اخبار

آخرین وضعیت جاده‌ها و بارش برف در سراسر کشور ‌+ جزئیات

به گزارش خبرگزاری تسنیم گروه استان‌ها، سامانه بارشی جدید که از روزهای گذشته وارد کشور شده است علاوه بر شور و نشاط در میان مردم، باعث ترافیک و مسدود شدن راه ها در محورهای مواصلاتی و بین شهری شده است؛ در ذیل آخرین وضعیت جاده‌های کشور را مشاهده می‌کنید:

ساعت 22.31|‌برف روی زمستان اردبیل را سفید کرد؛ بارش یک‌ متری برف در ارتفاعات

پس از مدت‌ها انتظار، بارش برف نسبتا سنگین در سطح استان اردبیل سبب شد تا میزان برف در ارتفاعات این استان به بیش از یک متر برسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، پس از مدت‌ها انتظار، بارش برف نسبتا سنگین در استان اردبیل سبب خوشحالی همه مردم در سطح استان شده و نگرانی‌ها را از بابت خشکسالی و کم‌آبی را کاهش داده است.

بارش چند روزه برف که از ساعات پایانی پنجشنبه هفته گذشته در سطح استان به صورت باران و برف آغاز شده در کنار مشکلاتی که در بخش‌های مختلف به وجود آورده اما سبب شکرگذاری مردم به ویژه روستاییان و کشاورزان از بارش نزولات و برکات آسمانی شده است.

تعطیلی مدارس، تاخیر در آغاز به کار ادارات، تاخیر در شروع فعالیت‌های دانشگاه‌ها، سنگینی ترددهای شهری، کولاک در محورهای مواصلاتی، مسدود شدن راه‌های روستایی، شکستن شاخ و برگ درختان و برخی نارسایی‌ها در خدمات‌رسانی‌های روزانه از جمله مشکلات پس از بارش برف بوده است.

از جمله بخش‌هایی که به دنبال بارش برف شاهد مشکلات در این حوزه بودیم بحث ترددهای شهری بوده که به وجود تلاش نیروهای شهرداری اما به دلیل بارش سنگین برف ترددها در ساعات اولیه بارش‌ها با مشکلاتی مواجه شده و برخی تصادفات جزئی را نیز در سطح شهر اردبیل به دنبال داشت اما با برفروبی و بازگشایی معابر و خیابان‌ها این مشکلات کاهش یافته است.

شهرداری اردبیل که در زمینه بازگشایی معابر و خیابان‌ها اقدامات خوبی انجام داده در مورد بازگشایی معابر فرعی نیز که عملیات آن آغاز شده قول مساعد داده تا اغلب این مسیرها تا فردا برفروبی شده و برف خیابان‌ها و معابر با استفاده از ماشین‌آلات سنگین به محل‌های در نظر گرفته شده انتقال داده شود.

ساعت 22.31|‌کلیه راه‌های اصلی و فرعی استان گیلان باز است

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان با اشاره به استقرار اکیپ‌های راهداری در مناطق مختلف استان گیلان گفت: کلیه راه‌های اصلی و فرعی استان گیلان باز است و تردد در آنها جریان دارد.

محمد رضا نازک کار در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: با توجه به استقرار اکیپ‌های 41 گانه اداره کل راهداری گیلان در راهدارخانه‌های سراسر استان تمهیدات لازمه در مواجهه با برف تاکنون به‌خوبی پیش رفته است و کلیه راه‌های اصلی و فرعی استان باز هستند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان در مورد اکیپ‌های آماده شده گفت: 41 اکیپ مجهز به 274 ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین در قالب 16 راهدارخانه ثابت و 9 راهدارخانه سیار تحت مدیریت 16 اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان‌ها از قبل در محل‌های مورد نظر مستقر شده و به ارائه خدمات می‌پردازند.

نازک کار با اشاره به کمیت و کیفیت بارش برف در مناطق گیلان افزود: با وجود اینکه از چندین روز گذشته شاهد بارش‌های سنگین برف در اقصی نقاط استان و محورهای آن به‌ویژه در مناطق کوهستانی بودیم، با تلاش اکیپ‌های مستقر اداره راهداری مسیرهای استان باز هستند و مشکلی برای تردد در آن‌ها وجود ندارد.

وی ضمن توصیه به کلیه رانندگانی که قصد تردد از مسیرهای کوهستانی را دارند گفت: از تمامی افرادی که مسیرهای واقع در ارتفاعات گیلان را برای سفر خود انتخاب کرده‌اند توصیه اکید داریم حتماً خودروی خود را مجهز به زنجیر چرخ کنند تا حادثه‌ای برایشان اتفاق نیفتاده و به سلامت به مقصد خود برسند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان افزود: با توجه به اینکه برخی از مسیرهای استان با تمرکز بیشتری در بارش‌های برف مواجه بوده و کولاک شدیدی در آن‌ها برقرار است از رانندگان تقاضا داریم احتیاط لازم را به کار بسته و  قبل از سفر از سلامت سیستم گرمایشی خودرو خود اطمینان کامل حاصل کنند.

نازک کار به احتمال ریزش بهمن در برخی مناطق اشاره کرد و اظهار داشت: برای حفاظت از جان مردم فعلاً محور پونل به خلخال به‌علت احتمال ریزش بهمن مسدود است همچنین آزاد راه رشت به قزوین و بالعکس به‌دلیل وجود کولاک شدید در گردنه کوهین بسته شده و تردد در آن امکان‌پذیر نیست.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان اعلام کرد: اکیپ‌های راهداری در جاده‌ها حضوری فعال دارند اما به‌دلیل استقرار شرایط جوی ناپایدار در استان، تقاضا داریم مردم از سفرهای غیرضروری خودداری کنند و تا عادی شدن شرایط و اوضاع سفرهای خود را تا جای ممکن لغو کنند.

ساعت 21.44|‌جاده‌های استان قزوین قطعا تا فردا مسدود است

رئیس پلیس راه استان قزوین گفت: جاده‌های استان قزوین تا فردا قطعا مسدود است.

سرهنگ نصرالله بیگلری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین اظهار داشت: با توجه به ادامه کولاک و بارش برف در محورهای مواصلاتی استان قزوین، جاده‌های استان قطعا تا فردا مسدود است.

وی بیان کرد: براساس دستور استاندار قزوین تردد تمام خودروها به حز خودروهای امدادی و خدمات‌رسان از ساعت 17 امروز تا بازگشایی کامل محورها ممنوع است.

رئیس پلیس راه استان قزوین ادامه داد: نیروهای امدادی در محورها مستقر هستند تا مسافران در راه مانده را اسکان اضطراری دهند.

ساعت 21.17|‌برف یزد را هم غافلگیر کرد؛ قطع برق برخی نقاط یزد در اثر بارش برف‌

بارش برف امروز با وجودی که سبب خوشحالی تمام مردم یزد شد، زیرساخت‌های یزد را غافلگیر کرد و برق برخی نقاط شهر قطع شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، بارش برف پس از استانهای غربی کشور امروز به استان یزد رسید و نقاط مختلف استان از عصر امروز تا به الان شاهد بارش های پراکنده برف است.

بارش برف در برخی نقاط یزد به صورت پراکنده و در برخی نقاط دیگر همراه با باد ولی به صورت شدید است به گونه ای که در دو ساعت پس از بارش، در برخی نقاط برف روی زمین جمع شده است.

مردم استان هم که دو روز قبل در نماز جمعه دعای باران صحیفه سجادیه را در بین نماز جمعه و نماز ظهر و عصر خوانده بودند امروز از این نعمت الهی خوشحال بودند و شکر درگاه حق تعالی کردند.

با این وجود یزد هم همانند بسیاری از استانهای کشور از بارش برف غافلگیر شد و باز هم مشکلاتی برای مردم به وجود آمد که موجب نارضایتی برخی افراد شد.

از جمله این مشکلات می توان به قطع برق برخی نقاط شهر یزد از جمله شهرک رزمندگان شد و این نقاط ساعتی را بدون برق در برف سپری کردند.

همچنین با توجه به بارش باران و برف به صورت همزمان، در خیابان ها و معابر یزد همچون تمام مواقعی که باران می بارد، آب گرفتگی در معابر مشکل ساز شده بود.

ساعت 21.12|‌کولاک جاده‌های لرستان را فراگرفت

رئیس پلیس‌راه استان لرستان با اشاره به کولاک در برخی محورهای لرستان گفت: امشب دمای هوا کاهش می‌یابد و پدیده یخ‌بندان را سطح جاده‌های استان داریم که لازم است رانندگان بااحتیاط رانندگی کنند.

سرهنگ مرتضی چغلوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد با اشاره به لغزندگی شدید جاده‌های استان اظهار داشت: در حال حاضر تمامی محورهای استان لرستان باز است و تردد صورت می‌گیرد.

وی افزود: در محورهای ازنا-شازند، ازنا- دورود، الیگودرز- اصفهان، الیگودرز- خمین، الیگودرز- شول‌آباد و در محور دلفان- نهاوند و دلفان- هرسین کولاک گزارش‌شده است.

رئیس پلیس‌راه استان لرستان بابیان اینکه همراه داشتن زنجیر چرخ و تجهیزات ایمنی الزامی است عنوان کرد: در برخی محورهای فرعی تردد با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه امشب دمای هوا کاهش می‌یابد و پدیده یخ‌بندان را در سطح محورهای استان داریم لازم است رانندگان بااحتیاط رانندگی کنند.

ساعت 20.47|‌محورهای “هراز، کندوان و سوادکوه” مسدود شدند

فرمانده پلیس راه مازندران از مسدودی هر سه محور ترانزیتی مازندران منتهی به تهران خبر داد.

سرهنگ پاسدار علی‌رضا قدمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ساری، اظهار داشت: به دنبال بارش شدید برف، محور کندوان که از عصر روز گذشته مسدود شده بود به دلیل تاری دید و بارش شدید برف همچنان مسدود است.

وی افزود: محور هراز نیز از تونل امامزاده هاشم تا سه راهی گزنگ بارش برف شدید داریم و این محور نیز تا اطلاع ثانوی مسدود خواهد بود.

قدمی با بیان اینکه بارش برف شدید نیز سبب مسدودی محور سوادکوه شده است، تصریح کرد: هم اکنون هر سه محور ترانزیتی منتهی به تهران بسته شده است.

وی با اعلام اینکه هم اکنون سطح همه جاده‌های درون و برون شهری استان لغزنده است، افزود: بارش برف در ارتفاعات شدید و در شهرهای استان نیز به صورت پراکنده باریدن کرده است.

فرمانده پلیس راه مازندران با اشاره به تداوم سرمای هوا، گفت: با توجه به یخ‌زدگی محورهای استان، رانندگی در صبح دوشنبه باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد.

ساعت 20.47|اتوبان‌های”قم ـ تهران” و “قم ـ گرمسار” تا اطلاع ثانوی مسدود شدند

مدیرکل مدیریت بحران استان قم با اشاره به وضعیت جاده‌های استان قم گفت: همچنان اتوبان قم ـ تهران، جاده قدیم قم ـ تهران و بالعکس و جاده قم ـ گرمسار به دلیل برف، کولاک و یخبندان تا اطلاع ثانوی مسدود هستند.

محسن اوروجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به وضعیت جاده‌های استان قم اظهار داشت: همچنان اتوبان قم ـ تهران، جاده قدیم قم ـ تهران  و بالعکس و جاده قم ـ گرمسار به دلیل برف، کولاک و یخبندان تا اطلاع ثانوی مسدود هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم با اشاره به اسکان مسافران در راه مانده به دلیل برف و کولاک و یخبندان گفت: مسجد مقدس جمکران و مصلی قدس قم برای اسکان مسافران هماهنگ شده است.

وی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی‌های لازم از سوی صداوسیما انجام‌شده است، افزود: تمام مدارس استان به دلیل برودت هوا و یخبندان  در دو مقطع صبح و بعدازظهر فردا تعطیل و همچنین ساعت کار ادارات استان ساعت 9 صبح است.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم با بیان توصیه‌هایی به شهروندان قمی گفت: صرفه‌جویی در مصرف انرژی و پوشش کنتورها و لوله‌های آب را همشهریان عزیز در نظر داشته باشند، در صورتی که قصد مسافرت دارند حتماً خودروهای خود را مجهز به زنجیر چرخ‌کرده و لباس گرم، سوخت کافی و غذا همراه داشته باشند.

ساعت 20.40|بارش برف در شهرهای مازندران و مسدودی محورهای شریانی

به دنبال بارش برف در مناطق ارتفاعات و کوهستانی مازندران، این نعمت الهی نصیب مردم شهرهای استان نیز شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، برودت هوا و هوای زمستانی از روز گذشته وارد شمال ایران شده و این سرما از بارش شدید باران در غرب استان آغاز شده است.

به دنبال بارش شدید باران از صبح امروز بارش‌ها به صورت برف در مناطق ارتفاعات استان صورت گرفته است و این بارش‌های برف عصر امروز در ساری، قائم‌شهر، بابل، آمل و دیگر شهرهای مرکزی و غربی مازندران باریدن کرده است.

بر اساس اعلام مسئولان هواشناسی مازندران، دمای هوای مازندران امشب به منفی صفر خواهد رسید و بیشتر نقاط شهرهای شمالی ایران یخ می‌زند.

فرمانده پلیس راه مازندران گفت: هر سه محور مواصلاتی و کوهستانی مازندران یعنی سوادکوه، هراز و کندوان به دلیل بارش سنگین برف و کولاک بسته شده است.

سرهنگ پاسدار علی‌رضا قدمی افزود: در محور کندوان از تونل کندوان تا پل دزبن بارش برف سنگین گزارش شده است و در محور هراز بدلیل بارش برف سنگین و کولاک در حوزه استان تهران تا اطلاع ثانوی مسدود است و وضعیت جوی این محور از گردنه امامزاده هاشم تا تونل وانا بارش برف است.

قدمی با بیان اینکه بارش برف در محور سوادکوه شدید است، افزود: این محور نیز ساعتی پیش مسدود شده و از گردنه گدوک تا چالی برف سنگین گزارش شده است.

وی با بیان اینکه تردد در محور کیاسر، فقط با زنجیر چرخ امکان پذیر است، افزود: در این محور بارش برف سنگین از کیاسر تا سه راه فولادمحله گزارش شده است.

ساعت 20.00|محورهای مواصلاتی استان زنجان کولاک و برفی است

رئیس پلیس راه استان زنجان گفت: وضعیت محورهای مواصلاتی استان زنجان کولاک و برفی است.

اصغر شیرمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان به وضعیت جاده‌های استان اشاره و اظهار داشت: همچنان محورهای تهم به چورزق و زنجان طارم مسدود است‌‌.

وی با بیان اینکه آزادراه زنجان قزوین مسدود است، تصریح کرد: حد فاصل تاکستان تا قزوین به شدت کولاک است‌.

رئیس پلیس راه استان زنجان با بیان اینکه در شب گذشته نیروهای هلال احمر به بیش از 2 هزار نفر امدادرسانی کردند، گفت: نیروهای پلیس راه هم با تمام نیروی خود در جاده‌های استان‌ حضور داشت.

وی با بیان اینکه از مردم تقاضا می‌کنیم بدون زنجیر چرخ اقدام به سفر در ایام زمستان‌‌ نکنند، گفت: در این‌ چند روز از سفرهای غیر ضروری خودداری کنند.

شیرمحمدی وضعیت محورهای مواصلاتی استان را کولاک و برفی خواند و گفت: نیروهای امدادی اعم از پلیس، هلال احمر، فوریت‌های پزشکی و نیروهای راهدادی در جاده‌ها با تمام قوا حضور دارند.

ساعت 19.15| 50 درصد مسیرهای روستایی استان قزوین مسدود شد

معاون امور عمرانی استاندار قزوین از مسدود شدن بیش از 50 درصد مسیرهای روستایی استان قزوین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، علی فرخزاد در نشست اضطراری ستاد بحران استان قزوین اظهار داشت: براساس آمارها بیش از 50 درصد مسیرهای روستایی مسدود هستند که باید با همت دستگاه‌های اجرایی بازگشایی شوند.

وی بیان کرد: تمام امکانات استان باید برای امدادرسانی به مسافران و مقابله با بحران بسیج شوند و در این زمینه شهروندان نیز باید همکاری لازم را داشته باشند.

معاون امور عمرانی استاندار قزوین خاطرنشان کرد: امشب موج جدیدی از سرما استان قزوین را فرا می‌گیرد که شهروندان باید در مصرف حامل‌های انرژی صرفه‌جویی کنند تا با مشکلی روبه‌رو نشویم.

فرخزاد ادامه داد: دستگاه‌های امدادی باید آمادگی لازم برای امدادرسانی را داشته و غذا و امکانات رفاهی را برای امشب تامین و در اختیار در راه‌ماندگان و مسافران قرار دهند. 

ایرج زاهدپور مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان قزوین در این جلسه گفت: با توجه به تجمع خودروهای سنگین بازگشایی محورهای قزوین ـ رشت و قزوین ـ تاکستان باید در اولویت قرار گیرد.

وی بیان کرد: تمام دستگاه‌های اجرایی امدادی و خدمات‌رسان باید در زمینه اسکان اضطراری مسافران اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

ساعت 19.02|بارش برف راه ارتباطی 180 روستای الیگودرز را مسدود کرد

فرماندار شهرستان الیگودرز گفت: بارش برف راه ارتباطی 180 روستای الیگودرز را مسدود کرد.

احسان جهانیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در الیگودرز اظهار داشت: به دلیل بارش سنگین برف در شهرستان الیگودرز در حال حاضر راه ارتباطی حدود 180 روستا مسدود است.

وی با بیان اینکه راه‌های اصلی و مراکز بخش شهرستان الیگودرز باز است و تردد در آنها جریان دارد گفت: گروه‌های برف روبی هم اکنون در حال بازگشایی محورهای روستایی هستند؛ بیشتر این روستاها در بخش بشارت ذلقی و بخش زز و ماهرو قرار دارد که سعی می‌شود سریعتر بازگشایی شود.

فرماندار شهرستان الیگودرز از رانندگان خواست برای تردد در محورهای این شهرستان وسایل و تجهیزات لازم را همراه داشته باشند.

ساعت 18.41|مشکلی برای تردد در محور دماوند ـ فیروزکوه وجود ندارد

رئیس پلیس راهور محور دماوند فیروزکوه گفت: محور دماوند- فیروزکوه در حال حاضر باز و در برخی بخش‌ها دارای لغزندگی است؛ اما مشکلی برای تردد وجود ندارد.

محمدرضا محمودی دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دماوند اظهار داشت: محور دماوند ـ فیروزکوه در حال حاضر باز و در برخی بخش‌ها دارای لغزندگی است اما مشکلی برای تردد وجود ندارد.

وی بیان کرد: برای اطمینان از هموطنان تقاضا می‌شود تا تجهیزات موردنیاز از جمله زنجیر چرخ به همراه داشته باشند.

رئیس پلیس راهور محور دماوند ـ فیروزکوه با اشاره به اینکه این محور تنها محوری بود که از روز گذشته مسدود نشده است افزود: خوشبختانه با هماهنگی‌ها و تلاش‌های خوب راهداران از روز گذشته تاکنون هیچ مشکلی در این محور وجود نداشته است.

محمودی تصریح کرد: خوشبختانه هیچ گونه تصادف و ماشین در راه مانده‌ای نداشتیم و همکاران در مسیر به صورت مستمر برای امدادرسانی حضور دارند.

ساعت 18.26|30 درصد راه‌های روستایی اردبیل مسدود است

مسعود امامی یگانه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: در حال حاضر با وجود تلاش‌های مستمر و شبانه روزی عوامل راهداری 30 درصد راه‌های روستایی در سطح استان اردبیل به دلیل بارش سنگین برف و کولاک مسدود است.

وی بیان کرد: نیروهای راهداری با توجه به اینکه قسمت عمده‌ای از راه‌های ارتباطی روستایی مسدود شده بود اقدام به بازگشایی آنها کرده که با توجه به تلاش‌هایی که در این حوزه از سوی نیروهای خدمات‌رسان انجام می‌شود پیش‌بینی ما این است که تا ظهر فردا شاهد بازگشایی و برفروبی این محورها باشیم.

سرپرست مدیریت بحران استانداری اردبیل با اشاره به هشدارهای هواشناسی مبنی بر کاهش محسوس دما گفت: با توجه به اینکه از صبح فردا شاهد یخبندان و سرمای شدید در اردبیل خواهیم بود و این سامانه سرد در استان تا پایان هفته تداوم می‌یابد انتظار می‌رود که مردم و مسئولان امر در زمینه کاهش خسارات در بخش‌های مختلف تمهیدات و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

امامی یگانه با تاکید بر صرفه‌جویی در مصرف گاز توسط مردم تصریح کرد: تا به این لحظه با وجود سرمای هوا مشکلی در افت فشار گاز نداشته‌ایم که با توجه به سرمای شدید پیش رو انتظار داریم که شهروندان با صرفه‌جویی در مصرف گاز زمینه‌ساز تداوم این روند شوند.

سرپرست مدیریت بحران استانداری اردبیل با اشاره به باز بودن محورهای مواصلاتی استان اردبیل افزود: باید رانندگان در هنگام سفر حتما زنجیر چرخ و تجهیزات ایمنی و زمستانی و لباس گرم به همراه داشته باشند تا در صورت نیاز در محورهای مواصلاتی استان با مشکلی مواجه نباشند.

ساعت 18.11|تردد تمام خودروها تا بازگشایی جاده‌های استان قزوین ممنوع است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، عبدالمحمد زاهدی بعدازظهر امروز در جلسه اضطراری ستاد بحران استان قزوین اظهار داشت: با توجه به کولاک شدید و بارش برف در محورها از ساعت 17 امروز تا بازگشایی کامل جاده‌ها تردد خودروها به جز دستگاه‌های خدمات‌رسان و امدادی ممنوع است.

وی بیان کرد: امشب شاهد کاهش 10 درجه‌ای دمای هوا هستیم و امکان بازگشایی جاده‌ها وجود ندارد که باید به مسافران در مسیر امدادرسانی صورت گیرد.

استاندار قزوین با بیان اینکه در شرایط کنونی نجات جان و سلامت انسان‌ها اولویت دارد، افزود: هرچند تجمع خودروهای سنگین در شهر اقبالیه و تاکستان دشوار بوده اما ستاد مدیریت بحران این تصمیم را اتخاذ کرده چرا جان انسان‌ها مهم است.

زاهدی گفت: خوشبختانه دستگاه‌های خدمات‌رسان اقدامات ویژه‌ای با هماهنگی و همکاری یکدیگر انجام دادند و امیدواریم با کمترین مشکل، این وضعیت جویی را پشت سر بگذاریم.

ساعت 17.03|بارش شدید برف در برخی محورهای لرستان

سرهنگ مرتضی چغلوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد بابیان اینکه تمامی محورهای استان لرستان لغزنده است اظهار داشت: در حال حاضر بارش برف را سطح محورهای ازنا و الیگودرز به سمت اصفهان داریم.

وی با اشاره به اینکه محورهای اصلی استان لرستان باز است و تردد صورت می‌گیرد افزود: در برخی محورهای استان مه گرفتگی نقطه‌ای را داریم که سبب کاهش دید افقی می‌شود.

رئیس پلیس‌راه استان لرستان بابیان اینکه 86 اکیپ خودرویی در محورهای استان لرستان مستقر است عنوان کرد: با توجه به لغزندگی جاده‌های استان لرستان به همراه داشتن زنجیر چرخ الزامی است.

وی بیان کرد: به رانندگان توصیه می‌شود از عجله و شتاب بپرهیزند و ضمن رعایت فاصله طولی و سرعت مطمئنه، بااحتیاط رانندگی کنند.

ساعت 17.02|احتمال یخ‌زدگی در معابر عمومی و جاده‌های بین شهری لرستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم آباد، رضا آریایی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طی امشب و صبح فردا دوشنبه یخ زدگی در معابر عمومی و جاده‌های بین شهری و در مناطق برفگیر کوهستانی پیش بینی می‌شود.

وی افزود: هم استانی‌های عزیز از انجام ترددهای غیرضروری در جاده‌های بین شهری پرهیز کنند و پایانه‌های مسافربری با اطمینان از باز بودن راه‌ها نسبت به فروش بلیط به مسافران اقدام کنند.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران لرستان گفت: هم استانی‌های عزیز در صورت الزام به انجام سفرهای برون شهری با توجه به لغزندگی جاده ها ضمن اطمینان کامل از سلامت خودرو نسبت به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و انجام سوخت گیری کامل در مبدا و همراه داشتن غذا و البسه گرم به مقدار کافی اقدام کنند و در مصرف گاز صرفه جویی شود.

ساعت 16.49| کولاک شدید در محورهای مواصلاتی استان قزوین

جواد حق‌لطفی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین، اظهار داشت: بارش برف و کولاک شدید در محورهای مواصلاتی استان قزوین ادامه داشته و امکان انجام عملیات بازگشایی وجود ندارد.

وی بیان کرد: امروز جاده‌های استان باز نمی‌شود و راهداران در تلاش هستند تا فردا عملیات بازگشایی را انجام دهند.

معاون راهداری اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین خاطرنشان کرد: نیروهای راهداری بیش از 72 ساعت در جاده‌ها و در شرایط سخت جویی در حال خدمات‌رسانی هستند.

ساعت 16.41| معابر شهری اردبیل بازگشایی شد

شهرام لازمی زارع در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده که از چند روز قبل از سوی هواشناسی اعلام شده بود، نیروهای خدمات‌رسان شهرداری اردبیل 24 ساعت قبل از آغاز بارش‌ها در آماده‌باش کامل بوده و تمامی تجهیزات در این حوزه بکارگیری شدند.

وی با اشاره به فعال بودن تمامی نیروهای خدماتی و ماشین‌آلات سنگین شهرداری برای برفروبی و بازگشایی معابر و خیابان‌های اردبیل خبر داد و گفت: با تلاش‌های انجام شده در حال حاضر معابر شهری اردبیل بازگشایی شده و تردد روان در سطح شهر جریان دارد.

معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل با بیان اینکه در حال حاضر مشکل ترافیک و تردد در سطح شهر اردبیل وجود ندارد، تصریح کرد: برفروبی معابر فرعی نیز آغاز شده و از امشب اقدام به جمع‌آوری برف‌ها از سطح شهر خواهیم کرد تا به محل‌های تعیین‌شده انتقال داده شوند.

لازمی زارع با اشاره به خدمات‌رسانی نیروهای شهرداری در مناطق چهارگانه شهری اردبیل بیان کرد: تمامی مدیران، کارگران و رانندگان در حال حاضر به صورت شبانه‌روزی در سطح شهر فعالیت می‌کنند تا زمینه برای بازگشایی هر چه سریع‌تر مسیرهای شهری فراهم شود که تلاش‌های این نیروها شایسته قدردانی است.

معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل افزود: در حال حاضر بیش از 80 دستگاه ماشین‌آلات برفروبی در سطح شهر فعال بوده و اقدام به برفروبی و بازگشایی معابر و مسیرهای فرعی می‌کنند که با توجه به سنگینی بارش‌ها تعداد این ماشین‌آلات در حال افزایش بوده تا با این امر زمینه برای بازگشایی سریع مسیرهای فرعی نیز مهیا شده و رضایتمندی شهروندان را فراهم کند.

ساعت 16.37| همه راه‌های استان گلستان باز است

صادق‌علی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان با اشاره به آماده‌باش و حضور دائمی نیروهای امدادی در جاده‌های استان اظهار داشت: ستاد بحران و همه نیروهای امدادی امروز و روزهای آینده برای خدمت‌رسانی به مردم با آمادگی کامل در مناطق مختلف استان مستقر هستند.

وی افزود: همه راه‌های استان گلستان باز است اما به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و استفاده از زنجیرچرخ در مسیرهای کوهستانی الزامی است.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان تصریح کرد: براساس پیش‌بینی‌های انجام شده و با حضور فعال همه نیروهای امدادی همه راه‌های مواصلاتی استان باز است اما به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و استفاده از زنجیر چرخ در مسیرهای کوهستانی الزامی است.

وی گفت: در جلسه دیروز ستاد مدیریت بحران استان ، پس از بررسی الگوهای جوی و ارزیابی‌های دقیق اطلاعات ایستگاه‌های هواشناسی، اطلاعیه‌ای مبنی بر تعطیلی مدارس مناطق کوهستانی صادر کردیم و تلاش کردیم تا با اطلاع‌رسانی به موقع هم استانیان را در جریان امور قرار دهیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان افزود: برهمین اساس امروز نیز جلسه‌ای برای بررسی و ارزیابی الگوهای جوی خواهیم داشت و در صورتی که نیاز به تعطیلی باشد اطلاعیه‌های لازم را به موقع و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اطلاع مردم خواهیم رساند.

ساعت 16.35| تردد در محورهای مواصلاتی اصفهان بدون مشکل جریان دارد

محمدعلی اسماعیلی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان اظهار داشت: با توجه به شروع بارندگی از شب گذشته در محورهای شمال، شمال غرب و غرب استان و ادامه بارش‌ها تا به امروز کلیه محورهای مواصلاتی استان باز و تردد به صورت ایمن برقرار است.

وی افزود: به هموطنان توصیه می‌کنیم با توجه به بارش برف و باران و برودت هوا در ساعات آینده با رعایت سرعت مطمئنه و با همراه داشتن زنجیر چرخ در جاده‌ها تردد کنند.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اصفهان تصریح کرد: همچنین شهروندان از تردد غیرضروری در محورهای کوهستانی در شب خودداری کنند و در صورت نیاز زنجیر چرخ، سوخت کافی و سایر تجهیزات مورد نیاز را به همراه داشته باشند.

وی ادامه داد: در حال حاضر به گزارش راهداران و بررسی دوربین‌های نظارت تصویری این مرکز مدیریت راه‌های این اداره کل محورهای آران‌وبیدگل، جاده قدیم کاشان- قم، آزادراه اصفهان- کاشان، محور اصفهان- میمه، اردستان ـ موغار، خورف طبس، جندق- معلمان و محور اصفهان- نائین بارش برف و باران و کاهش دید و لغزندگی گزارش شده است.

اسماعیلی زاده بیان کرد: خواهشمندیم برای داشتن سفری ایمن به منظور اطلاع از وضعیت راه‌های کشور قبل از سفر با تلفن گویای 141 و انتخاب گزینه 4 تماس بگیرند.

به گزارش تسنیم، براساس اعلام اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اصفهان، افرادی که مایل به استفاده از اپلیکشین 141 هستند می‌توانند این نرم افزار را از سایت www.141.ir دریافت و نصب کنند و به صورت آنلاین اطلاعات لازم در خصوص وضعیت تردد در راه‌های کشور را دریافت کنند.

ساعت 16.35| مردم از سفرهای غیرضروری به محورهای شمالی ایران خودداری کنند

سردار سید محمود میرفیضی اظهار داشت: با ورود سامانه بارشی سرد از روز گذشته به مازندران و بارش سنگین برف در محورهای کوهستانی که سبب انسداد برخی محورها شد، ماموران پرتلاش پلیس راه استان با حضور در این محورها با همکاری دیگر گروه‌های امداد و نجات جاده‌ای به امداد‌رسانی و کمک به در راه‌‌ماندگان و خودروهای گرفتار در برف پرداختند.

وی خاطرنشان کرد: محور هراز که به دلیل بارش سنگین برف از شب گذشته مسدود شده بود، همچنان مسدود است.

میرفیضی، از مسدود‌بودن محور کندوان که از شب گذشته به علت کولاک شدید و بارش سنگین برف مسدود شده بود، خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر تردد در محورهای سوادکوه و کیاسر فقط با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

وی با اشاره به برودت هوا در این محورها و سایر محورهای روستایی و کوهستانی این استان از رانندگانی که قصد تردد در این محورها را دارند، خواست ضمن پرهیز از ترددهای غیرضروری و همراه داشتن لباس گرم و جیره خشک، خودروهای خود را به زنجیر چرخ، سوخت کافی و سایر تجهیزات زمستانی مجهز کنند.

فرمانده انتظامی مازندران با تاکید بر رعایت کامل مقررات راهنمایی و رانندگی و پرهیز از شتاب و عجله در رانندگی به رانندگان وسایل نقلیه توصیه کرد: با رعایت حق تقدم عبور، ضمن بالا بردن ضریب ایمنی، فرهنگ خود را به نمایش بگذارند و هیچگاه به دنبال جبران فرصت کم با سرعت زیاد نباشند.

ساعت 16.32| اتوبان قم- تهران بازگشایی شد

اکبر سلیمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به آخرین وضعیت اتوبان “قم- تهران” اظهار داشت: به حول و قوه الهی مسیر اتوبان قم- به تهران بازگشایی شده و ترافیک در حال جریان است و هم‌اکنون در حال هدایت مسیر هستیم.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قم با اشاره به آخرین وضعیت جاده “قدیم قم- تهران” گفت: جاده قدیم تا اطلاع ثانوی مسدود است، هدف این است که آزادراه قم به تهران را بازگشایی کنیم.

وی با بیان اینکه مسیر قم به تهران تقریباً باز است، افزود: تنها مشکل مربوط به جاده قم به تهران است و مسیرهای دیگر مشکل خاصی ندارند.

ساعت 16.31| حدود 50 درصد جاده‌های روستایی طالقان باز است

تقی رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، با اشاره به بارش برف سنگین که در سطح استان البرز و استان‌های همجوار از دیروز شروع شد، اظهار داشت: با توجه به پیش‌بینی هواشناسی از 48 ساعت پیش تیم‌های راه و شهرسازی و راهداری جاده‌ای البرز در آماده‌باش هستند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز با بیان اینکه از ساعت 20 دیروز بارش برف شدید شد، افزود: به علت پس زدن ترافیک از خروجی‌های شهر کرج و با توجه به یخبندان، ترافیک در شهر کرج و خروجی‌ها افزایش داشت.

وی ادامه داد: عملیات نمک پاشی و بازگشایی مسیر شمالی و جنوبی آزادراه تهران به کرج و کرج به قزوین از دیشب به صورت مداوم در حال انجام است و تا ظهر امروز آزاد راه کرج به تهران و کرج به قزوین باز است.

رضایی با تاکید بر اینکه اکثر خودروهای در راه مانده مجهز به زنجیر چرخ نبودند، عنوان کرد: تمام جاده‌های استان البرز باز است و در طالقان نیز جاده‌های اصلی و شهری باز و بالغ بر 50 درصد جاده‌های روستایی طالقان نیز  باز است.

وی اعلام کرد: 20 تیم راهداری البرز متشکل از 250 راهدار به همراه 97 دستگاه خودرو نیمه سنگین و سنگین و 25 ماشین سبک در راه‌های البرز حضور دارند.

ساعت 16.22| محورهای کوهستانی گلستان پوشیده از برف است

سرهنگ علی عبدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان با اشاره به آخرین وضعیت جاده‌های استان گلستان اظهار داشت: اکنون در محورهای کوهستانی و اصلی توسکستان گرگان به شاهرود استان سمنان، خوش ییلاق آزادشهر به استان سمنان و جنگل گلستان به سمت خراسان شمالی بارش برف را داریم.

وی افزود: رفت وآمد در همه محورهای استان در حال انجام است اما در بیشتر محورهای کوهستانی استان شاهد بارش برف هستیم.

رئیس پلیس راه استان گلستان با توجه به کولاک و یخبندان پیش رو در این استان به مردم توصیه کرده است: با توجه به فزایش برودت هوا، امشب از سفرهای غیرضروری خودداری کنند. اما در صورت رفتن به سفرعبور از جاده‌های کوهستانی استان تنها با تجهیزات زمستانی و به ویژه زنجیرچرخ امکان‌پذیر است.

رعایت سرعت مطمئنه، رعایت فاصله طولی، توجه به جلو و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی توصیه‌های دیگر رئیس پلیس راه گلستان به رانندگان است.

رئیس پلیس راه استان گلستان همچنین از رانندگان خواست برای عبور از محورهای کوهستانی پتو و لباس گرم، خوراکی، باک پر و در کنار آن زنجیر چرخ به همراه داشته باشند.

براساس اعلام هواشناسی گلستان؛ تا اواخر همین هفته استان گلستان بارانی، برفی و سرد است.

ساعت 15.54| محور هراز بازگشایی شد

سرهنگ محبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تهران با اعلام این خبر اظهار داشت: از دقایق پیش با توجه به پاک‌سازی جاده، محور هراز بازگشایی شده است.

وی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که با شدّت کولاک و بارش برف مجدداٌ این محور مسدود شود.

رئیس پلیس راه شرق تهران با تأکید بر خودداری از سفرهای غیرضرور توسط رانندگان تصریح کرد: از رانندگان تقاضا داریم با رعایت نکات ایمنی در محورهای برف‌گیر از زنجیر چرخ استفاده کرده و پوشاک و موادغذایی به همراه داشته باشند.

ساعت 15.23| جاده تویسرکان به همدان از مسیر گنجنامه مسدود است

حبیب مومیوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تویسرکان اظهار داشت: از شب گذشته تا کنون بیش از 400 کیلومتر از راه‌های ارتباطی شهرستان تویسرکان برفروبی شده است.

وی افزود: جاده تویسرکان به همدان از مسیر گنجنامه به دلیل برخورداری از شرایط خاص جغرافیایی هر ساله از آذرماه تا فروردین ماه سال آینده بسته می‌شود و اکنون نیز تردد در آن امکان پذیر نیست.

مومیوند با اشاره به اینکه شهرستان تویسرکان از چهار گردنه اصلی دولایی، اشتران، سوتلق و خیر آباد برخوردار است تصریح کرد: در مجموع شهرستان تویسرکان با برخورداری از 18 گردنه فرعی و اصلی، بیشترین میزان گردنه‌های ارتباطی در استان همدان را دارا است و همین مساله موجب افزایش حجم کار در برفروبی های فصلی می‌شود.

وی گفت: همچنین راه های شریانی تویسرکان شاما تویسرکان به جوکار و تویسرکان به کنگاور نیز باز بوده و عبور و مرور در آنها جریان دارد.

فرماندار تویسرکان تاکید کرد: میزان ریزش برف در شهرستان تویسرکان به صورت میانگین به 20 سانتیمتر و در ارتفاعات به بیش از 30 سانتیمتر می‌رسد.

ساعت 14.36| راه 10 روستای شهرستان کنگاور مسدود است

علی طاهرآبادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کنگاور اظهار داشت: با شروع بارش برف در استان کرمانشاه 28 راه روستایی در شهرستان کنگاور مسدود شد.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه افزود: با تلاش نیروهای راهداری اکنون راه 18 روستا باز شده است و راه 10 روستای باقیمانده در حال بازگشایی است و نیروهای راهداری در منطقه حضور دارند.

ساعت 14.31| هراز دوباره بسته شد

سرهنگ پاسدار علی‌رضا قدمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ساری، اظهار داشت: با توجه به بازگشایی محور هراز در صبح امروز، مجددا این محور دقایقی پیش به دلیل برف و کولاک مسدود شد.

وی افزود: محور کندوان به دلیل برف، یخبندان و کولاک شدید همچنان از عصر دیروز مسدود است.

قدمی با اشاره به اینکه برف در همه محورهای شریانی استان باریدن دارد، تصریح کرد: محور کیاسر پوشیده از برف بوده و تردد در این محور و سه محور شریانی استان صرفا با زنجیر چرخ امکانپذیر است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در تمام نقاط شهری و روستایی استان بارش باران داریم، افزود: رانندگان از ترددهای غیرضرور در محورهای برفگیر استان خودداری کنند.

ساعت 14.25| راه‌های فرعی در استان البرز مسدود است

سرهنگ رضا گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، با اشاره به اینکه همچنان محورهای چالوس، طالقان و ماهدشت به اشتهارد بسته است اظهار داشت: در حال حاضر آزادراه تهران-کرج و کرج- قزوین باز است.

رئیس پلیس راه استان البرز با بیان اینکه همچنان راه‌های فرعی بسته است ادامه داد: تردد در آزادراه‌ها به کندی صورت می‌گیرد و مردم از سفرهای غیرضروری به شدت خودداری کنند و در صورت ضرورت حتما زنجیر چرخ همراه داشته باشند.

ساعت 14.13| بارش برف راه 95 روستا را مسدود کرد

جواد یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان به وضعیت جاده‌ای استان اشاره کرد و اظهار داشت: محورهای زنجان – طارم و تهم – چورزق همچنان‌ مسدود است.

وی با بیان اینکه اجازه تردد به وسایل نقلیه در آزادراه و جاده ترانزیت زنجان قزوین داده نمی‌شود،‌گفت: مسیر تاکستان به قزوین به علت کولاک شدید و برف مسدود است و همین موضوع سبب شده است تا از زنجان و ابهر اجازه تردد به وسایل نقلیه داده نشود.

معاون راهداری اداره‌کل راهداری و حمل و نقل استان زنجان با بیان اینکه شب گذشته نیروهای امدادی به هموطنانمان که در راه‌ها و کولاک مانده بودند اسکان اضطراری دادند،‌ گفت: نیروهای راهداری در حال باز کردن راه‌ها هستند.

وی به مسدود شدن راه‌های روستایی اشاره کرد و گفت: بارش سنگین برف سبب شد راه 95 روستا در سطح استان مسدود شود و نیروهای راهداری در حال تلاش باز کردن راه‌ها هستند.

ساعت 14.09| راه ارتباطی 40 روستا در میاندوآب بسته شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از میاندوآب، رمضان محمدپور با اعلام این خبر اظهار داشت: از شب گذشته که بارش برف سنگین در آذربایجان غربی آغاز شده برخی راه‌های مواصلاتی این شهرستان مسدود شده و عبور و مرور با کندی صورت می‌گیرد.

وی افزود: در بخش باروق از توابع شهرستان میاندوآب راه مواصلاتی 40 روستا به دلیل بارش سنگین برف که بعضاً تا نیم متر هم رسیده مسدود شده است.

محمدپور گفت: راهداران پنج خودروی گرفتار در برف و سرنشینان آن را در جاده‌های منتهی به میاندوآب از برف نجات دادند.

وی افزود: هم‌اینک تلاش راهداران برای بازگشایی مسیر این روستاها در حال انجام است.

ساعت 14.08| اتوبان تهران- قم باز است؛ تردد به کندی انجام می‌شود

فرشاد اسکندری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرری با اشاره به وضعیت راه‌های شهرستان اظهار داشت: علت بسته شدن اتوبان تهران- قم نداشتن و نبستن زنجیر چرخ بسیاری از خودروها بوده است.

وی در مورد وضعیت فغلی اتوبان ادامه داد: اکنون اتوبان باز شده، البته تردد با سرعت کم صورت می‌گیرد.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان ری ضمن توصیه به شهروندان جهت پرهیز از سفرهای غیرضروری تصریح کرد: کسانی که قصد سفر و عبور از جاده‌ها را دارند حتما به نکات ایمنی توجه کرده و زنجیره چرخ، آب، خوراکی و پتو همراه داشته باشند.

ساعت 13.18| بازگشایی راه 384 روستای آذربایجان غربی آغاز شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، عبدالحسین علی‌اکبری ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به تلاش بی‌وقفه راهداران برای برقراری ترددهای ایمن جاده‌ای در نقاط مختلف آذربایجان غربی اظهار داشت: با آغاز بارش‌های سنگین در شهرستان‌های 17 گانه کار برف‌روبی نیز در تمام جاده‌های برف‌گیر آغاز شده است.

وی افزود: عملیات برف‌روبی تا امکان برقراری تردد ایمن مسافران و رانندگان همچنان و پیوسته انجام می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آذربایجان غربی گفت: در برخی جاده‌های استان همچون محور پیرانشهر به مرز تمرچین به دلیل کولاک شدید و برای جلوگیری از بروز حوادث، تردد وسایل نقلیه سنگین ممنوع اعلام شده است.

 علی‌اکبری افزود: از شب جمعه بارش برف در آذربایجان غربی آغاز شده و باز هم ادامه دارد و در این میان راه 384 روستای استان مسدود شده که هم اینک راهداران در حال بازگشایی این مسیرها هستند.

وی گفت: در محورهای نقده، پیرانشهر، اشنویه، مهاباد و سردشت کولاک شدید وجود دارد و در محورهای چالدران، پایانه مرزی سرو، گردنه قوشچی، گردنه راژان و ارومیه نیز همچنان بارش برف گزارش می‌شود بنابراین شهروندان از انجام هر نوع سفر غیر ضرور خودداری کنند و فقط با خودروهای سالم از نظر فنی تردد نمایند.

ساعت 13.15| تردد در محورهای فیروزکوه، جاجرود و آزادراه پردیس با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قرچک، سرهنگ سیاوش محبی در جمع خبرنگاران با اشاره به بارش برف در ارتفاعات محورهای مواصلاتی استان اظهار داشت: همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در محورهای کوهستانی الزامی است.

وی بیان کرد: تمام نیروهای راهور در مناطقی که احتمال ترافیک وجود دارد، مستقر و در حالت آماده‌باش قرار دارند تا در صورت به وجود آمدن ترافیک آن را رفع کنند.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی ویژه شرق استان تهران با بیان اینکه محور مواصلاتی هراز به علت کولاک شدید از ساعت 20 شب گذشته تاکنون مسدود است افزود: بارش باران در دیگر محورهای استان نیز سبب لغزنده بودن سطح جاده‌ها شده است از این رو ضروری است رانندگان ضمن رعایت نکات ایمنی از سرعت و سبقت غیرمجاز اکیداً خودداری کنند.

محبی همچنین تصریح کرد: تردد در محورهای فیروزکوه، جاجرود و آزادراه پردیس با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

وی تأکید کرد: مسافران از سفرهای غیرضروری پرهیز کرده و سفر خود را به زمان‌های بعد موکول کنند، رانندگان با سرعت مطمئنه تردد کنند و از عجله و شتاب پرهیز و تجهیزات زمستانی و ایمنی به ویژه زنجیر چرخ، پوشاک، تغذیه و مواد غذایی کافی به همراه داشته باشند.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی ویژه شرق استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: از همه رانندگان می‌خواهیم که نکات ایمنی را در حین رانندگی رعایت و پیش از سفر برای اطلاع از وضعیت راه‌های استان با مرکز کنترل ترافیک پلیس راه با شماره 76219100 تماس حاصل کنند.

ساعت 13.07| راه 10 روستای شهرستان کنگاور مسدود است

علی طاهرآبادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کنگاور، اظهار داشت: با شروع بارش برف در استان کرمانشاه 28 راه روستایی در شهرستان کنگاور مسدود شد.

وی عنوان کرد: با تلاش نیروهای راهداری اکنون راه 18 روستا باز شده است و راه 10 روستای باقی‌مانده در حال بازگشایی است و نیروهای راهداری در منطقه حضور دارند.

ساعت 13.01| محورهای مواصلاتی استان قزوین مسدود است

سرهنگ نصرالله بیگلری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین اظهار داشت: به سبب بارش شدید برف و کولاک از روز گذشته تمام محورهای مواصلاتی استان به جز آزادراه قزوین-کرج مسدود است.

وی بیان کرد: کولاک در برخی محورها همچنان ادامه داشته و راهداران مشغول عملیات هستند تا هر چه سریع‌تر جاده‌ها باز شوند.

رئیس پلیس راه استان قزوین عنوان کرد: از شهروندان تقاضا داریم از سفرهای غیرضروری خودداری کرده و بدون تجهیزات زمستانی و زنجیرچرخ به هیچ وجه حرکت نکنند.

بیگلری گفت: نیروهای امدادی، راهداران و پلیس راه در جاده‌های استان آماده‌باش هستند.

ساعت 12.29| محور لوشان به قزوین و پونل به خلخال تا اطلاع ثانوی مسدود است

سرهنگ حسین محمدپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با اشاره به شرایط جوی نامساعد حاکم بر استان گیلان و بارش برف اظهار داشت: هم اکنون به‌علت بارش شدید برف در محور کوهین تردد کلیه وسایل نقلیه از لوشان به‌سمت قزوین تا اطلاع ثانوی مسدود است.

رئیس پلیس راه استان گیلان با بیان اینکه بارش برف در محورهای کوهستانی استان گیلان شدت بیشتری دارد اعلام کرد: محور پونل به خلخال حد فاصل “زندانه” به خلخال به‌علت وضعیت نامناسب جوی و رعایت ایمنی مسافران مسدود است.  

محمد‌پور با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط جوی حاکم بر استان در سایر راه‌های گیلان مشکل خاصی در تردد وجود ندارد خاطرنشان کرد: تردد در محورهای کوهستانی و برف‌گیر استان گیلان تنها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به اینکه توصیه‌ می‌شود با توجه به شرایط موجود شهروندان از تردد و سفرهای غیرضروری به‌ویژه در محورهای کوهستانی و برف‌گیر خودداری کنند گفت: توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی در محورهای کوهستانی استان باید به‌طور ویژه‌ای رعایت شود.

محمد‌پور با بیان اینکه مسافران از سفر‌های غیرضروری در این ایام پرهیز کرده و در صورت تردد  تجهیزات زمستانی لازم و زنجیر چرخ به همراه داشته باشند گفت: رانندگان درصورت مسافرت از سالم بودن سیستم‌های گرمایشی، برف‌پاک‌کن، سیستم ترمز و چراغ خودرو خود اطمینان حاصل کنند.

ساعت 11.55| آزادراه تهران-کرج از محدوده پمپ بنزین وردآورد تا گرمدره مسدود است

علی بابازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، با اشاره به اینکه همچنان محورهای کرج-چالوس، طالقان و ماهدشت به اشتهارد بسته است، اظهار داشت: آزادراه تهران-کرج از محدوده پمپ بنزین وردآورد تا گرمدره مسدود است.

رئیس مرکز فرماندهی پلیس راه استان البرز افزود: باند جنوبی آزادراه کرج- تهران از محدوده گرمدره تا وردآورد حرکت خودروها به سمت تهران بسیار کند انجام می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه در آزادراه کرج- قزوین مشکل خاصی وجود ندارد، بیان کرد: در این آزادراه نمک پاشی انجام شده است.

بابازاده با بیان اینکه محورهای فرعی جاده برغان، کردان و آتشگاه مسدود است، اضافه کرد: در محور محمدشهر تردد در حال انجام است ولی محورکیانمهر از ماهدشت به سمت کیانمهر و ماهدشت وضعیت ترافیکی فوق‌العاده سنگین دارد.

وی تاکید کرد: تمام نیروهای امدادی با امکانات کم در حال انجام امدادرسانی به مردم هستند و مردم حتی‌المقدور به آزادراه‌های تهران-کرج و کرج-قزوین وارد نشوند.

ساعت 11.55| وضعیت جاده‌های برف‌گیر آذربایجان غربی رصد می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، عبدالحسین علی‌اکبری در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت جوی استان آذربایجان غربی در پی بارش برف اظهار داشت: با آغاز بارش‌ها و در قالب طرح زمستانی  اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آذربایجان غربی  17 اکیپ امداد و تعمیرات سیار در حال انجام ماموریت و گشت زنی در جاده‌ها و محورهای استان هستند.

وی افزود: این اکیپ‌ها به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت کرده و آخرین وضعیت جاده‌ای را تحت کنترل دارند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آذربایجان غربی گفت: در قالب طرح زمستانی هم اکنون 430 دستگاه ماشین‌آلات سنگین، نیمه سنگین و سبک در جاده‌های استان مستقر و در حال خدمت‌رسانی و بازگشایی و ساماندهی مسیرهای مواصلاتی هستند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این 68 اکیپ راهداری عملیاتی نیز در محورهای مورد نیاز در حال برف‌روبی و باز نگه‌داشتن جاده‌ها هستند.

علی‌اکبری گفت: اکیپ‌های راهداری بر اساس وظیفه ذاتی خود در حال آماده باش هستند و در 68 راهدارخانه استان افزون بر 800 نیروی راهداری آماده خدمات‌رسانی به شهروندان شده‌اند.

وی افزود: در 71 گردنه راه روستایی استان و در 18 گردنه مهم و اصلی نیز فعالیت‌های شبانه‌روزی راهداران در حال انجام است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آذربایجان غربی گفت: آخرین وضعیت جاده‌های برف گرفته استان با استفاده از   40 دستگاه دوربین نظارتی بصورت آنلاین رصد می‌شود.

ساعت 11.39| تمام محورهای استان لرستان لغزنده است

سرهنگ مرتضی چغلوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد در رابطه با وضعیت راه‌های استان لرستان با توجه به بارش‌های اخیراظهارداشت: تمامی محورهای استان لرستان لغزنده است و شدت این لغزندگی در گردنه‌های استان بیشتر است.

وی با بیان اینکه محورهای لرستان به صورت منطقه‌ای تحت تاثیر شرایط جوی قرار گرفته‌اند، افزود: در محور گاماسیاب نورآباد هم اکنون بارش خفیف برف داریم و در مناطق شمالی و شرقی استان  نیز به صورت منطقه‌ای شاهد بارش تگرگ و مه گرفتگی هستیم.

رئیس پلیس راه استان لرستان به لزوم استفاده از تجهیزات زمستانه برای تردد خودروها تاکید کرد و گفت: با توجه به لغزندگی محورهای استان به رانندگان توصیه می‌شود از زنجیر چرخ استفاده کنند و عجله و شتاب نداشته باشند.

وی عنوان کرد: به رانندگان توصیه می‌شود فاصله طولی و سرعت مطمئنه را رعایت کنند.

ساعت 11.36| محور ارتباطی یاسوج به پادنا اصفهان مسدود شد

محمد نصیری‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یاسوج اظهار داشت: به دلیل بارش برف و کم کاری راهداری استان اصفهان هم اکنون محور یاسوج-پادنا مسدود شده است و با این شرایط امکان بازگشایی تا اسفندماه وجود ندارد.

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده با اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان افزود: راهداری ااصفهان پاسخ دادند که نمی‌توانیم در شرایط فعلی عملیات بازگشایی را انجام دهیم.

نصیری‌راد با تاکید بر اینکه راهداری کهگیلویه و بویراحمد نیز به تنهایی نمی‌تواند نسبت به تمام محور یاسوج-پادنا حتی قسمت حوزه استحفاظی استان اصفهان اقدام کند، ادامه داد: با این شرایط امکان مسدود بودن این محور تا اسفندماه وجود دارد.

ساعت 10.53| محور ساوه_ تهران با “تردد کند” بازگشایی شد

سرهنگ ایرج کهریزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اراک با اشاره به وضعیت جاده‌های استان اظهار داشت: به‌سبب بارش برف و کولاک شدید اتوبان ساوه-تهران در مسیر رفت و برگشت مسدود شده بود که در حال حاضر محور ساوه_ تهران باز شد.

وی افزود: البته به رغم بازگشایی محور ساوه- همدان تردد در این محور با کندی همراه بوده و درجریان است.

رئیس پلیس راه استان مرکزی اضافه کرد: مردمی که در این محور مانده بودند در حال تخلیه از محور هستند و چون برف و یخ زدگی بوده و نیاز به این است که مردم با سرعت کم حرکت کنند تلاش بیشتری نیاز است اما بار ترافیکی در حال تخلیه از انتهای محور هست و محور رفت و برگشت هنوز بازگشایی نشده است.

کهریزی خاطرنشان کرد:  رانندگان توجه داشته باشند که با توجه به لغزنده بودن محور‌ها علاوه‌ بر رعایت حدفاصل طولی با خودروهای جلو با سرعت مطمئنه حرکت کنند و تمامی تجهیزات لازم را به همراه داشته باشند و از سالم بودن سیستم گرمایشی وسیله نقلیه خود اطمینان حاصل کنند.

رئیس پلیس راه استان مرکزی بیان کرد: رانندگان از سفرهای غیر ضروری خودداری  و زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی همراه داشته باشند.

ساعت 10.35| راه‌های روستایی اردبیل مسدود شد؛ محورهای اصلی باز است

علی رحمتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: به دنبال بارش برف که از روز پنجشنبه در سطح استان آغاز شده نیروهای راهداری با تمامی امکانات و ماشین‌آلات در محورهای مواصلاتی و راهدارخانه برای بازگشایی راه‌ها و جاده‌های استان پای کار آمدند و این فعالیت‌ها به صورت شبانه‌روزی ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تمامی راه‌های اصلی استان باز بوده و تردد در آنها جریان دارد، افزود: هیچ یک از محورهای استان حتی برای زمان کوتاه نیز مسدود نشده و با انجام عملیات‌های راهداری و برفروبی و بازگشایی مستمر محورها، در حال حاضر تردد در محورهای مواصلاتی استان برقرار است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل تصریح کرد: با این وجود در برخی محورها تردد بدون زنجیر چرخ امکان‌پذیر نبوده که ضروری است حتما رانندگان پیش از سفر از وضعیت راه‌ها اطلاعات لازم را کسب کرده و حتما زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی به همراه داشته باشند.

رحمتی با اشاره به برخی مشکلات پیش‌آمده در محور اردبیل به آستارا و اردبیل به سرچم در روز گذشته بیان کرد: این مشکلات در حوزه استحفاظی استان اردبیل نبوده و مربوط به استان‌های همجوار است که انتظار می‌رود با تلاش‌های مضاعف زمینه‌ساز تسهیل در تردد و رفع مشکلات شوند.

وی در مورد راه‌های روستایی گفت: با توجه به بارش سنگین برف هم اکنون راه قسمت عمده‌ای از روستاهای استان اردبیل مسدود بوده که با توقف بارش‌ها از بعد از ظهر امروز کار بازگشایی راه‌های این روستاها آغاز می‌شود و پیش‌بینی ما این است که در مدت دو روز بتوانیم راه تمامی روستاها را برفروبی و بازگشایی کنیم.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل با بیان اینکه در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد راه‌های روستایی مسدود در استان اردبیل وجود ندارد، اظهار کرد: در روز گذشته نیز راه تعدادی از روستاها مسدود شده بود که با عملیات راهداری اقدام به بازگشایی آنها کردیم اما با توجه به شدت گرفتن بارش‌ها دوباره راه روستاها مسدود شده و تلاش و جدیت بر این است تا با فعالیت مضاعف شبانه‌روزی هر چه زودتر بتوانیم این راه‌ها را بازگشایی کرده و تردد روستاییان را از این مسیرها فراهم کنیم.

ساعت 10.15| شعاع دید در زهک به 1000 متر رسید

علی ملاشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: اکنون سرعت باد در شهر زابل 52 کیلومتر بر ساعت وشعاع دید نیز 5000 متر است.

رئیس پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان از شروع وزش باد شدید در نواحی مرکزی استان تا ساعات دیگر خبر داد و گفت: عزیزان هم استانی در نواحی مرکزی استان؛ نواحی محدود به زاهدان، میرجاوه، خاش، شمال سراوان، سیب و سوران، مهرستان بزمان و نصرت‌آباد آمادگی لازم برای وزش بادشدید طی ساعات آینده داشته باشند.

وی ادامه داد: دریای عمان از فردا بعدازظهر تا چهارشنبه با افزایش سرعت باد مواج و متلاطم است.

ملاشاهی در ادامه به کاهش شدید دما در شمال استان اشاره کرد و گفت: اکنون دمای هوا از ایستگاه فرودگاهی زابل 3 درجه سلسیوس گزارش شده که نسبت به روز گذشته در زمان مشابه 6 درجه کاهش یافته است.

رئیس پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان پیش‌بینی کرد: براساس تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی و مدل های جوی، با نفوذ توده هوای سرد به استان از دوشنبه شب در نیمه شمالی استان یخبندان شبانه تشدید شده و این شرایط تا اوایل هفته آینده تداوم دارد.

وی افزود: طی این مدت در زاهدان کمینه دما به حدود 8- درجه سلسیوس می‌رسد و در نواحی کوهستانی جنوب استان نظیر ایرانشهر، بزمان، دلگان، فنوج، نیکشهر،قصرقند و توابع سه روز پایانی هفته دما به کمتر از 5 درجه می‌رسد.

ملاشاهی گفت: امروز زاهدان با کمینه دمای 0.2- درجه سلسیوس سردترین شهر استان بوده است.

ساعت 10.15| بارش برف راه ارتباطی 100 روستای دلفان را مسدود کرد

جعفر طولابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دلفان اظهار داشت:در حال حاضر بارش برف راه ارتباطی 100 روستای شهرستان را بسته است.

وی افزود: عمده راه‌های روستایی مسدود شده مربوط به بخش کاکاوند است که نیروهای راهداری با تمامی امکانات در حال بازگشایی راه‌های مسدود شده‌اند و تا بعداز ظهر عملیات بازگشایی ادامه خواهد داشت.

فرماندار دلفان با اشاره به باز بودن تمامی محورهای اصلی و فرعی شهرستان دلفان، عنوان کرد: با توجه به بارش سنگین برف و لغزنده بودن محورهای ارتباطی، تردد بدون زنجیر چرخ در  گردنه‌های گشور و گاماسیاب شهرستان امکان پذیر نیست.

وی در رابطه با تعطیلی مدارس بخش کاکاوند در نوبت عصر به علت بارش سنگین برف در این بخش، عنوان کرد: خوشبختانه مشکل عمده‌ای در شهرستان وجود ندارد و تاکنون گزارشی از قطعی گاز یا برق در سطح شهرستان نداشته‌ایم.

ساعت 10.15| محورهای شهرستان کوهرنگ یخ زد

سرهنگ رحمت‌الله نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد اظهار داشت: به علت بارش‌های شب گذشته سطح کلیه راه‌های استان لغزنده است که رانندگان باید با احتیاط رانندگی کنند.

وی افزود: با توجه به بارش برف و کولاک در سطح محورهای کوهرنگ به ویژه گردنه چری و شاه‌منصوری این محورها یخ زده‌اند که رانندگی در این محورها نیازمند احتیاط بیشتری است.

رئیس پلیس راه استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به پاشیدن شن و نمک در سطح محورهای استان بیان کرد: در برخی از محورها شن و نمک کمتری توسط شهرداران پاشیده شده بود که منجر به تصادفات زنجیره‌ای شده بود.

نجفی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در محورهای سورشجان بیش از 8 تصادف زنجیره‌ای گزارش شده که شهرداران برای جلوگیری از چنین حوادثی باید در زمان بارش برف در این زمینه فعال شوند.

ساعت 10.04| آخرین جزئیات از امدادرسانی به مصدومان در راه‌های مواصلاتی استان البرز

داود رجبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، با اشاره به بارش برف سنگین در استان البرز و محورهای مواصلاتی اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 12 مورد عملیات امدادی توسط امدادگران و کادر جمعیت هلال احمر استان انجام شده است.

وی افزود: از مجموع این حوادث 6 مورد جاده‌ای، 3 مورد برف و کولاک ، 2 مورد شهری و یک مورد کوهستان را شامل می‌شود.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر البرز با بیان اینکه  بر اثر بارش برف از شب گذشته تا کنون 40 نفر در پایگاه‌های امداد و نجات بین شهری استان البرز اسکان داده شدند، عنوان کرد: در این حوادث 7 نفر مصدوم شدند که از این تعداد 4 نفر به بیمارستان انتقال داده شده و 3 نفر نیز سرپایی درمان شدند.

رجبی با تاکید بر اینکه  جمعیت هلال احمر استان البرز مانند دیگر دستگاه‌های خدمت‌رسان از ساعت اولیه شب گذشته در محورهای مواصلاتی مستقر و به خودروهای مانده در راه امدادرسانی کرد، ادامه داد: کلیه پایگاه‌ها در تمامی شعب آمادگی کامل جهت اسکان اضطراری مسافرین و در راه ماندگان را در محورهای مواصلاتی دارند.

وی با بیان اینکه امدادگران در 16 پایگاه امدادو نجات بین شهری و مراکز شعب به ‌صورت شبانه‌روزی آماده‌باش کامل هستند، اضافه کرد: شماره 112 به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به هموطنان در سطح استان البرز است.

ساعت 9.53 | مردم از ورود به محورهای مواصلاتی استان البرز خودداری کنند

علی بابازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، با اشاره به اینکه همچنان محورهای کرج-چالوس، طالقان و ماهدشت به اشتهارد بسته است، اظهار داشت: اتوبان تهران- کرج از پیکان شهر تا کرج تردد به کندی صورت می‌گیرد و وضعیت خوبی ندارد.

رئیس مرکز فرماندهی پلیس راه استان البرز با بیان اینکه در برخی نقاط اتوبان مردم از پیش از ساعت 7 صبح مانده‌اند، ادامه داد: از مردم خواهش می‌کنیم حتی‌المقدور وارد راه‌های مواصلاتی به سبب کندی حرکت و بسته بودن برخی محورها، نشوند.

ساعت 9.52 | تمام راه‌های استان کرمانشاه باز است

بهمن خسروانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: تمامی راه‌های استان کرمانشاه با وجود بارش برف باز است و مشکلی وجود ندارد اما در محورهای سنقر و کلیایی و کنگاور تردد خودروها تنها با زنجیرچرخ امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه 360 نیروی راهداری آماده خدمت‌رسانی به مسافران هستند عنوان کرد: 55 تیم ثابت و سیار در گردنه‌ها و راهدارخانه‌های استان مستقر و از آمادگی کامل برخوردار هستند.

ساعت 9.51 | محور هراز بازگشایی شد

سرهنگ پاسدار علی‌رضا قدمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ساری اظهار داشت: محور هراز صبح امروز بازگشایی شده ولی به دلیل ادامه بارش برف و کولاک دوباره مسدود شود.

وی افزود: 500 دستگاه خودرو در دیشب و امشب در محورهای استان زمین‌گیر شده و توسط نیروهای امدادی و پلیس راه اسکان داده شدند.

فرمانده پلیس راه مازندران با تاکید بر خودداری از سفرهای غیرضرور توسط رانندگان، تصریح کرد: هم اکنون همه محورهای مواصلاتی مازندران پوشیده از برف و تردد در این محورها با زنجیر چرخ امکانپذیر است.

قدمی با بیان اینکه نیروهای پلیس راه، راهداری در محورهای استان حضور دارند، افزود: سرمای هوا تا سه‌شنبه در استان تداوم دارد.

استان مازندران دارای شش محور ترانزیتی هراز، سوادکوه، کندوان، گلوگاه، کیاسر و رامسر است.

ساعت 9.42 | کولاک در محورهای مواصلاتی استان قزوین ادامه دارد

جواد حق‌لطفی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین اظهار داشت: در پی بارش برف و‌ شدت کولاک در محورهای مواصلاتی آزادراه قزوین-رشت و قزوین-زنجان و همچنین سایر جاده‌های استان از روز گذشته مسدود شد.

وی بیان کرد: در حال حاضر بارش برف، کولاک شدید در جاده‌های استان ادامه داشته و راهداران در تلاش هستند تا محورها بازگشایی شود.

معاون راهداری اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین تصریح کرد: تمام راهداران از جمله بیش از 300 راهدار به همراه 250 دستگاه ماشین‌آلات آماده‌باش و در حال نمک‌پاشی و برف،روبی مسیرها هستند.

حق‌لطفی بر داشتن تجهیزات زمستانی و زنجیرچرخ تاکید جدی کرد.

ساعت 9.19 | بارش برف در محور کیاسر و گرفتاری رانندگان خودروها در سرمای شدید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، سرمای شدید زمستانی در هفته نخست دومین ماه فصل زمستان وارد اکثر نقاط شمالی کشور شده است. این سرما که همراه با بارش‌های شدید باران در مناطق دشتی بوده اکنون تمامی محورهای مواصلاتی مازندران و محورهای شریانی استان را سفیدپوش کرده است.

اندازه برف‌های باریده شده در محورهای کوهستانی تا برفگیر استان به 50 سانتی متر نیز رسیده است به گونه ای که مردم شهر کوهستانی کیاسر که دیشب را با برف شدید به صبح رسانند اکنون با بارش 30 سانتی متری برف روبه‌رو شدند.

به دلیل قرارگیری شهر کیاسر در مسیر ترانزیتی ساری – سمنان این محور شاهد 30 سانتی متر برف بوده و تردد در این محور با زنجیر چرخ است.

خودروهای فراوانی در جاده‌ کیاسر و روستاهای مشرف به بخش چهاردانگه در زیر برف شدید گرفتار شده ولی خبری از نیروهای امداد و نجات هلال احمر در این محور شریانی به صورت محسوس نیست.

تنها یک دستگاه برف روب شهرداری در منطقه فعال بوده و نیروهای راهداری هنوز خود را به این منطقه شریانی برای کمک نرساندند. از سویی برف شدید در کیاسر می‌بارد و تیم برف روبی شهرداری کیاسر در حال برف روبی سطح شهر و روستاهای اطراف است.

بارش برف همچنین سبب قطع راه ارتباطی 15 روستای شهرستان جویبار شده است. مناطق وسیعی از بخش لاریجان آمل، دو هزار و سه هزار تنکابن، شهرستان کوهستانی کلاردشت و کجور نیز به دلیل بارش شدید برف با مشکلاتی روبه‌رو شدند.

ساعت 9.18 | جاده‌های لرستان بسیار لغزنده است

سرهنگ مرتضی چغلوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد اظهار داشت: با توجه به بارش‌های اخیر در استان در حال حاضر جاده‌های استان لرستان بسیار لغزنده است و شاهد مه گرفتگی در سطح محورها هستیم.

وی افزود: هم اکنون تمامی محورها باز است و تردد وسایل نقلیه صورت می‌گیرد ولی با توجه به لغزنده بودن جاده‌ها نیاز است رانندگان حتماً زنجیر چرخ را به همراه داشته باشند.

رئیس پلیس‌راه استان لرستان با اشاره به مه گرفتگی در محورهای استان عنوان کرد: در محورهای زالیان(محور بروجرد – اراک)، رازان(محور خرم‌آباد – بروجرد)، داد آباد، دلفان و بیرانشهر مه گرفتگی و کاهش دید افقی گزارش‌شده است.

وی بابیان اینکه همراه داشتن زنجیر چرخ الزامی است به رانندگان توصیه کرد: رانندگان تجهیزات زمستانه و ایمنی به همراه داشته باشند و ضمن رعایت فاصله طولی، بااحتیاط رانندگی کنند.

ساعت 9.16 | جاده‌های کرمانشاه با لغزندگی و برف‌گرفتگی همراه است

سرهنگ محمد حیدری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: اکنون در گردنه‌های “مله‌ماس” و “خسروآباد” در شهرستان سنقر و کلیایی شاهد برف‌گرفتگی هستیم و تردد بدون زنجیز چرخ در این گردنه ها امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: مه شدید و لغزندگی جاده در گردنه بیدسرخ نیز تردد را برای خودرو ها با مشکل روبه‌رو کرده است.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه با بیان اینکه در جاده‌های منطقه اورامانات به ویژه گردنه پلنگانه شاهد بارش برف هستیم، عنوان کرد: در گردنه‌های حسن‌آباد و مرصاد نیز به دلیل یخ‌زدگی جاده تردد خودروها امکان‌پذیر نیست و ماموران اداره راهداری در حال بازگشایی مسیر هستند.

ساعت 9.14 | آخرین وضعیت مسدودی جاده‌های برف گرفته شهر مرزی پیرانشهر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، اداره کل راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی از شب گذشته با صدور سه اطلاعیه پی‌درپی آخرین وضعیت مسدودی جاده‌های برف‌گرفته این استان را اعلام کرد.

بر اساس اطلاعیه شماره یک این اداره در حال حاضر به علت کولاک شدید در گردنه دوآب در پیرانشهر محور مذکور مسدود است لذا شهروندان تا اطلاع ثانویه  از تردد در محور پیرانشهر نقده خوداری کنند.

در اطلاعیه شماره 2 از شهروندان شهرستان پیرانشهر و حومه خواسته شده با توجه به کولاک شدید در محور تمرچین تا اطلاع ثانوی از تردد در محور مذکور نیز خودداری کنند.

بر اساس اطلاعیه شماره 3 نیز شهروندان شهرستان پیرانشهر و حومه با توجه به بارش برف و لغزنده بودن جاده تردد در محور پیرانشهر سردشت فقط با زنجیر چرخ مقدور است.

ساعت 9.11 | تردد در محورهای استان سمنان به‌کندی انجام می‌شود

سرهنگ حسن خسروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان اظهار داشت: بارش برف و باران در محورهای مواصلاتی استان سمنان به‌شدت جاده‌های این منطقه را لغزنده کرده است.

وی با اشاره به حضور مأموران پلیس و راهداری در تمامی جاده‌های استان خاطرنشان کرد: برف‌روبی از معابر و نمک‌پاشی در حال انجام است و هم‌وطنان عزیز تا اطلاع ثانوی از سفرهای غیرضروری بپرهیزند.

رئیس پلیس‌راه استان سمنان با بیان اینکه تردد در محورهای استان سمنان به‌کندی انجام می‌شود افزود: رانندگان برای عبور از محورهای کوهستانی باید از زنجیر چرخ استفاده کنند.

وی ابراز داشت: تردد در گردنه آهوان هم‌اکنون برقرارشده است اما به‌سختی و کند انجام می‌شود.

خسروجردی خبر داد: محور دیباج به گلوگاه مسدود شده است.

ساعت 9.10 | تردد در گردنه‌های استان همدان بدون زنجیرچرخ امکان‌پذیر نیست

سرهنگ رضا عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان در مورد وضعیت تردد در محورهای استان اظهار داشت: تمامی محورهای مواصلاتی استان به علت بارش برف و برودت هوا دچار یخ زدگی است.

وی با اشاره به اینکه در گردنه‌های استان و بعضی از محورها شاهد کولاک زمینی هستیم، افزود: در جاده های همدان به تهران، ملایر و کرمانشاه کولاک زمینی را شاهد هستیم.

عزیزی در مورد وضعیت تردد در گردنه ها بیان کرد: در تمامی گردنه‌های استان به ویژه گردنه های دخان، آوج و اسدآباد تردد بدون زنجیرچرخ امکان پذیر نیست.

رئیس پلیس راه استان همدان با تأکید بر اینکه با توجه به اینکه کولاک زمینی وجود دارد نمک پاشی در محورهای استان تأثیر ندارد، ابراز کرد:رانندگان باید تجهیزات زمستانی لازم را به هنگام خروج از منزل به همراه داشته باشند.

عزیزی با اشاره به اینکه رانندگان قبل از خروج از منزل از وضعیت فنی خود اطمینان لازم را حاصل کنند، تصریح کرد: تأکید می کنیم که شهروندان از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه تمامی جاده های استان لغزنده است و باید سرعت مطمئنه رعایت شود، تأکید کرد: با توجه به لغزندگی معابر حداکثر سرعت رانندگی در محورهای استان 40 الی 50 کیلومتر است.

رئیس پلیس راه استان همدان با اشاره به اینکه شهروندان از سفرهای غیرضروری بپرهیزید، اظهار داشت: جاده های قزوین، البرز و تهران در حال حاضر مسدود است و رانندگان در صورت تردد در دیگر محورها تجهیزات لازم را به همراه داشته باشند.

ساعت 9.01 | آزادراه ساوه- تهران به‌دنبال بارش برف در مسیر رفت و برگشت مسدود شد

سرهنگ ایرج کهریزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اراک با اشاره به وضعیت جاده‌های استان اظهار داشت: به‌سبب بارش برف و کولاک شدید اتوبان ساوه-تهران در مسیر رفت و برگشت مسدود است.

وی افزود: همچنین براساس آخرین گزارش‌های دریافتی اتوبان ساوه-همدان، گردنه دخان با بارش شدید برف همراه است و تردد در این منطقه تنها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

رئیس پلیس راه استان مرکزی تصریح کرد: سایر محورهای استان هم با بارش پراکنده برف و باران روبه‌رو است و  با توجه به لغزندگی سطح محورها همراه داشتن زنجیر چرخ برای رانندگانی که قصد تردد در این محورها را دارند الزامی است.

کهریزی خاطرنشان کرد:  رانندگان توجه داشته باشند که با توجه به لغزنده بودن محور‌ها علاوه‌ بر رعایت حدفاصل طولی با خودروهای جلو با سرعت مطمئنه حرکت کنند و تمامی تجهیزات لازم را به همراه داشته باشند و از سالم بودن سیستم گرمایشی وسیله نقلیه خود اطمینان حاصل کنند.

ساعت 8.54 | هراز و کندوان همچنان مسدود است

سرهنگ پاسدار علی‌رضا قدمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ساری، اظهار داشت: محور کندوان که از دیشب به دلیل بارش برف شدید مسدود شده بود همچنان مسدود است و  از تونل کندوان تا هزار چم بارش برف سنگین ادامه دارد.

وی افزود: در محور هراز به دلیل بارش برف سنگین و کولاک شدید با نظر پلیس راه تا اطلاع ثانوی مسدود است و در این محور از گردنه امامزاده هاشم تا سه راهی لاسم بارش برف سنگین گزارش شده است.

فرمانده پلیس راه مازندران با اشاره به اینکه در محور سوادکوه ترافیک به صورت عادی و روان در جریان است تصریح کرد: تردد در این محور فقط با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است و گردنه گدوک تا تونل ورسک جوی مه آلود همراه با برف سنگین حاکم است.

قدمی با بیان اینکه در محور کیاسر تردد به صورت عادی و روان و  با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است، افزود: در این محور نیز بارش برف سنگین و مه آلود گزارش شده است.

وی با اعلام اینکه ترافیک در محور کناره به صورت عادی و روان است گفت: در این محور بارش باران شدید در برخی موارد همراه با برف و باران همراه است.

قدمی با اشاره به بارش برف در ارتفاعات محورهای مواصلاتی استان، افزود: همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در محورهای کوهستانی الزامی است.

مرکز کنترل ترافیک پلیس راه استان با شماره 2182934 به طور شبانه روز آماده پاسخگویی در رابطه با وضعیت راه‌های استان است.

ساعت 8.50 | محورهای کرج- چالوس، طالقان و ماهدشت- اشتهارد تا اطلاع ثانوی بسته است

علی بابازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، با اشاره به راه‌های مواصلاتی استان البرز  و وضعیت جوی هوای استان اظهار داشت: در حال حاضر به سبب بارش برف محورهای چالوس، طالقان و ماهدشت به اشتهارد تا اطلاع ثانوی بسته است.

رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راه استان البرز با بیان اینکه آزادراه‌های استان البرز از برف سفید پوش شده‌اند، ادامه داد: تردد در آزادراه‌ها به کندی در حال انجام است و بهتر است مردم در موارد غیرضروری وارد آن نشوند.

ساعت 8.37 | برف محور ارتباطی ارومیه به مهاباد را مسدود کرد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، سرهنگ عباس فرمانی اظهار داشت: بارش برف سنگین در محورهای جنوبی استان مشکلات زیادی را در عبور و مرور خودروها ایجاد کرده که نیازمند مراقبت بیش‌ از پیش شهروندان است.

وی افزود: محور ارتباطی ارومیه به مهاباد از گردنه اینانلو تا سد حسنلو به دلیل کولاک شدید و یخبندان مسدود است.

رئیس پلیس‌راه  آذربایجان غربی گفت: پلیس اجازه تردد در این محور را به خودروها نمی‌دهد.

فرمانی افزود: در محورهای نقده – پیرانشهر، نقده – تمرچین و جاده شاهین دژ بارش برف سنگین گزارش شده است.

وی تصریح کرد: تردد در این محورها بدون زنجیر چرخ امکان‌پذیر نیست.

ساعت 6.28 | بیش از 5 هزار مسافر در راه مانده در استان قزوین اسکان داده شدند

حکمت‌الله هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین، اظهار داشت: براساس آمارها با بارش شدید برف و مسدود شدن محورهای مواصلاتی استان قزوین بیش از 5 هزار مسافر در راه مانده  در استان قزوین اسکان یافتند.

 وی افزود: عملیات امداد و نجات در محورهای اصلی به پایان رسیده  و امدادگران هلال احمر  به دنبال تخلیه مسافران در جاده‌های فرعی هستند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قزوین از توزیع 1500 تخته پتو بین مسافران در راه مانده اقبالیه خبر داد.

ساعت 1.16 | باد و بوران برخی محورهای سمنان را فرا گرفت

حسن خسروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: با توجه به بارش‌های اخیر در استان سمنان برخی محورهای مواصلاتی این استان لغزنده شده است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت در محور مواصلاتی بین‌المللی تهران – مشهد در محدوده استان سمنان عنوان کرد: هم‌اکنون بارش باران در قطعه تهران – گرمسار در این محور مهم در جریان است که منجر به لغزندگی این محور شده و در بخش‌هایی از محورهای سمنان – سرخه و سمنان- دامغان نیز وضعیت به همین صادرات است.

رئیس پلیس‌راه استان سمنان اضافه کرد: در محور سمنان – فیروزکوه نیز هم‌اکنون باد و بوران پدیده غالب است؛ اما تردد در آن جریان دارد.

به گفته خسروجردی، محور شهمیرزاد به فولاد محله و شهمیرزاد به چشم نیز با بوران همراه است و ازاین‌رو رانندگان در این محور نیز مانند محور سمنان – فیروزکوه باید زنجیر چرخ به همراه داشته باشند.

وی با اشاره به وقوع باد و بوران در محور چشمه‌علی – فولاد محله، به همراه داشتن زنجیر چرخ در این محور را نیز الزامی اعلام کرد.

رئیس پلیس‌راه استان سمنان با تأکید بر لزوم پرهیز از سفرهای غیرضروری به محورهای کوهستانی این استان تأکید کرد: در صورت الزام به سفر به این محورها، رانندگان حتماً زنجیر چرخ به همراه داشته و الزامات رانندگی در شرایط برفی را رعایت کنند.

خسروجردی تصریح کرد: هم‌اکنون تردد در همه محورهای مواصلاتی استان سمنان به‌صورت روان در جریان است.

در حال به‌روز رسانی…

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا