی می‌رسیدند ولی مردم نفعی از آن نداشتند.

عبداللهی گفت: از سوی دیگر نیز دولت برای افزایش نقدینگی تولیدکنندگان، نانوایان و در واقع صنف و صنعت تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه صنوف استان البرز همواره افرادی منصف و همراه بوده‌اند، افزود: نظارت‌های و مراقبت‌ها از بازار ادامه دارد و از مردم عزیز نیز انتظار می‌رود از ایجاد انبارهای احتکار خانگی پرهیز کنند.

استاندار البرز با اشاره به تبلیغات منفی و فرصت‌طلبانه دشمنان گفت: مردم اگر از اهداف عادلانه‌سازی یارانه‌ها آگاه شوند همراهی و استقبال بیشتری می‌کنند.

انتهای پیام/ح

پیشنهاد ما به شما

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد …